Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Dvaadvacet let po revoluci. Vyměnili byste demokracii za totalitu?

Dvaadvacet let po revoluci. Vyměnili byste demokracii za totalitu?

V souvislosti s výročím Sametové revoluce se více jak tři pětiny veřejnosti domnívá, že je čas opět vyjít do ulic. Důvodem je stále sílící nespokojenost s děním na domácí politické scéně, která je nejsilnější od pádu totality.

Jak totiž ukázal aktuální rozsáhlý průzkum společnosti SANEP, nespokojeno s aktuální politickou situací v naší zemi je téměř devět desetin veřejnosti. Exkluzivní průzkum společnosti SANEP tak poukazuje na skutečnost, že jsou lidé od pádu totality natolik znechuceni politikou, že demokratičtí představitelé politické moci jsou hodnoceni hůře, než ti totalitní, což ostatně vysvětluje i nárůst preferencí KSČM. Názor, že se polistopadoví představitelé vládní a parlamentní politické scény chovali a chovají hůře, než jejich komunističtí předchůdci totiž sdílí téměř dvě třetiny veřejnosti, což rozhodně není dobré vysvědčení pro polistopadovou činnost demokraticky zvolených zákonodárců. Pouze více jak pětina domácí populace je přesvědčena, že ČR se stala po dvaadvaceti letech vyspělou demokracií.

Největší klad - možnost svobodně se rozhodovat

Za největší výdobytky polistopadového demokratického vývoje ČR považuje většina veřejnosti možnost svobodně rozhodovat o svém osudu a životě, možnost cestování a svobodu slova. Naopak za největší zápory je považována rozsáhlá korupce a ztráta sociálních jistot. Ovšem i přes sílící kritiku domácí politické úrovně jsou Češi většinově stále hrdi na svoji zemi a považují se za vlastence, což může svědčit o existující naději a přesvědčení, že není vše ztraceno. Rovněž panuje i přesvědčení, že převažují klady vydobyté demokratické společnosti nad érou vlády totalitního režimu a že dnes je lépe, než tomu bylo před listopadem 1989. Je však nutné říci, že u populace nad 40 let a to zejména u důchodců a obyvatel venkova, Moravy a severních Čech převažují názory zcela opačné, tedy že za komunistů bylo lépe a že výhody demokracie nepřevažují nad érou totality. Tento názor pak rovněž sdílí i voliči ČSSD a KSČM.

V souhrnu lze říci, že navzdory masivní nespokojenosti celé domácí populace s úrovní domácí politiky a s jejím polistopadovým vývojem, panuje v části naší společnosti vlastenecký duch, ovšem na druhé straně sílí i nespokojenost nejnižší sociální vrstvy. Oba tyto proudy pak mohou znamenat radikalizaci levicového a pravicového voličského spektra.

Trocha statistického výzkumu

Exkluzivní internetový on/off-line průzkum byl proveden ve dnech 26.října - 10. listopadu 2011 na vybrané skupině 27.229 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18-69 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu více jak 200 tisíc registrovaných uživatelů 52.067 dotázaných.

Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.

Téměř dvě třetiny respondentů (61,8%) se domnívá, že se dění na politické scéně opětovně dostalo do bodu, kdy je nutné veřejně proklamovat svou nespokojenost, respektive znovu vyjít do ulic. Ovšem v porovnání se 17. po revolucilistopadem se nejedná o kritiku režimu jako celku, ale spíše o kritiku poměrů, která 22 let po Sametové revoluci v tuzemské politice dosahuje svého vrcholu.

Drtivá většina respondentů (87,7%) je krajně nespokojena se stávající politickou situací v České republice. I toto přesvědčení lze dát do souvislosti s politiky, jejichž kredit a důvěryhodnost je vlivem řady kauz a skandálů kontinuálně srážena ke dnu. Svou roli v této otázce patrně hraje i fakt, že v tomto období jsou přijímána opatření, která budou mít dopad na životní úroveň většiny občanů.

Velmi zajímavé je zjištění, že více jak polovina dotázaných (57,9%) zastává názor, že nynější, potažmo polistopadoví představitelé vládní a parlamentní politické scény, se nechovali a nechovají lépe než jejich komunističtí předchůdci. Tento názor většiny veřejnosti jednoznačně poukazuje na vrcholné znechucení veřejnosti s děním na domácí politické scéně. Ta je stále častěji spojována s korupcí na všech úrovních státní správy a samosprávy, což společně s desítkami kauz vrcholných politiků deklasuje v očích veřejnosti úroveň politického prostředí až na samotné dno.

