Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Dlužník neplatí? Trestní oznámení vám nepomůže!

Dlužník neplatí? Trestní oznámení vám nepomůže!

Neplatit dluhy není trestný čin. Tak obvykle zní závěr, který se dozvíte na policii ČR poté, co jdete podat trestní oznámení kvůli nevrácené půjčce. „Přesto se řada lidí, kteří někomu půjčili své peníze, nebo jim neplatí jejich nájemník, v podobné situaci obrací nejdříve na policii,“ komentuje hluboce zakořeněný omyl Mgr. Rostislav Kovář z bezplatného poradenského portálu poradnaveritele.cz

Minulý rok přijala policie České republiky více jak 200 tisíc trestních oznámení, přitom řada z nich s trestním právem vůbec nesouvisela. Lidé se stále domnívají, že tímto způsobem mohou řešit i nevrácené půjčky, nezaplacené nájmy nebo neproplacené faktury. Jako důvod pro podání trestního oznámení obvykle udávají, že se jedná o podvod. Policie pak obvykle trestní oznámení vyhodnotí jako neopodstatněné a případ uzavře.

Neplacení dluhů nebo faktur není trestný čin

„Neplacení faktur, dluhů nebo třeba nájemného není trestným činem,“ konstatuje Mgr. Rostislav Kovář a dodává, že „podobné případy je potřeba řešit v občanskoprávním sporu. Přesto každý rok přijímá policie tisíce trestních oznámení kvůli nesplaceným půjčkám nebo fakturám.“

Stává se, že tento nástroj je i zneužíván, a to především v podnikatelské sféře k šikaně konkurence. Policie je pak povinna případ prošetřit a konkurenci to minimálně znepříjemní život. Podle Kováře si však málokdo uvědomuje, že za podobné křivé obvinění nese oznamovatel odpovědnost. „V případě, že někoho obviní nepravdivě a úmyslně, dopouští se on sám trestného činu křivého obvinění.“

Jak tedy postupovat?

Shromáždíte veškeré potřebné písemné dokumenty, které s případem souvisí. Ideální je mít k dispozici smlouvu nebo směnku, jednoduše doklad o tom, že jste dlužníkovi peníze předali – výpis z účtu, příjmový doklad atp. Podnikatelé by si měli připravit smlouvu, podepsanou objednávku, vystavenou fakturu, případně u předaného zboží podepsaný dodací list.

Rozhodnete se, zda podáte žalobu sám, nebo prostřednictvím právního zástupce. Následně podáte k soudu řádně vyplněný návrh na elektronický platební rozkaz či návrh na vydání platebního rozkazu. „V této souvislosti chci upozornit, že ještě do konce srpna 2011 žalobce platí soudní poplatky v původní výši tzn. 2% při elektronickém platebním rozkazu a 4% v případě klasického podání – minimálně však 300 nebo 600 Kč. Od 1. září 2011 se soudní poplatky zvedají na 4% a 5%.“ Upozorňuje na chystané změny Kovář.

dlužník neplatí?Soudní rozhodnutí nijak neurychlíte

Jakmile uhradíte soudní poplatek na účet příslušného soudu, čekáte na rozhodnutí.

Obvyklá doba je velmi individuální. Záleží vždy na vytíženosti soudu, ke kterému jste návrh podali, běžně se lhůty pohybují cca od 3 do 7 měsíců. Tuto dobu nelze nijak urychlit, je nutné se obrnit trpělivostí a čekat. „Často se stává, že věřitel je velmi netrpělivý a snaží se neustálými telefonáty k advokátovi celou věc popohnat. Je to však naprosto zbytečné, záleží jen a jen na vytíženosti soudu, právník v tuto chvíli případ nemůže nijak urychlit.“

Od rozhodnutí k exekuci

Je-li dlužníkovi doručen platební rozkaz do vlastních rukou a on ve vymezené 15denní lhůtě nepodá odůvodněný odpor, nabývá platební rozkaz právní moci. „V praxi to znamená jediné, dlužník musí dluh zaplatit. Neučiní-li tak, můžete obratem svůj případ předat exekutorovi k vymáhání,“ uzavírá Kovář.

