Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Trest za justiční vraždu

Trest za justiční vraždu

„A proto spiklenci v čele se Slánským, podle příkazu svých imperialistických chlebodárců nasadili všechny páky, aby nemohla vzniknout tato základna, z níž by vyrostl radostný a šťastný život našeho lidu. Aby spiklenci mohli zločinně zasahovat do všech úseků československého hospodářství...“ „Tisíce projevů, které došly tomuto soudu ze všech vrstev tohoto národa vyjadřují nesmírný hněv našeho pracujícího lidu nad hanebnou činností žalovaných...“ Fanatické, šílené projevy prokurátora Josefa Urválka nahánějí posluchačům hrůzu i dnes, po mnoha letech.

Jak se potom asi cítili ti, kteří byli v padesátých letech přímými účastníky zmanipulovaných politických procesů? Lidé vzdělaní a inteligentní, postavení na pranýř a vydaní na milost, či spíše nemilost tehdejšímu právnímu systému? Dá-li se něco takového vůbec nazvat právním systémem.

 

Čarodějnické procesy uprostřed 20. století

Falešná obvinění, zmanipulované procesy, fyzické a psychické týrání odsouzených... Mnoho a mnoho utrpení, nelidského věznění a vynesené rozsudky smrti. Na významné a rozhodující pozice byli postaveni lidé, kteří neměli potřebné vzdělání ani lidské kvality. Rozhodujícím faktorem byla naprostá loajalita vládní komunistické straně, Sovětskému svazu a socialismu. Pokud dotyčný tyto předpoklady splnil, mohl se klidně stát i soudcem s pravomocí posílat na smrt v podstatě kohokoli.

l.brožová-polednováJak jinak by se mohla soudkyní stát Ludmila Brožová-Polednová, jež má – kromě jiného – na svědomí i smrt Milady Horákové? Žena bez právnického vzdělání; absolvovala pouze jakousi povinnou právnickou přípravu a stanula na postu, kde se rozhodovalo o životě a smrti. Kolik fanatismu v sobě musela mít, aby byla schopná vyřknout smrtící ortel nad ženou, matkou..? Nad člověkem vzdělaným, inteligentním, nadmíru lidským?

Milada Horáková byla žena s pevným charakterem, mimo jiné se angažovala v boji za ženská práva. Za druhé světové války se zapojila do protinacistického odboje, následně byla vězněna a tehdy jen o vlásek trestu smrti unikla. Po válce se stala poslankyní Národního shromáždění a vykonávala ještě řadu dalších funkcí. Přestože se po únorovém převratu poslaneckého mandátu vzdala, pomstě komunistů neunikla. Ještě v září téhož roku byla zatčena a obviněna ze špionáže a velezrady.

Rozjel se kolotoč. Výslechy, psychické a fyzické týrání... To vše mistrně doplňovala manipulace s veřejným míněním. Prostřednictvím rozhlasu pronikaly do éteru hysterické, plamenné projevy, jejichž cílem bylo vzbudit v lidu nenávist vůči všem vlastizrádcům a špiónům. V důsledku toho se množily pamflety a petice, v nichž pracující žádali smrt všech zrádců. Nebylo výjimkou, že do těchto krvežíznivých akcí se zapojovaly i děti sotva školou povinné.

Nesměla ani naposledy obejmout svou dceru

Po dvouletém věznění, mučení a zpracovávání započal 31. května 1950 proces s Miladou Horákovou a její skupinou. Rozsudek byl vynesen již 8. června a ještě tentýž měsíc, 27. června, byl vykonán.

Třebaže se rozsudek setkal v celém světě s vlnou odporu a mnohé významné osobnosti té doby psaly protestní dopisy a žádosti o jeho zrušení, nestalo se tak. Naopak. Jak nemilosrdný byl celý způsob vyšetřování až po konečný ortel, tak nemilosrdné byly i poslední chvíle Milady Horákové. Dokonce jí ani nedovolili, aby naposledy objala svou dceru. Těžko si dokážeme představit, jak mučivé chvíle musely obě dvě při svém posledním setkání prožívat. Smrt našla Milada Horáková na šibenici, která byla upravena tak, aby odsouzený umíral pomalu a bolestivě pozvolným uškrcením.m.horáková

Po pádu komunistické vlády v roce 1989 byla Milada Horáková rehabilitována a její smrt byla označena za justiční vraždu. Vraždu, která však zůstávala dlouhá léta nepotrestaná. Až nyní byla soudkyně Ludmila Brožová-Polednová odsouzena za spolupachatelství na vraždě k osmi letům nepodmíněně. Je ovšem jasné, že ve svých 86 letech si tento trest jen těžko skutečně „odsedí“.

I když pozdě, přesto bylo spravedlnosti alespoň částečně učiněno zadost. Možná si někdo řekne: „A co si dnes kdo vezme na staré, nemocné ženě?“ Pravda, nevezmeme si na ní nic. Jenže ona nebyla vždycky stará a bezmocná. A za to, na čem se podílela a co svým přičiněním způsobila, musí nést následky. Třeba i po mnoha letech. A ne jenom ona. Už kvůli těm, na nichž se dopustila zločinného bezpráví.

