Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Dvaadvacet let po revoluci. Vyměnili byste demokracii za totalitu?

Dvaadvacet let po revoluci. Vyměnili byste demokracii za totalitu?

V souvislosti s výročím Sametové revoluce se více jak tři pětiny veřejnosti domnívá, že je čas opět vyjít do ulic. Důvodem je stále sílící nespokojenost s děním na domácí politické scéně, která je nejsilnější od pádu totality.

Jak totiž ukázal aktuální rozsáhlý průzkum společnosti SANEP, nespokojeno s aktuální politickou situací v naší zemi je téměř devět desetin veřejnosti. Exkluzivní průzkum společnosti SANEP tak poukazuje na skutečnost, že jsou lidé od pádu totality natolik znechuceni politikou, že demokratičtí představitelé politické moci jsou hodnoceni hůře, než ti totalitní, což ostatně vysvětluje i nárůst preferencí KSČM. Názor, že se polistopadoví představitelé vládní a parlamentní politické scény chovali a chovají hůře, než jejich komunističtí předchůdci totiž sdílí téměř dvě třetiny veřejnosti, což rozhodně není dobré vysvědčení pro polistopadovou činnost demokraticky zvolených zákonodárců. Pouze více jak pětina domácí populace je přesvědčena, že ČR se stala po dvaadvaceti letech vyspělou demokracií.

Největší klad - možnost svobodně se rozhodovat

Za největší výdobytky polistopadového demokratického vývoje ČR považuje většina veřejnosti možnost svobodně rozhodovat o svém osudu a životě, možnost cestování a svobodu slova. Naopak za největší zápory je považována rozsáhlá korupce a ztráta sociálních jistot. Ovšem i přes sílící kritiku domácí politické úrovně jsou Češi většinově stále hrdi na svoji zemi a považují se za vlastence, což může svědčit o existující naději a přesvědčení, že není vše ztraceno. Rovněž panuje i přesvědčení, že převažují klady vydobyté demokratické společnosti nad érou vlády totalitního režimu a že dnes je lépe, než tomu bylo před listopadem 1989. Je však nutné říci, že u populace nad 40 let a to zejména u důchodců a obyvatel venkova, Moravy a severních Čech převažují názory zcela opačné, tedy že za komunistů bylo lépe a že výhody demokracie nepřevažují nad érou totality. Tento názor pak rovněž sdílí i voliči ČSSD a KSČM.

V souhrnu lze říci, že navzdory masivní nespokojenosti celé domácí populace s úrovní domácí politiky a s jejím polistopadovým vývojem, panuje v části naší společnosti vlastenecký duch, ovšem na druhé straně sílí i nespokojenost nejnižší sociální vrstvy. Oba tyto proudy pak mohou znamenat radikalizaci levicového a pravicového voličského spektra.

Trocha statistického výzkumu

Exkluzivní internetový on/off-line průzkum byl proveden ve dnech 26.října - 10. listopadu 2011 na vybrané skupině 27.229 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18-69 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu více jak 200 tisíc registrovaných uživatelů 52.067 dotázaných.

Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.

Téměř dvě třetiny respondentů (61,8%) se domnívá, že se dění na politické scéně opětovně dostalo do bodu, kdy je nutné veřejně proklamovat svou nespokojenost, respektive znovu vyjít do ulic. Ovšem v porovnání se 17. po revolucilistopadem se nejedná o kritiku režimu jako celku, ale spíše o kritiku poměrů, která 22 let po Sametové revoluci v tuzemské politice dosahuje svého vrcholu.

Drtivá většina respondentů (87,7%) je krajně nespokojena se stávající politickou situací v České republice. I toto přesvědčení lze dát do souvislosti s politiky, jejichž kredit a důvěryhodnost je vlivem řady kauz a skandálů kontinuálně srážena ke dnu. Svou roli v této otázce patrně hraje i fakt, že v tomto období jsou přijímána opatření, která budou mít dopad na životní úroveň většiny občanů.

Velmi zajímavé je zjištění, že více jak polovina dotázaných (57,9%) zastává názor, že nynější, potažmo polistopadoví představitelé vládní a parlamentní politické scény, se nechovali a nechovají lépe než jejich komunističtí předchůdci. Tento názor většiny veřejnosti jednoznačně poukazuje na vrcholné znechucení veřejnosti s děním na domácí politické scéně. Ta je stále častěji spojována s korupcí na všech úrovních státní správy a samosprávy, což společně s desítkami kauz vrcholných politiků deklasuje v očích veřejnosti úroveň politického prostředí až na samotné dno.