Výrazná většina respondentů (72,3%) nepovažuje Českou republiku, ani po dvaadvaceti letech od pádu komunistického režimu, za stát s vyspělým plnohodnotným demokratickým režimem.

Většina Čechů jsou vlastenci, hrdí na svou zem

I přes výraznou kritiku stávajících politických poměrů či nedůvěru ve vládu nebo parlament, je však většina respondentů (63,1%) jednoznačně hrdá na svou zem a národnost. Lze tak konstatovat, že většina občanů v rámci svého vztahu ke své mateřské zemi odděluje politiku od ostatních oblastí, například historie či sportu.

Za vlastence, tedy za člověka, kterého charakterizuje kladný a podpůrný postoj ke své vlasti, se považuje 76,2% dotázaných, což poukazuje na stále silný vlastenecký potenciál.

Většina respondentů (34,4%) považuje za největší klad polistopadového demokratického vývoje v ČR možnost svobodně rozhodovat o svém osudu a životě. Na druhé příčce je v přínosech demokracie pro 16,1% možnost cestování. Se ziskem 13,8% následuje svoboda projevu.

Možnost volného podnikání je největším kladem polistopadového demokratického vývoje pro 6,2% dotázaných. Možnost demokraticky volit své politické zástupce je největším výdobytkem demokracie pro 4,4% respondentů. Pro 3,6% dotázaných je tím největším plusem demokratické éry ČR větší možnost studia a pro 2,3% tržní hospodářství.

Nejvíce leží lidem v žaludku korupce

Naopak největším záporem polistopadového demokratického vývoje ČR je podle mínění 41,5% jednoznačně rozsáhlá korupce v politice, policii a justici. Se ziskem 11,9% následuje ztráta sociálních jistot. Vznik rozdílných sociálně silných skupin obyvatelstva představuje největší negativum polistopadového vývoje pro 5,5% respondentů. Zhoršující se politická úroveň je největším záporem polistopadového demokratického vývoje pro 5%. Se ziskem 4,1% následují vysoké náklady mladých rodin na bydlení. Zvýšená kriminalita nejvíce trápí 3,6%. Následují nízké důchody, které nejvíce vadí 1,5%. Pro 0,7% je největším záporem polistopadového demokratického vývoje ČR finanční spoluúčast pacientů ve zdravotnictví. Zvyšující náklady spojené se studiem pak nejvíce trápí 0,6% respondentů.

I přes kritiku polistopadové politické elity a politických poměrů je 55,6% dotázaných přesvědčeno, že za předlistopadové komunistické éry bylo hůře než dnes. Opačného názoru jsou však převážně levicoví voliči, důchodci a obyvatelé Moravy a severních Čech.

Nadpoloviční většina respondentů 52,6% zastává názor, že klady vydobytého demokratického režimu převažují nad érou komunistického režimu, který zde trval déle než 40 let. I zde však zejména sociálně nejslabší a nejstarší část domácí populace má opačný názor.

Více na www.sanep.cz


SANEP je exklusivním partnerem Vysoké školy ekonomické v Praze, Fakulty mezinárodních vztahů a výzkumného záměru Governance v kontextu globalizované společnosti a ekonomiky, a dále je členem mezinárodní aliance výzkumných agentur AIMRI (Alliance of International Market Research Institutes).


Redakce


17.11.2011   Rubrika: Události ze společnosti   |   Komentářů 111   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Dvaadvacet let po revoluci. Vyměnili byste demokracii za totalitu?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-114
Monik
Monik - 18.11.2011 8:51

Zvědavka: 16:56 smajlik - 34smajlik - 34smajlik - 68

 
orinka
orinka - 18.11.2011 6:08

evropka: no právě proto! Aby někdo mohl mít, musí to druhému sebratsmajlik - 14

 
mashanka
mashanka - 17.11.2011 22:20

Nadpis trochu netrefný.Tady žádná demokracie není.
Já bych vyměnila anarchii za demokracii

