Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Biřmování, konfirmování… říkejte si tomu, jak chcete.

Biřmování, konfirmování… říkejte si tomu jak chcete.

To zas byl nápad. Občas nechápu sama sebe, proč já jsem tak demokratická matka? Ano, žiju v cizí zemi, a měla bych tudíž respektovat její tradice, ale občas je toho trošku moc. Zrovna konfirmování je na hranicích mých sil a to jsem se vždycky domnívala, že mám organizačního talentu na rozdávání. Mýlila jsem se. Ale zvládla jsem to před dvěma lety a to jsme navíc týden po oslavě letěli na měsíc do Austrálie, tak proč bych to nezvládla tentokrát, když se nikam nechystáme.

Stav k dnešnímu dní = necelé 2 týdny před oslavou:

Šaty, bílé spodní prádlo, boty a doplňky nakoupeny. Šaty se musí v prsou trošku zabrat a našiju pro jistotu na podprdu pár patentek, člověk nikdy neví, aby nevykouklo něco, co nemá.

Jídlo objednáno i s výpomocí do kuchyně. Mám výbornou kuchařku, ta zvládne všechno a ještě něco navíc. Udělá nám bufet ze čtyř pečených mas a čtyř příloh a k tomu tři saláty. A místo moučníku bude zmrzlina s ovocem. No a protože jsme se neshodli na tom, jakou zmrzlinu, tak bude pět druhů – bananasplit, pistáciová, straciatelle, s lékořicí a s příchutí daim.. Takže pro 32 hostů máme objednáno 25 litrů zmrzliny.

Pití je jakž takž nakoupeno. V obýváku vedle televize (jediné místo, kam za celý den nesvítí sluníčko, kdyby náhodou vylezlo) jsou naskládány čtyři basy piva. A na nich kartón se šesti lahvemi bílého vína. V ložnici vedle postele mám pyramidu z devíti bas limonád, a jak lezu do postele, ať se radši nikdo neptá. Ještě musím koupit tak 2-3 kartóny červeného vína a mošt na uvítací drink. To našla dcera na internetu: 1/3 bílého vína + 2/3 hruškového moštu a do toho mražená jahoda. Asi bych to ale měla nejdřív vyzkoušet, pro jistotu. Pokud by to bylo nepoživatelné, máme doma, hned vedle psího pelechu, kartón s dvanácti lahvemi australského bílého vína.

A musíme vyrobit zasedací pořádek a jmenovky na stůl a na ty zevnitř nalepím menu, ať hosté vědí, co je čeká a nemine. Na zahradu je objednaný velký stan, ten dorazí v sobotu před oslavou a máme celý den na jeho postavení, rozestavění stolů a prostření. A měla bych ještě dokoupit asi tak million drobností, z nich polovinu na poslední chvíli, jako například kytky na stoly a růže pro spolužačky.

Toť moje problémy a teď trošku teorie pro vás neznalé dánských tradic.

Jak a proč probíhá biřmování/konfirmování, jsem už psala. Samotný den jsou obvykle dubnové a květnové neděle, konfirmuje se po třídách postupně celé jaro, na nás letos vyšlo datum 9. května. Není stanoven dress code, ale očekává se u holek bílé slavnostní oblečení, u kluků tmavé kalhoty a košile s kravatou. V kostele před obřadem má každý konfirmant svou židli/stolek, kam mu ostatní konfirmanti věnují drobný dárek, gratulaci, děvčatům se dává dlouhá růže, obvykle červená. Vstup je povolen každému, kdo chce popřát. Na samotný obřad je vyhrazeno každému konfirmantovi a jeho rodině určitý počet míst, my máme letos 10. Obvykle se do kostela zve pouze nejbližší rodina a zbytek hostů až na samotnou oslavu. Obřad trvá asi hodinu, kdy kněz připomene, jak je důležité žít podle zákonů církve, a pak každý zvlášť musí potvrdit svou víru a k tomu jako svědci jsou jeho rodinní příslušníci. Obvykle rodina povstane z lavic při konfirmování svého dítěte. Po obřadu je fotografování, gratulace a rozchod na oslavy.

