Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Jak se bydlí.... ve světě?

Jak se bydlí.... ve světě?

Když se člověk musí chránit před vražedným vedrem nebo smrtícím chladem, projeví se jako velmi vynalézavý tvor.

Geniálně vyřešili tento problém Mongolové se svými jurtami. Nůžková konstrukce z ohebného dřeva sestavená do kruhu tvoří kostru, která je obložena plstěnými rohožemi staženými po obvodu látkovými pruhy. Třiceticentimetrová vrstva plsti má stejnou izolační schopnost jako cihlová zeď silná 6 cm. Jurta poskytuje dostatek místa pro čtyři až šest členů rodiny a lze ji složit nebo p ostavit za méně než hodinu. V jurtách žije dodnes v Mongolsku 61 procent obyvatelstva, a to i ve městech.

obydli_jurta_mongolska_mala

Naopak arktičtí Eskymáci si stavějí dům zvaný iglú na místě, kde právě jsou, a z materiálu, který jim příroda sesílá z nebe: ze sněhu. Z vrstvy sněhu vyřezávají nožem kvádry a kladou je na sebe do kruhu, takže vlastně stavějí dům zevnitř. Přitom si vyřezávají sníh pod nohama. Podlaha tak stále klesá a dům roste vzhůru do výšky. V kupoli vysekají otvor, jímž uniká teplý vzduch. Na závětrné straně vede podzemním průchodem cesta ven. Zvenku jsou pak ještě všechny škvíry utěsněny sněhem. Za dvacet minut je iglú hotovo. Jeho stěny izolují tak dobře, že uvnitř lze dosáhnout teploty 0 stupňů Celsia, i když je venku – 50 stupňů Celsia.

obydli_iglu

Kočovní obyvatelé pouští a jejich okrajových částí to ovšem tak jednoduché nemají. Sánové (Křováci) v jihoafrických pouštích Namib a Kalahari, beduíni a Tuaregové na Sahaře, Mongolové v poušti Gobi a australští domorodci si musí svá obydlí vozit či nosit s sebou. Sánové a Austrálci jsou přitom typičtí tím, že nemají žádné velké nároky. Stačí jim zástěny proti větru nebo prosté chýše z větví, kusů trávy nebo kůry. O něco pracnější obydlí mají Tuaregové, kteří na svých kočovných výpravách pouští žijí v podlouhlých stanech z barvených kozích nebo ovčích kůží. Pokud zůstanou delší dobu na jednom místě, stavějí si chýše ze slámy a palmových listů. Usedlí Tuarégové žijí v hliněných a zděných domcích. Podobně bydlí beduíni, jejichž velké tkané obytné stany bývají někdy vystlány koberci a mohou se vyznačovat i přepychem. 

obydli_tuaregove_chyse

V Africe najdeme hned několik druhů obydlí. Nejprimitivnější formou afrických obydlí jsou kopulovité nebo úlovité chýše, které jsou stavěny trpasličími kmeny v konžském pralese. Budují se tak, že se do země zarazí větve nebo kruhovitě uspořádané kůly, které se nahoře zahnou do středu, kde se svážou, čímž vzniká střecha, jež je dodatečně ještě pokryta listy. Do chýše se vlézá kruhovitým nebo vejčitým otvorem, který je umístěn několik decimetrů nad zemí, aby do chýše nevlezli hadi nebo jiná zvířata. Kolem chýší je zahrádka nebo pole, dále pak jen neobdělávaná půda nebo prales. V oblasti tropických pralesů se pro stavbu chýší používá dřevo, palmové listy, bambus a chýše se zastřešují větvemi, trávou nebo kůrou stromů.

obydli_slamenachyse_poust

Ve stepích je stavebním materiálem hlína nebo tvrdý materiál z termitišť. Větve rozestavené po obvodu chýše jsou oplácány hlínou a navzájem svázány, čímž se vytváří střecha chýše.