Výrazná většina respondentů (72,3%) nepovažuje Českou republiku, ani po dvaadvaceti letech od pádu komunistického režimu, za stát s vyspělým plnohodnotným demokratickým režimem.

Většina Čechů jsou vlastenci, hrdí na svou zem

I přes výraznou kritiku stávajících politických poměrů či nedůvěru ve vládu nebo parlament, je však většina respondentů (63,1%) jednoznačně hrdá na svou zem a národnost. Lze tak konstatovat, že většina občanů v rámci svého vztahu ke své mateřské zemi odděluje politiku od ostatních oblastí, například historie či sportu.

Za vlastence, tedy za člověka, kterého charakterizuje kladný a podpůrný postoj ke své vlasti, se považuje 76,2% dotázaných, což poukazuje na stále silný vlastenecký potenciál.

Většina respondentů (34,4%) považuje za největší klad polistopadového demokratického vývoje v ČR možnost svobodně rozhodovat o svém osudu a životě. Na druhé příčce je v přínosech demokracie pro 16,1% možnost cestování. Se ziskem 13,8% následuje svoboda projevu.

Možnost volného podnikání je největším kladem polistopadového demokratického vývoje pro 6,2% dotázaných. Možnost demokraticky volit své politické zástupce je největším výdobytkem demokracie pro 4,4% respondentů. Pro 3,6% dotázaných je tím největším plusem demokratické éry ČR větší možnost studia a pro 2,3% tržní hospodářství.

Nejvíce leží lidem v žaludku korupce

Naopak největším záporem polistopadového demokratického vývoje ČR je podle mínění 41,5% jednoznačně rozsáhlá korupce v politice, policii a justici. Se ziskem 11,9% následuje ztráta sociálních jistot. Vznik rozdílných sociálně silných skupin obyvatelstva představuje největší negativum polistopadového vývoje pro 5,5% respondentů. Zhoršující se politická úroveň je největším záporem polistopadového demokratického vývoje pro 5%. Se ziskem 4,1% následují vysoké náklady mladých rodin na bydlení. Zvýšená kriminalita nejvíce trápí 3,6%. Následují nízké důchody, které nejvíce vadí 1,5%. Pro 0,7% je největším záporem polistopadového demokratického vývoje ČR finanční spoluúčast pacientů ve zdravotnictví. Zvyšující náklady spojené se studiem pak nejvíce trápí 0,6% respondentů.

I přes kritiku polistopadové politické elity a politických poměrů je 55,6% dotázaných přesvědčeno, že za předlistopadové komunistické éry bylo hůře než dnes. Opačného názoru jsou však převážně levicoví voliči, důchodci a obyvatelé Moravy a severních Čech.

Nadpoloviční většina respondentů 52,6% zastává názor, že klady vydobytého demokratického režimu převažují nad érou komunistického režimu, který zde trval déle než 40 let. I zde však zejména sociálně nejslabší a nejstarší část domácí populace má opačný názor.

Více na www.sanep.cz


SANEP je exklusivním partnerem Vysoké školy ekonomické v Praze, Fakulty mezinárodních vztahů a výzkumného záměru Governance v kontextu globalizované společnosti a ekonomiky, a dále je členem mezinárodní aliance výzkumných agentur AIMRI (Alliance of International Market Research Institutes).


Redakce


17.11.2011   Rubrika: Události ze společnosti   |   Komentářů 111   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Dvaadvacet let po revoluci. Vyměnili byste demokracii za totalitu?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-114
orinka
orinka - 17.11.2011 9:26

Zvědavka: takže máme podobné zkušenosti, ač zcela jistě každá bydlíme jinde. Pak nemá být člověk skeptický. Věřily snad jen nevinné děti a radovali se ti, co honem a bez kontroly přišli k majetku.

 
habaděj
habaděj - 17.11.2011 9:26

talenka:
Syn mého kamaráda čelil pokutám od dopravního podniku. To ještě exekutoři nebyli tak rozjívení jako dnes. Prostě 2x někdo udal v autobuse jeho jméno a adresu. Revizor se spokojil jen s ústním sdělením, že nemá občanku a provinile mu byla řečena adresa i jméno spolužáka, či kamaráda. Byl to roční boj s narůstající částkou.

