Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Dánsko a náboženská výchova

Dánsko a náboženská výchova

Na jakékoliv náboženství mám poměrně demokratický názor. Pokud se každý chová slušně a neotravuje, tak ať si dělá kdo chce, co chce, ALE hlavně ať do toho netahá mě!

V Dánsku s tímto názorem ale daleko nedojdu, v rámci výchovy potomstva jsem nucena občas sklapnout a zařadit se do šiku. A protože dcera má momentálně pubertální období blbých nápadů, jednu věc řekne a druhou udělá a hlavně nikdy není tam, kde původně řekla, že bude, nezbylo mi než sbalit saky paky a vydat se s ní do kostela na Santa Lucia. Měla to holka povinné v rámci předbiřmovací/předkonfirmační přípravy. Ale na to se podíváme zblízka někdy jindy. Pokud vydržím psát (a vy čist) až do 9. května 2010, tak to bude i s fotkami.

Už minulý týden, když omladina nacvičovala v kostele, byla děvčatům přidělena jakási bílá prostěradla přepásaná kostelčervenou stuhou, představující šaty, a kluci se měli dostavit v bílé košili a tmavých kalhotech. Na dceru prostěradlo nezbylo. Pravda, kdysi v dávných dobách jsem v rámci výbavy dostala bílé ložní prádlo, ale jaksi lety se výbava zužitkovala a zbytek jsem přebarvila do praktičtějších odstínů. Prostě, v neděli odpoledne (dřív si dceruščin pubertou zchvácený mozek nevzpomněl) byla má domácnost prosta čehokoliv bílého. Zachránila nás návštěva půdy, kde se v jedné z krabic schovával zbytek manželovy uniformy. Když se v tom mohl oženit, tak to musí stačit i na svatou Lucii. Vytáhli jsme bílou košili od slavnostní uniformy a k tomu černé elasťáky, na hlavu kus stříbrného vánočního řetězu, do ruky bílou svíčku a vyrazili jsme do kostela.

Překvapilo mě množství lidí, ale pravděpodobně všichni byli rodiče a prarodiče účastníků. Na začátek oslavy zhasla v kostele všechna světla a prošel průvod se svatou Lucií, pak nás farářka všechny uvítala. Ano, máme kněze ženskou. Potom následovala krátká představení minikonfirmantů, o tom, proč slavíme Vánoce (jul), Velikonoce (paaske) a Svatodušní svátky (pinse). Mezi každým představením měla farářka kratší vysvětlovací proslov a vše bylo doplněno hudbou, zpěvem a zapálením první svíčky na adventním věnci. Překvapilo mě, že se tato první svíce zapaluje ohněm údajně dovezeným až z Jeruzaléma, ale otázkou zůstává, jak moc na tom bylo pravdy a jak moc je to součást náboženských pohádek. Na konec oslavy, která trvala asi 45 minut, opět prošla Lucie se svým průvodem celým kostelem. I přes svůj vztah k náboženství musím uznat, že to byl poměrně zajímavý zážitek. Dcera dostala dva křížky za účast (celkem jich musí do května nasbírat 10) a já mám zas o čem psát. Takže samá pozitiva.

Pokud jste stejní náboženští negramoti jako já, tak velice zjednodušené vysvětlení:

Při křtu kmotr/kmotra přihlásí dítě k víře, a když dítě dospěje do 14 - 15 let, musí slib potvrdit samo. Takže konfirmace/biřmování, nebo jak se to v různých náboženstvích jmenuje, je vlastně potvrzení slibu, že mladý linda kostelčlověk bude žít podle pravidel církve. V Dánsku se provádí na jaře v 7. třídě a obvykle, pokud je dostatek zájemců, po třídách. Po celý rok mají děti na rozvrhu hodin 2 hodiny týdne přípravu s farářkou a ke každému církevnímu svátku připravují nějakou akci v kostele. Pokud se dítě chce nechat konfirmovat, je návštěva hodin a církevních akcí povinná. A dítě musí být pokřtěno. Pokud nechce být konfirmováno, má ty dvě hodiny týdne volno, ale kdyby i tak chtělo oslavit na jaře své rozhodnutí společně se třídou, tak se nazývá nonkonfirmant.

