Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Dvaadvacet let po revoluci. Vyměnili byste demokracii za totalitu?

Dvaadvacet let po revoluci. Vyměnili byste demokracii za totalitu?

V souvislosti s výročím Sametové revoluce se více jak tři pětiny veřejnosti domnívá, že je čas opět vyjít do ulic. Důvodem je stále sílící nespokojenost s děním na domácí politické scéně, která je nejsilnější od pádu totality.

Jak totiž ukázal aktuální rozsáhlý průzkum společnosti SANEP, nespokojeno s aktuální politickou situací v naší zemi je téměř devět desetin veřejnosti. Exkluzivní průzkum společnosti SANEP tak poukazuje na skutečnost, že jsou lidé od pádu totality natolik znechuceni politikou, že demokratičtí představitelé politické moci jsou hodnoceni hůře, než ti totalitní, což ostatně vysvětluje i nárůst preferencí KSČM. Názor, že se polistopadoví představitelé vládní a parlamentní politické scény chovali a chovají hůře, než jejich komunističtí předchůdci totiž sdílí téměř dvě třetiny veřejnosti, což rozhodně není dobré vysvědčení pro polistopadovou činnost demokraticky zvolených zákonodárců. Pouze více jak pětina domácí populace je přesvědčena, že ČR se stala po dvaadvaceti letech vyspělou demokracií.

Největší klad - možnost svobodně se rozhodovat

Za největší výdobytky polistopadového demokratického vývoje ČR považuje většina veřejnosti možnost svobodně rozhodovat o svém osudu a životě, možnost cestování a svobodu slova. Naopak za největší zápory je považována rozsáhlá korupce a ztráta sociálních jistot. Ovšem i přes sílící kritiku domácí politické úrovně jsou Češi většinově stále hrdi na svoji zemi a považují se za vlastence, což může svědčit o existující naději a přesvědčení, že není vše ztraceno. Rovněž panuje i přesvědčení, že převažují klady vydobyté demokratické společnosti nad érou vlády totalitního režimu a že dnes je lépe, než tomu bylo před listopadem 1989. Je však nutné říci, že u populace nad 40 let a to zejména u důchodců a obyvatel venkova, Moravy a severních Čech převažují názory zcela opačné, tedy že za komunistů bylo lépe a že výhody demokracie nepřevažují nad érou totality. Tento názor pak rovněž sdílí i voliči ČSSD a KSČM.

V souhrnu lze říci, že navzdory masivní nespokojenosti celé domácí populace s úrovní domácí politiky a s jejím polistopadovým vývojem, panuje v části naší společnosti vlastenecký duch, ovšem na druhé straně sílí i nespokojenost nejnižší sociální vrstvy. Oba tyto proudy pak mohou znamenat radikalizaci levicového a pravicového voličského spektra.

Trocha statistického výzkumu

Exkluzivní internetový on/off-line průzkum byl proveden ve dnech 26.října - 10. listopadu 2011 na vybrané skupině 27.229 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18-69 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu více jak 200 tisíc registrovaných uživatelů 52.067 dotázaných.

Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.

Téměř dvě třetiny respondentů (61,8%) se domnívá, že se dění na politické scéně opětovně dostalo do bodu, kdy je nutné veřejně proklamovat svou nespokojenost, respektive znovu vyjít do ulic. Ovšem v porovnání se 17. po revolucilistopadem se nejedná o kritiku režimu jako celku, ale spíše o kritiku poměrů, která 22 let po Sametové revoluci v tuzemské politice dosahuje svého vrcholu.

Drtivá většina respondentů (87,7%) je krajně nespokojena se stávající politickou situací v České republice. I toto přesvědčení lze dát do souvislosti s politiky, jejichž kredit a důvěryhodnost je vlivem řady kauz a skandálů kontinuálně srážena ke dnu. Svou roli v této otázce patrně hraje i fakt, že v tomto období jsou přijímána opatření, která budou mít dopad na životní úroveň většiny občanů.

