Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Změna času − opravdu působí negativně na zdraví?

Změna času − opravdu působí negativně na zdraví?
Nejeden odborník říká, že jakákoliv změna času či počasí může nepříznivě ovlivnit náš organismus. Posunutí času o jednu hodinu dopředu dokonce zvyšuje riziko infarktu o 10 %. Posunutí o hodinu zpět však tak rizikové není. Co nám vlastně vadí nejvíce?

Čím a kdy trpí naše srdce

Nejrizikovější je vždy pondělní ráno po změně času, kdy se lidí chystají do práce. Proč tomu tak je, lékaři přesně neví, ale existuje několik teorií:

  • Nedostatek spánku: jedinci, kteří mají nadváhu, jsou obézní, mají zvýšené riziko cukrovky nebo onemocnění srdce, reagují na změny mnohem citlivěji. Nedostatek spánku může změnit i další tělesné procesy, včetně zánětlivé reakce, která může přispět k infarktu. Záleží také na tom, zda patříte k ranním ptáčatům, nebo nočním sovám − pokud vám ráno nedělá problém vstávat, pak změna času nemusí být tak dramatická.

  • Biologické hodiny: každá buňka v těle má své vlastní hodiny, které jí umožní předvídat, kdy se něco stane a jak se na to připravit. Když dojde k posunu času dopředu, chvíli trvá, než se buňky zase seřídí. Vnitřní hodiny v nich se musí připravit na stres nebo nějaký podnět − ve chvíli, kdy se čas posunuje dopředu, buněčné hodiny očekávají další hodinu spánku, ale nedostanou ji, což má negativní dopad na organismus.

  • Imunitní funkce: i imunitní buňky mají svoje hodiny a jejich odpověď závisí na denní době. Studie prováděné na myších ukázaly, že akutní změna času má nepříznivý dopad na imunitní odpověď. Naštěstí se hodiny v těle nakonec synchronizují. U některých lidí je však tento proces rychlejší, u jiných pomalejší.

  • Odborníci doporučují: v inkriminovaný čas (tedy v létě a na podzim) se probouzejte v sobotu a neděli o 30 minut dříve a dopřejte si vydatnou snídani, procházku venku a také cvičení. Pomůže vám to obnovit centrální hodiny v mozku, které reagují na změny světlých a tmavých cyklů, a také periferní hodiny (ty reagují na příjem potravy a tělesnou aktivitu). To umožní tělu přirozeně se synchronizovat se změnou.
    • (aši)

      Zdroj: www.kardiochirurgie.cz

      Převzatý článek


      23.10.2012   Rubrika: Nemoci a prevence   |   Komentářů 22   |   Vytisknout

      Hodnocení článku: 3,1/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

       

      Diskuse ke článku - Změna času − opravdu působí negativně na zdraví?

      Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
      Zvolte stranu: 1-15 | 16-23
      Křeček
      Křeček - 23.10.2012 8:54

      Šoupání časem nesnáším, hlavně na jaře smajlik - 36
      Jenže my to tu nevyřešíme smajlik - 42

       
      Almega
      Almega - 23.10.2012 8:42

      Nemám ráda zimu a tmu,tak bude pro mne těch 5 měsíců do jara děsných!! Vadí mi,když nám v březnu tu hodinu ukradnou,ale zase den je zdánlivě delší,tak to snáším celkem dobře.Pro mne je rozhodující,kolik hodin je na hodinách a podle nich jdu spát...Když nám tu hodinu vrací,tak si libuju,jak si pospím...Možná by měli nechat normální čas a né s tím furt šoupat.

       
      Linda
      Linda - 23.10.2012 7:56

      Rekla bych ze od te doby co to presoupli na konec rijna je to s tmou stejny ...ted je 8 a venku je stejne polosero smajlik - 26. Myslim ze pred lety kdyz se posouvalo na konci zari to byl vetsi sok.

      Danove maji hezky porekadlo jako pomucku: na jare vyndavaji letni nabytek "vpred" (v doslovnem prekladu) takze hodiny posouvaji dopredu. A na podzim ukladaji letni nabytek zpatky takze hodiny se posouvaji taky zpatky

       
      loupák
      loupák - 23.10.2012 7:51

      A nejlepší je,jít někam v sobotu flámovat,máme hodinu k dobrusmajlik - 64smajlik - 42smajlik - 68
      ...taky nějak nepociťuju změnu času,v pět ráno je tma i v pozdnim létě a na jaře,takže tak jako tak vstávám do tmysmajlik - 26...

       
      Jarča*
      Jarča* - 23.10.2012 7:42

      Mně to žádné potíže nedělá, jediné, co mi vadí, že bude brzy tma.
      Linda: taky vždycky musím přemýšlet, jak ty hodiny šoupnoutsmajlik - 68

       
      Linda
      Linda - 23.10.2012 7:31

      Docela se tesim, od pondelka budu spat o hodinu dyl (já vim pofiderni protoze urcite zapadnu do postele o hodinu pozdeji, ale stejne je to hezky pocit) smajlik - 16.....
      ....a jinak je mi to jedno, potize mi posun casu nepusobi. Spis me stve fyzicke posouvani hodin - nektere se posunou sami, jine soupne manzel a nektere naopak nesoupne nikdo a já v nedeli rano chodim jak blb po baraku a premyslim kolik vlastne je a ktere hodiny jsou spravne protoze tesne po probuzeni si nepamatuji vlastni jmeno natoz jestli je jaro ci podzim a jakym smerem se mely hodiny soupnout smajlik - 34

       
      PEGG
      PEGG - 23.10.2012 7:10

      Nemám ráda vstávánísmajlik - 66 Kdyby to šlo, abych chodila do práce až se probudím, byla bych spokojená. Vstávám v pětsmajlik - 76 Takhle je pondělí děs, úterý a středu nějak přežiju, ve čtvrtek se můžu uzívat a v pátek už slabostí omdlívámsmajlik - 68

       
      orinka
      orinka - 23.10.2012 5:05

      dnes musím brzo z domu, jak by se mi teď hodila hodina navíc!smajlik - 26

       

      Zvolte stranu: 1-15 | 16-23
      Sponzori

      Prohledej


      Výherci v soutěžích

      Soutěže na Soutez.cz

        Anketa

        Covid

        Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

        Celkem hlasovalo 77204.
        Archiv anket.