No a dnešní exekutoři? je toho všude plno, že neoprávněně vybílej byt a příští rok už bez soudu aby se soudům odlehčilo.
Zřejmě nemáš čas vidět svět kolem sebe, kde čirokej okruh známejch je dobrou školou.

 
Zvědavka
Zvědavka - 17.11.2011 9:20

orinka: Já klíči taky necinkala. Žila jsem tenkrát na malém městě, kde každý o každém věděl a ti, co tam stvořili OF to byli ti největší ožralové, budižkničemové, no úplní pitomci. Taky tam dlouho nevydrželi, nahradili je za pár dnů místní špičky KSČ, kteří rychle obrátili kabáty. No komedie. V té době jsem se odstěhovala, tak ani nevím, jak to tam pokračovalo.

 
orinka
orinka - 17.11.2011 9:19

talenka: neblbni. Mám starší děti (72 a 74) a rozhodně se neučili takové manipulativní koniny. Jistěže se o těch básničkách vědělo, ale pokud vím, tak doma dcera pořád dokola zpívala Vozilo se na jaře slunce v zlatém kočáře atd. Se šátkem jsem do školy chvilku chodila já, jsem již stará, takže v těch letech se ještě věřilo, že se něco vybuduje a na ZDŠ, to přiznávám, jsme měli jakousi báseň Lenin maják, Lenin zvon, ze které jsme měli svorně prču.smajlik - 16

 
orinka
orinka - 17.11.2011 9:16

talenka: pokud jsi slušný člověk, tak se podílet nemůžeš, nepustí tě nikam, kde bys do toho mohla nahlédnout. Modli se a pracujsmajlik - 68

 
orinka
orinka - 17.11.2011 9:15

Milda3: dopadli jsme jak hubkaři. Já klíči necinkala, protože jsem podezíravá a nešlo mi do hlavy, jak tady může něco nového vzniknout, když tam nahoře sedí ti stejní lidé, ovšem tentokrát ve správnějších stranách. A cikáni jsou dnes lidem předhozeni jako kost psům, aby se pozornost soustředila hlavně na ně ve smyslu Cikáni můžou za vaši bídu a ujídají z vašeho sociálního krajíce. Denně nějaká jobovka. Všimněte si, že média už asi dostala pokyn povolit občanům diskusi, často až přes hranu slušnosti, pod články o trestné činnosti Romů, to dřív nebylo. Takže lidi mají ventil, vyzuří se v diskusích a na nějaké demonstrace už nemají chuť.

 
talenka
talenka - 17.11.2011 9:08

Zvědavka: Šťastlivče smajlik - 58 Ale já se je učila, koukej, jak to v té hlavě zůstalo přes 30 let. A na tu Auroru jsem dostala ve škole dvojku, páč vypadala spíš jak papírová lodička smajlik - 68

Ale to máš fuk. Já se tase nesetkala s exekutorem za falešnou černou jízdu smajlik - 68 Neobhajuju tenhle "bordel", jak jsi napsala, jenom píšu, proč je pro mě návrat před 1989 nepřijatelný. Ale ono se to nevrátí. Protože současná generace čtyřicátníků a níž sice na tenhle režim prská, ale ten předchozí vrátit chtít nebude. Už se v tom tady naučili relativně chodit.

 
jasmine
jasmine - 17.11.2011 9:07

dnešní režim katastrofasmajlik - 76dřívější takésmajlik - 76ale byla dříve alespoň jistota práce,byt jsme dostali podnikový,po skončení školy neexistovalo být bez práce,dnes mladým nezávidím ,mají těžkou dobu a ti naši páni nahoře,je to jako dříve,každý myslí jen na své koryto,aby on se měl dobře ,obyčejní lidé je nezajímají...........šli jsme prostě z bláta do loužesmajlik - 26

 
Zvědavka
Zvědavka - 17.11.2011 9:02

talenka: Jak říkám, NEHÁJÍM bývalý režim. Ale s něčím takovým jsem se FAKT nesetkala. smajlik - 26 Takže nechápu

 
talenka
talenka - 17.11.2011 9:00

Zvědavka: jo a abych doplnila - já v tom pionýru taky byla, protože mi to, že Lenin a spol. byl borec, říkala paní učitelka - a ta pro mě byla bůh, té jsem věřila. I když ona to asi taky říkala spíš z musu, ale to to dítě prostě nepozná. V tom teď vidím to největší zneužití dětské psýchy. smajlik - 26

 
talenka
talenka - 17.11.2011 8:58

Zvědavka: hele, tomu nevěřím. Jsem ročník 1977 a ze středně velké okresní školy nebylo v pionýru tak 1-2 děti z ročníku. Jinak všichni a pěkně rudé šátky a jedem. smajlik - 26 To, že politika byla přítomná ve školách daleko víc než teď, protože teď tam prostě být nesmí, je podle mě nezpochybnitelné.

