Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Modré džíny! Ty opravdické, americké!

Modré džíny! Ty opravdické, americké!

Vzpomínáte na své první džíny? Pro mladší generaci to už pravděpodobně není vymodlený kousek oblečení, po kterém člověk dlouho a marně toužil. Ale ti dříve narození mají možná s prvními džínami spojené nezapomenutelné vzpomínky. V dobách socialismu po nich toužil snad každý, ovšem bylo jen málo vyvolených, kteří měli to štěstí, že si je mohli obléknout.

Trocha džínové historie

Levi Strauss, který žil v letech 1829 až 1901, se narodil v Německu. Když mu bylo 14 let, se svou rodinou se vydal za Velkou louži. Rodina se usadila v New Yorku a otevřela si obchod s textilem, který ji slušně živil.

Levi Strauss se stal zdatným obchodníkem a ve svých 24 letech se stěhuje do San Franciska, v jehož okolí právě probíhá Zlatá horečka. Zlatokopem se však nestal, neboť dobře věděl, že dobývat zlato je pořádná dřina a opravdově zbohatnout se podařilo jen málo šťastlivcům. Do San Franciska si přivezl role plachtoviny a plachtovinu hodlal prodávat na výrobu stanů a plachet pro zlatokopecké vozy.

Záhy si všimne, že zlatokopové chodí v rozedraných kalhotách. Zdatný obchodník se spojil s jistým krejčím, který po vzoru námořnických kalhot z hnědé plachtoviny ušije první džíny, které jsou mnohem pevnější než původní látkové kalhoty zlatokopů. Džíny jdou na dračku. Mají však ještě jednu chybu. Zlatokopové nosí po kapsách vzorky hornin a kapsy se trhají. Levi Strauss si však ví rady, kapsy prostě přinýtuje cvočky a vzniknou tak opravdu kvalitní džíny, byť ještě z hnědé plachtoviny. Židovský obchodník Levi Strauss postupně zakládá několik textilních továren se stovkami zaměstnanců a už v osmdesátých letech 19. století pohádkově zbohatnul.

Džíny mají další vývoj. Začínají se šít z pevné modré látky z jihofrancouzského města Nimes. Střih kalhot připomíná kalhoty, které nosí námořníci z italského přístavu Janov (Genova). Zkomolením jména tohoto přístavu vzniklo slovo jeans, nebo taky blue jeans.

modré džínyV padesátých a šedesátých letech 20. století džíny nosili slavné americké hvězdy, jako Elvis Presley, Marylin Monroe, nebo Marlon Brando. Džíny se začínají dobře prodávat taky v Evropě a kromě značky Levi Strauss se na trhu objevují i jiné kvalitní džíny, například značky Lee, nebo Wrangler.

V Československu lze šedesátá léta 20. století stručně charakterizovat jako dobu big beatu, džín a dlouhých vlasů. S trochou nadsázky lze tvrdit, že mladík nebo slečna, kteří koncem šedesátých let neměli džíny, byli společensky znemožněni. Přitom mít pravé džíny, to panečku nebyla žádná levná záležitost. Značkové džíny, které se prodávaly pouze v Tuzexu, stály 50 – 60 tuzexových bonů, tedy okolo 300 Kč. To byla tehdy týdenní mzda. Československý textilní průmysl sice vyráběl vlastní džíny, ale to byla pouze ubohá nahrážka. Zato Vietnamci v osmdesátých letech minulého století dokázali nějak sehnat pravou džínovinu a cvočky a ve svých dílnách pokoutně šili celkem zdařilé napodobeniny značkových džín. Džíny jsou oblíbené dodnes a patří do šatníku nejenom mladé, ale i střední a starší generace.

Na první lásku a první džíny se nezapomíná. Tak se tedy s námi podělte o své zážitky při pořízení svých prvních džín.

Jiří Glet


18.1.2011   Rubrika: Móda   |   Komentářů 27   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - Modré džíny! Ty opravdické, americké!

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-27
YXH
YXH - 18.1.2011 16:22

Prvni Lewisky jsem dostala od sestrenice z NSR, dalsi modre a bile, pak od znamych. Nosila jsem je "jednu kuzi". Dneska mam radsi ty "stretch" nez tvrde platno, jsou pohodlnejsi.
Stanik: Jo u nas to taky nejde, jak dziny, tak denim v jakekoliv podobe, ani kdyz jde o "dobrovolne" akce jako WHIMIS skoleni atd. Proste jak clovek dostane zaplaceno aspon 1/2 hodiny, tak je denim nevhodny.

