Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Nemají peníze a vyhazují jídlo. Je to normální?

Nemají peníze a vyhazují jídlo. Je to normální?

V pondělí jsem četla na jednom portále rozhovor s paní Rulíkovou o jejích zkušenostech s rodinou s paterčaty. Možná jste se taky v televizi dívali na dokument o této rodině. Nechci tady rozdmýchávat nějaké vášně, názor má každý asi svůj.

Já jim zpočátku hodně fandila a přála, aby se našlo hodně sponzorů a oni mohli i s dětmi důstojně žít. Bohužel, díl od dílu moje sympatie ztráceli, poslední kapkou byla Sašina reakce na vánoční dárky, které jí až po nos přinesly úřednice. Myslela jsem, že špatně slyším, když ze Saši, maminky paterčat, padala slova jako: „Tak on si na nás někdo vzpomněl? To se divím.“ A měla u toho takový posměšně vyčítavý tón. Říkala jsem si, kde se to v té mladé holce bere, copak si neuvědomuje, že všechno, co mají, mají díky sponzorům, sociálním dávkám a příspěvkům obyčejných lidí?

Dokument jsem ale poctivě dokoukala celý, spíš ze zvědavosti, jestli v něm dojde k nějaké změně. Nedošlo. Hlavním motivem, který se všemi díly táhl jako nekonečná nit, byly neustálé Sašiny nářky na nedostatek peněz, který je tak otřesný, že ani starší synek nemohl jet na školní výlet.

Teď v pondělí jsem si tedy přečetla rozhovor s paní Rulíkovou a ona v něm, mimo jiné, uvedla, že v rodině paterčat se jídlo, které se ten den nesní, vyhazuje. Oni prý ohřívané nejedí a dokonce nepozřou ani den starý rohlík. Na rodinu, která trpí trvalou finanční nouzí, jak se prezentují, je to marnotratnost skoro do nebe volající. Nechápu to. Sami nějakou nouzí netrpíme, ale jídlo se u nás prostě nevyhazuje, co se nesní, tak se buď ohřeje druhý den, nebo zamrazí, nebo zužitkuje jinak. Například z těch rohlíků udělám žemlovku nebo je použiju na strouhanku apod.

Bavila jsem se o tom s kolegyněmi v práci a kromě jedné jsme se všechny shodly, že to máme stejně. Akorát jedna přiznala, že taky nedává rodině ohřívané jídlo, že její manžel to nesnáší a neexistuje, aby si třeba o víkendu dal k večeři to samé, co bylo k obědu.

Jak to máte u vás? Ohříváte, nebo vyhazujete? Anebo zpracujete nějak jinak? Připadá vám normální, aby rodina, která má hluboko do kapsy, tak nehorázně plýtvala?

Eva


8.1.2015   Rubrika: Čtenářské příběhy   |   Komentářů 153   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Nemají peníze a vyhazují jídlo. Je to normální?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: Předchozí strana 151-153
orinka
orinka - 8.1.2015 5:49

Na servru Romea to jedna pisatelka vysvětluje jako starý cikánský zvyk, tradici. Že zbylé jídlo se rozdalo potřebnějším a poslalo nejlépe po dítěti. No, proti tradicím nemívám obvykle vůbec nic. Ale toto se vymyká všemu. Na jedné straně smrdět grošem, na straně druhé rozhazovat to, na co jsem si nevydělal. Začínám litovat otce početné rodiny, ten nehraje druhé, ale snad docela poslední housle! Chudák, má smůlu, být s dračicemi a do toho řvoucí dětičky, to jsem zvědavá, jestli vydrží. O něm se člověk nedočte nic. No, a abych odpověděla na dotaz.
U nás neexistuje plýtvání s jídlem. Začíná to při nákupu. Vím přesně, co doma mám a co mám koupit. Ve škole nás učili, že když se načne sáček něčeho, musí se hned přikoupit další. Aby nechybělo. Což dělám a funguje to. Pod slovem "sáček" si představte cokoliv, co doma používáte stále dokola. Za další: musím si plánovat, co budu vařit a ne na poslední chvilku. Už vím, kolik asi čeho, aby nezbylo, ale pokud zbude vařené jídlo a nechceme ho k večeři, zamrazím. Jinak teď vařívám na dva dny, u nás nevadí mít jídlo ohřívané. Pečivo sníme, anebo ho usuším, předám na zkrmení a z housek dělám strouhanku, osmaženou housku na kostičky použiju do knedlíků a tak. Prostě, nevyhodím nic.

 
dadka
dadka - 8.1.2015 0:50

Některá jídla jsou lepší druhý den, třeba guláš, zelí, tatarský biftek.

 
dadka
dadka - 8.1.2015 0:35

Na dokument jsem se nedívala, protože by mně okamžitě vyletěl tlak až do nebe. Ale ta menšina je zvyklá, že se jim cpe pod nos, nepracují, berou dávky a mají výhody, o kterých se nám ani nezdá. Myslíte, že byste dostali nágradní byt, kdybste ten původní vybydleli? Ani omylem. U nás v jedné takové čtvrti opravovali menšině domy, bylo to v létě, dělníci makali až se z nich kouřilo, vyklízeli i sklepy, kde byl bordel až hrůza a menšina seděla na lavičkách od rána do večera, mastila karty a pila. V noc imusela domy a nářadí hlídat ochranka, protože menšina by to rozkradla.
Takže jsem se raději nedívala.
Jsme celkem slušně zaopatřeni, peníze zase tak moc hlídat nemusíme, ale jídlo se u nás nevyhazuje. Co nesníme, klidně máme druhý, nebo i třetí den na oběd, nebo večeři. Chleba nezbude a když, tak udělám topinky, rohlíky suším v šuplíku pod varnou deskou a dělám si strouhanku.K tomu, abychon nevyhazovali jídlo, máme mrazničku.
Oni neznají, co to je hlad, peněz si neváží, protože nikdy nepracovali, jedinou jejich zásluhou je, že mají paterčata a to ještě hříčkou přírody a ne cíleně.Kdyby byli na všechno sami a vše si financovali, tak by jóó tence pískali.

 

Zvolte stranu: Předchozí strana 151-153
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77195.
    Archiv anket.