Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Zdravá výživa dětí – jak na to?

Zdravá výživa dětí – jak na to?

Pediatři varují před znepokojivým nárůstem výskytu obezity u dětí a následky, které má na jejich zdraví. Příčinou je vedle nedostatku pohybu především nevhodná skladba jídelníčku. Tukové buňky se tvoří do 3 let, potom v organismu přetrvávají, takže obézní děti snadno přibývají na váze i v dospělosti. V životě na naše potomky číhá řada nástrah, tak proč je ještě dobrovolně posílat do bitvy s nadbytečnými kily?

Pro zdravé a vyvážené stravování dětí platí podobné zásady jako v případě dospělých. Ovšem racionální motivace zpravidla selhává, děti zkrátka chtějí jíst, co jim chutná, takže čím dříve zjistí, že zdravé může být i dobré, tím lépe. „Dítě je součástí stravování celé rodiny, nejlepší je, když dospělí jdou příkladem a společně omezí solení, smažení, zvýší přísun celozrnných obilnin a zeleniny. Je třeba dětem trpělivě vysvětlovat, proč jíst zdravě – například, že jim bude chybět síla na sport, budou zase nemocní, doma, bez kamarádů a podobně. Ale určitě nevyhrožovat ani neuplácet sladkostmi - když sníš papriku, dám ti čokoládu,“ radí zkušená výživová poradkyně Monika Divišová. Přidává i další praktická doporučení: „Sledujte, co dítě jí ve škole či ve školce, zajímejte se, co mu chutná, jestli si bylo přidat. Nedovolte dětem, aby si samy braly doma jídlo nebo si jej kupovaly. Jezte společně, v klidu a pohodě. Netrvejte na tom, aby vše dojedly, když děti vidí, že rodiče jedí, budou jíst taky, v žádném případě nevytvářejte okolo jídla negativní emoce. Motivujte děti tím, že je zapojíte do přípravy a nové potraviny nabízejte s nápadem - polévku podávejte v talíři s obrázkem na dně, ze zeleniny na talíři vytvořte obličej.“

 

Pitný režim je důležitý

Důležité je hlídat, aby děti přes den nezapomínaly pít, od 3 let cca 1,5 – 2 litry, nejlépe neslazených nápojů (pokud už sladit, tak medem nebo jablečným 100% džusem). Také pro děti platí zásada, že snídaně je základ a jíst se má pravidelně, 5x – 6x denně.

Čeho konkrétně se podle Moniky Divišové v (nejen) dětském jídelníčku vyvarovat? Potravin obsahujících rafinovaný bílý cukr (čokolády, oplatky, buchty, koblihy, croisanty, bábovky, müsli tyčinky, slazené nápoje, sirupy, výživa dětísycené nápoje, barevné jogurty, snídaňové cereálie, slazené džusy). Potravin obsahujících nevhodné tuky (uzeniny všeho druhu, smažená jídla, fastfood, rostlinné margaríny, tučné typy masa, sušenky, oplatky, tučné a slazené smetanové krémy). Průmyslově zpracovaných potravin (konzervy, hotové barvené pudinky, tavené sýry, bujóny). Potravinářských aditiv (konzervanty, barviva, ochucovadla, látky pro zvýšení trvanlivosti). Nadměrného používání bílé mouky (bílé pečivo a těstoviny, omáčky a polévky zahušťované bílou moukou). Nahnilé a plesnivé zeleniny (nikdy neokrajovat, rovnou vyhodit). Pozor na mořské plody a další alergizující potraviny (sója, laktóza, exotické ovoce, citrusy, burské ořechy, lepek), kravské mléko, které je nesnadno stravitelné.

 

Ideální strava pro naše děti

Naopak vhodnými surovinami pro přípravu dětských jídel jsou:

Zelenina a ovoce (batáty, avokádo, mrkev, brokolice, květák, cuketa, dýně, špenát, celer, petržel, avokádo, fenykl, jablka, hrušky, broskve, banány, hrozny, meloun, švestky, borůvky, meruňky).