Meryl


7.11.2007   Rubrika:   |   Komentářů 29   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Trest za justiční vraždu

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-29
Ota
Ota - 7.11.2007 8:50

Ota: zusmarja vyšetřovatelech

 
Ota
Ota - 7.11.2007 8:49

isa: myslím že v padesátých letech se to tak nebralo prokurátr-soudce-obhájce společně pracovali na klientově exemplárním trestu. Nemluvě o sovětských poradcích a vyšetřovatelých.
V které další zemi kromě Velkoněmecké říšea SSSR se vyšetřovatelé, obhájci,soudci a prokurátoři scházeli na poradách o "rozpracovaném" případu?

 
Lhasa
Lhasa - 7.11.2007 8:48

Já si taky myslím, že tohle se mělo stát (a dít v širším měřítku) tak asi před patnácti lety. Doufejme, že naše pravnoučata a prapravnoučata, pro který to bude stejná historie, jako jsou pro nás josefinské reformy, si řeknou "aspoň tak"...

 
isa
isa - 7.11.2007 8:44

Je to dojemné, ale příště doporučuji se nejprve zevrubně informovat o tom co je to prokurátor a co soudce. Aautorka se zřejmě domnívá, že je to jedno a totéž, taková ignorance mě fakt vytáčí..

 
kareta
kareta - 7.11.2007 8:34

Vikina: no, mám teorii, že je docela snadné tyhle lidi zrušit pomocí čehosi jako woodoosmajlik - 42. Někdy si říkám, že když nemáme tu shariu jako arabové, zkusím čáry máry.

 
Vikina
Vikina - 7.11.2007 8:27

Alice.: Sheeni: kareta: elephant: smajlik - 75 ještě bych dodala, že to vypořádání s pozdějšími udavači a komouši taky nějak nevyšlo. Většina z nich je na tom pokud možno ještě lépe než dřív (stačí se podívat do vládysmajlik - 58)

 
Sheeni
Sheeni - 7.11.2007 8:26

elephant: Je to fakt hnus. Taky jsem o tom četla, jak se nemohly ani obejmout, dopisy se nepředaly,nic...

 
elephant
elephant - 7.11.2007 8:23

Alice.: souhlas, mělo se to řešit hned po revoluci
nedávno jsem četla rozhovor s dcerou M.Horákové, M.H. před popravou napsala dopisy na rozloučenou nejbližším lidem (včetně dcery a sestry) - o jejich existenci se dověděli až po roce 1989, kdy jim byly vydány.

 
kareta
kareta - 7.11.2007 8:00

Alice.: podepisuju se, můžu?smajlik - 47

 
Sheeni
Sheeni - 7.11.2007 7:04

Alice.: Souhlasím s tebou!! Ten proces s důchodkyní se mohl konat už dávno. Četla jsem teď článek v instintku. Nevím, za to, co si museli všichni obžalovaní a posléze popravení vytrpět, mi tohle přijde skutečně jen jako nějaký cirkus...smajlik - 26 To, co se tehdy dělo, prostě nemá obdoby, ale nějaké tresty pro nemocné důchodce...nevím...smajlik - 76

 
Vikina
Vikina - 7.11.2007 6:56

Koho procesy zajímají, doporučuji knížku Artura Londona Doznání, Taky existuje film v hlavní roli s Yvesem Montandem a Simone Signoretovou.

 
Alice.
Alice. - 7.11.2007 5:48

Mě připadá celý tenhle soud s osmašedesátiletou stařenou jako výsměch těm, co byli tenkrát odsouzení. Samozřejmě, že ta paní si trest nikdy neodsedí, takže vlk se nažere a koza zůstene celá. Proč proboha neproběhl takovýhle soud někdy na začátku devadesátých let kdy bylo spousta lidí zodpovědných za zvěrstva v padesátých letech, ještě při smyslech a naživu? Odpověď je jednoduchá - tenkrát ještě hrozilo, že by se někomu důležitému mohlo šlápnout na kuří oko, v roce 2007 to už nehrozí.
Dva mí příbuzní byli oběti těchto honů na čarodějnice a nejspíš se dneska téhle taškařici s jakousi Brožovou-Polednovou cynicky chechtají v hrobě.

 
modroočka
modroočka - 7.11.2007 5:29

Ani prokurátorka, ani soudce ji však oprátku kolem krku nedali a vlastní rukou ji nezabili, možná se ale dívali na výkon rozsudku... viník je tedy zřejmě jen jeden, spoluviníků mnohem více. smajlik - 85

 
Bellana
Bellana - 7.11.2007 0:21

Ludmila Brožová-Polednová byla prokurátorka v procesu s Miladou Horákovou. Trest smrti žádala, ale nemohla ho vynést. To samozřejmě její vinu nesnižuje, ale pořád tam ještě byl soudce, který jí nemusel vyhovět (tedy ryze teoreticky, prakticky by asi musel být hodně statečný, aby se toho odvážil). Byl to zrůdný systém.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-29
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77204.
    Archiv anket.