Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Malí rezaví loupežníci. Farao.

Malí rezaví loupežníci. Farao.

Když jsem byla malá, bydleli jsme v třípokojovém panelákovém bytě, avšak nikoli sami. Společně s námi si byt a vlastně celý dům zvolili jako své trvalé bydliště i malinkatí rezaví mravenečkové, které známe jako „faraóny“.

Moc se jim u nás líbilo. Jídla měli k dispozici habaděj a na šíři nabídky si určitě nestěžovali. Pravidelně pořádali výpravy za jediným účelem: nalézt, odnést a posléze zkonzumovat nějakou tu dobrotu.

Neobstálo před nimi nic. Jak by také mohlo. Jsou to všežravci. Hladově se vrhali na cokoli, co nebylo dostatečně zabezpečeno. Stačil zapomenutý rohlík na kuchyňské lince a mohli jsme se spolehnout, že za chvíli bude doslova obsypaný stovkami, ne-li tisíci malých lovců. Když maminka upekla koláč, musela pořádat hotové manévry. Do mísy napustila vodu, do ní postavila kastrol a na ten položila plech s bublaninou. Sadisticky jsme pak sledovali hladové mravenečky, kteří se v touze za naplněním svých žaludků utopili v improvizovaném vodním příkopu.

loupežníciKdo měl nebo má tu čest sdílet obydlí s těmi nenažranými mrňousky, jistě mi dá za pravdu, že zlikvidovat se dají jen velmi velmi těžko. Jsou mazaní a navíc velmi dobře organizovaní. Když některý z nich vypátrá něco zajímavého k snědku, odebere vzorek a peláší s úlovkem ke svým bratrům. Cestu si značí vypouštěním vlastní feromonové stopy. Pakliže ostatní uznají, že získaná pochutina stojí za to, sešikují se a v ukázněné řadě hromadně putují pro zbytek.

Ve svém hnízdě si potom dělají zásoby, debužírují a určitě si pochvalují, jak je jim dobře. Jestliže jim chcete jejich řádění zatrhnout, je dobré najít jejich centrum, čili hnízdo. To bývá nejčastěji v různých štěrbinách, spárách či škvírách. Ale nalézt je můžete i kdekoli jinde. Ovšem pozor – hnízd může být v bytě i několik, a tak když s velkým jásotem jedno mravenčí semeniště objevíte a nemilosrdně zlikvidujete, vyhráno rozhodně nemáte. Dost dobře se vám může stát, že za pár hodin uvidíte rezavou armádu pochodovat přímo k připravenému obloženému talíři.

Nejlepší způsob likvidace nenasytných rezatců je tzv. opožděný efekt. K tomu vám poslouží například methopren. Podává se v návnadách, které si mravenci postupně nanosí do hnízd. Tato látka zastavuje vývoj larev, a tak je poměrně velká šance, že armáda postupně vymře. Podobnou službu vykoná i sulfonamid. Návnady zabalte do kousku nějaké potravy a pak už jen čekejte. Pravda, nějakou dobu to potrvá, ale konečný výsledek je velmi nadějný.

Nám se mravence doma zlikvidovat podařilo. Po nekonečných letech otravného schovávání všech sušenek a krajíčků jsme se konečně mohli svobodně nadýchnout. Malí rezaví škůdci byli pryč, a naše potravinové zásoby se tak ocitly v bezpečí.

Máte s těmito loupežníky své zkušenosti? Podařilo se vám zlikvidovat je? A jak?

Meryl


26.4.2007   Rubrika:   |   Komentářů 8   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Malí rezaví loupežníci. Farao.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Kassy
Kassy - 1.6.2007 18:26

My máme faraony v bytě taky, ale nijak zvlášť nám nevadí. Do špajzu kupodivu nelezou, maximálně ožírají zbytky z neumyté linky. Vlastně se s nimi setkávám jenom v koupelně, kde občas pochodují po umyvadle a jednou na mě dokonce vytekli ze sprchy, ale to už je pár let. A občas jich pár najdu v rychlovarné konvici. Nemám tucha, co v ní hledají smajlik - 16

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76952.
    Archiv anket.