Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Co vás zajímalo o životě v Dánsku

Co vás zajímalo o životě v Dánsku

V diskusi pod prvním článkem jsem nestačila odpovědět na všechny dotazy, tak pokračuji zde.

Fungováni společnosti, doklady, úřady...

V Dánsku se nepapíruje, nerazítkuje, nepotvrzuje platnost podpisu. Tady se používají počítače. Například pokud pro čtenářku aluskas vyřizuje manželův zaměstnavatel povolení k pobytu, na 99 % si tipnu, že až ho dostane, bude u něho i pracovní povolení (je to kartička velikosti řidičáku). Proč žádat a vydávat dvě potvrzeni, když stačí jedno. A ani ji nemusí nosit u sebe, pokud něco někdy někde provede a dostane se do rukou úřadu, pouze jim nahlásí své dánské rodné číslo a je identifikovaná.

Pro Kassy: vyřízeni některých lejster trvá déle než vyřízeni jiných, ale ty sedíš doma u počítače, vyplníš formulář, který jsi si sama našla na internetu a odešleš e-mail. Úřad Ti odpoví, že mail dostali a podle toho, jaké mají lhůty, vyřídí a buď obdržíš potvrzeni mailem (stavební povolení na garáž), které si sama natiskneš a nebo poštou (například nový pas). Eventuální poplatek zaplatíš buď přímo u žádosti pomocí platební karty (jako když nakupuješ přes internet) a nebo se můžeš zastavit na úřadě, odevzdat žádost osobně a zaplatit přímo jim.

Příklad z praktického života – změna lékaře. Obtelefonovala jsem několik lékařů, jestli mají místo a berou npvé pacienty. Když jsem našla lékařku, poslala jsem žádost na obecní úřad + 150,-kr a za měsíc dorazila nová pojišťovaci kartička. Pro nový pas pro děti jsem byla osobně s dcerami na úřadě, protože jim není ještě 18 a protože musely osobně podepsat jakýsi bezpečnostní kód, který pak vkládali do pasu pod folii. Zaplatila jsem cca 150,- kr za kus a za 3 týdny přišly oba pasy poštou.

Dovolená – každý má nárok na 5 týdnu placené dovolené.

Výše výplaty záleží na odborářských dohodách. Zaměstnanci s pevným měsíčním platem mají po dobu dovolené plný plat, který vyplácí zaměstnavatel. Zaměstnanci s hodinovým platem mají zhruba o 5 % více než je jejich hodinová mzda. Částka je vyplácena z tzv. dovolenkového fondu, do kterého má zaměstnavatel povinnost tyto peníze spořit během roku. Je to velice výhodné v případě krachující firmy, úmrtí zaměstnance apod. Dovolená se odpracuje během kalendářního roku, vybírá se v termínu od 1. května následujícího roku do 30. dubna přespříštího roku = dovolenou za kalendářní rok 2011 můžu vybrat v období 1. 5. 2012 - 30. 4. 2013. Pokud vnitřní řád firmy nenařizuje jinak, mám nárok na 3 týdny dovolené v létě v jednom kuse a zbytek si vyberu, kdy chci, samozřejmě vždy po dohodě se zaměstnavatelem a kolegy (musíme se vystřídat). Při pevné pracovní smlouvě má zaměstnanec právo za odpracovaný kalendářní rok na zvláštních 5 dnů volna v dalším kalendářním roce. Jestli si je vybere po půl dnech na návštěvu lékaře, nebo jestli si vezme celý týden vcelku, záleží jen na něm a dohodě se zaměstnavatelem. Tyto dny nelze převést do dalšího roku – buď si je zaměstnanec vybere, nebo propadnou. Ze řádné pětitýdenní dovolené je možno převést několik dní do dalšího roku, nebo si je nechat proplatit, ovšem minimálně 3 týdny MUSÍ zaměstnanec vybrat na odpočinek.

V Dánsku si všichni tykáme

V Dánsku se nevyká (s výjimkou královské rodiny), nepoužívají se příjmení a ani tituly. Jakákoliv konverzace osobní, telefonická či elektronická probíhá na bázi pozdravu a křestního jména. Zcela výjimečně se člověk představuje celým jménem, nikdy nepoužije titul. Základním společenským předpokladem je, že dotyčný zhruba ví, kam zařadit příchozího a tudíž není příjmení potřeba. Například první návštěva lékaře – lékař se předem podívá do papíru, a tudíž ví, že k němu jde paní Omáčková, a paní Omáčková ví, že jde navštívit lékaře a o jeho jménu je předem informovaná, tudíž si v ordinaci podají ruce a představí se pouze křestním jménem.

dánskoNevím, co má Kassy na mysli otázkou, co je průměrný Dán? Někdo je aktivní a po večerech běhá venku a navštěvuje fitness a jiný proleží večer u televize a cpe se brambůrky ze slevy. Když se nad tím tak zamýšlím, tak je to buď jedno, nebo druhé, neznám osobně nikoho někde mezi. Možná je v Dánsku větší spokojenost, větší stabilita, jistota hodnot a z toho možná vyplývá i postoj domorodců «klídek, svět se nezboří». Ovšem i oni jsou někdy vystresovaní, nadávají, nespokojeni, ale nejsou permanentně naštvaní. Možná pokud bys mohla být specifičtější, co máš přesně na mysli, mohla bych Ti odpovědět lépe. To je asi stejný dotaz, jaký mi položila před časem jiná čtenářka – jaká je typická Dánka. Dodnes jí dlužím odpověď.

