Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Život na splátky a solidarita s dlužníky. Ano či ne?

Život na splátky a solidarita s dlužníky. Ano či ne?

Reklamy v médiích nás neustále nabádají, abychom si za peníze, které nemáme, kupovali věci, které nepotřebujeme. Někteří lidé podlehnou, zadluží se kvůli zbytečnostem a dluhová spirála je stáhne až na samé dno. Na tuto situaci chtělo upozornit jisté sdružení, které minulý týden rozvěsilo po Praze figuríny oběšenců. Zhoršující se ekonomická a sociální situace prý vede řadu lidí k sebevraždám. Seskupení vidí řešení této situace v lidské solidaritě.

Pojďme si ale na začátek vyjasnit, že půjčka sama o sobě není jen zlovolný prostředek určený k likvidaci každého, kdo si ji vezme. Půjčka znamená jen možnost získat okamžitý finanční obnos za úplatu. Je potom na každém, zda je schopný nebo ochotný tuto cenu zaplatit. Půjčka je dobrovolný obchodní vztah dvou svéprávných stran. Na půjčce se dá dokonce i vydělat. Například tehdy, zakoupíte-li něco, co je momentálně v akční slevě a tato sleva je větší než úroky, které zaplatíte. Anebo také tehdy, pokud je úvěr dlouhodobý, s pevnými splátkami a inflace koruny hýbne s její hodnotou natolik, že zatímco počáteční splátka pěkně zahýbá s rodinným rozpočtem, tak ta samá částka po několika letech je jen drobný výdaj.

Vraťme se zpátky k oběšencům a solidaritě. Organizátoři akce moc detailů nesdělili, a tak se lze jen dohadovat, jak si takovou solidaritu představují. Vezměme si pro příklad dvě rodiny se stejnými příjmy. První rodina jezdí na zahraniční dovolené, nakupuje špičkovou elektroniku, drahé auto, nejnovější mobily, vše na úvěr. Druhá rodina žije daleko úsporněji, šetří, kupuje jen potřebné věci. Jednoho dne první rodina zjistí, že nemá na splácení svých půjček. Měla by tedy zajít za druhou rodinou a požadovat po ní, aby v rámci solidarity či spravedlnosti věnovala penízesvoje úspory na splacení dluhů rodiny první?

Inu, nejspíš ne. Možná jen chtěli poukázat na obyčejnou stránku lidství a soucitu s potřebnými. Toho se však nemusíme bát, stačí se jen podívat na mnohé příběhy lidí, kteří se dostali do těžké situace. Vždy se spontánně zvedla vlna lidské solidarity a během okamžiku byl na světě třeba invalidní vozík, výtah pro postižené nebo jako minulý týden hromada potravin pro matky s dětmi, které nedostaly včas peníze na živobytí od úřadů.

Daleko lepší by možná bylo, kdyby toto sdružení raději dělalo osvětovou činnost a šířilo povědomí finanční gramotnosti, aby se do dluhových pastí dostávalo co nejméně lidí. Nikomu totiž nezaklepe na dveře exekutor jen tak znenadání a bez příčiny. Předchází mu soudní jednání a minimálně i pár upomínek věřitele. Do problémů se splácením se může dostat každý. Stačí nemoc nebo úraz, ztráta zaměstnání či živelná událost, která zničí dům. Vždy je ale třeba jednat okamžitě. Hned při nesplacení první splátky je třeba kontaktovat věřitele a sjednat si odklad splátek, refinancování úvěru nebo nějakou jinou dohodu. V žádném případě není možné vyčkávat či dokonce nereagovat na upomínky. Z několika stokorun se rázem stanou tisíce. Pokud by také vedlo osvětu o tom, že stát tu není proto, aby všechny vodil za ručičku a platil za ně dluhy, ale že stát by tu měl být od toho, aby dal každému prostor se legálně o sebe dostatečně postarat podle svých schopností a možností, potom by nemuselo být tolik tragédií a osobních krachů.

