Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Zelený design podle Menna

Zelený design podle Menna

Menno Kroon je předním floristou a odborníkem na hrnkové rostliny, ale působí také jako bytový architekt a designér. Při své práci se snaží dosáhnout toho, aby si člověk doma připadal jako uprostřed přírody. Toho dosahuje použitím pokojových stromů, hrnkových cibulovin, proutěného nábytku a obalů na květináče ze dřeva, kůry nebo lýka. Klade důraz na velké zelené rostliny, které se dají dobře využít třeba jako předěl místnosti a navozují iluzi vstupu do zahrady.

“Hlavní důvod, proč si domů pořizovat pokojové rostliny, je to, že si s nimi přinášíte kousek přírody,” vysvětluje Menno. “Váš domov doslova oživí. Je na ně příjemný pohled a na každé je něco zvláštního. Vhodně zvolená pokojová rostlina vytváří osobitou atmosféru. Někteří designéři se bojí slova 'útulný', ale teplo a přívětivost podle mne k domovu patří. Někdy vidím nádherné interiéry, kterým ale něco chybí. Začnu přesunovat nábytek a přemisťovat rostliny, až vznikne rovnováha a harmonie. U každého je to jiné, protože každý má jiný vkus a jiný životní styl, které musí být vždy na prvním místě. Ale ujišťuji vás, že se správnými rostlinami je vše krásnější a život šťastnější.”

kaktusKaktus

“Kaktusy jsou milé a veselé. Jeden kaktus snad ani není kaktus – nejlepší je, když je jich více pohromadě.”
Je neforemný a obtížně se s ním zachází – to bývá často první dojem z kaktusu. Vezmete-li však v úvahu zajímavé tvary, ozdobné trny, pestře zbarvené květy a celkovou nenáročnost, budou se vám kaktusy jevit v lepším světle. Seskupte kaktusy různých velikostí, stejně jako v přírodě. Kaktusy snášejí přímé slunce, milují suchý vzduch v prostorách s ústředním topením a potřebují jen velmi málo vody. Výrazný exemplář v popředí je Echinocactus, který je možné i letnit.

phalaenopsis
Paphiopedilum

“Krásná svými kontrasty: jeden stonek a jeden květ, dekadentní a zároveň mírný vzhled, zejména v bílé barvě.”
Paphiopedilum (střevíčníkovec) je Manolo Blahnik světa orchidejí: elegantní, neodolatelný a sexy. Střevíčníkovcům vyhovuje, když jich sesadíte více dohromady na vrstvu vlhkého štěrku nebo obrácený talíř v mělké misce s vodou. Odrůdy se skvrnitými listy a pouze jedním květem na stonku potřebují více tepla a světla než jiné. Mohutná Alocasia calidora v pozadí navozuje v interiéru atmosféru deštného pralesa.

aloeAloe vera

“Mnoho pokojových rostlin hyne kvůli nadbytku péče. Aloe si téměř nemusíte všímat: čím méně vody, tím méně problémů.”
Jednoduchá, výrazná a elegantní. Aloe vera v poslední proslula díky svým léčivým účinkům. Jako pokojová rostlina se však vymyká všem kategoriím, zejména v takové majestátní podobě jako v tomto případě. Preferuje světlé stanoviště, mírnou zálivku a potřebuje dostatečný prostor, aby se mohla plně rozrůst.

sansevieria

Sansevieria

“Co se týče pokojových rostlin, myslím, že není dobře jich mít příliš mnoho, ale zvolit několik skutečně pěkných, ze kterých se budete těšit.”
Individualistické, statné rostliny, jako je Sansevieria, v interiéru zdůrazňují dojem prostoru a klidu. Díky svým vzpřímeným, ztluštělým listům vypadá rostlina výrazně, energicky a přátelsky. Další její výhodou je, že je prakticky nezničitelná – snáší přímé slunce, skrovnou zálivku i těsný květináč. Přesadit ji musíte, až když květináč praskne. Takováto Sansevieria cylindrica ‘Skyline’ je nejpůsobivější jako solitér na jednoduchém pozadí.

aspleniumAsplenium

“Pokud narazíte na mimořádnou nabídku nějaké rostliny, neváhejte a podnikněte s ní něco neobvyklého. Nebojte se a zkuste to.”
Sleziník má leskle zelené listy a díky jejich neutrální povaze může být v interiéru umístěný vlastně libovolně. Zde pod nimi sedí kocour Jim (nebo John – jsou to bratři, k nerozeznání si podobní). Rostlina jako celek působí zdravým a živým dojmem – dokáže osvěžit kuchyň, navodit příjemnou atmosféru v obývacím pokoji, vesele vítat příchozí v předsíni nebo hale i být diskrétním společníkem v koupelně, kde si občas sám rád užije koupel nebo sprchu. Je atraktivní jako solitér, a ještě více jako součást “domácího lesíku”. Nejvíce mu vyhovuje dobře osvětlené stanoviště mimo přímé slunce.

bonsai

Bonsai

“Bonsaje jsou opředené určitým tajemstvím, jako by byly vyhrazené pouze zkušeným pěstitelům. To je nesmysl! Je to jen atraktivní, výrazný pokojový stromek.”
Fíkus upravený jako bonsaj je malý stromek nebo keřík pěstovaný v mělké misce, aby vypadal jako dospělý venkovní strom (slovo “bon” v japonštině znamená “miska” a “sai” znamená “strom” nebo “zasadit”). Milovníci bonsají dokáží o své drobečky pečovat denně. Pokud vám ale stačí radost z úžasného miniaturního stromu, nemusíte nic. Jen ho pravidelně zalévat, občas zastřihávat a jinak ho nechat dělat, co umí.

foto: Ewing PR

Šárka Kupsová


9.6.2006   Rubrika:   |   Komentářů 5   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Zelený design podle Menna

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76952.
    Archiv anket.