Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Metoda pevného objetí. Používáte ji?

Metoda pevného objetí. Používáte ji?

Slyšeli jste někdy o výchovné metodě zvané pevné objetí? Její účinek spočívá v tom, že dítě, které se vzteká či je jinak nezvladatelné, pevně obejmeme a držíme ho, dokud se nezklidní. Četla jsem o tom už před delším časem, ale připadalo mi to trochu divné.

Můj manžel ale začal teď tuto metodu uplatňovat na našeho sedmiletého syna. Pravda je, že s ním máme docela problémy, protože je od malička velice vzteklý a zatím se nám nepodařilo tuto jeho vlastnost nějak zmírnit. Muž se proto rozhodl, že vyzkouší tuto metodu. Já si však nejsem jistá, jestli je to skutečně to pravé a správné.

V reálu to vypadá tak, že když se kluk začne kvůli něčemu vztekat (a že to bývá často a velice intenzivně), tak ho nejdřív v klidu napomene, aby se zklidnil. To nezabere, takže manžel přistoupí k oné metodě objetí. Syna obejme kolem celého těla a pevně ho k sobě přitiskne. Vydržela jsem se na to dívat jenom jednou.

Kluk řval jako tur, snažil se z objetí vymanit a byl úplně nepříčetný. Muž ho držel a nepolevoval, až po několika minutách docílil toho, že se syn zklidnil a přestal řvát. Jenže potom mi nepřišlo, že by mu to něco pozitivního přineslo, spíš vrhal po manželovi nenávistné pohledy.

Co si o této metodě myslíte vy? Je to správný výchovný prostředek, nebo ne? Praktikuje ho někdo z vás na svých dětech? A jak na ně působí? Mám obavu, aby manžel synovi tímto způsobem spíš neublížil. Myslím psychicky.

Helena


13.7.2009   Rubrika: Život a vztahy   |   Komentářů 37   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Metoda pevného objetí. Používáte ji?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-37
mam-ča
mam-ča - 13.7.2009 9:10

Souhlas s Alicí. Je to metoda pro děti opravdu nemocné, né normálně vzteklé.
Na vzteklounky funguje v akutní fázi, kdy se dusí, pár proutkem přes zadeček, nebo studená sprcha.
Sedmiletému dítěti bych asi pořídila malou svěrací kazajku...smajlik - 42

 
sevenofnine
sevenofnine - 13.7.2009 8:48

no, když jsem mladší (2.r) zkusila pevně u sebe přidržet, když se vztekala, tak šla do takového řevu až ztratila dech :-( už to nikdy zkoušet nebudu, navíc i já z toho mám spíš špatný pocit . Malá se bránila, kopala, vzpírala se a trvalo to děsně dlouho, nakonec se uřvala do bezvědomí. Dál používám odchod z místnosti a přijdu za ní až slyším, že přešla ze vzteku do vzlykání, když ji tehdy zvednu tak se sama tulí a nechá se pochovat a nemusím ji držet jak blázen. Posledních tak 14dní, když se vztekne tak už sama odchází do pokojíku, chce mít klid a prostor. Já si myslím, že se dítě musí naučit zvládat svůj vztek, už vidím jak jej všichni okolo touží držet a chlácholit, takhle to ve školce/škole/životě asi nepůjde. Starší (5.r), když se vzteká je vykázána do pokojíku s tím, že až přestane křičet ráda ji uvidím, stačí jí tak 4-5min o samotě a uklidní se.

 
Křeček
Křeček - 13.7.2009 8:24

Používám mtodu vykázání z místnosti
jak dcery nemají publikum, přestávají ječet téměř okamžitě

 
sallie
sallie - 13.7.2009 3:15

souhlas s Alicí... navíc tedy v sedmi letech mi fakt přijde pozdě... dokážu si představit batole v období vzdoru, které si se svým vztekem neví rady - že mu rodičovská přítomnost pomůže to nějak zvládnout... ale u sedmiletého kluka... no nevím - to že ho otec vlastně fyzicky přemůže, to mi přijde spíš jako vyřizování účtů ve smečce než jako rodičovský přístup...

Na syna jsem to zkusila, dopadlo to hrozně, spíš ho to víc vytočilo. Je nekontaktní člověk tak jako já.

 
Madietta
Madietta - 13.7.2009 1:31

Já si hlavně myslím, že je to metoda používaná pro menší děti než je sedmiletý kluk, a že v tomto věku s tím teprve začínat je nesmyslné a nic pozitivního to nepřinese. Jinak názory na tuto metodu mám smíšené, docela se přikláním k tomu, co napsala Alice. Jsem ráda, že na svoje děti ji používat nemusím.

 
Kirkland
Kirkland - 13.7.2009 1:24

Na nektere deti zabira dokonale, na jine ne.
Musis to vyzkouset.
Vim s jistotou, ze na me by to nezabralo. Nesnasim pevna objeti, svou "zonu" si chranim co to da. Pri hadkach, vzteku atd nesnasim vubec jakykoliv fyzicky dotek.
Zato muj nejstarsi tohle vylozene potrebuje.

 
Alice.
Alice. - 13.7.2009 0:32

Jsou lidé, kteří na tuhle metodu nedají dopustit a naopak, lidé kteří jí nemůžou příjít na jméno. I mezi psychology se názory na pevné objetí liší - Kritikové poukazují na to, že tato metoda byla původně vyvinuta a používána u problémových autistických osob, dospělých, později i u dětí...celkově ale u osob, které měly prokázaná traumata týkající se vazby k rodičům, traumata při porodu...prostě docela závažné psychické problémy.
Až později začali někteří psychologové používat tuhle metodu i na normální vztekající se děti. Výsledky se samozřejmě dostaví, ale za cenu toho, že používáte na dítě sílu, které se ono přirozeně brání a tím pádem u něj můžete vypěstovat spojení, že svoboda (které se vzpouzející dítě snaží dosáhnout) přichází jedině tehdy pokud se podvolí silnějšímu, v tomhle případě rodiči. To podle mě není zrovna dobrá věc k zafixování si. Jo, docílíme toho co chceme - dítě se přestane vztekat, ale za cenu toho, že z něj vychováváme poddajného člověka co si v budoucnu může raději vybírat cestu menšího odporu.

Já jsem pevné objetí zkoušela použít párkrát když byl syn mladší (než jsem si o tom něco přečetla) a nedopadlo to nikdy dobře. Vzpouzel se ještě víc, bylo vidět jak je mu moje držení nepříjemné a celkově jsem z toho vůbec neměla dobrý pocit. Jedinkrát kdy to zafungovalo bylo v případě kdy byl nemocný a dostal téměř amok, byl úplně mimo a jen blektal a ječel...tam pomohlo když jsem ho držela a jemně k němu mluvila, moje sevření ho v tu chvíli uklidnilo. Což by odpovídalo tomu co jsem pak o tom vyčetla - je to terapie pro děti s problémama a tam by se měla také používat. Jinde ne.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-37
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77227.
    Archiv anket.