Berete si půjčky, nebo se snažíte životu na dluh vyhýbat? Byli byste ochotni být solidární s těmi, kteří své dluhy nezvládají, a věnovat jim část svých úspor?

 

 

Blanka Moravcová


25.1.2012   Rubrika: Právnické okénko   |   Komentářů 96   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Život na splátky a solidarita s dlužníky. Ano či ne?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-103
evropka
evropka - 25.1.2012 9:46

navíc paradoxně dnes si (kontrola)v jedné lichvářské instituci vyřizuji půjčku...víc nemohu napsat ale už jen to že je o peníze žádám mi je proti srsti a stydím sesmajlik - 80smajlik - 72smajlik - 72smajlik - 72

 
Linda
Linda - 25.1.2012 9:46

evropka: Vloni jsem dostala dopis ze mám nedoplatek na danich necelych 10 tisíc, pokud nebudu reagovat do toto a toho data navysi mi pristi rok o tuto cástku + penále dane. Zádny vybavovani, zadna exekuce, zadny saky paky, oni si to strhnou sami od sebe. Takze letos platim o necelou tisicovku mesicne na danich vic a tise doufám, ze to spravne spocitali a nedostane opet ucet na nejaky nedoplatek smajlik - 16.

 
Kadla
Kadla - 25.1.2012 9:45

sharon: Já vždycky říkám, že raději splachuju peníze do svého záchodu než do cizísmajlik - 16ho

 
sharon
sharon - 25.1.2012 9:43

evropka: smajlik - 76 bych ti musela nosi buchty..smajlik - 68

 
sharon
sharon - 25.1.2012 9:42

Kadla: přesně, to je i můj názor, raději bydlet na hypo než vrážet do cizího......

 
evropka
evropka - 25.1.2012 9:40

musím se přiznat zrovna ke včerejšímu varování...cituji daňový nedoplatek 141 kč,vymáhací kancelář .finanční úřad v .....v případě že nebudete reagovat do 2.2.2012 můžete být předvedena policí čr dle paragrafu 100odst.2 zákona 280\2009sb ,dopis od finančního úřadu jsem dostala obyčejně.tzn kdyby se ztratila obálka mohla jsem bručet...smajlik - 42tímto svatosvatě slibuji,že vše řádně zaplatím

 
sharon
sharon - 25.1.2012 9:39

Almega: smajlik - 47......jenže, po staru se žít nedá ...smajlik - 68 a to bys koukla jak se tu žďuchají u konťasu s papírem.....smajlik - 68 do sběru, mají na "krabičák".....smajlik - 68

 
Grainne
Grainne - 25.1.2012 9:38

Almega: na to už je pozdě, mnohem vhodnější by v tuto chvíli bylo seznámení se základním právním povědomím o tom, co dělat, když už mě to dostihne.

Podle statistik má uvalenu exekuci každý desátý Čech, včetně důchodců a kojenců.smajlik - 58

 
Kadla
Kadla - 25.1.2012 9:36

No, já jsem zadlužená až po uši a stejně jako Nika - kvůli bydlení. Nevzít si hypotéku, tak bydlím po rozvodu pod mostem. Jelikož se jednalo o Prahu, není bydlení v pronájmu řešení. Bydlela jsem v pronájmu po rozvodu se 2 dospívajícími syny a dvěma kočkami 2 roky a platila jsem na nájmu 12.000,- měsíčně, tedy totéž, co splácím na hypotéce. Jenže u hypotéky mám vidinu, že za 20 let bude bydlení moje. U nájmu bych platila totéž až do smrti... a pravděpodobně bych skončila pod tím mostem, protože kde bych na to jednou z důchodu vzala, žejo. Ono je totiž potřeba přihlédnout i k lokalitě. Je mi jasné, že na Karvinsku, kde bydlí mí rodiče, je lepší platit pronájem, protože je docela nízký. Ale v Praze je rozhodně lepší vzít si hypo.