Přídavky, porodné, dávky, půjčky

Někdo se také ptal na přídavky, porodné apod. Porodné neexistuje, přídavky na děti se vyplácí čtvrtletně, výše dávky závisí na věku dítěte. Posledních několik roků jsou tendence nevyplácet přídavky na děti ekonomicky silným rodinám, ale jestli to zavedou či nikoliv, je ve hvězdách. Letos se vyplácí na dítě ve věku 0 - 2 roky 4.266,- kr, na dítě ve věku 3 - 6 roku 3.375,- kr a na dítě ve věku 7 - 18 roku 2.658,- kr.

Pro teahot: Půjčky – pokud chce žadatel půjčku na velkou částku (na auto, hypotéku apod.), je prověřován bankou, jaký má příjem a kolik vyživovacích povinností atd., než mu půjčku povolí. Pokud se jedná o menší sumu, jsou půjčky běžné nabízeny v obchodních domech, inzeraty, telefonáty a ty jsou nekontrolovatelné. Obvykle se jedná o částku do 30.000,- kr. Ano, občan si může nabrat spoustu těchto půjček. Jak je řešena insolvence netuším, vím, že v konečném řešení může soud nařídit dražbu bytů /domů na uhrazeni dluhu. Jaké je řešení v případě nájemních bytů, netuším.

Přistěhovalci v Dánskudánsko

V Dánsku nemáme nepřizpůsobivou menšinu, my máme chudáky uprchlíky. Díky přistěhovalcům a jejich zvykům, které tahají s sebou, má Dánsko dneska jednu z nejpřísnějších přistěhovaleckých politik. Samozřejmě ne každý přistěhovalec je kriminálník, ale bohužel velké procento se nikdy nezaintegruje do společnosti.. Oni nemají úspory, ze kterých by mohli brát, nemají dánského příbuzného, který by měl k nim vyživovací povinnost. Nemají nic, a proto všechno dostanou od obce, potažmo od státu. Sice minimum, ale nějakým záhadným způsobem jim stačí. Shlukuji se v komunitách, byty dostávají od obce coby sociálně slabí a jsou z toho gheta. V lepším případě pracují načerno po nocích jako taxikaří a nebo u bratrance v pizzerii, v horším případě kradou, ale tak jako tak oficiálně jsou nezaměstnaní a berou podporu od státu. Jak jsem už psala, podpora od odborů je jenom 2 roky a ještě si ji člověk musí předem zaplatit/pojistit. Od státu je do nekonečna, protože je nehumánní nechat je chcípnout hladem. Domorodce (nebo jeho partnera z jiné země) klidně hladem chcípnout necháme, je to Dán, ať se o sebe postará.

PS. Jedná věc jsou otevřené hranice pro pracující z EU, druhá věc jsou jejich rodiny – mě by fakt zajímalo, co ta firma, ve které pracuje aluskas manžel, bude muset udělat, aby se sem aluskas s dětmi mohla přestěhovat, byť jenom dočasně. Držím jim palce a jsem zvedává, jak to dopadne!

Doufám, že jsem zodpověděla všechny dotazy, pokud jsem na někoho zapomněla a nebo vás napadly další otázky, ptejte se, prosím, dál.

Linda

Život v Dánsku:


19.3.2012   Rubrika:   |   Komentářů 31   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Co vás zajímalo o životě v Dánsku

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-31
Also
Also - 19.3.2012 10:54

Linda: Je to zajímavé...jak se říká jiný kraj jiný mrav....smajlik - 47smajlik - 64

 
a....
a.... - 19.3.2012 10:50

Almega: Každý rozumný stát bere jiný metr na cizí a na domorodce, ono je totiž v jeho zájmu, aby se mu tam nenatahla kdejaká lůza, se kterou budou následně problémy.

