Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Jerlín japonský. Malá hodinka přírodopisu.

Jerlín japonský. Malá hodinka přírodopisu.

A rozkvetly nám jerlíny. Tedy, po těch deštích už opadávají, ale snad si čtenářky všimly velikých stromů v ulicích mnoha měst, kvetoucích bílými latami. Jerlín japonský (Sopfora japonica) pochází, jak jeho druhové jméno napovídá, z východní Asie – Číny, Koreje, Japonska. Je to slušný strom, má sice hodně semen, ale nijak se neroztahuje do okolí. Do Čech byl přivezen kolem roku 1835 a od té doby zdobí veřejná prostranství i velké parky. Listy má podobné akátu, květenství také, jednotlivé kvítky jsou ale drobnější. Jeho dřevo se v Asii hojně používá, obsahuje ale látku cytisin, jež může být pro člověka jedovatá. Naopak květy se používají jako léčivá droga, obsahují rutin, který má příznivý vliv na pružnost cévních stěn.

Jerlín tvoří veliké stromy – až 18 m vysoké s 15 m v průměru. Rychle roste, je odolný vůči znečištěnému prostředí, ve městech je tedy vysazován hojně.

Jerlín mám zajímavou převislou varietu – jerlín japonský, převislý – Sophora japonica, var. pendula. Asi největší jedinec roste v zámeckém parku ve Valticích na jižní Moravě. Strom je starý snad 100 let, jeho ohnuté větve již dávno zakořenily a vytvořily malý lesík. Zkroucené větvičky tvoří krásnou klenbu. Až budete ve Valticích (mají zde i Tři Grácie a Valtické zámecké), nezapomeňte se podívat.

 

Jaroslav Pokorný


14.8.2006   Rubrika:   |   Komentářů 2   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

Související odkazy:

Jerlín Jerlín Jerlín  

Diskuse ke článku - Jerlín japonský. Malá hodinka přírodopisu.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76952.
    Archiv anket.