 
Grainne
Grainne - 25.1.2012 9:36

pokud by raději přišla vhod poněkud populističtější forma zpracování, podstatu slušně zachytil Okamura.
To nemyslím nijak ironicky, to myslím tak, že lidi s podobně naivním názorem a neznalostí základních pravidel "hry" se občas naprosto nevinně stanou kořistí - třeba když neumí zareagovat na první krok v podobě soudního platebního příkazu, případně se nevhod přestěhují a nepřipravené je zastihne tzv. "fikce doručení".

 
Grainne
Grainne - 25.1.2012 9:31

aninka01: budeš si muset ty zákony asi přečíst.
Jedná se o občanský zákoník, zákon o exekucích, naopak trestní zákon příliš číst netřeba, protože lichvu neupravuje podle částky, ale podle jiného způsobu naplnění skutkové podstaty tr. činu.
Dále to bude sazebník odměn advokátů, některé výroky soudů z poslední doby atd.

Když teď začneš s tímhle, tak se tak za týden ozvi, můžeme pokročit.

 
Almega
Almega - 25.1.2012 9:29

Je to hnus...Lichvářství by se mělo trestat,lidi už od školních let by se měli poučovat,tak jako to bylo za nás...Už v 1.třídě jsem měli "školní" spoření,dávalo se třeba 5 Kčs za týden,i méně,i více.Na konci roku pak se částka bud dostala v hotovosti,nebo se mohla převést na vkladní knížku.(Snad jsme za ty peníze taky jeli na školní výlet...)Byl v tom samozřejmě i úrok ! kladný a né jako dnes,když mi přijde výpis z banky a přibyde mi tam + 0,24 Kč !!! Při počtech jsme si počítali úroky a vysvětlovali,jak se to počítá...Také se věčně něco sbíralo" od tvrdého chleba přes lahve od oleje,hadry,kosti,papír,sklenice...Takže jsme s bráchou věčně něco sbírali a vyprošovali u obchodů krabice a pod.,v domech zvonili na zvonky a loudili staré noviny,abychom si našetřili na dárky rodičům na Vánoce....Dnes se rozhazuje plnými hrstmi,tuhle jsem četla,kolik např. potravin skončí v popelnicích...Jo a pro pírko už dávno nikdo neskáče,je všeobecná alergie na peří....Já sama bych si nikdy nepůjčila,protože vím,jaký je to tíživý závazek a celou dobu by mne strašilo,co bych dělala,když nebudu mít práci?? Kde vezmu na splátky???

 
aninka01
aninka01 - 25.1.2012 9:25

Grainne: 9:04 ukaž mi z toho jedinou věc, která je takhle napsaná v zákoně smajlik - 26.
Ono lidskou optikou to tak nejspíš bude a spousta věcí, které se dějí, není v pořádku, ale dokud to nebude někde ukotvené, je to taky jen plácání o tom, jak je tady všechno špatný. Lichva posvěcená státem, novodobí otrokáři ... ano to jsou ta pravá ohnivá slova, který hýbou davem, i když jim polovina toho davu ani nerozumísmajlik - 42, ale aby si pořádně přečetli smlouvu, kde mají RPSN 460 %, to je nenapadne a klidně pod něco takového švihnou podpis a pak řvou, jak je někdo okradlsmajlik - 76smajlik - 80 Pokud někdo podepíše takhle nevýhodné podmínky, je to opravdu jen jeho blbost, promiňtesmajlik - 26

 
Linda
Linda - 25.1.2012 9:19

sevenofnine: k autu-koupit neco co jezdi, aby se clovek dostal do prace, ti muze za par roku vyjit draz nez pujcka na nové / novejsi auto. Já jsem za posledni 3 roky za drobny opravy na aute zaplatila vic, nez je zbytkova hodnota auta. Takze jsem se rozhodli koupit nové a pujcit si 200 tisic. Ano jsou to 3 tisicové splatky mesicne na dalsich asi 6 nebo 7 roku, ale budu mit auto bez stáni v servisu a prekvapujicich uctu za opravu. A potrebuju ho na dopravu do práce.

 
sharon
sharon - 25.1.2012 9:19

aninka01: smajlik - 58 tak jo....

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-103
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77195.
    Archiv anket.