Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Problémy s rodiči tchán tchyně

Péče o starou maminku. Selhala jsem.

Péče o starou maminku. Selhala jsem.
Vlastně ani nevím, jakou radu bych potřebovala slyšet. Spíš se asi potřebuju jen vypovídat a možná si přečíst, že jsem neudělala nic špatně a že jsou i jiní lidi, kteří řešili nebo řeší něco podobného. Já se totiž nemůžu srovnat s tím, že mám maminku v domově důchodců a nejsem schopná s tím nic udělat. Přitom jsem si vždycky říkala, že něco takového nikdy nedopustím.

Je mi 56 let, jsem vdaná a s mužem jsme se už před mnoha lety odstěhovali skoro dvěstě kilometrů od mého i jeho rodného města. Manžel tam tehdy získal zajímavou práci a už jsme tam zůstali. Oboje rodiče jsme často navštěvovali, minimálně jednou za měsíc jsme udělali takový okružní víkend, jeden den se zastavili u našich, druhý u manželových rodičů a všechno bylo fajn. Až do doby, kdy naši rodiče hodně zestárli a začali potřebovat pomoc. O ty manželovy se postarala jeho sestra, která bydlela kousek od nich, my jsme v rámci možností taky pomáhali, ale největší díl byl na ní. Všechna čest, obstarala je oba až do konce.

Krátce na to se zhoršil stav mého tatínka který po krátké, těžké nemoci, zemřel. Maminka zůstala sama a odchod svého manžela velmi těžce nesla, měli se moc rádi a byli na sebe doslova napojení. Začala vidtelně chřadnout a jelikož já sourozence nemám, jezdila jsem za ní každý víkend. Uklidila jsem jí, nakoupila, navařila, vyprala, prostě takové ty běžné záležitosti a hlavně byla aspoň ty dva dny v týdnu s ní. Takhle jsem to praktikovala asi rok, což se samozřejmě projevilo. Strašně mě to zmáhalo, na svou domácnost a manžela jsem neměla vůbec čas, o dětech a dvou vnoučatech ani nemluvím. Tak jsme se s mužem dohodli a on s tím souhlasil, že navrhneme mamince, aby se přestěhovala k nám, po dětech se nám uvolnil bývalý pokojík, měla by soukromí a bylo by o ni postaráno.

Když jsem to ale mamince navrhla, tak se vůči tomu ohradila, prý se stěhovat tak daleko nechce a taky říkala, že by to soužití nebylo dobře a nerada by se stala příčinou našeho manželského nesouladu. Ujišťovala jsem ji, že nic takového nehrozí, ale přesvědčit se mi jí nepodařilo. Tak jsem i nadále každý víkend jezdila, ale maminka na mě asi už viděla únavu, tak mi řekla, že si zajistí na úklid a nákupy pečovatelku a dovoz obědů a bude ráda, když za ní přijedu jednou, dvakrát do měsíce na návštěvu. Otevřeně přiznávám, že mi tohle řešení připadalo rozumné a v tu chvíli jsem pocítila velkou úlevu. Další rok to takhle fungovalo, já za maminkou jezdila, ona se tvářila spokojeně a já byla taky klidná. A pak najednou přišel šok.

Při jedné návštěvě mi maminka sdělila, že si zažádala o umístění do domova důchodců přímo u nich ve městě. Pěkně to se mnou zacloumalo, ptala jsem se jí, proč to udělala, že přece ví, že se může kdykoli přestěhovat k nám. To prý ona ví, ale ať pochopím, že tam, kde žije, je doma, narodila se zde, prožila celý život a neumí si představit, že by se měla stěhovat úplně jinam, někam, kde to nezná, kde nemá známé a přátele. A ať ji pochopím, že se do toho domova důchodců vysloveně těší, nebude sama, s ostatními stařečky si popovídají, pořádají tam pro ně různé společněské akce a ona tam prostě chce.

Za nějakou dobu se v domově uvolnilo místo a maminka se tam přesunula. Je to tam moc krásné, maminka má k dispozici vlastní pokoj s příslušenstvím, zahradu s parkem, mají tam samozřejmě jídelnu, společenskou místnost, taky spoustu zájmových činností pro stařečky, takže maminka začala nadšeně malovat na hedvábí a dokonce se zapojila do nějakého jejich dramatického kroužku a hraje divadlo. Možná to bude ode mě znít alibisticky, ale ona je tam opravdu šťastná. Jezdíme za ní dvakrát do měsíce na návštěvu a připadá mi, že tam úplně rozkvetla. Žertuje s dědečky, klábosí s babičkami, personál je tam velmi milý a vstřícný.

Všechno to vypadá skoro idylicky, pro ni to v její situaci a věku možná i idyla je, já se ale nemůžu zbavit výčitek, že jsem se nedokázala postarat o vlastní maminku. Manžel mi říká, ať se tím netrápím, že to v našem případě není totéž, jako když mladí odložej staré rodiče do důchoďáku proti jejich vůli, že maminka tam chtěla sama a pobyt tam jí vysloveně svědčí.