Minikonfirmant jsou děti ve 3. třídě, které by v budoucnu chtěly být konfirmovány. Opět chodí jednou týdně do kostela povídat si s farářkou, probíhá to způsobem pohádek/povídání. Je to nepovinné, návštěvy v kostele nejsou na rozvrhu hodin, ale obvykle probíhají odpoledne. I dítě, které není minikonfirmant, může změnit názor a v 7. třídě se přihlásit a naopak.

Linda

Linda v Dánsku:


10.12.2009   Rubrika: Cestování   |   Komentářů 38   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Dánsko a náboženská výchova

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-20 | 21-38
TULI
TULI - 10.12.2009 15:17

PEGG: bizuna: cirkvi slo vzdy o majetek, hodne zla se nadelalo ....ale proc hazet vsechny do jednoho pytle .....
i ted jsou nekteri farari pedofilove a nekteri jsou bezva chlapi- opravdu . mame jednoho farare , je kamaradsky, mlady, chodi s detma na vylety, do pizzerky , hrat kuzelky ... uplne bezva !!

 
PEGG
PEGG - 10.12.2009 15:13

bizuna - 10.12.2009 14:05 - tak teď jsi mi promluvila z dušesmajlik - 47

 
TULI
TULI - 10.12.2009 15:04

Ota: taky neznam jedineho farare , co by ti rikal - co smis a co ne !! neexistuje !!

 
TULI
TULI - 10.12.2009 15:02

Linda: cauk. zase moc zajimave
v Italii je to podobne, deti maji nabozak uz ve skolce - spis - kresli obrazky- vic jim to vysvetluji pohadkove....
od 1. tridy az do maturity maji 1. hod ve skole tydne - a to maji i znamku. je to nepovinny predmet, ale jsou jen male vyjimky, ktere nechodi na tuto hodinu
a krome toho chodi 1 x tydne odpolko na tu pripravu - na SVATE PRIJIMANI chodi od 10. do 12. let
a pak na BIRMOVANI dalsi 2. roky ( ale to je podle farare - nektere chodi i vic let )
- opravdu hodne deti, to dela jen kvuli te tradici a po Birmovani se jich pak uz v kostele hodne ani neukaze......smajlik - 26
- nektere zase az pak pri sve svatbe ........

 
Ota
Ota - 10.12.2009 14:46

bizuna:
pokud si pamatuji tak většinu z bodu 1 řekl někdo již dávno před církví, jmenoval se Ježíš nebo tak nějak
Navíc valná většina věcí, které kritizuješ se děly v hlubokém středověku a od dob osvícenectví a odluky církve od státu se děly bez církve a to v takových počtech, že upalování čarodějnic nebo pronásledování maranů je proti tomu nic.
Říkají ti něco jména jako Osvětim, Majdanek, Oradour Lidice nebo gulag, gestapo NKVD, jáchymov, Polpot, nebo Grebeníček ?
Nevím kde jsi byla v kostele, ale fakticky neznám v Praze jediný kde by někdo říkal co smíš nebo nesmíš ?

Možná k jednomu dojmu o mě .
Plně repektuji, že někdo může víru mít, nepotřebuje k tomu církev nebo obřady. Respektuji i to, že je někdo ateista.
Ovšem hluboce nesnáším lidi, kteří hrdě hlásají " já jsem ateista, církev je zlo protože v 16tém století atd atd , ale nakonec vždycky začnou plkat ve smyslu já tak jako trochu si víte myslím, že tam někde něco jako je tam někde atd atd ....."Přitom největší zločiny v dějinách udělali zapřísáhlí ateisté. smajlik - 105

