Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Magazín pro Šťastné ženy

 

Vycinkali jsme si svobodu… A žijeme ve strachu.

Vycinkali jsme si svobodu… A žijeme ve strachu.

Za dva měsíce to bude pětadvacet let, kdy u nás proběhla tak zvaná sametová revoluce. Bylo mi tehdy něco málo přes třicet, měla jsem dvě děti a byla jsem z té společenské změny opravdu šťastná. Těšila jsem se na důstojný život, na svobodu slova i cestování, na lepší podmínky pro vzdělání a život pro mé potomky.

Dnes to všechno vidím jinak. A říkám si, komu jsme tu svobodu tenkrát vlastně vycinkali? Kdo má ze současné doby skutečný prospěch, kdo se má opravdu dobře a nemusí se strachovat o vlastní existenci? Já, moje rodina a spousta lidí v mém okolí to skutečně není.

Kdybych měla tehdy, v 89. roce křišťálovou kouli, asi bych na to náměstí tak nadšeně nechodila. Vlastně bych tam nechodila vůbec. Jenže asi jen málokdo z nás si tenkrát dokázal představit, co nás čeká a čemu budeme muset čelit.

 V devadesátých letech bylo ještě dobře, jezdili jsme na dovolené do ciziny k moři, do zemí, které nám do té doby byly zapovězeny. Měli jsme s manželem slušnou práci, děti chodily do školy a já byla ráda, že do nich nikdo nehustí žádnou ohlupující ideologii. V té době ještě vypadalo všechno dobře a člověk se o svou budoucnost nemusel obávat.

Jenže jak šel čas, postupně se všechno obracelo k horšímu. Dnes je mi sedmapadesát, jsem bez práce a nemám šanci nějakou najít. Dělám aspoň různé brigády, abych si vydělala trochu peněz a z věčného rozesílání životopisů a následných zamítavých odpovědí jsem už na depresivech. Manžel práci naštěstí má, ale v podstatě takovou z nouze ctnost. Místo, kde dělal před tím, už neexistuje, a tak vzal zavděk podřadnou pozicí za mrzký peníz.

Děti vystudovaly vysoké školy a nemůžou najít práci ve svém oboru, dcera je ráda za práci recepční a syn se rekvalifikoval na řemeslníka. Nějak se ty mnou vysněné lepší možnosti pro mé děti nekonají.

Celkově jsem z dnešní doby hodně rozčarovaná a zklamaná. Kam se člověk podívá, všude chudoba, nezaměstnaní a zoufalí lidé. Můžeme sice jezdit kam chceme (když na to máme) a říkat, co se nám líbí, ale k čemu nám to je? To je ta svoboda? Pro mne je svoboda pocit, že mám já a moje rodina zajištěnou existenci. To přece dělá člověka svobodného.

Dneska je to samej podvodník, který se neštítí okrádat ani seniory a když se nějaký takový případ dostane do médií, nakonec jsou ještě zpucování ti, kteří nalítli, protože jsou blbí. Kde to jsme? Kam se vytratila obyčejná lidská slušnost a empatie? Když už se dostanu na nějaký pracovní pohovor, většinou nestačím ani zírat, co se tam děje. Mladé holčiny, které sotva dodělaly nějakou školu jsou pasovány do pozic HR manažerek, což považuju skoro za obdobu kádrovaček za socialismu a hodnotí lidi, zda na určitou pozici mají či nemají předpoklady. Kladou nesmyslné otázky, ze kterých je patrné, že je vymyslel nějaký psychologický šaman a člověk se cítí jako pokusný králík, po kterém se chce, aby zastříhal ušima.

Je toho hodně, co mám na srdci, k tomuhle vypsání mne vyprovokovala včerejší událost v Klášterci, kde byla nalezena zavražděná devítiletá holčička, která se den před tím ztratila cestou ze školy. Já vím, že takové věci se děly i dřív, ale rozhodně ne v takové míře. My jako děti jsme lítaly venku bez dozoru, žádného mého spolužáka nikdy rodiče nevyprovázeli a nevyzvedávali ze školy. Dneska je to o strach. Je mi dnešních mladých líto, vůbec to nemají jednoduché. Potřebují utáhnout hypotéky, bojí se, aby neztratili práci, a do toho mají strach o své děti, které jim nemá kdo vyzvedávat ze školy a ony musí chodit samy.

Asi to na mě všechno nějak padlo. Zajímalo by mě, jak to vidíte vy ostatní. Žije se vám dobře a cítíte se v naší zemi bezpečně, nebo si stejně jako já říkáte, že kdyby šel vrátit čas, tak byste se před těmi pětadvaceti lety zachovaly jinak? Vy, které pamatujete minulý režim, kdy vám bylo líp? Tehdy, nebo teď?   