Velmi zajímavé je zjištění, že více jak polovina dotázaných (57,9%) zastává názor, že nynější, potažmo polistopadoví představitelé vládní a parlamentní politické scény, se nechovali a nechovají lépe než jejich komunističtí předchůdci. Tento názor většiny veřejnosti jednoznačně poukazuje na vrcholné znechucení veřejnosti s děním na domácí politické scéně. Ta je stále častěji spojována s korupcí na všech úrovních státní správy a samosprávy, což společně s desítkami kauz vrcholných politiků deklasuje v očích veřejnosti úroveň politického prostředí až na samotné dno.

Výrazná většina respondentů (72,3%) nepovažuje Českou republiku, ani po dvaadvaceti letech od pádu komunistického režimu, za stát s vyspělým plnohodnotným demokratickým režimem.

Většina Čechů jsou vlastenci, hrdí na svou zem

I přes výraznou kritiku stávajících politických poměrů či nedůvěru ve vládu nebo parlament, je však většina respondentů (63,1%) jednoznačně hrdá na svou zem a národnost. Lze tak konstatovat, že většina občanů v rámci svého vztahu ke své mateřské zemi odděluje politiku od ostatních oblastí, například historie či sportu.

Za vlastence, tedy za člověka, kterého charakterizuje kladný a podpůrný postoj ke své vlasti, se považuje 76,2% dotázaných, což poukazuje na stále silný vlastenecký potenciál.

Většina respondentů (34,4%) považuje za největší klad polistopadového demokratického vývoje v ČR možnost svobodně rozhodovat o svém osudu a životě. Na druhé příčce je v přínosech demokracie pro 16,1% možnost cestování. Se ziskem 13,8% následuje svoboda projevu.

Možnost volného podnikání je největším kladem polistopadového demokratického vývoje pro 6,2% dotázaných. Možnost demokraticky volit své politické zástupce je největším výdobytkem demokracie pro 4,4% respondentů. Pro 3,6% dotázaných je tím největším plusem demokratické éry ČR větší možnost studia a pro 2,3% tržní hospodářství.

Nejvíce leží lidem v žaludku korupce

Naopak největším záporem polistopadového demokratického vývoje ČR je podle mínění 41,5% jednoznačně rozsáhlá korupce v politice, policii a justici. Se ziskem 11,9% následuje ztráta sociálních jistot. Vznik rozdílných sociálně silných skupin obyvatelstva představuje největší negativum polistopadového vývoje pro 5,5% respondentů. Zhoršující se politická úroveň je největším záporem polistopadového demokratického vývoje pro 5%. Se ziskem 4,1% následují vysoké náklady mladých rodin na bydlení. Zvýšená kriminalita nejvíce trápí 3,6%. Následují nízké důchody, které nejvíce vadí 1,5%. Pro 0,7% je největším záporem polistopadového demokratického vývoje ČR finanční spoluúčast pacientů ve zdravotnictví. Zvyšující náklady spojené se studiem pak nejvíce trápí 0,6% respondentů.

I přes kritiku polistopadové politické elity a politických poměrů je 55,6% dotázaných přesvědčeno, že za předlistopadové komunistické éry bylo hůře než dnes. Opačného názoru jsou však převážně levicoví voliči, důchodci a obyvatelé Moravy a severních Čech.

Nadpoloviční většina respondentů 52,6% zastává názor, že klady vydobytého demokratického režimu převažují nad érou komunistického režimu, který zde trval déle než 40 let. I zde však zejména sociálně nejslabší a nejstarší část domácí populace má opačný názor.

Více na www.sanep.cz


SANEP je exklusivním partnerem Vysoké školy ekonomické v Praze, Fakulty mezinárodních vztahů a výzkumného záměru Governance v kontextu globalizované společnosti a ekonomiky, a dále je členem mezinárodní aliance výzkumných agentur AIMRI (Alliance of International Market Research Institutes).


