Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Snacha se po narození dítěte asi zbláznila

Snacha se po narození dítěte asi zbláznila

Možná mi pomohou vaše názory ohledně situace v naší rodině. Já asi vidím všechno moc osobně a nemám ten správný nadhled. Jde o vztah mezi mnou a mou snachou, potažmo i synem. Vlastně v tom hraje hlavní roli jejich dcerka a moje vnučka Adélka.

Žiju sama, s manželem jsme se rozvedli, když syn nastupoval na vysokou školu. Teď je mu už třicet let, je ženatý a před dvěma lety se jim narodila krásná holčička, moje první vnučka. Asi ani nemusím popisovat, jaká radost to pro mne byla, jak moc jsem se na maličkou těšila.

Do doby, než se Adélka narodila, byly naše vztahy velmi dobré. Mladým jsem se do ničeho nemontovala, jak to některé matky a tchyně dělají a vycházeli jsme spolu výborně. Snachu jsem brala jakoby to byla moje dcera. Líbilo se mi na ní, že je pracovitá, pečlivá, milá a příjemná.

Po narození Adélky se ale změnila. Zpočátku jsem to přikládala na vrub těhotenským a poporodním hormonům, však jsem si tím taky prošla. Chápala jsem, že je pro ni její dcerka vším, že o ni má strach. Ale jak postupoval čas, uvědomila jsem si, že to, jak se chová, úplně v pořádku asi není.

Tak ráda bych byla někdy s Adélkou sama, třeba dvě hodinky odpoledne, jít s ní na procházku, potěšit se bez dozoru. Ale není mi to dopřáno. Ani když byla ještě miminko a spala v kočárku, jsem s ní nikdy nesměla vyjet na procházku sama. Vždycky šla se mnou a dovolila mi vézt kočárek. Vysvětlovala to tím, že by se necítila dobře, kdyby ji měla ze svého dohledu.

Pak byl Adélce rok a situace zůstala stejná. Jestli chceš malou vidět, tak přijď na návštěvu nebo se zastavíme my. To zas měla snacha strach, že malou nedokážu uhlídat, protože začala chodit a všude vlezla.

Před měsícem oslavila vnučka dvouleté narozeniny, je moc šikovná, krásně mluví, je bystrá a moc hodná. Po dlouhé době jsem se osmělila a zeptala se, zda by se mnou mohla Adélka v sobotu odpoledne do ZOO. A opět stará známá písnička, že můžeme jít do ZOO všichni společně.

Možná se vám to zdá jako prkotina, ale mne to velmi trápí. Připadám si, že si o mě snacha myslí, že jsem snad neschopná. Přitom je mi teprve třiapadesát, jsem v plné síle. Chodím do práce, s klubem turistů na výlety, s kamarádkou několikrát měsíčně do divadla.

Kontakt s vnučkou je pro mne velmi důležitý a myslím, že i pro ni by chvilky, strávené se svou babičkou, byly přínosné. Jenže ani snacha ani syn o tom nechtějí nic slyšet. Adélka je prý jejich dítě a oni jsou od toho, aby stanovili pravidla, kterým se musím přizpůsobit. A je ještě malá, aby byla na celé odpoledne z dosahu alespoň jednoho z rodičů.

Minulý víkend jsme se kvůli tomu se snachou už pohádaly. Jak jsem jim nikdy do ničeho nemluvila, tak teď jsem to už nevydržela a řekla jí, že to přehání, že si připadám jako nesvéprávná, když se smím s vnučkou stýkat pouze pod dozorem a že to moje věčné doprošování je opravdu nedůstojné. Její odpověď mne doslova přimrazila. Prý se s tím musím smířit, nebo riskuju, že bych malou už nemusela nikdy vidět.  A že má svou představu o výchově a výživě dítěte a nebude riskovat, že ji budu někde potají cpát bonbóny apod. Přitom já se důsledně varuju jakýchkoli nevyžádaných rad a názorů a takové tendence opravdu nemám.

