Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Dvaadvacet let po revoluci. Vyměnili byste demokracii za totalitu?

Dvaadvacet let po revoluci. Vyměnili byste demokracii za totalitu?

V souvislosti s výročím Sametové revoluce se více jak tři pětiny veřejnosti domnívá, že je čas opět vyjít do ulic. Důvodem je stále sílící nespokojenost s děním na domácí politické scéně, která je nejsilnější od pádu totality.

Jak totiž ukázal aktuální rozsáhlý průzkum společnosti SANEP, nespokojeno s aktuální politickou situací v naší zemi je téměř devět desetin veřejnosti. Exkluzivní průzkum společnosti SANEP tak poukazuje na skutečnost, že jsou lidé od pádu totality natolik znechuceni politikou, že demokratičtí představitelé politické moci jsou hodnoceni hůře, než ti totalitní, což ostatně vysvětluje i nárůst preferencí KSČM. Názor, že se polistopadoví představitelé vládní a parlamentní politické scény chovali a chovají hůře, než jejich komunističtí předchůdci totiž sdílí téměř dvě třetiny veřejnosti, což rozhodně není dobré vysvědčení pro polistopadovou činnost demokraticky zvolených zákonodárců. Pouze více jak pětina domácí populace je přesvědčena, že ČR se stala po dvaadvaceti letech vyspělou demokracií.

Největší klad - možnost svobodně se rozhodovat

Za největší výdobytky polistopadového demokratického vývoje ČR považuje většina veřejnosti možnost svobodně rozhodovat o svém osudu a životě, možnost cestování a svobodu slova. Naopak za největší zápory je považována rozsáhlá korupce a ztráta sociálních jistot. Ovšem i přes sílící kritiku domácí politické úrovně jsou Češi většinově stále hrdi na svoji zemi a považují se za vlastence, což může svědčit o existující naději a přesvědčení, že není vše ztraceno. Rovněž panuje i přesvědčení, že převažují klady vydobyté demokratické společnosti nad érou vlády totalitního režimu a že dnes je lépe, než tomu bylo před listopadem 1989. Je však nutné říci, že u populace nad 40 let a to zejména u důchodců a obyvatel venkova, Moravy a severních Čech převažují názory zcela opačné, tedy že za komunistů bylo lépe a že výhody demokracie nepřevažují nad érou totality. Tento názor pak rovněž sdílí i voliči ČSSD a KSČM.

V souhrnu lze říci, že navzdory masivní nespokojenosti celé domácí populace s úrovní domácí politiky a s jejím polistopadovým vývojem, panuje v části naší společnosti vlastenecký duch, ovšem na druhé straně sílí i nespokojenost nejnižší sociální vrstvy. Oba tyto proudy pak mohou znamenat radikalizaci levicového a pravicového voličského spektra.

Trocha statistického výzkumu

Exkluzivní internetový on/off-line průzkum byl proveden ve dnech 26.října - 10. listopadu 2011 na vybrané skupině 27.229 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18-69 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu více jak 200 tisíc registrovaných uživatelů 52.067 dotázaných.

Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.

Téměř dvě třetiny respondentů (61,8%) se domnívá, že se dění na politické scéně opětovně dostalo do bodu, kdy je nutné veřejně proklamovat svou nespokojenost, respektive znovu vyjít do ulic. Ovšem v porovnání se 17. po revolucilistopadem se nejedná o kritiku režimu jako celku, ale spíše o kritiku poměrů, která 22 let po Sametové revoluci v tuzemské politice dosahuje svého vrcholu.

Drtivá většina respondentů (87,7%) je krajně nespokojena se stávající politickou situací v České republice. I toto přesvědčení lze dát do souvislosti s politiky, jejichž kredit a důvěryhodnost je vlivem řady kauz a skandálů kontinuálně srážena ke dnu. Svou roli v této otázce patrně hraje i fakt, že v tomto období jsou přijímána opatření, která budou mít dopad na životní úroveň většiny občanů.

Velmi zajímavé je zjištění, že více jak polovina dotázaných (57,9%) zastává názor, že nynější, potažmo polistopadoví představitelé vládní a parlamentní politické scény, se nechovali a nechovají lépe než jejich komunističtí předchůdci. Tento názor většiny veřejnosti jednoznačně poukazuje na vrcholné znechucení veřejnosti s děním na domácí politické scéně. Ta je stále častěji spojována s korupcí na všech úrovních státní správy a samosprávy, což společně s desítkami kauz vrcholných politiků deklasuje v očích veřejnosti úroveň politického prostředí až na samotné dno.

Výrazná většina respondentů (72,3%) nepovažuje Českou republiku, ani po dvaadvaceti letech od pádu komunistického režimu, za stát s vyspělým plnohodnotným demokratickým režimem.

