Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Malinová roláda

Malinová roláda

Snadná a lehká jako vánek...

pošlete nám recept

Benátky nad Jizerou – největší sbírka historických hraček v ČR

Benátky nad Jizerou – největší sbírka historických hraček v ČR

Benátky nad Jizerou jsou malebné město na dolním toku řeky Jizery. Chloubou města je dobře udržovaný renesanční, později barokně upravený zámek s pěknými figurálními sgrafity, který je spojen s kostelem Narození Panny Marie. Na nádvoří a v zámeckém parku stojí barokní sochy od M. Brauna. Na přelomu 16. a 17. století pobýval na zámku slavný dánský hvězdář Tycho de Brahe a prováděl zde svá astronomická pozorování.

Na zámku mají svá sídla hned dvě muzea.

V muzeu Benátek jsou umístěny expozice věnované například přírodě Benátecka, dánskému hvězdáři Tycho de Brahe, pravěké a středověké astronomii. Najdete zde také síń bratří Bendů a siň Bedřicha Smetany. Muzeum je otevřeno od května do října, denně mimo pondělí.

Rodiny s dětmi však dají zřejmě přednost Muzeu hraček s největší sbírkou historických hraček v ČR. Jsou zde umístěny nejrůznější hračky z let 1860–1945 z Evropy, Asie a USA. Tak si zde můžete prohlédnout plechová autíčka, vláčky, panenky, pokojíčky pro panenky, dětské domečky a spoustu dalších hraček. Rodiče i děti mnohdy zapomenou v tomto půvabném muzeu na čas a jen obdivují krásné a důmyslné staré hračky. Někteří prarodiče si ještě vzpomenou, kterak si ve svém dětství hráli s obdobnými hračkami. Muzeum je otevřeno od dubna do října, denně mimo pondělí, v listopadu pak o sobotách a nedělích.

Výlet na hrad

Kdo si chce na tomto výletě také trochu protáhnout své tělo, může se vydat na hrad Dražice. Není to nijak daleko. Hrad stojí na skalním ostrohu, nad řekou Jizerou, v městské části Dražice, asi 3 km severovýchodně od centra města. Hrad Dražice byl založen v polovině 13. století, za husitských válek byl vypálen, koncem 16. století byl již pustý a postupně se stal zříceninou. Z hradu se částečně zachovala velká, zdaleka viditelná věž, zbytky velkého paláce a hradní sýpka. Hrad je v noci vkusně nasvícen a je velmi dobře viditelný z rychlostní komunikace Praha – Mladá Boleslav. Hrad je celoročně volně přístupný.

 

http://www.litery.cz

Jiří Glet


5.6.2009   Rubrika: Cestování   |   Komentářů 4   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3,1/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Benátky nad Jizerou – největší sbírka historických hraček v ČR

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
medved
medved - 5.6.2009 22:17

Ota: mas pravdu, my tam nedavno byli a zvladli jsme teda oboji....jak vystavu hracek, tak i tu interaktivni a vyblbli jsme se i my, rodice....hlavne teda ja, kdyz jsem se navlikla do te dratene kosile a nemohla jsem z ni vylezt smajlik - 76smajlik - 68 kdyby mi manzel nepomohl, tak mam tech osm kilo na sobe doted smajlik - 68 jo a pro holcicky je tam ted nove vystava barbin.....jedna mistnost, ale neni to spatny, vyvoj barbin a ruzne jejich modely vcetne ooobr barbin....jak tyhle potvory nemam rada, tak se mi to libilo, zvlast barbie v satech ruznych filmovych postav byly bozi smajlik - 47

 
Almega
Almega - 5.6.2009 17:51

No to je něco,škoda že moje děti už vyrostly...tak leda že si sama nasadím brnění a složím hrnec ze střepů....

 
Ota
Ota - 5.6.2009 10:11

Tamní dětské muzeum je dobré, ale vaše děti si spíš užijí to druhé muzeum, protože je interaktivní čili si tam mohou obléci brnění, šlechtické šaty, vykopat archeologický nález, sestavit různá pucle od zkameněliny až po hrad, okovat koně pustit si planetárium , vyrazit mince... musím říci, že je to lepší než koukat na staré hračky na které si sáhnout nemůžou ......

 
Almega
Almega - 5.6.2009 9:53

Jéé,hned bych se šla podívat na hračky...miluju staré hračky,v Praze jsem byla už několikrát se podívat na Hradě na Muzeum hraček....ale je to daleko,tak možná o prázdninách,že by....

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Covid

Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

Celkem hlasovalo 49.
Archiv anket.