Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

A jaký čaj pijete vy?

A jaký čaj pijete vy?

Můj první čaj v životě byl s největší pravděpodobností heřmánkový. Dával se totiž miminům proti bolení bříška. Na ten svůj si samozřejmě nevzpomínám, ale matně si vybavuji, že jsem ucucávala z láhve mému o pět let mladšímu bráškovi. Ovšem ne proto, že bych měla takovou žízeň nebo potěšení z heřmánku, ale spíše ze zlosti. Strašně jsem totiž žárlila, a kdyby bráška jedl veverčí hovínka, určitě bych mu je kradla a jedla je taky.

První skutečný čajový požitek si vybavuji z doby, kdy mi bylo asi šest let. Moje babička smažila nepřekonatelné křupavé bramboráčky a k nim mi vždycky uvařila lipový čaj slazený medem. Každým rokem chodila sbírat lipový květ do blízké aleje a sušený květ pak na celou zimu krásně provoněl celý babiččin byt.

jaký čaj pijeteDoma s rodiči se čaji moc pozornosti nevěnovalo. Táta většinou uvařil obyčejný černý čaj - on tenkrát moc velký výběr nebyl, vlastně tenkrát nebyl vůbec žádný výběr. Táta do hrnku vrazil tři lžičky cukru nebo tam nalil ovocný sirup a bylo vymalováno. Teprve když jsem se vdala a po Praze těsně před revolucí (a hlavně po ní) začaly růst čajovny jako houby po dešti, zjistila jsem, že existuje i něco jiného než PIGI čaj. Nadšeně jsem zkoušela všechny černé čaje ochucené nejrůznějšími ovocnými chutěmi nebo třeba vanilkou a odvážně jsem se pouštěla i do druhů, které jsem si pak už raději nikdy nedala. Třeba kouřový čaj, který voněl jako uzené, chutnal jako uzené (a dost možná to i bylo vyvařené uzené).

Žádný z těch exotických čajů mi k srdci nepřirostl. Klasický černý čaj mi neslazený nechutnal a slazený jsem si kvůli figuře dopřávat nemohla. Ochucené černé čaje mne brzy znudily. Na příchuť vanilky a smetany jsem začala být téměř alergická, asi proto, že ji výrobci baleného čaje cpali (a cpou) téměř do všeho. Čistě ovocné čaje mi svou přílišnou kyselostí, kterou způsobuje ibišek, dodnes způsobují pálení žáhy.

A tak se mým vyvoleným čajovým druhem a souputníkem stal před dvěma lety zelený čaj a bílý čaj. Oba druhy jsou lahodné i bez oslazení. Vybírám si převážně neochucené druhy. Z ochucených mám ráda zelený čaj s citronem a bílý čaj s červenými plody, ten je v mém žebříčku čajů úplně na prvním místě.

A jaký čaj pijete vy? Pijete od dětství tentýž, nebo se vaše chutě s časem mění a přebíháte mezi různými čji stejně, jako jsem po celý svůj život přebíhala já? Máte už vybrán svůj vyvolený čaj?

 

Z  HISTORIE ČAJE

O vynálezu čaje koluje několik legend. Poprvé je čaj zmiňován v čínské historii v době 2700 let před naším letopočtem, v době císaře Shen Nung. O něm se říká, že objevil čaj během jedné ze svých cest po čínské říši. Když udělal krátkou zastávku k odpočinku, spadlo několik lístků z jednoho keře přímo do jeho šálku s převařenou vodou k pití. Z jeho šálku vystoupila lahodná vůně a zvědavý císař ochutnal nápoj, který tak vznikl náhodou. Nápoj nejen že měl vynikající chuť, ale i osvěžující a posilující účinek. Císař byl ze svého objevu tak nadšen, že začal propagovat zázračný keř. První číský název pro čaj byl "te" a ten se pak změnil na "chai".
Evropě byl čaj poprvé představen v roce 1610, kdy připlul první náklad čaje na holandské obchodní lodi. Po delší dobu byl dovoz čaje omezený, neboť cesty trvaly velmi dlouho. Někdy byla loď na cestě téměř celý rok. V důsledku toho se čaj stal drahým zbožím. Během 18. století došlo ke snížení ceny čaje, což přispělo k jeho rozšíření a popularitě.

Čím výše se čaj pěstuje, tím je kvalitnější. Největšími světovými pěstitelskými zeměmi jsou Čína a Indie, které společně zajišťují asi polovinu světové produkce.  Se sklizní se může začít, když jsou čajové keře přibližně čtyři roky staré. Normálně se čajové lístky sbírají ručně, čímž se sklizeň stává nesmírně náročnou na pracovní sílu. Čaj je možné sklízet kdykoliv během roku, ale lístky jsou nejlepší během suchého monzunového období.

V některých oblastech, kde je nedostatek pracovní síly, je ruční práce nahrazena stroji, ale kvalita sklizeného čaje tak může zásadním způsobem poklesnout. Pro sklizeň čaje se používají tři techniky: standardní sklizeň, při které se sklízejí dva lístky a jeden pupen, střední sklizeň (tři lístky a jeden pupen) a hrubá sklizeň (čtyři lístky a jeden pupen na stopce). Čím je sklizeň výběrovější, tím lepší bude čaj. Na výše položených plantážích, které mají nejlepší podmínky pro pěstování vysoce kvalitního čaje, se používá výhradně výběrová sklizeň.

