Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Malinová roláda

Malinová roláda

Snadná a lehká jako vánek...

pošlete nám recept

Blansko – renesanční zámek, akvapark

Blansko – renesanční zámek, akvapark

Město Blansko bývá nazýváno vstupní branou do Moravského krasu, nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na náměstí Republiky se nachází renesanční zámek s hranolovou věží, který vznikl přestavbou původní gotické tvrze. Je sídlem městského muzea s expozicemi věnovanými například dekorativní umělecké litině z 19. a 20. století, Moravskému krasu nebo nejstarším hutím v Česku. Muzeum je otevřeno celoročně, v listopadu až v březnu v úterý až pátek, v dubnu až říjnu denně mimo pondělí. V zámeckém parku jsou umístěny kopie antických soch a pěkné ukázky výrobků blanenských železáren, včetně litinové kašny.

Na náměstí Svobody stojí pěkná radnice s věží a hodinami, z přelomu 19. a 20. století. V Seifertově ulici najdete půvabný, dřevěný, původně pravoslavný kostelík sv. Paraskivy, ze 17. století, z Podkarpatské Rusi. Byl do Blanska přivezen v roce 1936 a dnes jej užívá Československá husitská církev a Českobratrská evangelická církev. V Komenského ulici se nachází barokní kostel sv. Martina z počátku 18. století, a u kostela najdete i pamětní desku anglické princezny Karoliny Meineke, rozené von Linsingen.

V Blansku se nachází taky pěkný krytý a venkovní akvapark. V kryté části akvaparku se nachází plavecký bazén, rehabilitační bazén, vířivka, sauna, masáže, fitcentrum a solárium. Ve venkovní části akvaparku je návštěvníkům k dispozici bazén, dětský bazén, tobogán, masážní lavice, divoká řeka, vodní hřib, skluzavka a chrliče vody. Je zde rovněž dětské hřiště, dvě plážová volejbalová hřiště, písečná pláž a poskytují se zde rovněž ubytovací a restaurační služby.

Jen několik kilometrů jižně od města, při silnici na Brno, stojí zajímavá technická památka, vzorně rekonstruována bývalá novogotická huť Klamovka z 19. století.

 

www.litery.cz

Jiří Glet


10.7.2009   Rubrika: Cestování   |   Komentářů 2   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Blansko – renesanční zámek, akvapark

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
illča
illča - 10.7.2009 20:35

smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47
Ale "vstupních bran" do Moravského krasu je víc a všechny mají nějaké kouzlo... Jedovnice, Sloup, Boskovice ...smajlik - 68

 
kubikm
kubikm - 10.7.2009 18:11

ten akvapark je primasmajlik - 47, doporučuju

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Covid

Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

Celkem hlasovalo 49.
Archiv anket.