obydli_hlinenachyse_afrika

Že jako obydlí lze využít i jeskyni asi nikoho nepřekvapí. Typickou ukázkou je obec Kandovan v severozápadní části Iránu. Kamenné útvary ve tvaru kuželů přirozenou cestou vytvořené ze stlačeného sopečného popela způsobují, že krajina vypadá jako obrovská termitiště. Tento způsob bydlení – moderním civilizaci možná nepochopitelný, je však místním lidem znám již odpradávna a ostatně není žádnou specialitou jen tohoto kraje. Stejný způsob ubytování v jeskyních můžeme třeba nalézt i v Číně, Tunisu a jinde. Existuje spousta pověstí o uprchlících, kteří si tato obydlí vybudovali a přizpůsobili. Historická pravda však bude pravděpodobně daleko prostší. Jeskyně jsou prostě vynikajícími tepelnými izolátory a bydlení v nich je nejen snadné na pořízení, ale i poměrně teplotně luxusní.

obydli_jeskyne_iran_mala

Nepřipadá vám v porovnání s těmito obydlími klasický evropský zděný dům příliš drahý? Nepřipadá vám zbytečně náročný na stavbu? Zbytečně luxusní? Všichni si stavíme své opevněné hrady. Ale nenapadlo vás někdy, jak úžasné by bylo oprostit se od „pevného“ domu a žít jen tak volně?

obydli_evropskydum_maly

V Německu, v Polsku, Rakousku i Maďarsku vyrůstají jurty napodobující tu klasickou mongolskou jako po dešti. Čím dál více lidí zvažuje koupi mobilního domu. Jen se podívejte, jak luxusně může jurta vypadat:  

obydli_jurtaevropska_0
obydli_jurtaevropska1
obydli_jurtaevropska2

Vyzkoušeli jste si někdy bydlení v netradičním obydlí? Třeba v maringotce, mobilním domě nebo jurtě? Zkusili byste to, kdybyste měli tu možnost? Měli byste strach ze zlodějů? Nebo z posměchu ostatních lidí? Potřebujete svůj opevněný hrad nebo toužíte po volnosti?

 

(Použité zdroje: RD: Věda na rozpacích, radekburda.com, www.yurts.com)

Kadla


8.11.2011   Rubrika: Náš domov   |   Komentářů 28   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Jak se bydlí.... ve světě?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30
Jarča*
Jarča* - 8.11.2011 12:45

Almega: v nepříliš vzdálené minulosti byly obývány i jeskyně v údolí u hradu Kost. Když jsem to viděla, tak jsem ty lidi, kteří tam žili, docela litovala, že jim tam musela být zima. A tady jsem se teď dočetla, že taková jeskyně je poměrně teplotně luxusnísmajlik - 68

 
Nika1
Nika1 - 8.11.2011 12:37

Kadlo: Já tedy bydlela 20 let v pražském paneláku a slyšet bylo jen kýchání typu řvaní lva nebo hodně rozdováděná pračka, jinak jsem tedy zvukové projevy vylučování neslyšela. Panelák byl postaven 1983, tak asi nebyl z nejstarších.

 
Bellana
Bellana - 8.11.2011 12:29

Kadla: Tak to neznám. Teď jsem strávila pár nocí v paneláku z roku 1989. Neslyšela jsem tam z okolních bytů vůbec nic. Prý byli doma. My bydlíme v cihlovém domě z roku 1959. Jen výjimečně je slyšet prásknutí dveřmi, vytí psů, hlasitá hudba nebo hádka od sousedů nad námi. Jiné zvuky buď nejsou nebo mě neobtěžují.