Čajové keře žijí dlouhou dobu. Assamica se dožívá v průměru 40 let, avšak Sinensis může rodit až po dobu 100 let. (Zdroj: www.pickwicktea.com)

Kadla


26.10.2010   Rubrika: Život a vztahy   |   Komentářů 102   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - A jaký čaj pijete vy?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-111
punh
punh - 26.10.2010 16:10

někdy si vařím čaj meduňkový z lístků meduňky, co oškubu na zahrádce.
Stanik: nikdy čaj nesladím (ani kafe) a naučila jsem i děti nesladit, aby se nemusely potýkat s obezitou. Jenže pak v MŠ i na základce byl čaj jedině slazený a děti ho odmítaly pítsmajlik - 76 A jedna paní byla naprosto zděšena, když na vlastní oči viděla, že moje děti (tehdy ještě dost malé) pijí neslazený čaj. S odporem mi řekla: "A sobě si čaj sladíte, co?" Měla mě za krkavčí matku a myslela, že co ušetřím na dětech, o to víc pak dopřeju soběsmajlik - 67

 
punh
punh - 26.10.2010 16:05

Almega: jsem ráda, že jsi označila čaj s mlékem za švédský, protože u nás doma se tomu taky tak říkalo. Nedávno jsem měla debatu se známou, která tvrdila, že čaji s mlékem se říká anglický, protože ho pijí Angličanismajlik - 55

 
sharon
sharon - 26.10.2010 15:20

Stanik: ochutnej z lékárny...APHOTEKE zelený s citronem RANNÍ SVĚŽEST.....smajlik - 47

 
sharon
sharon - 26.10.2010 15:19

PEGG: a ze všech buchet - řízek !...smajlik - 68

 
sonije
sonije - 26.10.2010 14:51

Tak já to mám jednoduché - Earl grey od Teekane, každé ráno, jinak vraždímsmajlik - 37. Nevzdala jsem se ho ani v těhu ani když kojím, jsem závisláksmajlik - 42. A když manžel koupí jinou značku, má sáhodlouhou přednášku o čajismajlik - 68
U nás doma se pil černý club čaj, což se ani čajem nazývat nedalo - jeden pytlík na 4 hrnkysmajlik - 68.

 
cmelda
cmelda - 26.10.2010 14:15

po nekolikaletem obdobi piti vyhradne cerneho caje, jehoz jsem mivala bezne tak 10-15 druhu doma, jsem se dopracovala asi pred 5 lety k vyhradne zelenobilemu cajovani. ovsem v dobe nemoci to jisti cerny pytlikovy s medem a citronem :D ovocne nee.

 
anadir
anadir - 26.10.2010 13:44

Černý čaj nepiju, odjakživa mi nedělá dobře. smajlik - 66 Když jsem jako dítě byla nemocná, tak mi maminka musela vařit vitakávu, protože čaj jsem v žaludku prostě neudržela. smajlik - 16 Někdy se vařil čaj mátový, ten jsem měla ráda. Teď si k snídani vařím nějaký ovocný, mám ráda třeba švestkový se skořicí. Sladím medem. Když byl synek nemocný, vařila jsem mu lipový, nebo šípkový čaj, ty taky můžu. Expreso tea také pamatuju, ten mi moc pěkně voněl a docela chutnal.
Jinak mám nejraději kávu, vařím si tak tři šálky denně. smajlik - 57

 
Stanik
Stanik - 26.10.2010 13:44

vaj piju vyjmecne a kdyz rozhodne ho nesmi byt slazeny ( ze sladkeho caej se mi zveda zaludek).. nejradeji mam zeleny - ted je favoriz zeleny caj citron se zazvorem z DM.

 
Almega
Almega - 26.10.2010 13:43

Na "expreso tea",jak jsme tomu říkali,se pamatuji,byl to náš oblíbený,brácha to upíjel rovnou z lahve...Jinak jsme měli doma ruský,čínský nebo gruzínský čaj v plechové hranaté krabičce a pili jsme to s mlíkem("švédský ") nebo s citronem,se sirupem...Též jsme chodili trhat šípky na čaj....Dnes čaj nepiju skoro vůbec,připadá mi to nechutné nebo kyselé,já jsem kávová...

 
PEGG
PEGG - 26.10.2010 13:42

Já ze všech čajů nejraději pivosmajlik - 68smajlik - 72

 
PEGG
PEGG - 26.10.2010 13:40

Kočkomilka - 26.10.2010 13:13 - tak to mám stejně, taky mi připadá,že každé vylepšení je k horšímu a nic už není tak dobré jak bývalo za našeho dětstvísmajlik - 68smajlik - 26

 
punh
punh - 26.10.2010 13:20

Kočkomilka: hořické trubičky i polomáčené (hořké) miluju doteď, ale je fakt, že dřív asi chutnaly jinaksmajlik - 63

 
Kočkomilka
Kočkomilka - 26.10.2010 13:13

Jak jste vzpomínaly ten expres tea v lahvi od jarusmajlik - 4,tak já jsem ho nedávno pila a chutnal jinak.Stejně jako polomáčené,hořické trubičky,žužu atd. Něco se změní v receptuře a už je to jiná chuť.Nebo si už přikrašluju dětství?smajlik - 68

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 26.10.2010 13:06

Dříve hodně černý Čínský nebo Idický. Také heřnánek, podběl, lípu, ibiškový kořen, na neduhy. Naše babičky uměly namíchat dobré směsi.Dnes se to prodává a dělá se z toho věda. Srovnávat to co bylo před 30 lety a dnes, auta jsou také dokonalejší jak tenkrát to vše nese doba. Hlavně aby ty čaje nebyly jedovatější.

 
Inna
Inna - 26.10.2010 12:41

Zelený a černý, nejradši se skořicí. Ovocný nepiju, to není čaj. Bylinky někdy, hlavně na různý neduhy, když je potřeba.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-111
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77231.
    Archiv anket.