Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Když to prarodiče nezvládnou

Když to prarodiče nezvládnou

Zajímal by mne názor jak maminek malých dětí, tak i babiček. Každý postřeh a zkušenost jsou pro mne hodně důležité. Jde totiž o mou malou dcerku, která je ještě opravdu malinká a některé věci nedokáže rozumově pochopit. A já jí je patrně nedokážu nějak srozumitelně vysvětlit.

Jsem svobodná matka. Bývalý přítel mne opustil v podstatě hned poté, co jsem mu oznámila, že jsem těhotná.  Narodila se mi dceruška, které jsou teď čtyři roky. Za celou dobu svého otce neviděla, ani jeho rodiče, své prarodiče. Sice jsem jim o narození vnučky dala zprávu a několikrát je zvala na návštěvu, ale nikdy neprojevili zájem. Svého biologického otce má dcera zapsaného v rodném listě i na ni platí alimenty, ale to je vše. Smířila jsem se s tím, že on a jeho rodina o malou nejeví zájem, poplakala si kvůli tomu a život šel dál.

Před rokem a půl jsem se seznámila s mužem, který má v péči sedmiletého chlapečka. Je vdovec, jeho žena před čtyřmi lety zahynula při nehodě. Svého syna od té doby vychovává sám za vydatné pomoci svých rodičů, kteří si ho berou téměř každý víkend, vlastně na střídačku s rodiči jeho zemřelé ženy.

Se současným přítelem jsme si vyloženě sedli. Rozumíme si, je nám spolu fajn, vážíme si jeden druhého. Asi je to tím, že máme oba za sebou nelehké životní zkušenosti.  Problém je v přístupu jeho rodičů k mé dceři. Až mne z toho mrazí. Oni ji úplně ignorují, když k nám přijdou nebo když přijdeme my k nim, tak svému vnukovi vždycky něco přinesou, třeba čokoládu, nějakou hračku apod., Viktorce nedají nikdy nic. Berou ji v podstatě jen jaksi na vědomí, že existuje, občas, aby se neřeklo, s ní utrousí nějaké to slovíčko.

Zpočátku jsem si myslela, že se to časem obrousí, ale není to tak. Na podzim jsme se s přítelem a jeho synem sestěhovali do jednoho bytu, začali jsme fungovat jako úplná rodina, plánujeme svatbu, chtěla bych, aby dcera měla přítelovo příjmení. On s tím problém nemá. V budoucnu bychom chtěli své děti vzájemně adoptovat, ale na to je ještě dost času.

Mí rodiče se k Petříkovi chovají moc hezky, okamžitě ho přijali za svého a od chvíle, kdy jsem jim oba kluky představila, je berou jako rodinné příslušníky. Místo jednoho vnoučete teď prostě mají dvě.

Viktorka si však začíná ten rozdíl v chování babiček a dědů uvědomovat. Vidí ten rozdíl, když přijdeme k našim a když jsme u těch druhých. Už se mě i zeptala, proč ji nová babička nemá ráda. Nechce k nim chodit, když přijdou oni k nám, tak se drží stranou, jen vidím, jak závistivě pozoruje svého nevlastního brášku, který si užívá pozornost ze strany svých prarodičů.

když to prarodiče nezvládnouPřítel je z toho taky rozpačitý, několikrát na toto téma s rodiči mluvil, ale oni na svém chování nevidí nic špatného. Jak řekli: „Krev není voda a Petřík je prostě jejich.“ Nechápou, nebo spíš vůbec nechtějí připustit, že svým chováním ubližují malé holčičce, která je logicky z toho dost zmatená.

Já vím, že nemůžu nikoho nutit, aby miloval mé dítě. Přesto mne ten jejich chladný a odtažitý přístup k mé dceři dost šokuje. Oni se tak chovají i ke mně, nevím, možná žárlí, že už pro svého syna a vnuka nejsou ti jediní, které potřebují.

Co myslíte, že by bylo nejlepší v mém případě udělat? A jak mám co nejsrozumitelněji vysvětlit čtyřletému dítěti, že ji babička s dědou nemají rádi, protože není jejich, když druzí prarodiče Petříka rádi mají, ačkoli taky není jejich?  