 

Zdroj: www.poradnaveritele.cz

Redakce


31.8.2011   Rubrika: Právnické okénko   |   Komentářů 20   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Dlužník neplatí? Trestní oznámení vám nepomůže!

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-20
Riki
Riki - 31.8.2011 10:15

No tak já bych teda apriori netvrdila, že soudnictví jako takové jest zkorumpováno. Nicméně ačkoli to na první pohled vypadá, že máme v tomto státě zákony velmi podrobné, upravující s prominutím málem každé uprdnutí, výsledek je ten, že se v té džungli pořádně neorientují ani léta studovaní právníci, o soudcích nemluvě. Byla bych pro to významně celý systém zjednodušit, určit pouze mantinely, odkud kam má kdo za co odpovědnost, a v prkotinách bych dala větší rozhodovací pravomoc právě těm soudům. Maximálně zrychlit postup jednání. Žádné měsíce čekat na to, až vůbec někdo u soudu otevře obálku s podáním a zapíše to do pořadníku. Drobné případy by se daly soudit okamžitě bez zdlouhavého papírování, a zatrhnout možnosti nekonečného odvolávání se a odvolávání již jednou odvolávaného. smajlik - 42 Pak se to nemá táhnout roky. smajlik - 26 Jenže to by chtělo zásadní reformu celého právního systému, a tady jak lidi slyšej slovo reforma, přestanou myslet. Včetně mnoha politiků. Takže potom se zákonitě nemůže dojít k ničemu rozumnému. Ne že bych si myslela, že "v Américe, tam je blaze", a všechno tam mají dokonalý, to zas ne, ale zrovna v právním systému bychom tam něco málo odkoukat mohli. smajlik - 42

 
PEGG
PEGG - 31.8.2011 10:02

Taky mám svou drahou zkušenostsmajlik - 17 Pán si hraje na velkého podnikatele,ale žije na dluh a nikoho to nezajímá. Naše zákony a korupční soudnictví je na straně podvodníků,čím větší zmetek,tím větší má zastání.smajlik - 37

 
kubikm
kubikm - 31.8.2011 9:27

Mitrola: máš pravdu, tady stojí právo na straně zloděje a dlužníka...smajlik - 48

 
Riki
Riki - 31.8.2011 0:18

Za určitých okolností nepomůže vůbec nic. smajlik - 26 Učinila jsem svého času obé, jak oznámení pro podvod, a ten tam jednoznačně byl, což bylo posléze i konstatováno úředně, tak vymáhání v občanskoprávním sporu. A byla jsem trpělivá, poskytovala součinnost, ochotně se dostavovala, vysvětlovala, objasňovala, předkládala dokumenty... prd, velebnosti. Po X letech furt nemám nic, dlužník je vysmátej a já už vyčerpala všechny páky, které se daly použít. Může mě těšit, že jsem nebyla sama, anobrž jestli se dobře pamatuju, jedna ze 163 poškozených, nicméně IMHO právo a spravedlnost v tomto případě stálo smutný v koutě. No co už, za zkušenosti se taky platí, někdy dost draho, a tak mám složku papírů tlustopisnou, poučení do budoucna, a luft v peněžence, protože svý prachy už neuvidím. smajlik - 42 Čímž nechci probůh odradit kohokoliv od vymáhání jeho pohledávek - naopak, jen tvrdě a důsledně, velkej bič a malej dvorek, na dlužníky musí být přísnost. Kam by to vedlo. Pro svý klienty obvykle vymáhám pohledávky úspěšněji - o to je to smutnější, že kovářova kobyla zas zůstala bosa. smajlik - 42 smajlik - 68

 
surika7
surika7 - 31.8.2011 0:16

Dlužníci všeho druhu - nájemné, pokuty, půjčky atd. je velký problém této doby a neschopnosti patřičných institucí je vymoci rychlým způsobem a proto dluhy narůstají do závratných výšek, tedy v našem byrokratickém státě. Pracovala jsem 2 roky v cizině a obdivovala jsem pružnost institucí v řešení různých dluhů.
Tak se s tím s prominutím "neserou" jako tady. Máme se ještě hodně co učit...!!

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-20
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77210.
    Archiv anket.