 
bizuna
bizuna - 10.12.2009 14:05

Ota: 1. Církvi šlo vždy o majetek, to snad nemůžeš popřít,dávejte peníze na kostel, žijte skromně a po smrti příjdete do nebe. Samozřejmě řekneš hodně zjednodušené, ale podstata toho učení to je.
2. Mě připadá jako zločin, že papež "už" uvažuje , že by mohl připustit používání kondomů. Připadá mi jako zločin, že se žena nemůže samostatně rozhodnout o interupci a to ani v případě poškození zdraví ženy nebo dítěte (viz. siamská dvojčata na Slovensku). Připadá mi přinejmenším diskutabilní, že na Štědrý den, tak jak vidím např. u našich sousedů jejich 5 leté dítě celý den nic nesmí jíst, stejně tak jako toto dítě tahají do kostela každou neděli a to od narození - zima, nezima, prostě musíš. A co se dělo v dřívějších dobách - mučení "čarodějnic" apod. církev ve spolupráci s králem apod. to snad taky nemůžeš popřít.
A k dalšímu tvému příspěvku, pochop, že někdo může v NĚCO věřit, aniž by k tomu potřeboval církev.Církev a víra jsou totiž dvě odlišné věci, které bývají mylně spojovány. Církev víru pouze zneužila. Já fakt nepotřebuju, aby mi farář v neděli říkal, co smím, co nesmím, co musím, a přesto si myslím, že jsem "vcelku slušnej člověk" a když něco udělám, tíží mě svědomí, kdežto člověk, který chodí do kostela se vyzpovídá, pomodlí a vpodstatě může znova udělat nějaký ten hřích.
3.No výplach mozků je samozřejmě stejnej u všech církví i sekt - my máme pravdu, my máme spojení s Bohem (případně někým podobným), my vám budeme říkat, co máte dělat aby jste se Bohu zavděčili a abyste se po smrti (!), příp. při konci světa měli lépe než ti, kdo naše "dobré rady" neposlouchají.

 
Ota
Ota - 10.12.2009 12:38

Linda: dík za data smajlik - 61

 
Ota
Ota - 10.12.2009 12:37

bizuna:
1. nikde v Evropě nevidím lid, kteří přišli o majetek, přátele, děti a vnoučata vlivem katolické nebo evangelické ( protestantské) církve , ty nějaké takové konkrétní případy znáš ?
Za to vidím jen v českém tisku desítky případů kdy sekta oddělila lidi od normálního života, obrala je o všechno nejenom o peníze, dokázala přinutit mámy mučit jejich děti a udělala jim z života peklo na zemi.
2.Můžeš mi ukázat nějaký příklad z posledních 100 let v česku kdy katolická, protestantská nebo pravoslavná církev donutila někoho páchat zločiny ? Valná většina velkých zločinů minulého století byla spáchána šílenými ateisty, komunisty a jejich soudruhy nacionálními socialisty.
3. Pak bych velmi rád věděl co si představuješ pod pojmem výplach mozku v troskách evropské křesťanské výchovy ?
Čeho páchají křesťanské církve ve světě ? Konkrétně prosím žádné kecy prdy kuličky obvyklých ateistických demagogů, kteří ani nejsou schopni se seznámit se základy toho z čeho žije jejich civilizace už 2000 let smajlik - 105

 
bizuna
bizuna - 10.12.2009 12:19

Almega: Taky tak

 
bizuna
bizuna - 10.12.2009 12:16

Ota: Prosím vysvětli mi rozdíl vyplachování mozků sektama a vyplachování mozků církvema

 
Linda
Linda - 10.12.2009 10:34

Ota: klidne se ptej: statistický prumer neco kolem 25, praktický zacíná nekde od 16 a pak samozrejme koncí podle vzdelání a postavení.
Dan na vsem je 25%, dan u aut nekde mezi 100-300% (pocítá se podle váhy auta, benzín / diesel, znecistení, poplatky). A pokud chces super kolo mrkni po internetu podle znacek to najdes sám i na dánských stránkách, DPH = moms, nekde je incl. a nekde ne, takze si prípadne odecti 25%. Pokud bys mel problém neco prelozit pískni vzkaz. smajlik - 54

 
Ota
Ota - 10.12.2009 10:23

Lindo můžu se optat?
Kolik je takový průměrný plat obyčejného člověka v Dánsku ( čirou náhodou to tady řešíme) ?
Kolega si kdysi z Dánska nechal přivézt auto a přesvědčuje mě, že kvůli odečtu DPH by se u vás vyplatilo si koupit i kolo smajlik - 105

