Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Neplodnost je tvrdým zásahem do psychiky

Neplodnost je tvrdým zásahem do psychiky

Pro mnoho lidí je to první zkušenost s neúspěchem. Jakákoliv snaha poprvé nepřináší žádný výsledek. Neplodnost je zaskočí a negativně ovlivňuje celý jejich život. Psychický dopad výrazně umocňuje i tabu ve společnosti. Lidé jsou totiž spíše schopni mluvit o rakovině než o problémech počít potomka. Přitom neplodnost patří mezi nemoci. V současné době se v České republice léčí zhruba 15 % párů.

Proč je vlastně diagnóza neplodnosti pro páry tak deprimující?

„V první řadě je to samozřejmě už biologicky zakotvená potřeba mít potomka. A její nenaplnění přináší obrovské množství psychických problémů. Počínaje prožitky neschopnosti splnit něco tak základního a samozřejmého přes smutek z faktu, že přicházím o velikou životní radost, přes pochybnosti o smyslu vlastní existence, která nemá pokračování v dítěti. Početí dítěte je pořád částí společnosti vnímáno jako nějaká schopnost. A neplodnost se tak dostává do škatulky ne-schopností. Nebývá vnímána jako nemoc v pravém slova smyslu. Nikdo neodsoudí alergika, že nemůže projít rozkvetlou loukou. Ale když pár nemá děti, setkává se s odsudkem okolí relativně často,“ říká PhDr. Markéta Rokytová, dlouholetá psycholožka Centra reprodukční medicíny GEST.

Podle dostupných informací je GEST jediným centrem, které nabízí psychologickou poradnu pro své klienty zdarma. Až na výjimky patří mezi pacienty ženy, i když to podle Rokytové rozhodně neznamená, že by muže problém netrápil. Pacientky ovšem více než jejich protějšky touží sdílet svůj osud. Většina z nich bojuje s určitou sociální izolovaností. Často jsou obklopené kamarádkami, které jsou těhotné nebo mají malé děti. S nimi pak těžko probírají svůj problém.

Zásah do sebevědomí, partnerství

Podobné pocity také zažívají ženy poté, když nevyjde první pokus oplodnění ze zkumavky. Najednou přichází šok. A to přesto, že lékaři dvojicím sdělují, že šance otěhotnět díky metodě IVF (in vitro fertilizace) je při každém pokusu cca 35%. „Tuto informaci však pacientky často vytěsní, neslyší, nepřijmou. Bývají přesvědčeny, že už si jdou pro miminko. Negativní gravitest přináší velkou krizi a zklamání,“ popisuje Rokytová.

Téměř pokaždé řeší pacientky pochybnosti o vlastním ženství. Opakuje se pocit selhání v oblasti, které zvládne „každá normální“ ženská. A nezdar se pochopitelně promítá i do partnerského vztahu.

Některé páry těžká situace ještě posílí. Ovšem u mnoha dochází ke konfliktům, zvlášť pokud léčba trvá dlouho a nepřináší výsledky. Samozřejmě často trpí i sexualita, která se vlivem léčby dostává „pod tlak termínů ovulace, spermiogramů a embryotransferů.“

Tlak okolí

Mnoho žen bývá pod velkým tlakem okolí. Opakovaný neúspěch při početí je zklamáním pro budoucí prarodiče, kteří se těší na vnoučata. Pár bývá často obviňován z kariérizmu a sobectví. S tím souvisí otázka, jak a jestli vůbec mluvit s okolím o umělém oplodnění. „Pokud okolí o léčbě neví, musí žít pár život ve lži, permanentně si vymýšlet nové a nové důvody absencí v práci, důvody, proč ještě děti nemají. Pokud o problému jsou schopni mluvit, stávají se tématem hovorů u kafe, terčem soucitných pohledů typu zase nic, okolí jim vidí do ložnice,“ říká psycholožka.

Otázka je, jak tedy k okolí přistupovat. „Je dobré si zvážit, co komu je daný pár ochoten říct. Určitě bude víc vědět třeba rodina, míň kolegyně a skoro nic nějaký vzdálenější člověk. Je možné se na to předem alespoň trochu připravit  tím, že si to partneři opravdu společně promyslí. Někdy pomáhá připravit si předem jakousi univerzální odpověď, která příliš zvědavým lidem jednoznačně a ve vší slušnosti řekne jen minimum informací a naznačí, že diskuse na toto téma dál nepokračuje. Tím, že jde opravdu o intimní téma, je určení hranic legitimním krokem k pocitu bezpečí,“ vysvětluje Rokytová.

Obecně bohužel stále platí, že Češi jsou poměrně netolerantní k neplodným párům. GEST se snaží dotčeným dvojicím pomáhat, na konci loňského roku byly spuštěny stránky na FACEBOOKU Všechna miminka jsou super. Jejich hlavním posláním je bourat společenská tabu v oblasti neplodnosti.

Jak z toho ven?

