Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Kdy říct adoptovanému dítěti pravdu o jeho původu?

Kdy říct adoptovanému dítěti pravdu o jeho původu?

S manželem jsme se několik let pokoušeli o miminko, ale nedařilo se. Nakonec po všech možných vyšetřeních bylo zjištěno, že je manžel neplodný. Následně jsme tedy zkusili umělé oplodnění se spermiemi anonymního dárce, ale ani při třetím jsme nebyli úspěšní. Už jsme nechtěli podstupovat další „oplodňovací“ martyrium a po pečlivém zvážení se rozhodli pro adopci.

Prošli jsme nezbytným kolečkem, psychologickými testy a všemi dalšími formalitami a pak už jen čekali. A dočkali jsme se. Jednoho dne jsme si konečně odváželi z kojeneckého ústavu skoro dvouletou holčičku. Oba jsme byli nesmírně šťastní a stali se z nás milující rodiče. Terezka si na nás rychle zvykla a brzy jsme fungovali jako úplně normální rodina.

Už jsou to dva roky, dcerce jsou teď čtyři a je to moc spokojené a šťastné dítě. Jediné, čím se trápíme, je pravda o jejím původu. Jsme sice jejími adoptivními rodiči, v dokladech je vše uvedeno, ale přece jenom, biologicky to naše dítě není. A víme to nejenom my a naše rodiny, ale i sousedi, kolegové. Samozřejmě, že se nedalo přehlédnout, že z ničeho nic máme najednou dvouleté dítě.

S malou jsem byla dva roky doma a teď v září už nastoupila do školky a já do práce. A jak už to není úplně malé dítě, ale začíná brát rozum, máme obavu, aby jí nějaký dobrák neřekl, že vlastně není naše. Možná by to ten dotyčný nemusel ani myslet nějak zle, ale mohl by se nechtěně podřeknout, nebo se o tom můžou bavit doma, zaslechnou to jejich děti a ty by to pak Terezce mohly interpretovat.

Bojíme se, aby to pro ni nebyla rána, aby ji to nějak nepoznamenalo. Rozhodli jsme se proto, že bychom jí měli všechno říct my, aby tu pravdu slyšela od nás. Ale nevíme, kdy je na to nejlepší doba. Zatím nám na to připadá malá, nevíme, jestli by vůbec chápala, o co jde.

Říkám si, že víc hlav víc ví, možná mi tady poradíte, kdy a jak nejlépe říct dítěti takovou věc. Není to vůbec jednoduché, ani pro nás určitě to nebude snadné ani pro ni. Milujeme ji nade vše, neradi bychom jí naším špatným rozhodnutím nějak ublížili.

Předem vám moc děkuji za vaše rady.

Andrea


18.10.2016   Rubrika: Děti. Výchova, škola   |   Komentářů 24   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Kdy říct adoptovanému dítěti pravdu o jeho původu?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-24
sharon
sharon - 18.10.2016 9:50

Linda: pod to se podepíšu............

 
orinka
orinka - 18.10.2016 8:32

No, a proč jí to vůbec předem říkat? Pokud přijde s dotazem, jak to vlastně je, tak jí přístupným způsobem povězte všecko, co je tu v článku. Že je vaše holčička, na kterou jste moc dlouho čekali a, proto jste jinou nemohli mít.

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 18.10.2016 8:13

tak to je asi individualní

myslím si, že hlavně by se určitě mělo zdůráznit, že to bylo kvúli níí. Né, že oni chtěli mít dítě, to by bylo vyznělo, že jinak ani náhodou.
Vybrali jste se navzájem, tak to jiné děti nemají, kam se narodí tam jsou. Hledat nějaké +++ a těch stavět.
smajlik - 26

 
Pentlička
Pentlička - 18.10.2016 8:06

Podle mě je nejlepší říkat to dítěti hned od začátku třeba formou pohádky. Vybalit to na nic netušící dítě v jakémkoli věku je prasárna a psychikou dítěte to otřese, ať je mu 10 nebo 20 let.

 
PEGG
PEGG - 18.10.2016 7:45

Osobně si myslím, že by nebylo od věci začít o tom mluvit mezi sebou, jakousi nenásilnou formou říct, že je adoptovaná, protože s tím slovem se bude setkávat, zvláště až nějaký "dobrák" zjistí, že to neví. Asi bych nevolila postup, že si ji posadíme proti sobě a budeme do ní hučet. Myslím, že to zatím stejně není schopná plně pochopit. Vzala bych jí na výlet a ukázala odkud jsme si ji přivezli. A že jste chtěli zrovna jí. smajlik - 45smajlik - 61
A nebo se poraďte v nějaké poradně, ale začněte co nejdřív. Čím jsou děti starší, tím hůř se s tím vyrovnávají.
Moje adoptovaná sestřenka utekla z domu a v podstatě na truc si vzala prvního blba, na kterého narazila. Dozvěděla se to od cizích až v osmnáctismajlik - 66

 
Linda
Linda - 18.10.2016 7:34

Podle me zalezi na povaze dcery a tu znate nejlepe vy - je to typ ktery by dotycneho "dobraka" poslal do nekam a doma by se vas pak zeptala a nebo je dcera typ, ze by se po takove novine psychicky zhroutila a nebude chtit dal do skolky chodit????? Samozrejme by to mela slyset od vas, ale vysvetlovat 4-letemu diteti proc ji jste si mohli vybrat a jine deti proste jenom dostanou rodice - no nezavidim vam. Kazdopadne bych to udelala co nejdriv. Nejake pekne spolecne odpoledne - vecer, neco spolu s dcerou upecte nebo si udeleljte pop-corn, kakao a spolecne si sednout a popovidat si primerene jejimu veku. Nakonec nemusite zachazet do detailu, dejte ji sanci zeptat se pokud bude chtit a uvidite. Mozna vas prekvapi a rekne to je fajn, ze jste si me vybrali a mate vyhrano smajlik - 45smajlik - 45smajlik - 45smajlik - 45

 
Zuzilka
Zuzilka - 18.10.2016 7:22

Čím dříve,tím lépe.Souhlasím s krasaka.Držím palce,at se daří a holčička prospívá.

 
Jarča*
Jarča* - 18.10.2016 7:06

Nemám s tím zkušenosti a necítím se kompetentní v něčem tak citlivém radit. Ale myslím si, že čím je dítě menší, tím přijme takovou informaci snáz. Řekla bych jí to nějakou takovou formou, jako navrhuje krasaka. Rozhodně bych nečekala na pubertu nebo na to, až malou poinformuje někdo z okolí.

 
krasaka
krasaka - 18.10.2016 6:59

smajlik - 61 Snad co nejdříve, aby to nějaké "dobračisko" neprozradilo nějak nešetrně ?
Myslím, že by to bylo vhodné říct holčičce formou pohádky, jak maminka a tatínek moc toužili po takové hezké a hodné holčičce a dlouho se jí nemohli dočkat a když dostali tu možnost si holčičku vybrat, byli to nejšťastnější maminka a tatínek, nikdy by nikomu svou holčičku nedali a budou tu pro ni po celý život smajlik - 26
Rozhodně v předškolním věku, raději už nyní - od dětí ve školce to nemusí přijmout dobře smajlik - 66
Přeji smajlik - 45smajlik - 45smajlik - 45smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-24
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 146505.
Archiv anket.