Lucie


8.2.2012   Rubrika: Problémy s rodiči   |   Komentářů 38   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Když to prarodiče nezvládnou

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-38
loupák
loupák - 8.2.2012 11:29

Je mi tvojí dcerky líto Lucie,jestli do budoucna budete mít společné dítě,tak to bude ještě horší,protože se jejich návštěvám nevyhnešsmajlik - 97

 
Juana
Juana - 8.2.2012 11:28

Takhle nějak se chovala k nám moje vlastní babička, prostě děti svého syna vůbec nebrala na vědomí a silně preferovala děti svých dvou dcer, sestřenici od třetí dcery nějak trpěla, ale ráda ji neměla. Prostě chovala se k nám stejně, jako se kdysi chovala k našim rodičům, tedy k svým dětem. Otec to holt vyřešil tak, že jsme k nim jezdili akorát na vánoce, na štědrý den odpoledne na pár hodin a jinak jsme se s nimi prakticky nestýkali. Zato když umřeli, tak pohřeb zacáloval náš otec z úspor a sestřičky nepřispěly ani korunou, hlavně ty dvě, co všechno podědily, ta třetí, ta nemilovaná, částečně ano. No nic, rozčilovat se nebudu.
Prostě bych za externími prarodiči přestala jezdit a nemusela bych se aspoň rozčilovat.

 
Linda
Linda - 8.2.2012 11:25

dadka: orinka: máte pravdu, prodelaji na tom jednou v budoucnu prarodice sami, ale nikomu nemuzete naridit, aby mel rád vase dite a nebo vás osobne smajlik - 26. Podle me nezbyvá Lucii, nez vysvetlit dceri ,ze lide jsou ruzni a jinak s tim nic nenadelá smajlik - 26.

 
orinka
orinka - 8.2.2012 11:22

někdo zkrátka tu sociální inteligenci má, někdo je v tomto směru naprostý ignorant, slušně řečeno. Zmínění prarodiče takoví asi jsou a když nechápou, jak je jejich chování nemožné, těžko se dají převychovat. Je to smutné, když dělají rozdíly v dětech.smajlik - 55

 
dadka
dadka - 8.2.2012 10:50

Chyba je na straně přítelových rodičů. Měli by se k dětem chovat stejně, nedělat rozdíly, zvlášť když plánujete společný život. Ze svého úhlu pohledu by mně nedělalo žádný problém mít ráda děti,které by moje dcery vyvdaly. Je to škoda, že si zamykají cestičku k tvé dceři, jednou toho můžou litovat.
Ať s nimi jejich syn ještě jednou důrazně promluví....

 
Nika1
Nika1 - 8.2.2012 10:22

Stanik: No ale dělají prostě zlou krev a nakonec se to vymstí jim. Mohli mít lásku dvou dětí, budou mít jednoho. A samozřejmě ho asi neuvidí tak často, protože nová snacha nebude odvařená za nimi jezdit.

 
jelítko
jelítko - 8.2.2012 10:13

Já bych to udělala tak, že bych posílala přítelova syna k jeho rodičům samotného. K vám ať nechodí vůbec. Když jste cizí. Dcera to aspoň neuvidí. Ale jak jí to vysvětlit to teda nevim. Takhle bych se asi nechovala k dítěti ani já, a to je fakt nemusim.

 
Almega
Almega - 8.2.2012 10:08

Líbí se mi nápad Saturninky....Já sama nepoznala žádné babičky ani dědy,nějaké příbuzné jsme vídali tak 1x za 5 až 10 let,takže jsem byli hodně závislí na mámě a tátovi,cizích lidí se velmi styděli.Od nikoho jsme taky nic nedostali...Myslím,že by se z toho výše uvedeného případu neměla dělat nějaká záležitost,ale spíš to nějak přejít a vyhýbat se těm divným prarodičům a nezvat si je domů,když tak,ať chodí ten vnuk k nim sám..

 
Stanik
Stanik - 8.2.2012 9:13

Nika1: no jo... ale vynutit si to nemuzes, ze jo... napr. nase babicka taky vzdycky davala prednost deckam do maminy sestry...my jsme byli blizko a okoukany... kdyz meli prijet rikavala " přijedou naši".. coz me jako malou docela stvalo (tata to vylozene nesnasel). Ale co uz smajlik - 26

 
Aja
Aja - 8.2.2012 9:03

Omezit návštěvy a tím i třecí plochy. najděte si aktivity, které budete moct provozovat s dětmi a prarodiče krapet odsunete na vedlejší kolej.
Kdysi mi v podobné situaci nahrála zvědavá sousedka od tchýně. Při nějakých hodech jsme stáli všichni před barákem a ona jí dala nějakou čokoládu nebo co a ptala se, jestli jí bude chutnat...dcera poděkovala a zeptala se, proč jí babička nedá to samé co bráchovi, protože dostane vždycky co jí nechutná. Tak jsem jí vysvětlila, že babička má malý důchod, je stará a špatně si pamatujesmajlik - 34Dala jsem si záležet, aby to slyšela i tchýně, která postávala hned vedlesmajlik - 34