Já ale přesto občas při myšlenkách na maminku trpím a obviňuju se, že jsem asi neudělala dost a že kdybychom se tenkrát nestěhovali tak daleko, všechno možná mohlo být úplně jinak.

Marcela


13.10.2016   Rubrika: Problémy s rodiči   |   Komentářů 28   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Péče o starou maminku. Selhala jsem.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-28
Bellana
Bellana - 13.10.2016 9:32

Přestaň se bičovat a otravovat tím manžela a své děti. Maminka se rozhodla sama, je tam šťastná a nic jí nechybí. Rozhodla se správně i s ohledem na tebe a tvé potomstvo. Vždyť by ses uštvala a nikomu by to neprospělo. Dvě návštěvy měsíčně jsou více než má většina jiných starých lidí. A úvahy o tom, že jste se neměli stěhovat za prací, ty jsou úplně zcestné. Myslíš, že by maminku těšilo, kdybyste se vrátili a byli třeba bez práce nebo jste dělali něco, co vás nebaví, jen abys měla pocit, že děláš správnou věc? O tom dost pochybuji. Já bych to od svých dětí nechtěla. A taky bych nechtěla žít s nimi v jednom bytě. Bohudík to o mě vědí a doufám, že to budou respektovat, až budu doopravdy stará.

 
Arna
Arna - 13.10.2016 9:21

Jak mamince závidím tu spokojenost. Jednou, pokud nebudu schopná se sama o sebe dostatečně postarat, taky bych chtěla do takového domova.

 
máša h.
máša h. - 13.10.2016 8:41

nic si nevyčítej, jsi starostlivá a hodná dcerasmajlik - 56... moje teta žila celý život ve velkém stavení, mohla jít k dceři, která by ji měla u sebe moc ráda, ale rozhodla se jít do pečovatelského domu, který byl cca 300 m od jejího domova...

 
orinka
orinka - 13.10.2016 8:17

A v čem je teda problém? Nejde o tebe, ale o maminku, a ta si vybrala správně. Nemáš si na co stěžovat.

 
PEGG
PEGG - 13.10.2016 8:00

Maminka má pravdu, soužití by za nějakou dobu mohlo být nepříjemné pro obě strany. Navíc by stejně byla celý den sama.
Pokud má maminka vlastní pokoj, tak je to úplně super. Horší by bylo, kdyby ho musela sdílet s nějakou paní, se kterou by si nesedly. Takhle když chce mít klid, má ho. Když má touhu si povídat, jde mezi lidi. A hlavně, není sama a to je to co staří lidé nejvíc potřebují, necítit se opuštění smajlik - 45smajlik - 45smajlik - 45smajlik - 61


 
Linda
Linda - 13.10.2016 7:48

Naprosto souhlasim se vsim nize napsanym, jen bych k tomu dodala jedno: Marcelo je Ti 56, jestli dobre pocitam tak zhruba od padesatky jsi bud v praci a nebo dojizdis 200km tam a 200 zpatky a v mezicase makas jak barevna (domaci prace neni odpocinkova cinnost).... kdyby maminka nemela vice rozumu nez ty jak dlouho myslis ze by tve telo tenhle zaprah zvladlo???? A pokud ty skoncis nekde v nemocnici, dlouhodobe nemocna vycerpanim a nebo co ja vim a maminka by bydlela sama doma 200km od vas tak by se staral kdo o vas obe dve???? Soucasne reseni je to NEJLEPSI reseni teto situace!!!
Na coby kdyby kasli z vysoka, to za Tebe nic nevyresi smajlik - 42

 
Ivi
Ivi - 13.10.2016 7:18

Myslím, že bys naopak selhala, kdybys maminku nutila k přestěhování k vám. Dnešní domovy pro seniory už jsou o něčem jiném než to bývalo a pokud je ve městě, kde celý život žila, tak není o čem přemýšlet. Nejen, že bude trávit vyměřený čas s vrstevníky, se kterými má určitě hodně společných témat k povídání, ale možná se v tom domově najdou i její dávní kamarádi a spolužáci a kdyby potřebovala pomoc, má kolem sebe lidi k tomu vyškolené. A tobě nic nebrání, abys maminku pozvala k vám třeba na měsíc kolem Vánoc a na další měsíc třeba na jaře. Můj děda to měl taky tak - máma mu nabízela, že by mohl být u nás, měl by samostatný pokoj, ale nechtěl. Potom se naskytla možnost koupit garsonku ve vedlejším baráku, ale taky nechtěl. Prý raději bude v DpS s "klukama". Tak byl a dvakrát ročně vyrazil "na cesty" k dcerám. Pobyl po třech týdnech u jedné i u druhé kolem Vánoc a pak přijíždíval koncem jara. A byl spokojený. Tak nech maminku tam, kde je spokojená a jen se snaž ji potěšit nebo jí nějakým způsobem ještě víc vylepšit život, který jí zřejmě vyhovuje. A protože DpS trochu znám (občas se tam dostanu pracovně na pár týdnů), tak vím, že ty bys mamince nedokázala zajistit tolik rozmanitých činností a programů ani kdyby ses rozkrájela. Na to prostě při pracovním vytížení nemáš čas. Tak přestaň myslet na blbosti, které ti cpou do hlavy média a buď ráda, že maminka je spokojená a má se dobře. Nedělej problém tam, kde není a až nějaký problém nastane, potom začni teprve řešit. smajlik - 61