Tuky (olivový olej, bio máslo, omega 3 – rybí tuk – z tučných ryb nebo ve formě doplňku stravy, mleté lněné semínko). Oříšky a semínka (do 1 roku ne, potom rozemleté vlašské ořechy, lískové ořechy, para ořechy, sezamové semínko, slunečnicové semínko, dýňové semínko, NE burské ořechy).

Sacharidy (brambory, celozrnná rýže, pohanka, jáhly, kroupy, quinoa, celozrnné těstoviny a kuskus, bulgur, neslazené instantní kaše z těchto surovin. Vločky (ovesné, pšeničné, jáhlové, pohankové). Pečivo (nejlépe kváskový chleba bez přídavků kypřidel a ochucovadel). Celozrnná mouka pšeničná, žitná (pro občasné pečení ovocných koláčů), rýžová mouka, amarantová mouka.

Luštěniny (od cca 18 měsíců červená čočka, později přidávat postupně další). Mléčné výrobky (kysané mléčné produkty, kozí produkty, neslazené bílé jogurty – ne light!, Lučina, cottage sýr, žervé, ricotta, občas kvalitní tvrdý sýr). Maso stačí dětem 1-2x týdně (bio kuřecí, krůtí, králičí, rybí), vejce v bio kvalitě.

Redakce


17.6.2011   Rubrika: Pro maminky   |   Komentářů 45   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Zdravá výživa dětí – jak na to?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45
Andriik
Andriik - 30.12.2015 12:28

No některé děti jsou tacoví vybíravci. Hlavně, že se to vyřešilo práškovým mlékem :)

 
miska121
miska121 - 28.12.2015 21:58

Já jsem kojila první 3 měsíce, pak už dcera mléko ode mě nechtěla. Nevím asi chutnalo špatně, tak jsem koupila a to vypila bez problému.

 
Andriik
Andriik - 25.12.2015 20:48

Já jsem dávala i ty šťávičky a čajíčky, když byly tepla na pitíčko a taky chutnaly.

 
Lidunkaaa
Lidunkaaa - 18.12.2015 10:41

To znám, dávala jsem ho taky, protože mi ho doporučili u doktora, že je dobré.

 
Andriik
Andriik - 15.12.2015 10:20

Dcerka mi naštěstí krásně pila mléko, které teda bohužel nebylo moje, ale z flašky. Kupovala jsem hipp.cz jejich Combiotik. Krásně rostla a teď nemá žádné problémy, že by bývala nemocná, jak se někteří ohánějí.

 
Lidunkaaa
Lidunkaaa - 14.12.2015 8:30

Moje dítě jako malé moc nedalo mléčkám a podobně než se rozpapalo. Potom jsem dala zeleninové a ovocné příkrmy a začala krásně papat.

 
loupák
loupák - 19.6.2011 9:27

Hugo-z-hor:nevím kde je ve vaší rodině problém,ale u nás to bylo tak,že synátor nejedl prostě nikde,ve školce z něho byli nešťastný,protože odmítal jíst cokoliv mu nandali,takže u nás to nebylo rozmazleností nebo umíněností...on opravdu neměl pocit hladu.....fuj hnusný období,ještě že už je za námi a proto znovu opakuju,kdo to nezažil,nepochopísmajlik - 26

 
loupák
loupák - 19.6.2011 9:22

Nika1:já i manžel jsme taky hooodně žraví až pažraví a vždycky jsme byli...no a naše dítě ne,takže zas tak jednoznačný to nenismajlik - 58

 
Hugo-z-hor
Hugo-z-hor - 18.6.2011 12:13

A ještě jsem si přečetla příspěvky - taktéž jsou bojovala s tchýní, co dětem ano a co nee. Poté, co tchán onemocněl a musí dodržovat celkem přísnou dietu, zlepšilo se to a respektují moje pravidla v jídle. Občas teda děti dostanou něco, co se mi nelíbí, ale tím, že jim to občas povolím, předcházím tomu jezení potajmu a schovávání papírků pod postel.