 
Nika1
Nika1 - 8.2.2012 8:56

Já bych jim to řekla na rovinu. Že trápí malé dítě, které za nic nemůže a že by se měli chovat spravedlivě. Ať si klidně Petříka mají raději, ale ať nedělají rozdíly a nespravedlnosti. V tom co člověk cítí a dělá není vždy soulad. Copak taky pošlete šéfa do zadele, když vám leze na nervy, houby, jde tu o slušné chování. Pokud by mě nerespektovali, tak bych k nim s dcerkou nechodila. Ať si taková bába s dědkem trhnou.

 
annie
annie - 8.2.2012 8:44

Tak nevím, no...když jdu ke známým, co mají děcka, vždycky přinesu nějakou drobnost... samozřejmě pro všechny děti - každému lentilky, čokoládu nebo jinou blbůstku...
Hanba by mě fackovala dát jednomu něco, nejlépe ještě bokem, aby to ti druzí "neviděli", a druhému nic...
Je to sprosté. Přitom by to chtělo tak málo. To je, proboha, ta dvacka za bombony snad nezruinuje.
Ale jak píší holky, je v tom něco úplně jiného.
Někteří lidi si nikdy nic neuvědomí a ještě si ve svých chybách a omylech libují... jak už tu bylo napsáno - omezila bych styky na minimum a dceři to přiměřeně veku vysvětlila. Děcka nejsou blbé, sama to časem vycítí...

 
sharon
sharon - 8.2.2012 8:37

vůbec bych k nim s dcerkou nechodila...a pokud by se svého syna jednou zeptali proč přišel sám, měl by jim dát jednoznačně najevo jak se chovají a říct třeba že tam nebude chodit ( jezdit) ani on pokud to tak půjde dál......
tohle nikdy nepochopím, copak děti za něco můžou ?

 
Stanik
Stanik - 8.2.2012 8:35

no jeste me napada, jestli to neni tim, ze zboznovali snachu... a jelikoz predcasne zemrela, uz bude navzdycky svat a bude tezko se s ni merit... asi proste nechtejei zadnou " privandrovalkyni"... nekdy to tak proste je... tim jsem nechtela urazit pani Lucii.smajlik - 63

 
Linda
Linda - 8.2.2012 8:29

Tohle musis vysvetlit dceri ty sama. NA urovni jejimu veku, ale po pravde. Proste má nového brásku a tatinka, ale bráska a tatinek maji tamtu babicku a dedecka a ona a ty mate vasi babicku a dedecka. Ano vase babicka a dedecek maji misto i pro brásku, bohuzel braskova babicka a dedecek toto misto "navic" nemaji. Lidi nemuzeme donutit k tomu, aby nás meli rádi. Porádne si promysli co a jak dceri reknes, neházej na nove tchánovce spinu (at vnitrne si o nich myslis cokoliv), ale proste lidé jsou ruzni. A neboj dcera to pochopi, deti nejsou hloupi.
S tchánovcema bych si sedla (bez deti) a zeptala se jich, jak vidi budoucnost oni. Chteji aby je tvoje dcera titulovala babicko - dedecku, tak at se tak chovaji (dalsi nech na priteli. Jsou to jeho rodice = jeho problem). Byli by radsi aby je tak neoslovovala, ok, jaké neutralni osloveni navrhuji. Rozhodne bych se branila proti pani pane Omáckovi, prece jenom at se jim to libi nebo ne budete rodina, ale pokud budou chtit nebranila bych osloveni teto/strejdo, pripadne babi a krestni jméno a nebo podobného.
Proste musite si ujasnit hranice. A rozhodne by nebylo na skodu, promluvit si s detma stylem rozdelováni se apod. Proste nenásilnou formou privest syna na myslenku rozdelit cokoládu se segrou PRED prarodicema. Ne ho napomenout, ze se musi rozdelit, ale aby to udelal sám od sebe. Deti jsou potvory a správne mirená poznámka od nich zasahne lépe nez tvoje monology. Takovy "je segra nic nedostala, tak tady más pulku" zmuze vic nez pritel a ty dohromady smajlik - 58

PS. uz jste byli / porádali nejakou rodinnou seslost? Jak se chovaji tchánovci pred zbytkem rodiny, at uz jejich nebo tvoji. A nebo pred známymi?

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-38
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 420702.
Archiv anket.