Redakce


17.11.2011   Rubrika: Události ze společnosti   |   Komentářů 111   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Dvaadvacet let po revoluci. Vyměnili byste demokracii za totalitu?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-114
lee
lee - 17.11.2011 12:23

kdysi dávno se mi moc líbila myšlenka: každý podle svých potřeb a každému podle jeho zásluh, to jsem byla ještě hodně mladá a naivní a netušila jsem že to, že jsme si všichni rovni, platí jen pro ty kteří drží hubu a krok a hlavně neříkají jiný názor než má vládnoucí třída..no idea to byla ale pěkná...smajlik - 26

 
sharon
sharon - 17.11.2011 12:22

lee: hlavně ti šmejdi nahoře....smajlik - 36

 
lee
lee - 17.11.2011 12:18

sharon: no jo,když oni si lidi většinou myslí, že demokracie znamená, že si můžu dělat, co chci...smajlik - 26

 
sharon
sharon - 17.11.2011 12:14

Kozoroh18: neboj, já to pochopilasmajlik - 64...kupodivu ..smajlik - 68 takovouhle demokracii taky nechci......smajlik - 66

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 17.11.2011 12:02

sharon - 17.11.2011 11:39
asi jsem to napsala špatně. Nechci zpět totalitu, a ani tuto demekracii která tu je. Neměli by si to někteří vykládat tak, že když maji možnost tak čachrují, bez toho aby je dostihl patřičný trest.

lee - tak mě taky Schwarzenberg nevadí, já bych tam asi taky spalasmajlik - 68

 
sharon
sharon - 17.11.2011 11:48

nezapomenu na slova mého otce , touto dobou byl v nemocnici a denně jsem si volávali, když jsem mu popisovala co se děje na náměstí, zpívá a cinká klíčema tak mi řek " holka, stůj nohama na zemi , ještě jsi práci nehledala".......nedožil se toho když jsem ji pak hledala, je to smutný ale já jsem tomu ráda, těžko by to nesl........

 
Milda3
Milda3 - 17.11.2011 11:42

návrat před listopad 89 bych nechtěl i když se mi žilo dobře,dobře se mi žilo potom i teď,ale mělo by to být tak jak nám slibovali nastávající politici z tribuny na strahově a mi jsme jim věřili,zřejmě nám tam z toho mrazu namrzli mozky a oni brzy na sliby zapoměli a do politiky si jdou jenom nakrást,korupce a lobing nejsou nic jiného,proto se nemůžou divit ,že je skoro celý národ znechucen a v sousedních zemích,aby se člověk styděl za to že je čechem,být hrdý na to že nás díky převážně romákům pokládají za potencionální zloděje se mi tedy nechce

 
sharon
sharon - 17.11.2011 11:39

Kozoroh18: a co teda chceš ???smajlik - 68

 
lee
lee - 17.11.2011 11:37

Linda: taky jsem nemyslela třeba anglickou královnu, talenka to řekla za mě..smajlik - 58 no člověk asi pokukuje po tom co mají jinde, ale nezná všechny souvislosti a problémy jsou všude...líbí se mi většina názorů pana Schwarzenberga a nevadí mi ani, že občas usíná na jednáníchsmajlik - 68

 
Linda
Linda - 17.11.2011 11:29

talenka: na Lichtenstejnsko se budu muset mrknout, o nich nic nevim, mozná ze prisli na nejaky funkcni model.
Já vidim pouze tu nasi monarchii - královna s panem chotem a jeho dva jezevcici + 2 princové. Korunni princ zenaty s australankou a 4 deti. Druhy princ nejdriv zenaty s obcankou Hong Kongu a 2 deti, pak se rozvedl ale jaksi zapomeli na predmanzelskou smlouvu a parlament pul roku resil jeji novy titul a rozdeleni majetku, takze ted máme velkovevodkyni misto ex princezny. Pak se podruhé ozenil s francouzkou, maji jedno dite (zatim) .. a vsechno zivi danovi poplatnici. Clovek se pravidelne docita ze princezna nebo princ se objevili na nejaké akci a rekli to a to, do jaké skolky nebo skoly chodi princátka apod. Navic v zemi kde kdyz si rodily dán vezme cizince tak se musi skoro vystehovat z rodné zeme = tomu se ríká pristehovalecká politika. Ale máme tri princezny z celého sveta a vsechny maji obcanstvi!!!