Dana


11.9.2014   Rubrika:   |   Komentářů 261   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Vycinkali jsme si svobodu… A žijeme ve strachu.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
dadka
dadka - 11.9.2014 6:57

Zuzilka:
Když byla za totáče dcera na povinné praxi, neměla v kanceláři měsíc do čeho píchnout a viděla, co se tam dělo. Skoro nikdo nepracoval, jen se tam poflakoval. Ale byl zaměstnaný a měl razítko v OP.

 
tornado-lou
tornado-lou - 11.9.2014 6:39

To bude asi debata:-(
Dano, jestli to chcete slyset, tak my se mame jako prasata v zite. A v okoli taky nemam nikoho, kdo by krute stradal. To ze nekdo nema na dvolenou nepovazuju za stradani a prikori a hruzu doby, fakt ne.
Vrazda holcicky je smutna, ale tvrdit, ze za to muze polistopadovy politicky vyvoj je kravina.

 
Zuzilka
Zuzilka - 11.9.2014 6:29

Ano,ted jsou plné obchody,může se cestovat,ale co z toho,když na to nemám?A prostituce,drogy,vraždy,znásilnování bylo,akorát se to tutlalo.Nezaměstnanost existovala,akorát byla skrytá,tím,že např.v obchodě,kde stačily dvě prodavačky byly třeba čtyři a neměly co na práci.Hlavně,že měly razítko v op a nebyly příživnice.Asi tak nějak.Tot můj názor.

 
bohunka
bohunka - 11.9.2014 6:14

Zrovna včera jsme vzpomínali......
Obec dělala za totáče kanalizaci, vodovod a plyn v akci Z - samozřejmě, i inženýři museli vzít do ruky lopatu, ale sítě jsme měli všichni najednou.
Dnes si syn musí vybrat - buď napojí vodovod nebo plyn, na obojí nemá a další půjčku si brát nemůže. Co kdyby přišel o práci, z čeho by žili a platili hypotéku... Ano, brát si ji nemusel, mohl bydlet pod mostem, místa je tam dost a dnes by mu nikdo nebránil ani nevnucoval garsonku. Za nájem garsonky se totiž platí totéž co za hypotéku....
Prostě svoboda, ta pro mě končí v okamžiku kdy nemám na základní potřeby a kdy mě nutné výdaje drtí.

 
evropka
evropka - 11.9.2014 5:56

osobně se mám lépe než za totáče ale kolem sebe vidím hrůzu dnešní doby a to je víc než smutné..
dadka: jj potravin jsou plné obchody ale musíš na ně mít peníze a hlavně nic nečíst a nevědět,protože jak je všeobecně známo "česko-popelnice evropy"
s láskou vzpomínám na "pařížák"z výrobny a "turisťák"v papíru s křupavým rohlíkem,asi blbej příklad ale rozebírat politiku,nezaměstnanost,chudobu,ekologii,zemědělství,zdravotnictví atd nějak nemám sílu

 
dadka
dadka - 11.9.2014 5:06

No já teda nevím....Vůbec si nestěžuji. Plat jsem měla vysoký, čili mám i pěkný důchod, manžel , který už má taky důchod, pracuje ještě ve své firmě, o čemž se mu za totáče ani nesnilo, kdy měl manžel nástupní plat vysokoškoláka 1600 korun, celé roky jsme měli starou černobílou televizi, koberce a nábytek jsme sháněli pod pultem, na banány se stála fronta, toaletní papír a vložky byly nedostatkovým zbožím., když jsem holkám chtěla koupit nové boty nebo kabát, musela jsem odkládat peníze z několika výplat bokem......a tak bych mohla pokračovat.
Rodiče mi zemřeli před rokem 1990 a vždycky, když vidím plné obchody potravin, o kterých se jim ani nezdálo, tak si na ně vzpomenu, co by tomu říkali.
Ta vražda malé školačky je strašná, ale bylo to i kdysi, jen se o tom tak moc nevědělo. Za sebe mohu říci, že bych takové lidi, kteří dokážou někoho zabít a udělat jim další hrozné věci, bez milosti dala trest smrti. Nikdy z nich už nic pořádného nebude, jejich léčba nebo vězení stojí nekřesťamské peníze daňové poplatníky a není zaručeno, že to neudělají zase.

 
sallie
sallie - 11.9.2014 1:25

no jasně, za totáče to bylo zlatý... žádná hypotéka, naši bydleli s námi (dětmi) a dědou v 2+1... práci podřadnou, přestože před osmašedesátým vystudovali s červeným diplomem. Já s vyznamením jsem se na gympl dostala jen díky úplatkům, a pak jsem seděla v lavici se čtyřkařema (co měli tatínky estébáky). Na vejšku jsem mohla zapomenout. První televizi jsme koupili, když mi bylo dvanáct let. V naší lidušce znásilnil kdosi ve sklepě malou holčičku. A taky byl spartakiádní vrah. To už si Dano nepamatuješ?

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77227.
    Archiv anket.