Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Nechci slavit Vánoce s partnerovou rodinou

Nechci slavit Vánoce s partnerovou rodinou

Zajímal by mě váš názor na rodinné vánoční oslavy. Pro mě jsou spojeny s nejbližšími lidmi, doma jsme je vždycky slavili s rodiči a o svátcích jsme pak navštěvovali prarodiče. Ale Štědrý den jsme byli jenom já, brácha, máma a táta.

Ráno jsme s tátou zdobili stromeček, maminka chystala polévku, salát, kapra, k obědu jsme pojedli něco lehkého a šli všichni ven, nejčastěji k blízkému ryníku nakrmit kačenky. Po návratu mamka usmažila kapra, já jsem prostírala, a pak jsme si všichni užili hezký večer s koledami, dárky a samozřejmě i pohádkami v televizi. Všechno bylo vždycky v krásné atmosféře, v klidu.

Teď mě čekají první Vánoce s mým přítelem. Bydlíme spolu od května, hezky jsme si zařídili pronajatý byt a já se začala pomalu chystat na Vánoce. Těšila jsem se, že napeču trochu cukroví, udělám výzdobu, pak stromeček a slavnostní večeři. A že si naše první společné Vánoce užijeme spolu a o svátcích pak postupně navšívíme oboje naše rodiče.

Jenže jsem narazila. Když jsem tuhle představu řekla příteli, prohlásil, že to nemůže svojí mámě udělat, že u nich se na Štědrý večer schází celá širší rodina a je samozřejmé, že tam přijdeme i my. Abyste měli představu. V bytě rodičů mého přítele tedy bude: Matka, otec, oboje prarodiče, přítelova sestra s manželem a čtyřletým synem, tchynina ovdovělá sestra, aby nebyla sama a my dva.

Představa takovéhle sešlosti na Štědrý večer mě děsí. Podle mě to musí být strašný zmatek, jen nachystat kafe pro všechny, jídlo, navíc se to bude odehrávat v klasickém třípokojovém bytě, vůbec si neumím představit, kam si tam všichni posedáme. Jaká může být vánoční atmosféra v takovém chaosu? Navíc i když je to partnerova rodina, viděla jsem je jen párkrát v životě, vnitřně necítím, že bych mezi ně patřila, tenhle pocit možná přijde časem, ale teď to mám takhle. Jestli budu nucená tam jít, tak mi to bude připadat, jako když mi někdo ukradl Vánoce.

Já si je chci užít u nás doma, s naším salátem a kaprem, cukrovím a svítícím stromečkem. Mí rodiče to respektují a těší se, že je na první svátek navštívíme. Nenaléhají, abychom přišli k nim, chápou, že chceme být sami.

Přítel ale na Štědrém večeru v té jejich rodinné sešlosti trvá. Je to prý jejich tradice, kterou dodržují co si pamatuje. A pokud bychom nepřišli, všichni by se smrtelně urazili a okamžitě by věděli, že na vině jsem já a mohlo by se to otočit proti mně.

Co mám dělat? Já tam jít nechci. Už mě napadlo, že tedy strávíme Vánoce každý zvlášt u své rodiny, ale to je přece také postavené na hlavu. Jsme pár, žijeme spolu, já teď navíc čekám miminko, měli bychom fungovat jako rodina a tvořit si vlastní tradice.

Jaký je váš názor na tuhle situaci?

Adriana


29.11.2016   Rubrika: Partnerské problémy   |   Komentářů 151   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Nechci slavit Vánoce s partnerovou rodinou

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-120 | 121-135 | 136-150 | Další strana
rychlonožka
rychlonožka - 30.11.2016 17:19

tornado-lou...

Můžu mít pitomé předpoklady a můžou a nemusejí se potvrdit.

Tady jde prostě o to, že je v příbuzenstvu vždycky skupina A a skupina B, nebo jich je i víc, ALE ŽÁDNÁ BY NIKOHO NEMĚLA NUTIT K TOMU, ABY SE PODŘÍDIL A NEMOHL DĚLAT SVOJE VĚCI PODLE SVÉHO.

Umíš si představit mladé, kteří přijedou ke starým s malířským náčiním a oznámí, tady se musí vymalovat a to hned...atd...? Asi by je všichni považovali za padlé na hlavu, co se do toho hrabou. No a u starých, když mladým řeknou, hele u nás to budete mít v baráku přece pohodlnější, tady v tom pokoji bude jednou dětskej, ne, zahrada tu je taky, co v paneláku...a tam to bereme jako...buďte vděční, myslíme to s váma dobře...?