 
Ala
Ala - 13.10.2016 4:59

Marcelo tvoje maminka ma vic rozumu nez ty.. Nevim co si vycitas...

 
Verera
Verera - 13.10.2016 0:34

Vůbec nechápu, co si vyčítáš a proč. Maminka je tam, kde být chtěla, ve vašem městě by si těžko zvykala, tady má známé, program, u vás by byla celý den sama, když jste v práci a nikoho tam nezná. Proč mají děti tendenci od určitého věku vychovávat rodiče a organizovat jim život?

Domov důchodců je dneska (často, aspoň tento zdá se ano) přece jen něco jiného než bývalo. Když byli lidé po šesti na pokojích , měli akorát svoji postel a prádelník , největším rozptýlením byl oběd a procházka po zahradě.
Tys maminku nikam neodložila.

Kdyby ses neodstěhovala tak daleko, mohlo být všechno úplně stejně, protože maminka s vámi prostě bydlet nechce, chce být do možné míry samostatná. Taky sis mohla vzít Pepu od sousedů, se kterým by se nesnesla nebo bys v místě bydliště měla práci, která by tě dostala do invalidního důchodu a starat by ses stejně nemohla. Takovéhle úvahy nemají smysl.

Přestaň se zabývat hloupostmi, odpočívej, užij si víkendy, může se stát, že časem se zdravotní stav maminky zhorší a bude opravdu potřeba ji vzít domů, aby neskončila v nějakém zařízení, kde by se být nechtěla.

 
YXH
YXH - 13.10.2016 0:24

krasaka: presne tak smajlik - 47

 
krasaka
krasaka - 13.10.2016 0:17

smajlik - 61Milá Marcelo - v tomto případě výčitky stranou - maminka tam šla dobrovolně, svůj kraj opustit nechtěla, cítí se tam dobře a jde jí pobyt v kolektivu k duhu.smajlik - 47
Samota mezi čtyřmi stěnami jí už jistě nesvědčila, nyní má nejen péči, ale i nové přátele - ne každá maminka se v DD tak dobře a rychle aklimatizujesmajlik - 66
Kdyby byly ..... vše by mohlo být jinak ??? to by ses třeba ani nesměla vdávat, nebo jen za Frantu z vedl. domu ?
Pro oboje rodiče jste udělali, co bylo ve vašich silách - to se o mnoha lidech říci nedá - bývají staroušci odsunuti do různých zařízení proti své vůli, neumí se zapojit a jen koukají k oknu a vyhlížejí rodinu /většinou se aspoň v den svého důchodu dočkajísmajlik - 48/.
Jsem dosti "dříve narozená" - zatím plně soběstačná, ovšem takové podmínky bych si docela přála /vč. takové hodné dcery +zetě/smajlik - 44

 
krasaka
krasaka - 13.10.2016 0:17

smajlik - 61Milá Marcelo - v tomto případě výčitky stranou - maminka tam šla dobrovolně, svůj kraj opustit nechtěla, cítí se tam dobře a jde jí pobyt v kolektivu k duhu.smajlik - 47
Samota mezi čtyřmi stěnami jí už jistě nesvědčila, nyní má nejen péči, ale i nové přátele - ne každá maminka se v DD tak dobře a rychle aklimatizujesmajlik - 66
Kdyby byly ..... vše by mohlo být jinak ??? to by ses třeba ani nesměla vdávat, nebo jen za Frantu z vedl. domu ?
Pro oboje rodiče jste udělali, co bylo ve vašich silách - to se o mnoha lidech říci nedá - bývají staroušci odsunuti do různých zařízení proti své vůli, neumí se zapojit a jen koukají k oknu a vyhlížejí rodinu /většinou se aspoň v den svého důchodu dočkajísmajlik - 48/.
Jsem dosti "dříve narozená" - zatím plně soběstačná, ovšem takové podmínky bych si docela přála /vč. takové hodné dcery +zetě/smajlik - 44

 
YXH
YXH - 13.10.2016 0:16

Je to jeji rozodnuti a mela bys ho respektovat. Kdybys ji premluvila, ona se prestehovala a pak nebyla spokojena vycitala by sis to vic.smajlik - 26

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-28
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 127938.
Archiv anket.