A ten výrok o špitání je přitažený za vlasy asi tak, jako habadějův, že mu cituji "Kde jakej exekutor a už bez soudu mi přijde vykrást byt za falešnou jízdu načerno"

 
Zvědavka
Zvědavka - 17.11.2011 8:54

talenka: Nemíním hájit to, co tady bylo, ani omylem, ale ...
Pokaždé mě dostanou výroky typu, že jak jsi něco špitl, šel jsi sedět.
V roce 1989 mi bylo 23, špitala jsem poměrně hodně, i moji kamarádi a že by se něco dělo??? NE
A ve školce ani škole jsem se takové pitominy jak píšeš taky neučila.
Přísahám - žila jsem v ČSSR

 
talenka
talenka - 17.11.2011 8:48

A ještě jedno hledisko, proč bych nechtěla vrátit totalitu.
Protože před 30 lety jsem ve ve školce touto dobou (o pár dní dřív) učila
Lenin vyhnal z Ruska cara,
Lenin vyhnal boháče,
teď se o stát dělníkstará,
rolník peče koláče.
A malovala bych Auroru. A provolávala Ať žije SSSR.

A moje děti ve školce kreslí ježky, hrušky, jabka, teď už i Martina na bílém koni a nikdo jim už od dětství nevymývá mozky politikou. Protože tak to prostě bylo.

 
talenka
talenka - 17.11.2011 8:44

Světlonoska: mám bydlení, práci a jezdím i za hranice. A nejsem živel smajlik - 42

habaděj: No ale tak nejezdi na černo smajlik - 26 Dřív tě zase mohli zavřít za to, co jsi mezi "kamarády" jenom špitnul...

A jéje, tady se to zase pohádá dneska smajlik - 80

orinka: nechci zrušit to, v čem žiju, chci se podílet na tom, aby to bylo lepší, snesitelnější. Jsem si vědoma toho, že žádné politické zřízení není ideální, nemůže být. Jen nabývám dojmu, že ani ve volbách už nedostávám alternativu, abych něco změnit mohla. Tak prostě žiju, jak nejlíp umím. Abych se za sebe nemusela stydět.

 
Milda3
Milda3 - 17.11.2011 8:41

tady a demokracie? vy jste se zbláznili - to je pouze zástěrka pro rozkradení toho co zde předchozí generace vybudovali i za té totality,svoboda projevu ? Zkuste projevit svůj názor když se v zaměstnání dějí křivdy a nepravosti dnes běžný jev,tak nestačíte letět,když se ozvali občané proti nepřizpůsobivým cikánům (ovšem v oblasti sociálních dávek až moc přizpůsobivým) tak se vláda i Klaus postavili na stranu cikánů a poslali policii aby je chránila,asi proto aby v době kdy vzrůstá nespokojenost s vládnutím modré oligarchie ukázala občanům jak to s nimi dopadne kdyby si nedej bože dovolili proti nim demonstrovat,potom by na rozdíl od komunistů v 89 roce použili zbraně a zdůvodňovali to zájmem zachování demokracie,tady se rozkradlo více jak tři tisíce miliard kdyby politici udělali zákon o prokazování majetku a neprávem nabitý a ukradený vrátili zpět a vinníky poslali za mříže,tak co teď máme dluhu, tak tolik by jsme měli přebytku.
Nečas opět výsměch všem s Martinem Kubou
občané by měli jít Islandskou cestou,toho se politici bojí proto se o tom nepíše a mlčí nejen u nás,nespokojenost roste po celém světě a změny se blíží,není možné aby planetu ovládalo pár procent lidí
Je směšné když nás 20 roků po revoluční komedii straší komunisty,dnes nejsme demokracie,ale policejní a korupčnický stát

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-114
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77204.
    Archiv anket.