Která z vás by si radši v klidu a v soukromí bydlela, i za tu cenu, že bude mít skromnější jídlo a levnější oblečení, než aby šla bydlet ke tchánům, kde sice ušetří, ale NEVYPLATÍ SE JÍ TO? Za tu cenu, že pomalounku, pozvolna, se jí bude radit, kdy zapínat topení, aby se to vyplatilo, jak často větrat, aby se neochlazovaly stěny, a pak třeba bude poslouchat, že tak drahý kabát snad mít nemusela, že bude potřeba opravit střechu a snad to děda a babi nebudou platit sami?
Ne, tornado-lou, ty vztahy někde začínají. Jakmile spolu dva bydlí, tak se to formuje. Jo, můžeme říct, je to jeden blbej večer, tak to vydržíš, ale ...co když opět na Silvestra, na dovolenou, tchán a tchyně zavelí? No, Silvestr se přetrpí, je to jeden den, dovolená, jo, je to blbej týden, dva....Ano, mladí by nemuseli vařit, kdyby byli na celé svátky u starých, konečně, ušetřili by i na stomečeku, nemuseli by ho zdobit...ale holky, vás by to takhle bavilo, KDYŽ VÁM NA NOVÉ RODINCE A NOVÉM MUŽI ZÁLEŽÍ?

 
catcat
catcat - 30.11.2016 15:06

\my jako děti jsme prožívaly krásný štědrý den. Večeře s rodiči, dárečky a PAK!!! Pak se otevřely dveře, sousedi přišli k našim, my děti přebíhaly z bytu do bytu a z patra do patra, dveře byly otevřené, občas nás někdo zkontroloval a hlavně my jako děti jsme kontrolovaly stromečky u tet a strejdů a dárky kamarádů. A u našich (ve 2+1) seděli sousedi z několika bytů . Hm, po tomhle se mi stýská, dneska už mnoho z těch lidí, včetně mojí maminky, nežije...

 
Kadla
Kadla - 30.11.2016 14:19

Verera: Hezky jsi to vystihla.

 
Verera
Verera - 30.11.2016 12:57

My nejsme velká rodina, navíc rodiče nikdy velké sešlosti nepěstovali, naopak, takže jsme vyrostla v přesvědčení, že je to divné a je třeba se takovým akcím vyhýbat.
Manžel má naopak hodně příbuzných, kteří se neustále scházejí. Neuměla jsme si to představit, ale jeli jsme na narozeniny tety, kde byly její tři děti s rodinami, jejich děti s malými dětmi, prateta Ágnes i strýček bratrance z Dolní Lhoty a bylo to úžasné. Něco úplně jiného než znám, ale líbilo se mi tam. Pravda, nebyly to Vánoce, ale ono vážně záleží na lidech. I 20 lidí v 3+1 může mít hezký večer, stejně tak , jako to může být katastrofa , ale není nutné něco zavrhovat jen proto, že to neznáme.

I když ze strany Adriany tam asi hraje roli taky "efekt hnízdění." Vymezuje si svůj prostor v novém životě, nové domácnosti a výhledově s novým dítětem, chce mít pod kontrolou všechno a dělat si vše přesně podle svého.

Jen nějak zapomíná, že na to sama není a bez domluvy s partnerem to nejde. To, že se jeho rodina urazí , není argument, ale to, že partner takovéhle Vánoce má rád, chtěl by tam jít , seznámit ji s rodinou a začlenit ji tam, seznámit ji se svým světem, to už by ji mělo aspoň přimět k tomu o tom uvažovat.

 
PEGG
PEGG - 30.11.2016 12:49

Kadla - 30.11.2016 11:59 buď, že jste tak super rodinasmajlik - 61, ale v každé to tak nefunguje. U nás by to byl celovečerní stres pro všechny. Rodiče by se celý večer hádali(nesnáším to a mám jim to za zlé) dělají to celý život. U nás nikdy nebyl klid a pohoda, takže pro mě je klidný večer požehnání a ani párem volů by mě pán nedostal na takovou sešlostsmajlik - 66

 
Kadla
Kadla - 30.11.2016 11:59

Arna: No, já to mám vyzkoušeno v reálu. My někdy jezdíme na Moravu k našim (do malého 3+1), vloni jsme sice byli sami, ale třeba předloni jsme se tam sešli všichni (protože se jako rodina scházíme rádi a Štědrý den pro nás není o dárcích a penězích, ale právě o tom rodinném setkávání). Když se slezeme všichni, tak nás je celkem 11 lidí + 2-3 kočky. Divila by ses, ale všichni se tam vejdou, není žádný extra hluk, naopak je super atmosféra a pohoda a klid. Ty Vánoce, kdy se takto dokážeme sejít všichni, bývají nejlepší...

 
krasaka
krasaka - 30.11.2016 11:47

Linda: smajlik - 61 Jenže - kým je Adriana vlastně pozvaná ???

Přítel ale na Štědrém večeru v té jejich rodinné sešlosti trvá. Je to prý jejich tradice, kterou dodržují co si pamatuje. A pokud bychom nepřišli, všichni by se smrtelně urazili a okamžitě by věděli, že na vině jsem já a mohlo by se to otočit proti mně.