 
Kadla
Kadla - 8.11.2011 11:44

evropka: kdo bydlel v pražském paneláku, ten ví... .smajlik - 26

 
evropka
evropka - 8.11.2011 11:19

Kadla: no kadlo....smajlik - 70smajlik - 70

 
Kadla
Kadla - 8.11.2011 11:12

Bellana: Člověče, když jsem bydlela 20 let v paneláku, o žádném "odhlučnění" se mluvit nedalo. Věděla, jsem, kdo ze sousedů má průjem nebo kdo funí při zácpě, kdo trpí větry, kdo si právě říhnul při obědě... .Tam ta zvuková izolace nebyla vůbec žádná smajlik - 76

 
Bellana
Bellana - 8.11.2011 10:50

V takové jurtě by mi nejvíc vadilo nedostatečné odhlučnění. Jsou činnosti, které se bez zvukových projevů neobejdou, A já nemám chuť je slyšet ani být slyšena. smajlik - 58

 
Almega
Almega - 8.11.2011 10:32

Jednou,a možná to nebude tak dlouho trvat,budeme rádi i za ty chýše nebo zemljanky...A bydlet v jeskyni-o čemž jsem se učili kdysi v dějepisu,jak za světové krize ve 30. letech 20.století chudí nezaměstnaní pobírali žebračenky a bydlili v jeskyních a různých kůlnách- možná bude ještě luxus!!! Myslím,že dnes je nezaměstnaných mnohem více,než bylo tehdy,a naděje na nějakou "lepší" dobu se pomalu,ale jistě vytrácí....

 
evropka
evropka - 8.11.2011 9:37

bohužel kde nemám sprchu a toaletu,tam nemám dovolenousmajlik - 26..ale chci koupit mobilní dům na zahradu

 
štoudev
štoudev - 8.11.2011 9:19

Spala jsem i v lamím chlívku a nebylo to nejhorší, akorát ta lama příšerně smrděla smajlik - 34. Ale to by si člověk nakonec zvyknul smajlik - 34

 
Světlonoska
Světlonoska - 8.11.2011 9:04

Líbí se mi usporné domy",ekologické materiál,ysluneční kolektory atdsmajlik - 94v době krize je však těžké stavět na dluh a nevědět,zda se splatísmajlik - 36takže se spokojme s tím,kde jsme...smajlik - 64

 
loupák
loupák - 8.11.2011 8:48

Ač dítě trempa a od malička jsme s našima spávali ve stanu,tohle mě nikdy nelákalosmajlik - 63...pamatuju si na zážitek,kdy jsme se segrou spaly v teepe(nevím jak se to přesně píšesmajlik - 16),uprostřed něho byl oheň a my spaly kolem něj,já měla po celou dobu strach,že přeskočí jiskra,chytne mi spacák a uhořím za živa,takže jsem celou noc nespalasmajlik - 76...sice to bylo dobrodružství,naši byli druhý den nadšený,jak jsme si zahrály na idiány(spalo nás tam tenkrát asi 6 dětí),tak jsem jim nechtěla zkazit radost a to,že jsem celou noc hlídala oheň a každou jiskřičku jsme jim řekla až za hooodně dlouhosmajlik - 16

 
lee
lee - 8.11.2011 8:25

Jurta se mi líbí už strašně dlouho...obrázek - 123(50).JPGa pak ještě tenhle hobití domeček...smajlik - 68

 
Linda
Linda - 8.11.2011 8:04

Na dovolené klidne, ale jinak jsem moc liná a pohodlná. I kdyz uznávám ze moderni jurta vypadá i pro me pouzitelne smajlik - 42. Ovsem jak to má treba tlusté zdi, jaká je izolace apod - pri dnesnich cenách tepla bych to vytápet nechtela (kdyz vidim obrázek kde se proti plátnu rysuji vzpery strechy) smajlik - 26..nevim jestli bych do toho sla. V tomto pripade jsem pomerne prizemni.

 
Jarča*
Jarča* - 8.11.2011 7:39

Zajímavý článeksmajlik - 47 Když jsem četla Bílou Masajku, zaujalo mě, že si tam stavěli chatrče z kravského trusu, a žily v nich celé rodiny.
Upřímně řečeno, já už jsem moc pohodlná, takové bydlení bych si vyzkoušela maximálně na pár dní o dovolené. Hlavně by mi vadil ten nedostatek prostoru - a to jsem zvyklá na malý bytsmajlik - 68 Ale takovou luxusní jurtu jako je na spodních snímcích bych si dala líbitsmajlik - 47

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77198.
    Archiv anket.