 
Linda
Linda - 19.3.2012 10:39

Almega: jak v cem myslis? K vuli cizim lidem se zprisnuji pravidla a nakonec to odsejri domorodci, protoze i pro me plati nová zprisnená pravidla. Napr. nemuzes si privest do dk manzelku z jiné zeme pokud je ji min nez 24 roku, cimz se melo zabranit arabskym snatkum z donuceni´. At uz ze si 17letá holka musela vzit 70.letého vzdaleneho pribuzného a nebo ze timto zpusobem "dovázeli" do Dk dalsi pribuzní. Jenze na druhou stranu to plati i pro Dány, já se sem stehovala v 21 - to bych dneska nemohla smajlik - 26. A tak je to se vsím

 
Zaffira
Zaffira - 19.3.2012 10:35

Linda: 8:40 jako by východní nebo jižní země bylo sprostý slovo, že? smajlik - 68

 
Almega
Almega - 19.3.2012 10:29

Jsem ráda,že žiju tady a né v cizí zemi....Nikdy bych si nezvykla a tak obdivuju Lindu,že tam vydržela....Nevím,proč se bere v D. jiný metr na vlastně "cizí" lidi a jiný na domorodce??? Dá se to nějak jasně vysvětlit ??

 
monyk
monyk - 19.3.2012 9:31

Linda: Jak vidim, tak je to v Dansku s pristehovalci podobne jako v Belgii. Nejvetsi procento ¨problemovych¨pristehovalcu tu tvori lide z Maroka, take jsou to prevazne ¨chudacci a socialne slabi¨, kteri maji narok na davky, socialni byty atp. takze se ja, jako pristehovalec ani moc nedivim, ze se ze zacatku na mne hodne lidi v Belgii divalo pres prsty. Zvlastni je, ze pokud jsou tito pristehovalci z jinych africkych zemich nez z Maroka, jsou to v prevazne vetsine lide, kteri se chteji co nejrychleji zaclenit do spolecnosti a zacit pracovat.

 
Bellana
Bellana - 19.3.2012 9:24

smajlik - 47 Dobře jsi to napsala, jako ostatně vždy. Fascinuje mě, jak pěknou máš češtinu, i když jsi už dlouho v zahraničí a používáš hlavně dánštinu a angličtinu. Spousta našich mladých novinářů by se od tebe měla učit.

 
Jarča*
Jarča* - 19.3.2012 9:23

Linda: díky za článek - moc zajímavésmajlik - 47

 
Linda
Linda - 19.3.2012 9:02

evropka: na knizku nemám trpelivost. Sem tam clánek sfouknu v poledni pauze a nebo kdyz musim byt v praci k dispozici, ale pritom neni do ceho pichnout

kubikm: más pravdu, ale ty zatraceny lidsky práva funguji ponekud jinak a jenom jednim smerem smajlik - 37. Me na tom nejvic sejri, ze to nejvic odnesou domorodci....1) na danich - plati jak mourovati aby stát mel na humanitarni pomoc, 2) kriminalitou pristehovalcu a 3) nedej boze aby se domorodec zamiloval do cizince, to je pak na masli jak pro nej tak i pro jeho rodinu

 
kubikm
kubikm - 19.3.2012 8:49

Linda: víš, já bych brala fakt, když někdo utíká z té afriky nebo tak...ale muselo by se na ně tvrdě, makat atd...jak se někdo fláká...nežádoucí a zpátky....jenže...já vím...ale vidím tohle ve Francii, jak se to tam rozrostlo...velký problém

 
evropka
evropka - 19.3.2012 8:46

Lindo děkuji za báječné čtenísmajlik - 60stejně máš psací "střevo"napiš knížkusmajlik - 47smajlik - 60

 
Linda
Linda - 19.3.2012 8:40

kubikm: tak jsem mrkla na statistiku - v roce 2010 bylo v Dk 162 410 privandrovalcu ze západnich zemi a 252 012 z nezápadnich zemi (= politicky koretni vyrazsmajlik - 42)

orinka: barka: smajlik - 72

 
orinka
orinka - 19.3.2012 8:25

barka: škoda, že nám do Dánska utíkají takoví "přistěhovalci", jako je Linda, tak šikovná ženská by byla užitečná spíš tady a 'Dánsko si může oblíznout všech desetsmajlik - 55, sem k nám přijdou spíš ztroskotanci, jako bychom měli vlastních málo.smajlik - 26

 
Linda
Linda - 19.3.2012 8:24

kubikm: holka já Ti ani nevim....soude podle tech pár mesicu, které jsem pred lety strávila v jazykovce, tak z celého sveta. Dánsky jsem se moc nepriucila, zato v zemepise od te doby exceluji smajlik - 16. Velké procento jsou africani, neco z válkou postizenych zemi (oni se tam mydleji navzajem uz poradnou radku let takze vzdycky podle toho kde se valci) a neco podle toho jak se stehuje hladomor - ti se snazi zapojit a pracovat. Neco z arabského sveta (s temi jsou nejvetsi potize), hlavne s jejich detma (tzv. druhá a treti generace). Neco málo asijci, sem tam se najde american - ale ti jsou pristehovani v ramci práce. A sem tam neco kdo se sem dostane v rámci snatku s domorodcem a nebo si ho nekde vyzádá firma, ale ti posledni zustavaji vyjimecne.

 
kubikm
kubikm - 19.3.2012 8:13

odkud hlavně ti přistěhovalci jsou? jestli fakt z chudých zemí?

jak je to se studiem na střední a vysoké? platí se?
jedna moje zákaznice avonu tam právě 1/2 roku byla na stáži a posílala nádherné fotky a moc spokojenásmajlik - 47

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-31
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77230.
    Archiv anket.