Samotná oslava se liší podle rodinných zvyklostí, někdo slaví doma, někdo si pronajme salónek nebo hotel. Obvykle je uvítací přípitek, po předání a rozbalení dárků následuje společný pozdní oběd a obvykle se pije, tancuje, zpívá až do ranních hodin. A tradicí také je, že někdo z hostů složí písničku, jako text jsou příhody ze života oslavence a melodie pochází z nějaké známé písničky. A aby se hostům jenom nerozdaly papíry s textem, vymyslí se vždycky nějaké více či méně vtipné předání. Například se z papíru, na kterém je napsaný text písničky, složí jednodušší ptáčci a ti se pověsí na “kytici” z větví, s níž se obejde stůl a každý z hostů si utrhne jednoho ptáčka. Nebo podobně se zavěsí texty na starý deštník. Mně kolegyně poradila srolovat texty do miniruličky, tu prostrčit do balónku a ten nafouknout. Jak to udělám, netuším, ale mohlo by to být zajímavé. A každý host dostane jeden balónek, a jak se dostanou dovnitř, je jejich problém – vyfouknout, propíchnout vidličkou nebobirmovani podpatkem, rozsednout. Stejný zvyk s písničkami se udržuje i na svatbách, oslavách životních výročí, stříbrných a zlatých svatbách, pracovních jubileích… Jak jsem už několikrát psala, Dánové jsou společenští a slaví kde co. Chudáci sousedi, jak to popisuji, napadlo mě, že by bylo slušné je na naši oslavu upozornit. Asi k nim odpoledne zaskočím.

Nedávno jsem na toto téma poslouchala v rádiu debatu a statistici se shodují, že v současné době konfirmace průměrně vyjde na asi 30 tisíc ddk a za zhruba stejnou sumu konfirmant nahromadí dárky. Ale opět to záleží na rodinných zvycích a možnostech, ze svého okolí znám případy kdy oslava stála 10 tisíc, i případy, kdy zaplatili přes 100 tisíc. Nepsaným pravidlem je, že rodiče dávají laptop, hosté větší dárky než k narozeninám a peníze. Obvykle se část obdržených peněz schová do 18 let na zaplacení řidičského průkazu nebo se použije na koupi hodnotných věcí. A část peněz se utratí za blbosti pro radost a oblečení. Ale opět je to pouze nepsané pravidlo a v každé rodině to probíhá jinak.

Po konfirmaci je modré pondělí a konfirmanti mají volno ze školy. Nejčastěji se společně domluví a po skupinách vyráží vykoupit větší města. Doporučuje se, aby každá skupina měla s sebou jednoho dva dospěláky ze řad rodičů, ne jako dohled, ale jako jistotu, protože modré pondělí je ráj zlodějů. V podstatě slouží jako shromaždovatel tašek s nákupem, hlídač mobilů, dohled, aby všichni dorazili v pohodě zpátky domů a nepřehnali to s oslavováním. Nejčastější tradice je vyrazit do Kodaně na pěší zónu a kvečeru do zábavného parku Tivoli. Ten je přes zimu zavřený a tradičně začíná sezónu víkend před prvním modrým pondělím.

Linda


29.4.2010   Rubrika: Život a vztahy   |   Komentářů 20   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Biřmování, konfirmování… říkejte si tomu, jak chcete.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-20
evropka
evropka - 29.4.2010 8:04

Krásné čtenísmajlik - 47ale já přísahám,že nebudu biřmovatsmajlik - 66smajlik - 66smajlik - 66

 
adelka1
adelka1 - 29.4.2010 7:46

Já biřmovaná jsem, a řekla bych, že zvyky jsou dost podobnésmajlik - 64

 
tornado-lou
tornado-lou - 29.4.2010 7:36

libi se mi to s tou pisnickou smajlik - 47

 
Křeček
Křeček - 29.4.2010 7:36

Jé to by mě kleplo smajlik - 34
Ale čtení je to perfektní smajlik - 47

 
YXH
YXH - 29.4.2010 3:18

Teda holka to je to u vas hodne slozite a drahe. Tady se vetsinou davaji penize, zlaty krizek na krk a bible. V bohatsich rodinach asi taky vic, ale pocitace atp. o tom jsem nic neslysela. Proste jiny kraj, jiny mrav. U nas se cela skupina deti, co meli confirmation najednou sesli v kostele, a meli tam party dohromady. Maminky kazda prinesla nejake jidlo, salaty atd. nekdy se vybira trochu penez na obcerstveni aby se toho nemuselo tolik pripravovat. Prijdou clenove rodiny nebo kamaradi. Tady ma vetsinou kazdy kostel spolecenskou mistnost a kdyz lidi chteji tak muzou slavit tam. Je u toho kuchynka a vetsinou se pouzivaji papirove talire, tak to je s uklidem jednoduche. Nekdo to pak jeste slavi doma, nebo jdou do restaurace na veceri jenom s rodinou, ale u vas to vypada skoro jako svatba. Je to u vas taky na communion?

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-20
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77210.
    Archiv anket.