Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Malinová roláda

Malinová roláda

Snadná a lehká jako vánek...

pošlete nám recept

Otevírání luhačovických pramenů

Otevírání luhačovických pramenů

Tisíce lidí jsou každoročně svědky prastarého magického obřadu, který se odehrává na hlavním lázeňském náměstí, v hale Vincentka a u ostatních pramenů. Otevírání pramenů se koná pravidelně ve druhém květnovém týdnu. Tentokrát od 8. do 10. května.

Od otevírání ke svěcení pramenů

Začátek lázeňské sezony v Luhačovicích je neodmyslitelně spjat se svěcením pramenů. Diváci mohli v minulosti sledovat krojovaný průvod putující od pramene k prameni. Po vysvěcení pramene svatého Josefa poblíž nového kostela Svaté rodiny v roce 2000 došlo i k posunu v přípravě otevírání pramenů. Z „otevírání“ pramenů se stalo „svěcení pramenů“. Průvodu se svěcením pramenů se zúčastňují luhačovští farníci, nechybí ministranti i hasiči s korouhvemi a prapory. Průvod začíná po slavnostní nedělní mši u pramene svatého Josefa, pokračuje lesní cestou k Ottovce, k pramenu Františka Šťastného a kolem Jurkovičova domu k Vincentce. Při každém zastavení požehná kněz prameni a poté proběhne krátký folklorní program. Poslední zastavení průvodu se koná u kaple svaté Alžběty na Lázeňském náměstí.

Třídenní kulturní slavnostiluhacovice

V novém tisíciletí se otevírání pramenů rozvinulo do třídenních kulturních slavností, které jsou zahájením hlavní lázeňské sezóny. Páteční program slavností je věnován především dětem - historické vědomostní nebo tvořivé soutěže školních týmů, poznávací trasy a kulturní pořady. Náplň sobotního programu mívá historické ladění - promenáda historických kol a hasičské stříkačky, muzejní fotoateliér, divadelní představení, řemeslný jarmark, hudební a taneční programy na lázeňském náměstí. Tradicí se již staly také sobotní besedy u cimbálu v Sokolovně, které připravuje mladá muzika Zálesí. Vyvrcholením oslav bývá neděle, zasvěcená lidové hudbě a tanci. Po dopolední mši a krojovaném průvodu se svěcením pramenů bývá odpoledne v Luhačovicích věnováno koncertu folklorních souborů.

V Luhačovicích vyvěrá 16 hydro-uhličitano-chlorido-sodných kyselek a jeden sirný pramen. Každou hodinu se zde na povrch dostává 15 tisíc litrů minerální vody, obsahující velké množství rozpuštěných minerálních látek.

Více na www.luhacovice.cz.

 

Převzato z www.vychodni-morava.cz

Fotky: www.luhacovice.cz

Elen Melicharová


4.5.2009   Rubrika: Cestování   |   Komentářů 3   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Otevírání luhačovických pramenů

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Elen
Elen - 4.5.2009 14:52

V Luhačovicích je náááááádherně... byli jsem tam před lety, když bylo zatmění Slunce...

Hned bych si dala relaxační pobyt.

 
sharon
sharon - 4.5.2009 9:00

Almega: u nás taky...Staropramen, heč smajlik - 68

 
Almega
Almega - 4.5.2009 8:43

U nás už jsou prameny otevřené.....heč......

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Covid

Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

Celkem hlasovalo 49.
Archiv anket.