Univerzální odpověď jak nejlépe zvládnout léčbu neplodnosti bohužel neexistuje. Každý člověk má totiž jiné mechanismy zvládání krizových situací. Co funguje u jednoho, nemusí platit u druhého. Podle psycholožky je především potřeba obrnit se velkou trpělivostí. A klidně vyhledat odbornou pomoc psychologa, tedy někoho, kdo může dvojici náročnou situaci alespoň trochu ulehčit. O tom, že psychika ve snaze o početí dítěte hraje velkou roli, svědčí mnoho příkladů. Například páry, kterým se spontánně narodilo miminko teprve poté, co dítě adoptovaly. Dokonce lékaři zažili, že pomohl i pes. V některých případech je ovšem těžké určit, co ve finále zabralo. Psycholog totiž pracuje obvykle v součinnosti s lékaři.

Navzdory neustálému pokroku v reprodukční medicíně bohužel stále zůstávají některé páry, které se vlastního miminka přes veškerou snahu nedočkají. I na tuto eventualitu musí psycholog pacienty připravit. V České republice jde odhadem zhruba o  10- 15 % procent neplodných dvojic. Pozitivní zprávou je, že se toto číslo během let snižuje.


O Centru reprodukční medicíny GEST

Centrum reprodukční medicíny GEST patří mezi renomovaná soukromá pracoviště v Praze. Pod jednou střechou je zde soustředěna IVF laboratoř, gynekologické ordinace i zákrokový sál. Pacienti se dočkají nejen špičkové lékařské péče, ale také citlivého, diskrétního a individuálního přístupu. Více na www.gest.cz.


Redakce


24.2.2010   Rubrika: Zdraví a krása   |   Komentářů 23   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Neplodnost je tvrdým zásahem do psychiky

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-23
geliva
geliva - 24.2.2010 12:01

Almega: tohle člověk většinou pochopí až v momentě, kdy se to týká jeho samotného.
a co se týká dětí v ústavech, tak těch je sice hodně, ale "volných" dětí, které by se daly adoptovat je minimum. toto taky není řešení pro každého.
a ani metoda kdy se na to dítě člověk neupíná vždycky nefunguje. když to nejde, tak to prostě nejde. (a věř, že dobře vím, o čem mluvím)

 
zonan
zonan - 24.2.2010 11:29

Já ženám hodně doporučuji Tantrajógu pro ženy, Mohendžodáro. Na víkendové pobyty už jezdím třetím rokem. Jsme v čistě ženském kolektivu, zatančíme si, zbavíme se stresu, uvolníme nahromaděné emoce, odpočineme si při masážích a rozproudíme sexuální energii. Mohendžodáro k nám přivezla MUDr. Monika Sičová z Indie. Je to prastaré tantrické cvičení, při kterém procvičujeme svaly pánevního dna, učíme se pohyby a dechem přijímat energii a rozvádět tuto energii po celém těle. V letošním roce poprvé začaly některé s žen vést tyto kurzy i v místech svého bydliště. Jsou to převážně docházkové kurzy, ale na seznámení s tantrou stačí. Koho to chytne, jezdí pak nadšeně do Lažánek smajlik - 64. Více snad najdete na strankách mohendzodaro.cz

 
Viv :o)
Viv :o) - 24.2.2010 10:58

smajlik - 76 nikdy by me nenapadlo rozlisovat na normalni a umele, co je to za blbost??? To je snad for, ne... smajlik - 66

balunka1: smajlik - 47

 
sharon
sharon - 24.2.2010 10:22

balunka1: smajlik - 47

 
balunka1
balunka1 - 24.2.2010 9:45

smajlik - 11Jak může někdo říkat normální dítě ,"umělé" dítě, to nepochopím.Nejlepší je, když o tom mluví někdo, kdo tomu prd rozumí.Já mám dvě své děti, ale v centru jsem dost dlouho pracovala, tak aspoˇň vím, o čem mluvím.Ty děti jsou naprosto normální a určitě je nepoznáte, jsou to jen hloupé povídačky, někdo chce být zajímavý. Asi byste koukali, kolik jich je.A jsou zdravé a hlavně všichni šťastní.Děti i rodiče.

 
Almega
Almega - 24.2.2010 9:23

Tohle je složité:osobně si myslím,že nás je na planetě už moc,takže každý nemusí chtít mít děti-nebo si nějaké může vzít za vlastní,je jich hodně v ústavech...Potom je známá věc,když někdo chce mít až chorobně své dítě a ono nic,tak stačí si vzít dítě k adopci a šup,vlastní je na cestě...A ještě,můj názor je ten,že se nemá zasahovat až tak,zřejmě tělo ví,proč nepočne s někým to dítě,a uměle do toho zasahovat asi není správné-máme spousty dětí,které se narodí všelijak nemocné,poškozené,a ještě se neví,co to udělá s dalšími generacemi těch "umělých" dětí.....

 
zuzica
zuzica - 24.2.2010 8:12

moja skoro svokra tiez urcite pozna "umele" dieta od neumeleho lebo jedno na ich ulici maju a je to iste poznat!o tom ze jej vnucka je tiez "umela" este nehovorilasmajlik - 68 asi si mysli ze v jej rodina sa to predsa nemoze stat smajlik - 58.
my sme volili tiez nikoho neinformovat a bolo to tiez tazke...stale je to tazke ci tak alebo tak....najtazia pre mna bola snad ta "chlapska jesitnost"...to uz je ine kafesmajlik - 63

 
sharon
sharon - 24.2.2010 7:10

tak to věřím, zaplať bůh jsem tyhle problémy nikdy neměla a dcera se snachou také ne.........já měla spíš opačné...smajlik - 68

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-23
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77230.
    Archiv anket.