Ad dítě nežravec - se svýma dětma nemám problém. Ale s neteří ano. Poslední 2 měsíce ji hlídám, domů jezdí jen na víkendy. Švagrová si neustále stěžuje, že malá nejí, že je ráda, když do ní dostane 1/2 pribiňáka, sušenky, ... U nás jí s námi, to co jíme my a problém není. Teda, problém je, když je u jídla švagrová, to se malá pak všelijak kroutí a jídlo odmítá. Takže kde je problém?

 
Hugo-z-hor
Hugo-z-hor - 18.6.2011 12:01

Tak teda, já mám opačný problém - dcera v 6,5 letech při 124cm má pouhých 18kg, je hodně hubená, do kalhot věčně natahuju gumu, ... ale jí zdravě a hodně. Ve školce jí chválí, jak jí, že si chodí přidávat, pan učitel říká, že za chvíli sní i jeho smajlik - 68

 
Nika1
Nika1 - 17.6.2011 14:35

loupák: To asi nenarodí, spíš otesánek. Manžel papal a papá dobře a já taky(v roce přes 10 kg). Byla jsem žravec, co řval po 2 hodinách, že chce zase Sunárek. Babičky jásaly, jak krásně papám a podstrkovaly, mamka zuřila a dávala mini porce, no cirkus.

 
loupák
loupák - 17.6.2011 13:58

Nika1:třeba se ti narodí nežravec a ten se jim na ty,,lahůdky,,od báby a dědka z vysoka vys..esmajlik - 35teď si s tím nelámej hlavu...taky jsem byla pro tchýni a tchána vzorná snacha,než jsem se stala matkousmajlik - 88hned jsem si s nima stanovila hranice,protože jinak by to dopadlo jak popisuješ v prvním příspěvkusmajlik - 80

 
loupák
loupák - 17.6.2011 13:29

Linda:,,byla jsem ráda že jí a co jí,kdy jí,jak to jí mi bylo šumafuk,, smajlik - 47smajlik - 76....dodnes mám tendence odcházet když mu dám jídlo na stůl,nemohla jsem se dívat na jeho zhnusený ksicht a poslouchat tisíce keců,s čím,že ho chci zase otrávitsmajlik - 36

 
Nika1
Nika1 - 17.6.2011 13:29

Jak jsem psala, je to o přístupu, kdy nikoho nerespektují a když se matka dítěte ozve, tak je hysterka a dělá se to potajmu. Tenhle článek vytisknu a dám ho na ledničku, aby si to manžel přečetl. Myslím, že budou do budoucna boje, kdy se budeme hádat, že děti beze mně ke tchánovcům nesmějí. Jenže jak to uhlídat, když jsem v práci víc než manžel, že? Kluk známé je tlustý a oni mu cpou samý sračky.

 
Linda
Linda - 17.6.2011 11:57

loupák: vsechny mé zásady vzaly u první dcery za své. Byla jsem ráda ze jí a co jí, kdy jí, jak to jí mi bylo sumafuk ,hlavne ze jí a predevsím zustane to v ní. Nase holcicka byla shopna i neco do sebe nasoukat, za pul hodiny ji napadlo ,ze ji to vlastne vubec nechutnalo a vsechno vyzvracela. Neznám vetsí puchadlo nez umelé mléko po pulhodine v detském zaludku. To se nedalo vyprat, vyvetrat, nic. Prvních 7-8 mesicu jsem mela pocit, ze permanentne smrdím. Jak já byla stestím bez sebe, kdyz se mi povedlo nacpat do ni kousek banánu nebo rýzové kase - i kdyby to z ní zase vyslo tak to aspon tak príserne nesmrdelo smajlik - 34.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77200.
    Archiv anket.