Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Chataři, chalupáři, zahrádkáři, spojte se!

Chataři, chalupáři, zahrádkáři, spojte se!

Počasí posledních dnů se ani nedá nazvat jarním či obdobím probouzející se přírody. Teploty šplhají k letním hodnotám, lidé skáčou do plavek a chytají první bronz. Ti odvážnější už se koupou, příroda se mění před očima. Zatímco loni kvetly pampelišky v květnu, letos jich jsou plné louky už teď.

Asi jen málokdo nemá z teplého a slunného počasí radost, avšak tu největší docela určitě dělá všem, kteří milují zahradničení, chataření a chalupaření. Náš národ má v tomto oboru docela jistě primát. Jen málokde ve světě lidé tolik propadají kouzlu obdělávání záhonků či víkendovým pobytům na chatě spojeným s neustálou lopotou kolem.

Řekla bych, že většina lidí k tomuto koníčku musí dospět. V době mé puberty se rodiče rozhodli ke koupi malé zahrádky s chatkou kousek nad městem. S bratrem jsme byli nadšeni, asi jako kdyby nám měli letní prázdniny zkrátit na jeden měsíc. Nic nám to nebylo platné a pravidelně jsme docházeli na plantáže, kde se rodiče rozhodli pěstovat úplně všechno, co je napadlo a bylo v semínkách dostupné.

chatařiO naši pomoc přestali stát ve chvíli, kdy poslali mého sourozence pro rýč a ten se vrátil z kůlny s rozpačitým úsměvem a s lopatou. Já jsem zase s nadšením zbavila záhon místo plevele pečlivě vysázených ředkviček, které právě „vystrkovaly“ první zelené lístky. Pochopili, že tudy cesta nevede, a my na zahrádku docházeli jen opékat buřty.

I oni prošli určitou změnou. To když zjistili, že tuny ovoce a zeleniny nejsme s to sníst ani s pomocí celé početné rodiny. Pomalu zatravňovali terasu po terase a dospěli do stádia, kdy mají jednu terasu se záhonky pro odpočinek a radost. Užívají si bazénu, houpání a grilování.

Já jsem o zahradě nebo chalupě nechtěla slyšet ani omylem. Přeci nejsem šílenec, říkala jsem si. Raději sebou plácnu na koupališti a nebudu se někde brodit plevelem ve třicetistupňových vedrech. Dospěla jsem však do fáze, kdy závistivě koukám po zahrádkách a říkám si, že by se mi taky líbilo mít nějakou vlastní, kde by náš syn měl pískoviště, já pár záhonků a houpačku a můj muž nějakou tu dílnu na kutění. Všichni bychom si to asi náramně užívali.

A tak jsem se od odporu přes nezájem propracovala až k tomu, že sháníme zahrádku. A co vy? Patříte mezi obrovskou skupinu nadšenců, která hledá klid a pohodu na zahradě nebo chalupě po náročném pracovním týdnu? Nebo jste spíše zastánci panelákového žití a za vrchol přírody považujete posezení na balkoně? Povídejte...

Petra Makoliová


18.4.2007   Rubrika:   |   Komentářů 20   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,7/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Chataři, chalupáři, zahrádkáři, spojte se!

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76946.
    Archiv anket.