Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Na počátku byl Mariin pramen

Na počátku byl Mariin pramen

Město obklopené lesy a protkané stezkami pro pěší i cyklisty zve k odpočinku i sportovnímu vyžití. Je neuvěřitelné, že toto místo bylo původně pusté a nepřístupné, plné bažin a močálů. Jen obyvatelé okolních vesnic znali léčivé účinky minerálních vod, které tudy protékaly bez užitku.

V 18. století využívali lesní prameny tepelští premonstráti, kteří sem jezdili na tzv. májovou kúru. Bydlívali v Hamrnickém zámečku a každý den chodili do vzdáleného lesa pít léčivý pramen. Jednoduchý lázeňský dům byl postaven již v druhé polovině 18. století v nedaleké obci Zádub. Kvůli obtížné dopravě léčivé vody však skončil neslavně. Zároveň byly provedeny první analýzy pramenů a vznikla jména prvních tří – Ambrožův, Křížový, Mariin.

Tradice praví, že Mariin pramen dostal své jméno podle Mariánského obrazu, který tu na strom připevnil voják. Vracel se z bitvy a chtěl poděkovat za vyléčení svých zranění. Lázeň v tomto prameni se označovala jako „Marienbad“ – Mariánská lázeň. Název se pak přenesl na celé místo.mariánky

Skutečným zakladatelem lázní je tepelský lékař Jan Josef Nehr. To on usiloval o využití léčivých vod, sledoval jejich působení na nemocné a napsal první lékařskou knihu o Mariánských Lázních. V roce 1807 zde dokončil svůj vlastní lázeňský dům a rok nato zahájil první doloženou lázeňskou sezonu. Zároveň bylo místo nazváno Mariánskými Lázněmi.

Dalším významným mezníkem slavného místa byl rok 1818, kdy byly Mariánské Lázně vyhlášeny veřejnými lázněmi. Zasloužil se o to především opat tepelského kláštera Karel Reitenberger, který nechal jímat prameny, stavěl nad nimi pavilonky, nechal vystavět sloupovou halu Křížového pramene i kolonádu nad Ferdinandovým pramenem v Úšovicích.

Nádherná příroda

Dnes můžeme obdivovat nádhernou litinovou Kolonádu se Zpívající fontánou, nejrůznější pavilonky s léčivými prameny, rozsáhlé parky, muzea a památníky. „Děti můžou navštívit Park Boheminium, přírodní expozici miniatur nejznámnějších kulturních a technických památek, dančí oboru či Indiánskou vesnici u Prelátova pramene,“ říká paní Barbora Tintěrová, vedoucí Infocentra. A doplňuje: „Krásnou přírodu lze poznat v Geologickém parku a doporučuji výlet na několik obnovených vyhlídek, ze kterých uvidíte překrásné scenerie.“ Ke kulturnímu vyžití zve Městské divadlo a určitě si nenecháte ujít letní kolonádní koncerty Západočeského symfonického orchestru. „Příznivci golfu nezapomenou navštívit nejstarší golfové hřiště na našem území, které smí používat přídomek ´královské´. No a samozřejmě musíte vyzkoušet uklidňující minerální koupel, bahenní zábal či relaxační masáž,“ nezapomíná paní Tintěrová na to, co dělá Mariánské Lázně lázněmi.

200. narozeniny města Mariánské Lázně

Hlavní oslavou lázeňského města je bezesporu Slavnostní zahájení lázeňské sezóny, které každoročně přiláká nejen zahraniční hosty, ale i české turisty a místní obyvatele. Letošní oslavy, které tradičně začínají druhý květnový víkend (9.–11.5.), jsou významné mariánky1především proto, že je to právě 200 let, kdy klášterní lékař Jan Josef Nehr v provizorních podmínkách zahájil první lázeňskou sezonu.

Oslavy začnou jako obvykle slavnostní mší, průvodem a žehnámím pramenům. Nebudou chybět mažoretky a dechový orchestr mladých, slavní návštěvníci Mariánských Lázní, přehlídka skladeb Zpívající fontány, koncerty kapel a souborů různých žánrů a další doprovodné akce. Pro děti je připraveno dětské divadlo a soutěže.

Město slaví své výročí po celý rok. Seznam akcí u příležitosti 200. výročí města je k dispozici na speciálních skládačkách a k dostání v Infocentru. Bližší informace o programu získáte na tel. 354 622 474, e-mail: infocentrum@marianskelazne.cz .

Elen Melicharová


15.4.2008   Rubrika: Cestování   |   Komentářů 5   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Na počátku byl Mariin pramen

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
M.Ar.Tina
M.Ar.Tina - 16.4.2008 8:08

Byla jsem tam nedávno.Pěkné i když nebyla ještě sezóna.Oplatky "DUETTA"neodoláte.No a když si pak dáte pár kalíšku vodičky tak taky neodoláte "WC"-Pěkný mramorový na kolonádě.Pěkná je taky jízdárna,pro holky z města to byl vyjímečný zážitek,s cukříkem nezapomeňte přijet.Akorát ,že nejela ještě lanovka,no a taky ten chlapák "KRAKONOŠ"co je u lanovky.Ttky se nám moc líbily miniatury-sice přes plot ,ale mám aspoň ještěd.Byli jsme ubytování v hotelu"RAKONOŠ"-neměl chybu.Je tam pěkný bazén,solnička,super ubytování a tak vůbec.Není to chlubení,ale podělit se o zážitek je pěkné.Úplně vám to změní náladu,když si vyjedete s dobrou partou či sami...

 
Meander
Meander - 15.4.2008 14:39

Hehe, moje maturitní téma z angličtiny smajlik - 68 Mariánské Lázně is the most precious jewel among western Bohemian spas. smajlik - 42

 
Aja
Aja - 15.4.2008 9:27

Byla jsem tam kdysi šest týdnů se synem v Miramontesmajlik - 58I když listopad a prosinec, tak úžasnýsmajlik - 58

 
jasmine
jasmine - 15.4.2008 7:11

nádhera,byla jsem tam kdo má možnost a je poblíž doporučujismajlik - 5

 
hancze
hancze - 15.4.2008 5:12

Marianky mam moc rada smajlik - 60 i celou tu oblast kolem smajlik - 60

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77195.
    Archiv anket.