Připadá mi, že se ta holka narozením dítěte snad zbláznila. Vůbec tomu nerozumím a nechápu to. Promluvila jsem si pak se synem mezi čtyřma očima a on mi řekl, že ho to v podstatě taky trápí, jak se jeho žena změnila, že ten samý problém, jaký řeším já, řeší i její rodiče. I ti se se svou vnučkou mohou stýkat pouze pod jejím dohledem.  

Připadá vám to normální, aby dospělá žena takhle zblbla? Ve svém okolí neznám nikoho, kdo by byl až takhle umanutý. Kolegyně v práci, které jsou už taky babičkami, si vnoučata berou i na celé víkendy a mladí jsou šťastní, že si od dětí odpočinou. A já nesmím jít s vlastní vnučkou ani sama na hřiště za barák. Jsem z toho strašně smutná.

Marcela


13.6.2013   Rubrika: Život a vztahy   |   Komentářů 152   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Snacha se po narození dítěte asi zbláznila

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-120 | 121-135 | 136-150 | Další strana
Majolka
Majolka - 13.6.2013 15:04

Teď je na MD, ale až půjde do práce, nebo někde na narozeniny, oslavu, tak bude potřebovat hlídat a vymstí se jí to, že holčička není zvyklá s nikým jiným. Třeba to chce čas, mám štěstí, že s vnoučkem můžu trávit i celý víkend. Je to vše o lidech, o ničem jiném.

 
Stanik
Stanik - 13.6.2013 14:33

PEGG: aha, tak to bude spis bratr ( ona tchyne nikdy otce neuvedla, takze takovych po svete muze behat...)smajlik - 42

 
Verera
Verera - 13.6.2013 14:32

Jarča*: Já taky moc ne, ale možné je ledacos. Možná, že snacha tak usuzuje z toho, že Marcela holčičce přinesla nějaké bonbony a divila se, proč by je malá nesměla a mohla na to téma vzniknout nějaká debata.

Pokud je Marcela ten typ, co má svoji pravdu a nikdo s ní nehne (což sama asi těžko posoudí a přizná), tak to může být ze strany snachy preventivní opatření. Ale zdá se mi to divné, protože jí nepůjčovala ani kočárek, čili v době, kdy takové nějaké krmení "škodlivinami" snad ze strany babičky nepřicházelo v úvahu.

 
Verera
Verera - 13.6.2013 14:28

Monik: Když byl syn malý, tak 4-5 let, tak jedna "hodná tetička" ho usměrňovala slovy: " Když budeš zlobit, maminka tě nebude mít ráda." Měla jsem chuť ji začít škrtit. Jak může malému dítěti, které všemu věří, říkat takovouhle pitomost.

Moje maminka, která je jinak báječná babička, má bohužel nemoc z povolání- učila ve školce , tak pořád má snahu děti organizovat. Děti si ve školce neměly hrát živelně, ale musely mít pořád nějaký program. Teď už se ty moje naštěstí zvládnou samy ohradit.

 
Jarča*
Jarča* - 13.6.2013 14:23

Verera: nevěřím tomu, že by Marcela tajně něco vnučce podstrkovala, když podle toho, co píše, s ní prakticky nebyla ještě ani chvilku o samotěsmajlik - 66 A nevím, kolik je babiček, které, sotva se maminka ztratí z očí, začnou vytahovat klobásky, čokoládu a lízátka. Neříkám, že nejsou, ale většina je snad normálních.

 
Verera
Verera - 13.6.2013 14:20

Pravda může být na té i oné straně. Může to být úzkostlivá matka, která nepustí dítě z ruky a vychová z něj tak akorát neurotika, protože na ně přenese své strachy. Nebo sice dítěti dá volnost,a le nevěří, že někdo jiný je schopen zajistit jeho bezpečí. Obojí mi přijde dost uhozené u dvouletého dítěte.

