Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Co je víc? Sourozenec, nebo život v nadstandardu?

Co je víc? Sourozenec, nebo život v nadstandardu?

Nemůžeme se s manželem shodnout v názoru na druhé dítě. Já bych chtěla, on je razantně proti. Máme dvouletého syna a mně popadla touha po druhém dítěti. Když jsem se svěřila manželovi, narazila jsem na jeho tvrdý odpor.  Přitom rodinu s alespoň dvěma dětmi jsme plánovali.

Manžel argumentuje tím, že dvě děti jsou velká finanční zátěž a že si to nemůžeme dovolit. Samozřejmě, že po mém nástupu na mateřskou se nám trochu snížila životní úroveň, ale já to nevnímám nijak katastrofálně. Když jsme byli sami a oba dva jsme pracovali a slušně vydělávali, je jasné, že jsme si mohli žít naprosto bez finančních problémů. Kultura, sport, večeře v restauracích několikrát do měsíce, v zimě hory, v létě moře. To byl náš běžný standard.

Teď je to jinak, ale hlady skutečně netrpíme. To, že si nemůžeme dopřát každý týden večeři a kulturu a ani na to moře letos nezbylo, nepovažuju za nic, kvůli čemu by bylo potřeba se hroutit. Pořád si žijeme slušně, máme i rozumnou finanční rezervu, kdyby se cokoli stalo. Platíme hypotéku, ale v podstatě ve stejné výši, jako bychom bydleli v nájmu. Žádná nehorázná částka to není. Po odečtení všech měsíčních poplatků zbývá z manželova platu 15 tisíc a k tomu můj rodičák cca 7 000, tedy celkem asi 22 000. To máme na jídlo, oblečení, nějaké výlety, ušetřili jsme z toho dokonce i na auto pro mne, abych byla soběstačná.

Nepřijde mi, že bychom si druhé dítě nemohli dovolit. Manžel to ale vidí jinak. Je pro něj důležité poskytnout synovi maximální komfort, vzdělání, zájmové kroužky atd. A tvrdí, že když bude ještě jedno dítě, ta částka za to vše by se zdvojnásobila a tím pádem bychom jim nemohli dopřát tolik, jako když zůstane syn sám.

Nesouhlasím s tím. Jsem přesvědčená, že víc, než veškeré nadstandardní zajištění je sourozenec. Pokud ho synovi nedopřejeme, ochudíme o mnohem víc, než o studium na prestižní škole. Sama jsem ze čtyř dětí, nikdy jsme v žádném luxusu nežili a přesto máme mezi sebou i s rodiči velmi pěkné vztahy a mé vzpomínky na dětství jsou krásné.

Manžel je ze tří dětí, rovněž jako dítě neměl na co si vzpomněl a myslím, že tím dodneška trpí. Možná je to způsobeno tím, že je ze svých sourozenců nejstarší, druzí dva bratři (dvojčata) se narodili až když mu bylo deset let . Přiznal se mi, že jejich příchodem hodně trpěl a dlouho mu trvalo, než si na ně zvyknul. Dnes jsou vztahy mezi nimi fajn.

Je mi to líto. Vím, že o tom, kolik bude v rodině dětí, se musí vždycky rozhodnout oba dva rodiče, bohužel, u nás to vypadá, že má touha po druhém dítěti zůstane nevyslyšena. Manžel je opravdu neoblomný.

Velmi se tím trápím, moc bych to miminko chtěla a nevím, jak na manžela zapůsobit, jak ho přesvědčit, že jeho postoj je nesprávný. A že čím déle budeme čekat, tím horší pak může příchod sourozence pro našeho syna být – viz jeho osobní zkušenost.

Chtěla bych se vás zeptat, jak jste se o počtu dětí rozhodovali u vás doma? Co hrálo hlavní roli, jaké byly vaše priority? Já si pořád myslím, že i když je dnes doba docela těžká (kdy nebyla?), tak uživit a postavit do života dvě děti by přece neměl být nijak zásadní problém?

Andrea


23.7.2013   Rubrika: Partnerské problémy   |   Komentářů 38   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Co je víc? Sourozenec, nebo život v nadstandardu?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-39
loupák
loupák - 23.7.2013 7:44

