Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Kupujete ojetý vůz? Na tyto podvody si dejte pozor.

Kupujete ojetý vůz? Na tyto podvody si dejte pozor.

Nákup ojetého automobilu doprovází řada rizik. Na českém trhu s ojetinami lze často narazit na auta kradená, neodborně opravená nebo auta se stočenými kilometry. Některé podvody lze odhalit poměrně snadno. Avšak zvláště u vozů dovezených ze zahraničí je za stávajících podmínek ověření některých deklarovaných údajů o kupovaném voze prakticky nemožné.

 

Přetočené kilometry

Díky tomuto poměrně častému podvodu může prodávající ojetého vozu dostat za nabízený automobil i o několik desítek tisíc korun více. Se zjištěním, zda byl počet najetých kilometrů záměrně snížen, může pomoci zkušený automechanik. Provede to porovnáním míry opotřebení motoru či interiéru vozu s počtem najetých kilometrů. Tato metoda však není příliš spolehlivá.

Do budoucna by podle záměrů EU proto měla pomoci pravidelná evidence najetých kilometrů v Centrálním registru vozidel a zpřístupnění tohoto údaje veřejnosti v každé zemi. U automobilů dovezených ze zahraničí přispěje k odhalování přetočených kilometrů zapojení do evropského rozhraní Eucaris a jeho projektu MileAge. Díky němu bude možné zjistit i stav najetých kilometrů, který měl automobil ještě před překročením českých hranic.

Kradené automobily

Policejní akce Čistka odhalila, že se na území České republiky nachází alarmující počet aut ukradených v zahraničí a následně u nás přihlášených na falešné doklady. Současné podmínky umožňují ověřit si, zda kupovaný vůz není nahlášen jako kradený na území ČR. Slouží k tomu databáze kradených vozů na stránkách ministerstva vnitra.

Zároveň jsou vozidla registrovaná do CRV ověřována v evropských policejních pátracích systémech po odcizených vozidlech. Ty ale nepomohou ověřit skutečnost, že auto bylo právě odcizeno a jeho krádež nebyla dosud nahlášena, například proto, že je majitel právě na dovolené.

„U vozidel ukradených za hranicemi by s odhalením jejich pochybného původu mělo efektivně pomoci až napojení na rozhraní Eucaris. V něm jsou evidovány všechny závady automobilu, kromě nahlášené krádeže rovněž jeho ekologické sešrotování nebo neplatná registrace. Zároveň je zde uveden i právoplatný majitel vozu,“ upozorňuje Roman Rak ze společnosti Iris Ident, která se specializuje na problematiku podvodů s ojetými vozidly.

Automobil v exekuci či zástavě

Před nákupem vozu je nezbytností ověřit si, zda se na vozidlo neváže exekuce. Exekutor totiž může automobil novému majiteli kdykoliv zabavit, a to i v případě, že jej kupoval v dobré víře, že je vše v pořádku. Ověřit si případnou exekuci je možné v Centrální evidenci exekucí na stránkách komory exekutorů.

Větší nebezpečí pak představuje automobil, který je v zástavě. Zástava automobilu je totiž prakticky nezjistitelná. Vůz tak po zakoupení novým majitelem může náhle propadnout věřiteli. A ten jej zabaví bez ohledu na to, že automobil změnil majitele. Tyto informace o vozu by proto podle odborníků měly být prostřednictvím CRV zprostředkovány veřejnosti.

Bourané automobily a vraky

Neodborné opravy často i totálně bouraných automobilů a jejich následný prodej rovněž nejsou ničím výjimečným. Takové vozidlo přitom může být velmi nebezpečné. Na podezřelé opravy může upozornit odlišný odstín laku na jednotlivých dílech karoserie, jiná tloušťka laku, nepravidelnost spár či jejich přítomnost tam, kde by být neměly.

Rovněž je nezbytné porovnat identifikátory umístěné na různých částech vozidla s údaji v technickém průkazu a ověřit originalitu dokladů. Identifikátory již vrakovaných aut jsou u nás rovněž používány jako náhrada za identifikátory aut kradených. Takové praktiky však pomůže spolehlivě odhalit opět až zapojení do systému Eucaris.

Omlazené automobily

Kromě stáčení kilometrů navyšují pochybní prodejci rovněž často cenu automobilu falšováním jeho data první registrace v ČR či v zahraničí. Pozměněné údaje v dokladech lze ověřit na kódech, které se nachází na sklech, bezpečnostních pásech, nádobkách provozních kapalin a dalších dílech automobilu. I u nich však dochází k falšování.

„Datum první registrace by mohlo být dobře ověřitelné, pokud by ministerstvo dopravy zpřístupnilo neosobní údaje z Centrálního registru vozidel. Údaje o zahraničních vozech by se sem převáděly z evropského rozhraní Eucaris, jehož implementace byla schválena v loňském roce,“ vysvětluje Roman Rak ze společnosti Iris Ident.

Špatný technický stav vozu

Prodávající často o vozidle deklarují lepší technický stav, než v jakém se ve skutečnosti nachází. Před nákupem je tedy nezbytně nutné si skutečné vlastnosti vozu ověřit. Pozornost je třeba věnovat motoru, interiéru vozidla, kolům i karoserii.

Nezbytným prověřovacím krokem musí být rovněž dostatečně dlouhá zkušební jízda, při které dojde k ověření všech důležitých jízdních vlastností vozu. Ověřit je třeba především plynulost řazení, spolehlivost brzd, sbíhavost kol či plynulý chod motoru.