A nebo je matka vcelku normální, ale babička značně zlehčuje své projevy vůči dítěti, které ale matce můžou vadit. Takovéto " Vem si bonbónky, klobásu, ale mamince nic nebudeme říkat..." Pak je vcelku pochopitelné, že matka dítě nechce dát babičce napospas.

Marcela si musí ujasnit, jak to vlastně je. V prvním případě jí nezbývá než čekat , ve druhém může změnit přístup a třeba bude mít úspěch.

 
čučoriedka
čučoriedka - 13.6.2013 13:57

Vobec sa nezblaznila. Je to ich dieta. A, ano, oni ako rodicia si urcuju hranice. Ked maju pocit, ze je este mala na to, aby bola dlhsie bez rodicov, tak im to neber. Snad poznaju svoje dieta najlepsie. V styku s malou ti nebrani, tak si ju uzivaj a raz sa mozno sama k tebe vypyta. Celkovo nerozumiem tomu "poziciavanie dietata". Dieta nie je hracka.

 
mam-ča
mam-ča - 13.6.2013 13:53

Haninka: Pracující babičky mají taky nárok na dovolenou. Vidím to ve svém okolí, že se babičky s matkami střídají u nemocných dětí, aby si obě zachovaly práci.

 
Vlastí
Vlastí - 13.6.2013 13:42

smajlik - 68
moje tchyne taky chtela byt s nasi dcerou, jejim prvorozenym vnoucetem...prej jsem schvalne kojila dlouho, jen aby ji nemohla mit pres noc a na vikend...
zajimave, ze kdyz se narodil syn, nevzala ho na ruku, jak byl rok dlouhy smajlik - 92 a to jsme bydleli v jedny domacnosti.

kdovi, jak je to tady. Babicka bude muset holt asi vydrzet, az dospeji rodice Adelky do toho bodu, kdy budou pripraveni predat malou babicce

 
Haninka
Haninka - 13.6.2013 13:40

mam-ča - 13.6.2013 12:59 vzhledem k tomu, že Marcele je 53 a tudíž se dá předpokládat, že chodí do práce, tak asi jako hlídací babička v případě nemoci vnučky moc fungovat nebude ... smajlik - 66

 
loupák
loupák - 13.6.2013 13:24

Bellana: smajlik - 47to máš pravdu,vzpomínám si...nejdřív sem psala tchýně a pak se snacha podle toho článku poznala a záhy sem napsala-bylo to zajímavýsmajlik - 47..tuším,že to bylo po smrti tchýnina syna?smajlik - 63

 
Bellana
Bellana - 13.6.2013 13:21

lajika: Před nějakým časem tady byl příspěvek jedné strany konfliktu a pak druhé strany. Velmi se lišily. Kdo ví, co je ve hře tady. Přiznám se, že poslední věty na mě působí dojmem: " Všechny holčičky už panenku mají. Já ji také chci a ona mi ji nechce dát." Vždyť jí ve styku s vnučkou nebrání. Co s tím dítětem chce provádět, že to jeho matka nesmí vidět?

 
PEGG
PEGG - 13.6.2013 13:19

Stanik - 13.6.2013 13:03 to ne, protože tomu chlapci by dnes bylo cca třicetsmajlik - 16

 
loupák
loupák - 13.6.2013 13:17

lajika: smajlik - 71proč by se hned měla snacha zbláznit? ona jenom nezdílí názor všech,,nadržených,, babiček ohledně hlídání vnoučatsmajlik - 26...prostě si užívá s dcerkou dobu mateřský ,,dovolený,, tak proč jí za to kamenovat?

 
lajika
lajika - 13.6.2013 13:11

ano - zdá se, že se vaše snacha opravdu zbláznila. Ovšem - ke své škodě. A ke škodě své vnučky. Vaše snacha si asi neuvědomuje, jaká výhra pro dítě jsou prima prarodiče. A jaká výhra pro ni by mohli být prarodiče ochotní pohlídat malou. Škoda....

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-120 | 121-135 | 136-150 | Další strana
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77232.
    Archiv anket.