Toto není pozvání - ale podle mne je to "Befehl"- čili buďto půjdeš NEBO smajlik - 76

Nevím, co si z této diskuse Adriana vezme k srdci - snad by to měla dát partnerovi přečíst /ovšem ten by zřejmě zuřil, co si to dovolila a kdožví, jak by to dopadlosmajlik - 26/

Je velká škoda, že už se nikdy pisatelky článků neozvou - opravdu by mne zajímalo, jak toto dopadne ?

Na každý pád jim přeji spokojené prožití /přežití/ svátků vánočních smajlik - 47

smajlik - 45smajlik - 45smajlik - 45smajlik - 45smajlik - 45smajlik - 45smajlik - 45

 
Linda
Linda - 30.11.2016 11:09

Arna: pokud to jsou lidi, ktere jsi si sama pozvala, rada je vidis, tesis se na ne, tak to neni problem. Sama jsem poradala oslavu v 3+1 pro 30 hostu, ano nesedeli jsme u stolu, ale pohosteni byl buffet, ktery si kazdy nandal v kuchyni a pak sel po byte a usedl kde bylo misto, klidne i na polstar na zemi. Ale holt hoste se podle toho musi chovat a hostitele musi byt pripraveni na necekane problemy, ale pokud se chce tak to jde.

 
Bellana
Bellana - 30.11.2016 10:14

Arna: Já si to představit dovedu. Zažila jsem to před rokem a bylo to příjemné klidné odpoledne. Už proto, že jsou zvyklí se takto scházet. Těžší to měla paní domu, která si tu společnost pozvala. Jenže ona hrozně ráda vaří, tak měla všechno krásně připravené a měla čas zapojit se do konverzace. Opravdu jsem ji obdivovala.

 
Bellana
Bellana - 30.11.2016 10:09

Jak se může s rodinou svého přítele sžít, když se jim vyhýbá? Jak ví, že u nich bude na Štědrý den zmatek, když to nikdy nezažila? Vidím to jako boj o moc. Z obou stran. Bohužel ten boj nemá vítěze, jen dva poražené.
Nelíbí se mi nátlak jejího přítele, ale nelíbí se mi ani chování Aleny. V podstatě to vypadá tak, že ho chce co nejvíc odtrhnout od původní rodiny. Je to hloupost. Trvalejší vztahy jsou mezi lidmi, kteří jsou zapojeni do širších rodinných struktur než jen uzavřeni spolu. Asi jsem ovlivněna rodinou svého nevlastního otce. Oni se dost často stýkají v širokém kruhu. Jde to tak daleko, že neodvrhly ani ženu svého bratrance, když se s ním rozvedla. Dokonce i mně považují za rodinu, byť s nimi nemám společnou ani kapku krve.

 
Arna
Arna - 30.11.2016 10:08

V bytě 3+1 bude 12 lidí!!!! Umí si to někdo z vás představit? Já tedy ne. A není to o toleranci, ale zmatek nad zmatek, hluk, překřikování. Myslíte si že v tom bytě mají 12 židlí? Že mají tak velký gauč a křesla že si pohodlně sedne 12 lidí? Opakuji: byt je klasika 3+1.

 
tornado-lou
tornado-lou - 30.11.2016 10:01

Bety: Ale ona taky neukazuje zrovna moc vstřícnosti. podle ní musí být na štědrý večer oni sami dva doma a nijak jinak. A když to tak nebude, tak bude mít ukradené vánoce. to je taky vydírání, na opačnou stranu.

 
Almega
Almega - 30.11.2016 9:44

To se nadělá tyjátrů s nějakým štědrým večerem.Je to den jako jindy,od doby,kdy nejsme sami dětmi nebo nemáme malé děti,to už stejně nemá to kouzlo.Co jsme byli s manželem spolu,tak jsme byli doma,návštěvy původních rodin nemusí být,co z toho,akorát jsou starosti,co komu dát za dar,pak se dávají kraviny a vyhazují peníze.Není nad to,si spíš uvědomit duchovní rozměr vánočních svátků,než řešit jídlo,pití a pod.Naše děti si slaví svoje u sebe,k nim nechodíme (oni k nám taky ne),jen si telefonicky popřejeme a je to.

 
Bety
Bety - 30.11.2016 9:41

tornado-lou: "A když nemuže byt po mým, tak nebude ani po tvým a ne a ne a ne. " o tom to není - to je o způsobu, jakým její partner vyžaduje - fakticky jde o vydírání.

 
PEGG
PEGG - 30.11.2016 9:38

V první řadě by se měli dohodnout ti dva a ne že on trvá na svém a vůbec ho nezajímá jak to vidí partnerka. Podle mně tam on chce!
A nevím, proč by se takové věci měly domlouvat už v březnu, jak tady někde padlo. Teď to snad taky stačí. Pozvali je vůbec, nebo si jen on myslí, že to je tak má být? smajlik - 26

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-120 | 121-135 | 136-150 | Další strana
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 148385.
Archiv anket.