Mám stejný názor jako tvůj muž,jenže u nás je to oboustranýsmajlik - 26...ALE kecala bych,že mě občas nepřepadne lítost,že máme jen jedno,protože zrovna náš synek(9let)je hodně společenský tvor a chce být stále v kontaktu s dětma,dokonce bylo období cca před 2-3 lety,že nás přemlouval k sourozenci,bylo mi ho hrozně líto a dokonce jsem i zvažovala do toho jít,naštěstí manžel nepolevil a dnes jsem upřímě rádasmajlik - 58...jako všechno to má svoje pro i proti když máš jedno,například se stále setkáváme s názorem,že jedináček musí být bezpodmínečně rozmazlenej fakan,děti mu závidí,že má všechno pro sebe,když jedeme kamkoliv,musíme s někým kdo má aspoň věkově podobně starý děti,aby měl parťáky,nebo si musíme brát jeho z mnoha bratránků a sestřenek sebou,teď dokonce nově mi řekla jedna naše sousedka z chalupy,že to bude,,pěknej mamánek papánek,,když je sámsmajlik - 20...a´t se všichni starají o sebe a neházejí všechny jedináčky do jednoho pytle,já zase znám spoustu sourozenců,kteří by si nejradši vyškrábali oči,nic si nepůjčujou,jsou k sobě zlý a bohužel se to s nima táhne až do dospělostismajlik - 26..mám sestru o 2a půl roku starší než jsem já a nedovedu si představit,že bych jí neměla,jsme nejlepší kámošky a od mala jsme se měly rádysmajlik - 60,přesto jsem netoužila po více dětech,možná pro někoho sobecký,ale tak to mámsmajlik - 58...takže milá Andreo,tohle je docela zásadní rozepře mezi manželema,vůbec neumim poradit,jak to řešit,možná bych mu ještě dala chvíli čas,přeci jenom je váš synek teprve dvouletýsmajlik - 61

 
Bellana
Bellana - 23.7.2013 7:33

Mám dva mladší bratry. Jsme si dost cizí, máme velmi odlišné povahy a nebydlíme blízko, ale jako děti jsme si spolu hodně vyhráli. Byli jsme chudí i na tehdejší poměry, přesto jsem nechtěla jsem být jedináček. Naopak, přála jsem si ještě sestru. Manžel je ze dvou dětí ten starší. Na sestru hodně žárlil a měl proč (to vidím i teď v dospělosti, kdy pořád matka dává přednost švagrové). Dohodli jsme se, že budeme mít dvě děti a máme dvě děti. Chtěli jsme mít rozestup dva roky, to se nám nepovedlo, jsou od sebe tři roky. Samozřejmě že mezi nimi byly občas třenice. Oba se přiznali, že si přáli být jedináčci tak nějak kolem osmého roku. Nejsou důvěrní přátelé, kteří by si denně volali a měli potřebu spolu probírat intimní detaily svého života, ale kdykoliv jeden druhého podpoří. V pubertě se syn vyjádřil, že žádná holka se nevyrovná jeho sestře a jedné její kamarádce a dcera totéž řekla o svém bratrovi. A překvapivě to oba mysleli jako lichotku. I teď spolu prokecaí noc, když se doma sejdou.
Nevím, jakými argumenty zapůsobit na muže, aby souhlasil s druhým dítětem. Při větším odstupu jsou to dva jedináčci, keří možná najdou společnou řeč v dospělosti. Ty tři roky jsou tak nějak maximum pro to, aby k sobě měli blíž. Peníze a všelijaké krámy jsou pro mě ten nejhloupější argument, který pro jedináčkovství je. Mám dvě kamarádky, které nemají sourozence. Jedna je sebestředná, druhá je zakřiknutá, protože na ni jako na jediné dítě byly kladeny nepřiměřené požadavky. Teď se obě musejí starat o nemocné rodiče a obě by byly rády, kdyby tu starost měly s kým sdílet. Jediný klad, který vidí, je ten, že se nebudou muset s nikým handrkovat o dědictví.

 
HelenaPa
HelenaPa - 23.7.2013 7:24

Po narození prvního dítěte jsem zjistila, že se na druhý necítím ani omylem, i když jsme si původně plánovali větší rodinu. Prostě jsem při plánování nevěděla, do čeho jdu a realita mě silně zaskočila. Taky jsem argumentovala tím, že je syn pořád ve společnosti bratránků a kamarádů, že sám není. Že takhle bude mít víc, když se nebude muset dělit. I syn na zvědavé dotazy okolí, jestli nechce sourozence, odpovídal jasné NE. Pak se prostě stalo a neplánovaně jsem otěhotněla. Mezi dětmi je rozdíl 6 let a syn si teď mimisestřičku pěkně užívá. Sice se občas ozve řev, když mu ségra něco zboří, ale jinak jsou super dvojka a navzájem se naprosto milují. Takže nakonec jsem ráda, že příroda rozhodla za mě a děti nakonec máme fakt dvě.

 
jedvatazmyje
jedvatazmyje - 23.7.2013 6:36

Jen jestli za tím není něco jiného, jestli třeba nebydlenkovatíš:-)) Anebo jestli se manžel nechystá zdrhnout a jedny alimenty jsou mu až až...