Většina Čechů jsou vlastenci, hrdí na svou zem

I přes výraznou kritiku stávajících politických poměrů či nedůvěru ve vládu nebo parlament, je však většina respondentů (63,1%) jednoznačně hrdá na svou zem a národnost. Lze tak konstatovat, že většina občanů v rámci svého vztahu ke své mateřské zemi odděluje politiku od ostatních oblastí, například historie či sportu.

Za vlastence, tedy za člověka, kterého charakterizuje kladný a podpůrný postoj ke své vlasti, se považuje 76,2% dotázaných, což poukazuje na stále silný vlastenecký potenciál.

Většina respondentů (34,4%) považuje za největší klad polistopadového demokratického vývoje v ČR možnost svobodně rozhodovat o svém osudu a životě. Na druhé příčce je v přínosech demokracie pro 16,1% možnost cestování. Se ziskem 13,8% následuje svoboda projevu.

Možnost volného podnikání je největším kladem polistopadového demokratického vývoje pro 6,2% dotázaných. Možnost demokraticky volit své politické zástupce je největším výdobytkem demokracie pro 4,4% respondentů. Pro 3,6% dotázaných je tím největším plusem demokratické éry ČR větší možnost studia a pro 2,3% tržní hospodářství.

Nejvíce leží lidem v žaludku korupce

Naopak největším záporem polistopadového demokratického vývoje ČR je podle mínění 41,5% jednoznačně rozsáhlá korupce v politice, policii a justici. Se ziskem 11,9% následuje ztráta sociálních jistot. Vznik rozdílných sociálně silných skupin obyvatelstva představuje největší negativum polistopadového vývoje pro 5,5% respondentů. Zhoršující se politická úroveň je největším záporem polistopadového demokratického vývoje pro 5%. Se ziskem 4,1% následují vysoké náklady mladých rodin na bydlení. Zvýšená kriminalita nejvíce trápí 3,6%. Následují nízké důchody, které nejvíce vadí 1,5%. Pro 0,7% je největším záporem polistopadového demokratického vývoje ČR finanční spoluúčast pacientů ve zdravotnictví. Zvyšující náklady spojené se studiem pak nejvíce trápí 0,6% respondentů.

I přes kritiku polistopadové politické elity a politických poměrů je 55,6% dotázaných přesvědčeno, že za předlistopadové komunistické éry bylo hůře než dnes. Opačného názoru jsou však převážně levicoví voliči, důchodci a obyvatelé Moravy a severních Čech.

Nadpoloviční většina respondentů 52,6% zastává názor, že klady vydobytého demokratického režimu převažují nad érou komunistického režimu, který zde trval déle než 40 let. I zde však zejména sociálně nejslabší a nejstarší část domácí populace má opačný názor.

Více na www.sanep.cz


SANEP je exklusivním partnerem Vysoké školy ekonomické v Praze, Fakulty mezinárodních vztahů a výzkumného záměru Governance v kontextu globalizované společnosti a ekonomiky, a dále je členem mezinárodní aliance výzkumných agentur AIMRI (Alliance of International Market Research Institutes).


Redakce


17.11.2011   Rubrika: Události ze společnosti   |   Komentářů 111   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Dvaadvacet let po revoluci. Vyměnili byste demokracii za totalitu?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-114
Zvědavka
Zvědavka - 17.11.2011 16:47

Já třeba nechápu, proč ta naše malá zemička musí mít tolik politických stran, Všechny to s námi myslí dobře, že smajlik - 68.
Ale vážně, osobně by se mi líbila radši vláda odborníků. Takhle mám často pocit, že když už náhodou někdo něco opravdu dobrého vymyslí, opozice nebo koalice to naschvál neschválí, jen proto, že to vymysleli ti druzí.

 
vosmajda
vosmajda - 17.11.2011 16:10

Jo, dřív se přednášelo: Celá země vzpomíná na Iljiče Lenina. Ale nikde nebrečela maminka, protože se ocitla třikrát za rok bez práce, nikde se kvůli tomu nerozhádaly celé rodiny, protože nezaměstnaný otravuje a kdo to má poslouchat. A jezdily autobusy, všude, pořád, nikdo nemusel povinně řídit, i když mu to nebylo shůry dáno, aby mohl do práce, nebo k doktorovi. Dneska se autobusu říká "socka".

 
lee
lee - 17.11.2011 16:02

Monik: to bude určitě zajímavá knížka,na to musím mrknout.dík za tipsmajlik - 61
vím, že to teď u nás nevypadá moc dobře, ale radši ,,vidím tu sklenici poloplnou než poloprázdnou"smajlik - 26smajlik - 62

 
UVita
UVita - 17.11.2011 15:50

Arna: byla. Jít mazi indiány so pralesa. Tam snad úplatky nejsou. Nebo že by taky za banány taky dělali nějakou černotu?