 
sharon
sharon - 17.11.2011 11:25

orinka: přesně tak......smajlik - 47

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 17.11.2011 11:23

Já nechci totalitu a ani tu naši demokraciismajlik - 76. Škoda, že se tu tak okrádá, opasky se utahují jen těm dole. Myslim, že bychom mohli být bohatý stát se spokojeným lidem.

 
talenka
talenka - 17.11.2011 11:19

Linda: ale houby. Já dávala za vzor Lichtenštejnské knížectví (jsem to zaměnila za véveodství, omlouvám se). Z hlediska ekonomiky je jedno, ještli živíš prezidenta, senát a parlament, nebo monarchu a parlament, za předpokladu, že je to konstituční monarchie. tamní kníže rozhodně není figurka bez práv a rozhodně se jeho rodina nefotí pouze v róbách.

Hele, není to reálné, monarchie nebude, nicméně důvody, proč se mi třeba lichtenštejnský model líbí, nejsou tak povrchní, jako že mám ráda princezny smajlik - 42 No ale možná to vidím fakt naivně, ty v tom žiješ, já ne smajlik - 98

 
Linda
Linda - 17.11.2011 11:04

1) demokracie v Ceské republice smajlik - 34smajlik - 34smajlik - 34.... leda tak pokud je demokracie jiny vyraz pro bordel
2) monarchie.... hmm takze vy byste misto jednoho prezidenta radsi zivili krále s celou sirokou dalekou familií. Vskutku zajimavé mysleni. Navic v dnesni dobe jsou monarchové proste figurky bez práv, reprezentuji zemi, sem tam neco podepisou, neco nepodepísou. Sem tam prestrihnou nejakou snuru a tzv tisk má o cem psát a hlavne fotit róby. Ale zní to líp, to je pravda smajlik - 42

 
lee
lee - 17.11.2011 10:23

talenka: souhlas smajlik - 47hlavně s monarchií, ta myšlenka se mi už dlouho líbísmajlik - 58
Taková úvaha, vždycky si říkám, jak si můžeme myslet že ,,politici na hradě", tedy asi 5 procent lidí z našeho státu, jsou jiní, než těch zbylých 95 procent...smajlik - 76 to jako, že oni kradou, podplácí a tunelujou a my jsme jiní? my jsme poctivý, čestní, staráme se o své nemocné sousedy, každou nalezenou peněženku vrátíme, nikdy jsme v práci nic nečorli s tím, že to šéf stejně nepozná a vlastně si to zaslouží, páč už má nahrabáno a stejně mě jen odíra, kapitalista jeden zas... my nelžeme a nepomlouváme, nikdy bychom nedali třeba doktorovi něco do kapsy, ani úředníkovi, aby jsme třeba přišli dřív na řadu...atd.atd...nevím, tak si říkám, jestli tu nemáme to, co si zasloužíme...brečíme nad krizí, ale máme co jíst, nevím jak jinde v republice, ale v mém okolí má skoro každá rodina minimálně jedno auto a není to stará stodvacítka, většina jede na dovolenou aspon tady v česku, jo můžeme říct, že to by měl být přeci standart, ale pro hodně velkou část lidí na světě není...možná bychom si mohli víc vážit toho, co máme a začít u sebe. je jeden krásný citát: jestliže chceš změnit svět, změň sebe...

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-114
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77204.
    Archiv anket.