 
orinka
orinka - 23.7.2013 6:01

Asi budeš muset druhé dítě oželet. Já jsem jedináček a snad se to na mně nepodepsalo, vyrůstala jsem v hodně skromných poměrech a bez rozmazlování. Ale kolikrát jsem si říkala, jak by mi bylo líp, kdybych se mohla o starosti a trápení podělit s někým hodně blízkým. Na druhou stranu - co kdyby mezi námi byly špatné vztahy? To je prostě na každém z nás, jak si rodinu vybuduje, naši chtěli jedno dítě a tehdy jsem do toho mluvit nemohla. A až už jsem byla v rozumnějším věku, mít sourozence mě nelákalo, jezdit s kočárkem není ono, když potřebujete parťáka na hry a šuškandu.

 
sallie
sallie - 23.7.2013 1:39

asi bych začala tím, že jste se na začátku domluvili na dvou dětech.... a dále - on měl špatný vztah se sourozenci, protože tam za prvé byl veliký věkový rozdíl a navíc sourozenci byli dva, vždycky "hráli přesilovku". Podle mě je ideální rozdíl kolem dvou let, to starší si nestihne zvyknout na to, že by bylo jedináček a děti jsou plus mínus ve stejné vývojové fázi. Já jsem se ségrou o víc než pět let a až do dospělosti jsme byly vlastně vždycky mimo - když se ona začala batolit, já nastoupila do školy, když ona nastoupila do školy, mě zajímali kluci, když jí začali zajímat kluci, já nastupovala do práce....
Nicméně - na chlapa musíš racionálně - takže mu vysvětli, že určitě "ušetříte" víc tím, když děti budou blízko po sobě, je velká pravděpodobnost, že budou plynule dědit oblečení a sportovní vybavení... a než půjde starší do školy a nastanou tábory a školy v přírodě a lyžařské kurzy, tak budeš zpět v práci a bude to zase jednodušší. smajlik - 64

 
modroočka
modroočka - 23.7.2013 0:36

Mám 2 syny a dceru ... ač nejstarší trpěl žárlivostí a zřejmě i závistí na malého brášku (především v době jeho "bezmocnosti" a mojí maximální péči), postupem času si spolu vyhráli. S narozením dcery už nebyly žádné návaly zloby, dnes, v jejich dospělosti, jsou nejlepšími kamarády.
V průběhu dětství se ještě objevily otázky - koho máš, maminko, nejraději, na mě jsi nejpřísnější apod. A právě mladší syn ho vždy radikálně uměl uzemnit.
Je jasné, že můj život se vyvíjel jinak, než jsem plánovala a na jedno dítě je menší spotřeba, ale myslím si, že uskromnění se není na škodu, také je tu soutěživost mezi sourozenci apod. V dospělosti lze zase koordinovat podnikání...
Opravdu záleží na každém. Já dávám přednost rodině. Konec konců známe se celý život a víme, co od sebe můžeme čekat.
A jak vidět, tvůj manžel si svoji žárlivost a závist uchoval dodnes. Proto se rozhodl, že bude mít jedináčka. Už dopředu mu podsouvá svoje slabosti. Nemůže však vyloučit, že ho časem syn neodsouzedí za to, že nemá sourozence.
Mimochodem ... naše finanční situace po narození prvního syna nebyla dobrá. Neplánovala jsem další děti. Můj muž tenkrát řekl "nechci, aby náš syn byl na světě sám, kdyby se s námi něco stalo...". A to rozhodlo.

 
gabulina
gabulina - 23.7.2013 0:35

Byla jsem jedinacek a vzdycky jsem zavidela ostatnim, ze nejsou doma sami smajlik - 10 Ted mame 2 dcerky- necele 3 roky od sebe a je to perfektni. Samozrejme, ze se i hadaji a vsecko platime 2x, takze obcas musim i dost pocitat, aby nam vyslo na vsechny jejich konicky a pod., ale rozhodne nelituju a dcerky taky ne. Treba ted pres prazdniny si spolu krasne vyhraji a zabavi se. S kamaradama se pres leto vidi minimalne- bud jsou pryc a nebo hraji hry na pocitaci a cumi na telku, takze nemaji cas smajlik - 76 Holky ted maji 9 a 12 let.
Navic podle toho, co jsi napsala, tak mi prijde, ze vam zustane vic penez, nez co v jine rodine vydelaji oba rodice dohromady, takze financne zadny problem.
Moje matka, nechtela dalsi dite, prave kvuli tomu, abych se o nic nemusela delit a vsechno bylo jenom moje smajlik - 66 Muj manzel ma celkem fajn vztah s brachou - dobre si popovidaji a ja mu jen tise zavidim. Samozrejme mam kamaradky, ale nekdo blizsi mi hodne chybi smajlik - 65

 
Ivča+3
Ivča+3 - 23.7.2013 0:05

U nás to vždycky přišlo jako blesk z čistého nebe smajlik - 68. Kde se uživí jedno, uživí se i dvě. Ale co s manželem, to těžko říct. Jen asi moc netlač na pilu... Hodně smajlik - 45

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-39
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77178.
    Archiv anket.