Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Ve školách učili i vysloužilí vojáci

Ve školách učili i vysloužilí vojáci

Povinná školní docházka je již dávno samozřejmostí. Vždy tomu tak však nebylo. V 18. století sice už u nás byly školy, ale jejich úroveň byla vesměs nevalná. Na vesnických školách totiž zpravidla neučili učitelé, neboť chudé vsi neměly finanční prostředky na jejich zaplacení. Tak obecní rada vybrala vyučujícího z obyvatel vesnice za symbolickou odměnu. Byl to například místní kupec, o kterém se tvrdilo, že už přečetl několik knih. Velmi oblíbeným venkovským učitelem býval taky vysloužilý voják, světa znalý, který prošel mnoho evropských zemí a měl silný hlas a pádnou ruku. Výsledkem takového "učení“ pak bylo, že mnozí absolventi škol zůstali prakticky negramotní.

Císařovna Marie Terezie, která sama porodila 16 dětí, se stala zakladatelkou moderního školského systému. Moudrá císařovna pronesla tato slova: „Zlepšením školského systému se pozdvihne nejenom vzdělanost, ale růst blaha a následně i ekonomika státu. Rádi bychom viděli, kdyby rodičové svých dětí ve věku 6 – 12 let do školy posílali.“

V roce 1774 vydává císařovna Všeobecný školní řád, který se stal naši největší reformou vzdělávání. Byly zavedeny tři typy škol, já se zde zmíním jen o školách triviálních. Venkovské děti a chudší městské děti musí od šesti do dvanácti let navštěvovat triviální školy. Zde se učí číst psát a počítat a také se zde vyučovalo náboženství, které učil místní kněz. Venkovské děti však chodily do školy zejména na podzim a v zimě, na jaře a v létě převážně pracovaly v zemědělství.

učili i vysloužilí vojáciKaždý učitel musel mít alespoň minimální kvalifikaci. To znamenalo, že musel absolvovat tříměsíční kurz. Všeobecný školní řád zavedl všeobecnou vyučovací povinnost, ale některé děti nemusely do školy chodit. Bohatí měšťané platili svým dětem domácího učitele, který je naučil zákonem předepsanou látku.

V 19. století, v období průmyslové revoluce, se postupně začaly zvyšovat nároky na vzdělání obyvatel. Nevolnictví bylo sice zrušeno již v 18. století, ale teprve zrušením roboty v roce 1848 se lidé stali zcela svobodnými a mnozí z nich odcházeli z venkova do měst za prací. Dochází k prudkému rozvoji měst. V městech vznikají městské nemocnice, hasičské sbory, policejní sbory, nově vzniká veřejná doprava, poštovní úřady a taky nově vznikají úřednická místa na magistrátech a v továrnách. Průmysl potřebuje mnoho kvalifikovaných dělníků. Zaměstnancům a kvalifikovaným dělníkům již nemohou stačit základy čtení, psaní a počítaní z triviálních škol,

Císař František Josef I. proto zavádí v roce 1869 povinnou školní docházku. Děti bohatých měšťanů už musí taky do školy. Soukromí učitelé už mohou měšťanské děti pouze doučovat. Povinná školní docházka trvá osm let. Tak byly stanoveny zásadní principy, které v hrubých obrysech platí dodnes u našich základních škol.

Na základní školu si každý rád zavzpomíná. Jaké předměty patřily k vašim nejoblíbenějším? Měly jste své oblíbené učitele a učitelky? Našly jste si ve škole kamarádky na celý život a co vaše první dětské lásky? Podělte se s námi o vaše zážitky ze základních škol.

Jiří Glet


26.11.2010   Rubrika: Lidské osudy   |   Komentářů 18   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,7/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - Ve školách učili i vysloužilí vojáci

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-18
Almega
Almega - 26.11.2010 9:10

My měli nedávno sraz ze ZDŠ po 40 letech...Naše tř.uč. z 1. i 2. stupně ještě žijí,co jsem jim tehdy měla za zlé,tak už čas setřel....Vzpomínali jsme taky na úču z první třídy,jak nás nutila sedět s rukama složenýma za zády a za každý prohřešek hned třískala ukazovátkem přes dlaně....

 
štoudev
štoudev - 26.11.2010 8:39

Já zas ráda vzpomínám na pana učitele Šlehubera, my byli hrozní sígři, ale tohohle starého pána milovali snad všichni. smajlik - 60

 
Jarča*
Jarča* - 26.11.2010 8:35

Mně utkvěl v paměti pan učitel Čermák, kterého jsme měli od 2. do 4. třídy, noblesní pán před důchodem. Když jsme byli hodní, vyprávěl nám historky o ducháchsmajlik - 68 Nejoblíbenější předmět už ani nevím, ale nejneoblíbenější byl pro mě rozhodně tělocvik.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-18
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77210.
    Archiv anket.