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 18.1.2011 16:12

Almega - ten otáčivý směr nohavice mělo více lidísmajlik - 68

 
Almega
Almega - 18.1.2011 14:55

Opravdické džíny jsem si též koupila v Tuzexu,až doma jsem však zjistila,že jedna nohavice je nakřivo ušitá a tak jsem v nich skoro nechodila,neb mi to velmi vadilo....Takže byly uklizeny do skříně a vyhodila jsem je asi až po 30 letech...škoda těch vyhozených peněz za to....

 
anadir
anadir - 18.1.2011 14:42

Své první džíny jsem obdržela někdy v prváku, myslím že to byly "superky" a stály asi 100 bonů. Také jsem je tahala hódně dlouho... smajlik - 16

 
Pentlička
Pentlička - 18.1.2011 10:26

Na první džíny jsem si vydělala na chmelové brigádě, když mi bylo 17 let. Za 3 týdny "chmelu" jsem si přišla na 1000,- Kč a džíny značky Super rifle stály v Tuzexu 80 bonů (koupených u vexláků za 5,- Kč). Nejen, že byly šíleně drahé, ale musela jsem zjistit, kdy je přivezou, vystát šílenou frontu a vyzkoušet si je na ulici, protože v Tuzexu byly jen 2 kabinky a lidí tam stálo nejmíň 150. kdo znal svoje číslo, ani je nezkoušel, já byla "nováček", tak jsem musela do spoďárů na ulici. Ale ta radost! Takovou radost z kusu hadru jsem už nikdy neměla! Nosila jsem je pak téměř každý den zbytek gymplu a 2 roky vysoké, než se rozpadly.

 
punh
punh - 18.1.2011 10:24

majucha: taky jsem měla první džíny z NDR, to už jsem byla na střední. Vydržely mi několik let, když se prodřely nohavice, tak jsem je ustřihla a nosila ještě dlouho jako kraťasysmajlik - 58

 
Sofffie
Sofffie - 18.1.2011 9:56

Já měla první džíny od tety ze západu, byly dofialova a k ničemu se mi nehodily, ale tahala jsem je velmi ráda až do roztrhání. smajlik - 68

 
štoudev
štoudev - 18.1.2011 9:18

První džíny jsem měla propašované z NDR a měly kovovou cedulku na zadkusmajlik - 16. Zbožňovala jsem je. A pak jsem je roztrhla při nějaké honičce ve třídě nebo co. Bohužel doba děravých džín přišla až dlouho poté smajlik - 26smajlik - 16

 
zrnko
zrnko - 18.1.2011 9:06

tie moje prve mi kupila mama v roku 1975 v Tuzexe, za peniaze z brigady, zdalo sami vtedy, ze stoja cely majetok ... mali znacku Super Rifle a tesila som sa z nich tak, ako sa 14 rocna pubertiacka najviac tesit dokaze smajlik - 33 . To bolo na zakladnke, ale vychodili so mnou aj gymnazium

 
Aja
Aja - 18.1.2011 8:55

"Značkové džíny" z Tuzexu se šily v Krasu. Chodila jsem tam na letní brigády, tak to vím naprosto přesně smajlik - 105

 
Stanik
Stanik - 18.1.2011 7:58

prvni dziny si nepamatuju. Zato ted je miluju, do prace je nosit nesmima ted uz nesmime ani na firemni akce, vzdycky vymywsli nejake "smart causalů a podobne.. takze i to padlo.
I tak mam v satniku myslim tak destary.

 
dadka
dadka - 18.1.2011 6:29

Moje první pravé džíny stály 60 bonů, stála jsem nekonečnou frontu v Tuzexu v Brně. Přišel tam někdo, že mu džíny nesedí a že je chce prodat. Byla to moje velikost, tak jsem po nich hned skočila. Byly dlouhé, tak jsem je ustřihla a udělala nůžkami třásně. Moje matka málem dostala infarkt
a/ že byly drahé
b/ že jsem je hned "zničila"
Sloužily mně dlouho k mé spokojenosti.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-27
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77206.
    Archiv anket.