 
Arna
Arna - 17.11.2011 15:48

Nečetla jsem příspěvky, totalitu nechci, ale takovou demokracii co je dnes taky ne. Nebyla by jiná možnost?

 
Monik
Monik - 17.11.2011 15:16

lee: 14:55 No, je to hezka myslenka. To, ze u sebe to castecne ovlivnit muzem je pravda, ale clovek musi byt docela dost obezretny a neduverovat slepe doktorum. Spolehnout se spis na "selsky rozum".

Bohuzel s tim koncem prispevku to tak ruzove nevidim smajlik - 17
A nejhorsi je, ze neco podobneho se deje i u nas, jen ne tak okate jak v Indii smajlik - 17
Hodne zajimava knizka na toto tema je od pana Virapena - Nezadouci ucinek-Smrt.

 
lee
lee - 17.11.2011 14:55

Monik: pro mě to znamená to, že my máme aspoň to štěstí a možnost to ovlivnit, u sebe myslím,že si můžem najít informace třeba o tom, na co který lék je, tuhle možnost v Indii asi nemají a když lidi nemyslí jen na sebe, můžou na to upozornit a pro příště to těm farmaceutickým gigantům třeba neprojde tak snadno... no možná jsem naivnísmajlik - 26

 
Monik
Monik - 17.11.2011 14:50

talenka: 14:18 smajlik - 61 smajlik - 45smajlik - 45smajlik - 45smajlik - 62

 
Monik
Monik - 17.11.2011 14:47

lee: 13:04 K tomu odkazu: K cemu nam to bude, ze si toho vsimneme? Mozna prave k tomu, ze kdyz budeme vic myslet na sebe, nenechame pak na sobe delat pokusy temahle... pip!
Tema farmaceuticke firmy, ockovani apod. je taky jedna z veci, ktera je tady spatne. A mam silny dojem, ze s politikou zatracene souvisi smajlik - 70

 
UVita
UVita - 17.11.2011 14:33

lee: nerouhám se, protože jsem bezvěrec. A pamatuji toho dost. Jsem čekatelkou na tu almužnu důchod.
P.S.Opravdový hlad jsem fakt neměla, když nebylo na jídlo, moje máma prodala snubní prsteny.
talenka: nikdo tě nenutí, aby si byla pesimistou. Možná později to taky nebudeš vidět tak optimisticky. A vyjádřit můžeš, já mám taky svůj názor na tuto dobu a taky si za tím stojím. Budu ráda, když se té doby dožije aspoň moje dcera. Já určitě ne.

 
talenka
talenka - 17.11.2011 14:18

UVita: hele, známe se, a ty víš, že já jsem založením optimista. Neumím jen nadávat. Ničilo by mě to zevnitř. Věřím v to, že když se na lidi usmívám, oni se budou usmívat na mě. A ono mi to - v téhle situaci i přeneseně v mnoha jiných - prostě vychází. Vyjádřím nespokojenost se současným stavem, na druhou stranu si trvám na svém názoru, že lidi jsou dobří. Nesnáším škarohlídy, co jen a jen nadávají a mají z toho životní program. Takže vím, že tahle společnost je v dost velikém průseru, nicméně převládá ve mně pocit, že to, co jsem psala 13:50, se uskuteční. Udělám pro to vše, co bude v mých silách - a snad moje děti udělají totéž. Víc chtít nemůžu. Ale pesimista prostě nebudu. A nebudu smajlik - 99

 
lee
lee - 17.11.2011 14:15

UVita: nezlob se ale skoro bych řekla, ať se nerouháš.. dá se padnout mnohem hlouběji, myslím že opravdový hlad jsi nikdy neměla...tím nechci ale říct,že to co se děje, není špatné..

 
UVita
UVita - 17.11.2011 14:10

sharon: dnes jsou za 2 ho --
talenka: tady je hodně lidí, co mají na to a jsou bez práce nebo zametají chodník v lepším případě.
To, v co věříš, bysme chtěli všichni, jenže asi bysme museli najít nějakou novou nezkaženou civilizaci. Pamatuji si moc dobře, jak Klaus sliboval, že se do 10-15 let odrazíme ode dna.. A kde jsme? Snad už ani nejde padnout níž, jak máme huby ode dna odřené.smajlik - 48
Prostě tady žádná demokracie není.

 
Petruša
Petruša - 17.11.2011 14:05

nooo na tom vtipu fakt něco je

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 17.11.2011 14:03


lee - 17.11.2011 13:04

četla jsem to dopoledne, je to strašný co si někteří lidé a firmy dovolí. Lidský život nic neznamená.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-114
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77204.
    Archiv anket.