Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Nebojte se podzemí

Nebojte se podzemí

Ve znojemském podzemí můžete od března 2009 navštívit novou prohlídkovou expozici, která je věnovaná pohádkovým a hororovým postavám. Nově, mimo klasickou prohlídkovou trasu, čeká na návštěvníky podzemí překvapení. Uvidí pohádkové postavy, alchymistickou dílnu, oživlé skály, netopýry, či ukázku vězeňských kobek.

Rozlehlé bludiště podzemních chodeb a sálů, situované pod celým areálem středověkého města, vzniklo v průběhu 14. až 15. století propojením sklepních prostor jednotlivých měšťanských domů a paláců.

Smyslem tohoto propojení byla snaha ochránit obyvatele města před útrapami spojenými s obléháním města a případným rabováním cizích vojsk přímo ve městě po jeho dobytí. Labyrint pod městem je několika chodbami podzemípropojen s okolní krajinou, což mohlo právě v dobách války a obležení být klíčové pro zásobování měšťanů. Podzemí mohlo poskytnout útočiště obyvatelům města i na dlouhou dobu - prostory byly odvětrány řadou šachet, sklepní ohniště či krby byly propojeny s komíny městských domů, vykopáno zde bylo několik studen a odvodňovací systém.

Znojemské podzemí bylo budováno za pomoci jihlavských či kutnohorských havířů na několika úrovních. Vytěžený materiál sloužil na stavbu či opravu městských hradeb. V případě, že by do labyrintu pronikl nepřítel, mohlo znojemské podzemní bludiště plné kluzkých a úzkých přechodů a propadel sloužit i jako smrtonosná past.

 

Znojemské podzemí
Slepičí trh 2
669 01 Znojmo
tel: 00 420 515 221 342 
podzemi@beseda.znojmo.cz
http://beseda.znojmocity.cz

 

Článek převzat z webu www.133premier.cz
Foto: http://beseda.znojmocity.cz

Elen Melicharová


19.3.2009   Rubrika: Cestování   |   Komentářů 37   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3,1/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Nebojte se podzemí

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-37
Bridgetj
Bridgetj - 19.3.2009 9:19

elephant: A to Lokti je kde?

 
elephant
elephant - 19.3.2009 9:12

Almega: Na Lokti jsme byli loni v létě, je tam středověká mučírna, hrad za návštěvu určitě stojí.
Do Znojma to mám z Plzně taky krapet z ruky, škoda.

 
Almega
Almega - 19.3.2009 8:19

Znojmo Znojmo,vidím tě dvojmo.....i v Lokti jsou nějaká strašidla,ale taky jsem neměla čas se tam podívat a je od nás na rozdíl od Znojma blíž.

 
Bridgetj
Bridgetj - 19.3.2009 7:56

JarkaP: No jo, tak jsi vyhrála. Brno je fakt o pár metrů blíž smajlik - 68smajlik - 34

 
Jarča*
Jarča* - 19.3.2009 7:52

Bridgetj: No, já to mám z Plzně z ruky víc smajlik - 16 Ale byli jsme na Znojmě na hradě asi před 5-6 lety, ten hrad je tam fakt krásný, a nejkrásnější byl výhled na okolní krajinu. Na Špilberku jsem byla taky ještě jako holka s našima, tak už si to moc nepamatuju - akorát ty mučící nástroje smajlik - 9smajlik - 68

 
Bridgetj
Bridgetj - 19.3.2009 7:26

JarkaP: Jo taky jsem byla naposledy ve Znojmě ze základkou. A z Brna to máme taky trochu z ruky. Ale ráda bych se tam podívala. A taky na zámek. Podle ukázek v TV je krásný. S přítelem milujeme hrady a zámky takže za výlet by to stálo. Jináč na Špilberku jsou taky krásné a zajímavé věci.

 
Jarča*
Jarča* - 19.3.2009 6:56

Tam bych se ráda podívala, škoda, že je to od nás tak daleko. Já jsem byla ve Znojmě jednou, ale překvapilo mě, jak krásné město to je - a má i nádherné okolí smajlik - 61

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-37
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 464286.
Archiv anket.