Vozidlo by před nákupem mělo projít administrativní prověrkou i důkladnou fyzickou kontrolou. Ta by měla být prováděna nejlépe ve spolupráci s autorizovanými dealery příslušných továrních značek.

Redakce


8.4.2013   Rubrika: Právnické okénko   |   Komentářů 27   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Kupujete ojetý vůz? Na tyto podvody si dejte pozor.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-27
Vorackova
Vorackova - 7.4.2021 22:33

Takže jste si sama našla výhodnější nabídku než osobně na pojišťovnách? Na kterém srovnávači jste tu nabídku našla?

 
Fuchsikova
Fuchsikova - 5.4.2021 22:39

Je to už rok, co jsem si kupovala auto. Tehdy jsem si obešla všechny pojišťovny, abych zjistila, kde dostanu nejvýhodnější povinné ručení. Pak mi kamarádka ještě doporučila srovnávač pojištění, který funguje online. Tam jsem našla nejvýhodnější nabídku a pojištění jsem zvládla sjednat online.

 
Vorackova
Vorackova - 2.4.2021 23:11

Na nové auto bohužel s manželem nemáme, takže si musím vybrat něco do 100 tisíc korun s tím, že si ještě necháváme asi 30 na případné opravy. Zajímalo by mě však, kde si auto pojistit? U které pojišťovny se mi nejvíc vyplatí si sjednat povinné ručení?

 
koliaska105
koliaska105 - 30.6.2020 22:07

Užitečné tipy. :-) My před časem také kupovali ojetinu a musím říct, že jsme asi měli docela štěstí. Podařilo se nám totiž sehnat zachovalou Octavii ve velmi dobrém stavu a za dobré peníze. Jediné, co na ni bylo potřeba koupit nové byly pneumatiky. Ty se nám ale naštěstí povedlo sehnat z https://www.pneuok.cz/

 
Lucinka258
Lucinka258 - 9.5.2020 19:10

Manžel už se také několikrát setkal s auty, které nebyly takové, za jaké je prodejce uváděl. Naštěstí jim rozumí, takže poznal, že byla auta bouraná, nebo že u nich byla nějaká závada u motoru, takže naštěstí ještě žádnému podvodníkovi nenaletěl. Teď máme Volkswagen Golf a vypadá to, že nám zůstane, protože k němu manžel koupil vystřelovací klíč z https://www.auto-klic24.cz/ , který jsem už dlouho chtěla, ale on ho nechtěl kupovat, protože mu to přišlo zbytečné, když auta rychle střídal.

 
Veronaska
Veronaska - 12.2.2020 15:22

Já se teda přiznám že jsem měla docela strach z nákupu ojetého auta, ale pak jsem vybrala 5 let staré auto taky v áčkách, kde přímo v ceně auta bylo pojištění Carlife, které chrání před poruchou motoru, brzdového systému, řízení, chladícího systému a dalších.

 
Karaskovajana
Karaskovajana - 11.2.2020 8:32

Tak holky já jsem také vyrazila do autobazaru AAA auto, kde jsem si hned vybrala Forda za 150 tisíc korun, měla jsem u sebe na auto jen 100 tisíc v hotovosti, takže zbytek jsem si nechala vypočítat na splátky, a vyšlo to opravdu dobře. Přímo v autobazaru jsem si také vyřídila pojistku, a o přepis auta jsem se starat také nemusela.

 
Hankakovaverca
Hankakovaverca - 15.9.2019 10:39

Hned jak jsem přišla do AAA auto, tak jsem viděla krásnou Audi Q7, která stála kousek od dveří, stála trochu víc, než jsem chtěla do auta dát, ale podařilo se mi tam domluvit výhodný úvěr.

 
Lulakova
Lulakova - 13.9.2019 11:33

Když jsem přišla na pobočku AAA auto, tak jsem byla překvapena, že mají přímo na place opravdu hodně Octávií, tu jsem přesně hledala, i tak jsem tam vybírala skoro celý den.

 
pavlinka14
pavlinka14 - 25.7.2018 19:34

Především bych moc chtěla poděkovat za rady, zároveň si ale myslím, že je strašně důležité si vybrat toho pravého prodejce ;-) My jsme s manželem už několik vozidel nakupovali od https://www.truck1-cz.com/ a byli jsme vždy maximálně spokojeni! ;-)

 
Almega
Almega - 8.4.2013 9:38

Jistého není nic,ty tachometry ale ani nemusí být přetočené a stejně se z nich nedá zjistit,kolik je najeto...Na fordu,s kterým jezdím např. je tacháč jen do 99 999 km,pak se přetočí zase od 1.Když jsem si auto před 6 lety kupovala,tak tam bylo jakože 86000,ale zkoumáním v servisní knížce(byla opravdu orig) bylo jasné,že tam je určitě o 100 tisíc více...Jinak jsem měla štěstí,bylo to tehdy opravdu zachovalé,po ženě,když jsem tam uklízela,tak jsem našla ještě zapadnuté mince,papírky a drobnosti pod koberci pod zadními sedadly.

 
Janina+4
Janina+4 - 8.4.2013 7:44

Chybí mi zde informace, kde a jak tedy lze s naprostou jistotou koupit bezproblémové auto, pokud nemám půl mega na nové.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-27
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77188.
    Archiv anket.