 
Madietta
Madietta - 17.11.2011 22:16

Já jsem pro osvícenou monarchii, zcela jednoznačně smajlik - 42

Jinak mě vždycky fascinuje, jak se v diskusích na téma totáč skloňují ty "jistoty". Bydlení, práce, blablabla. Bydlení? Vy si nevzpomínáte, že každý druhý mladý manželský pár bydlel u rodičů, protože na byt se čekalo taky řadu let? Že se třeba čtyři roky čekalo na telefon? Že na auto šetřil člověk roky? Že "jistota práce" rozhodně neznamenalo, že budete dělat tu práci, o kterou stojíte? Že kolikrát nebyl v obchodech ani toaletní papír? To byly ty "jistoty"?

Vzhledem k tomu, že podle všech výzkumů u nás jen zlomek lidí žije ve skutečné bídě, bych řekla, že zas tak mizerně na tom nejsme.

A ne, neznamená to, že jsem se současným stavem věcí spokojená a nic bych neměnila.smajlik - 58

 
PEGG
PEGG - 17.11.2011 20:45

Nic se nemůže nikdy opakovat ani vrátit, naštěstí. Rozhodně bych komunismus zpátky nechtěla a myslím, že většina lidí taky ne. Jen si myslím, že kdo poctivě pracuje , nekrade a žije slušně, měl za svůj plat slušně žít. Tím nemyslím, že všichni by měli mít stejně, jezdit na dovolené 2x do roka, Komunisti ublížili mnoha lidem, už nikdy více. Já se mám dobře, ale štve mě, že se všude lže a bezostyšně krade. Peněz bylo v tomhle státě bylo dost, jen kdyby se s nimi hospodařilo a nešerádalo. Každý druhý panák má tolik majetku, že si na něj nemohl vydělat ani za několik životů a nikoho nezajímá, kde ho vzal. Všude bují korupce a ze státních peněz se přiživuje spousta kamarádíčků. Nejsmutnější ale na tom všem je, že jsou děti které vyrůstají v nedostatku, ač jejich rodiče poctivě pracují. A tahle doba se mi taky nelíbí. Proč o důležitých věcech nerozhodují odborníci,ale banda lidi, kteří kolikrát ani nevědí pro co tu ruku zvedli a spousta z nich tomu ani nerozumí, pak to podle toho vypadá. Co zákon, to paskvil. Nikdo za nic nezodpovídá, nikomu se nic nestane. Jé, provalilo se, že jsi kradl, tak odstup a my tě uklidíme někam za vítr, ono se na to za chvíli zapomene. Proč se žádná kauza nedotáhne do konce, asi proto, že by byl průvan i na vysokých místech.
Na druhou stranu, nikdo nemůže čekat, že bude všechno o.k. ale to nebylo nikdy, co svět světem stojí. Ale jsme vyspělá země a na slušný život by pracující člověk nárok měl mít.

 
Petruša
Petruša - 17.11.2011 20:34

lee: přesně, tohle mě taky strašně štve smajlik - 9

 
1234-5
1234-5 - 17.11.2011 20:08

Tady se pořád píše kdo co má či nemá ... mám velký kulový a jsem socka a je mi taky dobře na světě a neřeším, že nenakupuji jen ve značkových obchodech a že nepůjdu přece 2x za sezonu ve stejných šatech na ples, ale ráda bych večer šla vyvenčit psa beze strachu, že mě někdo klepne, třeba kvůli posr... mobilu, aby měl na fet .... to mě tu sepíp... to opravdu za totáče nebylo .... aspoň o tom nevím .....

 
UVita
UVita - 17.11.2011 20:06

Riki: tak si mládí nekaž.
Jdu se raději dívat na TV, konce se nedobereme.

 
evropka
evropka - 17.11.2011 20:01

...to je hroznej zvyk tady oslovovat"hele"...momentálně se mám dobře jak bych se za komoušů nikdy neměla...ale to co si tady dovolujou politici je nehorázné a je dobře že se lidi začínají bouřit...viz čunek,gros...teď co předvedl kocourek,chce se mi zvracet,ano dřív se přihrála politikům taky malá domů,ale když utahujou opasky lidem jak je možné že každému přetejkaj na kontě milióny???????