 
Ota
Ota - 10.12.2009 9:34

Vždycky mě potěší, že jsou na světě ještě místa, kde prosté a nenásilné obřady vedou děti k pochopení, že existuje NĚCO.
V takových místech pak nedochází tak často k tomu, že lidé ve zralém věku 18-30 let ( kterým jsme dali tu svobodu nevědět nic) se sami rozhodnou pro vstup do sekty, která jim dokonale vypláchne mozek, peněženku a valnou většinu jejich přátel, příbuzných nebo parnerů vypudí z jejich hlavy.
U nás se kdekdo ohání tím, že je bezvěrec a přitom cituji Almegu " má víru svoji" případně , že věří že je někde něco nad námi atd .... já tomu říkám opatrnický strach ... aby kdyby náhodou na tom něco bylo mohli říci kdesi tam nahoře nebo dóle nebo kde " já sem přece v koutku duše dycinky tak jako věřil, helejte cosmesi tosmesi"

 
Linda
Linda - 10.12.2009 9:02

Nábozenství je soucástí výuky celou základku (hodina týdne). Deti se krtí v kostele, ale spís k vuli tradici nez z presvedcení, proste se to tak delá. Deti si sami rozhodnou jestli se chtejí nechat konfirmovat nebo ne, to je jejich svobodná vule v 90% rodin. Ale ac je Dánsko velice demokratické tak je taky velice davové, proste delají to tak vsichni tak to udelám taky. Takze pokud se 1-2 deti ze tridy rozhodnou být nonkonfirmanty, tak je nikdo neobvinuje, ale na druhou stranu prijdou o celou tuhle davovou mánii. A navíc dánské skolství je postaveno na principu kolektivu, muzes být chytrý jako individualista, ale musís být kolektivní ve volném case / prestávkách. To se blbe vysvetluje, to je holt dánská natura. Takze i konfirmace je o kolektivu - vsichni spolecne jdou ve stredu ráno na faru (ti dva nonkonfirmanti muzou samozrejme drzet pilku a jít s nimi a nebo být rozumnejsí a prispat si), vsichni kolektivne jdou na svatou Lucii, vsichni kolektivne jdou s farárkou na výlet...... A hlavne (aspon podle mého laického vysvetlení) pubertáci nejsou blbci a kdo by se dobrovolne nechal pripravit o maxi oslavu a opravdu velké dárky (typu notebook a podobne) a navíc v podstate pro to nemusí nic udelat, jenom prezít 2 hodiny týdne nábozenskou výuku? A zbytek zivota muzou na krestanství kaslat z vysoka, pravda bude je to jednou stát 1% platu daní navíc, ale na to ve 14 nikdo nemyslí.
Pokud je tu nekdo verící tak se omlouvám ,já jsem ateista, verím v cloveka a jeho moznosti, verím ve slusnost a spoustu dalsích vecí, ale neverím, ze nekdo je nad námi a rídí nás zivot a my by jsme se mu za to meli klanit, ale na druhou stranu církevní svátky jsou príma dny volna (nakonec kdyby to byla pravda tak by se na svete nemohla dít taková spousta svinstva)

 
Deafina
Deafina - 10.12.2009 8:53

Almega: Já taky nesnáším stádnost, ale některé rituály mají velké kouzlo a půvab. smajlik - 60

Linda: Dívenka v bílé pánské košili, dokonce od důstojnické uniformy? To si dovedu představit. Určitě v tom vypadala velice něžně. smajlik - 60

 
Almega
Almega - 10.12.2009 8:32

Je to zajímavé,ale kolik asi dospělých chodí do kostela často ??Já bych děti do víry nenutila,ať se sami rozhodnou,až budou na to zralé...Já sama jsem ateista,ale mám víru svoji,nesnáším nějaké rituály a stádnost.

 
kat
kat - 10.12.2009 8:18

Pěkné...jen k té zapálené svíci..i u nás lze mít doma na vánoce betlémské světlo..tj ohěn na svíčce zJeruzaléma. K nám ho každoročně vozí skauti. chodíme si pro něj každý rok...Takže to JE možné.smajlik - 47

 
Elen
Elen - 10.12.2009 0:42

A jak se tam tedy dívají na nonkonfirmanty?

 

Zvolte stranu: 1-20 | 21-38
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77633.
    Archiv anket.