 
Riki
Riki - 17.11.2011 19:50

Vcelku zajímavé údaje, ta čísla výše. Na druhou stranu ovšem jsem se dnes dočetla, že v Praze bylo na demonstraci vyjádřit nespokojenost asi tisíc lidí. Pokud předpokládáme, že Praha má milion obyvatel, tak těch tisíc nespokojených je 0,1%. To teda není moc. smajlik - 42 Nebo ta nespokojenost není tak osudová. Nevím. smajlik - 26 Ale tahle diskuze je přehlídkou bídy a zoufalství - ne současné politiky, ale myšlení některých lidí, co si asi pletou stát s mateřskou školkou. Co by chtěli to bydlení zadarmo, stejné dovolené pro všechny, práci donést až pod nos, ale ne nějakou podřadnou, a stejně by nejspíš frfňali i tak. Již staří Řekové psali traktáty, jak je ten svět zkaženej, kam to spěje, jak to "ti nahoře" blbě řídí, mládež zvlčilá a všechno se řítí do zkázy. No a dneska se tahle jejich díla vydávají za filozofické školy, a učí se o tom na universitách. smajlik - 68 Pochybuju, že za 2 - 4 tisíce let se zachová něco z takovýchhle internetových diskuzí, kde hodně lidí brečí, jak "bejvávalo dobře", jak je všechno špatně, ale ani jeden neřekne, jak by to teda mělo vypadat jinak a líp. smajlik - 42 Natož aby hnul kostrou a něco dělal. Plně souhlasím s talenkou - není sice všechno růžový a bez chybičky, ale nemá cenu si kvůli tomu kazit mládí, být zapšklý a na všechno nadávat. Tím se nic nevyřeší a nezlepší.

Dneska se začalo prodávat letošní beaujolais nouveau, a je to mladé svěží víno, velmi vydařené, pro mne rozhodně důvod k optimismu. Takže jdu pryč od této depresívní diskuze, věnovat se "lepším zítřkům". smajlik - 42 smajlik - 54

 
lee
lee - 17.11.2011 19:29

1234-5: nevím, jestli jsem to dobře pochopila,ale kolik tady může být lidí, co nemají pc kvůli tomu že na to nemají a kolik je tu lidí, co třeba dva dny nejedli? já ho sice mám,ale za tu cenu, že si odpustím spoustu dalších, pro mě nepotřebných věcí, nemám televizi a myčku například, mám starý mobil za 500kč, dvacet let stareho favorita, oblečení ze sekáče a jedny boty na zimu, ale fakt nemám hlad, doma máme teplo a nikdy bych neřekla, že jsem na tom špatně ...samozřejmně že mě štve, co se tu děje..hrozně mě vytáčí, když se na charitu skládají třeba důchodci ze svých prťavých důchodů a čtyři poslanci si jedou do afriky na dvoudení jednání, které nás všechny stojí 800tisícsmajlik - 82 za to by se daly třeba zařídit startovací byty pro děcka z děcáků, protože potřebují pomoc s tím jak žít jako dospělí, neskončili by na ulici a třeba nefetovali a nekradli... asi škoda se rozčilovat...smajlik - 97

 
1234-5
1234-5 - 17.11.2011 18:58

lee:CITACE UVita: nezlob se ale skoro bych řekla, ať se nerouháš.. dá se padnout mnohem hlouběji, myslím že opravdový hlad jsi nikdy neměla...tím nechci ale říct,že to co se děje, není špatné..
ti co mají opravdový hlad tak nemají pc, aby ti oponovali a nemusí to zrovna být cigoši a feťáci, kteří si vlastně za to můžou .....

 
UVita
UVita - 17.11.2011 17:50

Zvědavka: jsou to odborníci na všechno. Jeden rok dělají ministra dopravy, pohnojí, kde se co dá a pak jdou na ministerstvo zemědělství. Vojákům velí nevoják apod. Prostě škatule, hejbete se. A proto musí být tolik ministerstev, aby to za celý jejich plodný život stačili oběhnout.

 
Zvědavka
Zvědavka - 17.11.2011 16:56

Že by ...? smajlik - 68

obrázek - 6.jpg_maly.jpg

 
Zvědavka
Zvědavka - 17.11.2011 16:48

A přitom se do těch stran taky cpou nemalé peníze, které by byly užitečné na jiných místech.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-114
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77204.
    Archiv anket.