Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Zdravá výživa dětí – jak na to?

Zdravá výživa dětí – jak na to?

Pediatři varují před znepokojivým nárůstem výskytu obezity u dětí a následky, které má na jejich zdraví. Příčinou je vedle nedostatku pohybu především nevhodná skladba jídelníčku. Tukové buňky se tvoří do 3 let, potom v organismu přetrvávají, takže obézní děti snadno přibývají na váze i v dospělosti. V životě na naše potomky číhá řada nástrah, tak proč je ještě dobrovolně posílat do bitvy s nadbytečnými kily?

Pro zdravé a vyvážené stravování dětí platí podobné zásady jako v případě dospělých. Ovšem racionální motivace zpravidla selhává, děti zkrátka chtějí jíst, co jim chutná, takže čím dříve zjistí, že zdravé může být i dobré, tím lépe. „Dítě je součástí stravování celé rodiny, nejlepší je, když dospělí jdou příkladem a společně omezí solení, smažení, zvýší přísun celozrnných obilnin a zeleniny. Je třeba dětem trpělivě vysvětlovat, proč jíst zdravě – například, že jim bude chybět síla na sport, budou zase nemocní, doma, bez kamarádů a podobně. Ale určitě nevyhrožovat ani neuplácet sladkostmi - když sníš papriku, dám ti čokoládu,“ radí zkušená výživová poradkyně Monika Divišová. Přidává i další praktická doporučení: „Sledujte, co dítě jí ve škole či ve školce, zajímejte se, co mu chutná, jestli si bylo přidat. Nedovolte dětem, aby si samy braly doma jídlo nebo si jej kupovaly. Jezte společně, v klidu a pohodě. Netrvejte na tom, aby vše dojedly, když děti vidí, že rodiče jedí, budou jíst taky, v žádném případě nevytvářejte okolo jídla negativní emoce. Motivujte děti tím, že je zapojíte do přípravy a nové potraviny nabízejte s nápadem - polévku podávejte v talíři s obrázkem na dně, ze zeleniny na talíři vytvořte obličej.“

 

Pitný režim je důležitý

Důležité je hlídat, aby děti přes den nezapomínaly pít, od 3 let cca 1,5 – 2 litry, nejlépe neslazených nápojů (pokud už sladit, tak medem nebo jablečným 100% džusem). Také pro děti platí zásada, že snídaně je základ a jíst se má pravidelně, 5x – 6x denně.

Čeho konkrétně se podle Moniky Divišové v (nejen) dětském jídelníčku vyvarovat? Potravin obsahujících rafinovaný bílý cukr (čokolády, oplatky, buchty, koblihy, croisanty, bábovky, müsli tyčinky, slazené nápoje, sirupy, výživa dětísycené nápoje, barevné jogurty, snídaňové cereálie, slazené džusy). Potravin obsahujících nevhodné tuky (uzeniny všeho druhu, smažená jídla, fastfood, rostlinné margaríny, tučné typy masa, sušenky, oplatky, tučné a slazené smetanové krémy). Průmyslově zpracovaných potravin (konzervy, hotové barvené pudinky, tavené sýry, bujóny). Potravinářských aditiv (konzervanty, barviva, ochucovadla, látky pro zvýšení trvanlivosti). Nadměrného používání bílé mouky (bílé pečivo a těstoviny, omáčky a polévky zahušťované bílou moukou). Nahnilé a plesnivé zeleniny (nikdy neokrajovat, rovnou vyhodit). Pozor na mořské plody a další alergizující potraviny (sója, laktóza, exotické ovoce, citrusy, burské ořechy, lepek), kravské mléko, které je nesnadno stravitelné.

 

Ideální strava pro naše děti

Naopak vhodnými surovinami pro přípravu dětských jídel jsou:

Zelenina a ovoce (batáty, avokádo, mrkev, brokolice, květák, cuketa, dýně, špenát, celer, petržel, avokádo, fenykl, jablka, hrušky, broskve, banány, hrozny, meloun, švestky, borůvky, meruňky).

Tuky (olivový olej, bio máslo, omega 3 – rybí tuk – z tučných ryb nebo ve formě doplňku stravy, mleté lněné semínko). Oříšky a semínka (do 1 roku ne, potom rozemleté vlašské ořechy, lískové ořechy, para ořechy, sezamové semínko, slunečnicové semínko, dýňové semínko, NE burské ořechy).

Sacharidy (brambory, celozrnná rýže, pohanka, jáhly, kroupy, quinoa, celozrnné těstoviny a kuskus, bulgur, neslazené instantní kaše z těchto surovin. Vločky (ovesné, pšeničné, jáhlové, pohankové). Pečivo (nejlépe kváskový chleba bez přídavků kypřidel a ochucovadel). Celozrnná mouka pšeničná, žitná (pro občasné pečení ovocných koláčů), rýžová mouka, amarantová mouka.

Luštěniny (od cca 18 měsíců červená čočka, později přidávat postupně další). Mléčné výrobky (kysané mléčné produkty, kozí produkty, neslazené bílé jogurty – ne light!, Lučina, cottage sýr, žervé, ricotta, občas kvalitní tvrdý sýr). Maso stačí dětem 1-2x týdně (bio kuřecí, krůtí, králičí, rybí), vejce v bio kvalitě.

Redakce


17.6.2011   Rubrika: Pro maminky   |   Komentářů 45   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Zdravá výživa dětí – jak na to?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45
Jarča*
Jarča* - 17.6.2011 11:51

loupák: nežravec - to byl nejstarší syn, tak vím, o čem mluvíš. Zato tu nejmladší musím někdy krotit, že si připadám až jako krkavčí matkasmajlik - 68

 
Jarča*
Jarča* - 17.6.2011 11:49

Juana: tak dobře, no, já vím, že některým dětem to chutná... Mně jako dítěti pivo nikdy nechutnalo a naučila jsem se ho pít až tak ve 30 (taky příležitostně)smajlik - 68

 
loupák
loupák - 17.6.2011 11:31

To je všechno moc pěkný,ale né každé dítě zdravá jídla jí....náš synátor je do dneška na pěstičku s jídlem,takže od mala byl živ na polévkách,ty měl rád,takže zeleninu i když vařenou jsem do něj dostala,ALE to je asi tak všechno....vůbec neměl do nějakých 4 let pocit hladu,kdybych do něho něco nedostala téměř násilím(kdo to nezažil nepochopí),tak by mi zřejmě zemřel na podvýživu...taky jsem si malovala když jsem byla těhotná co všechno moje dítě bude dělat a nebude a jak mu pěkně budu vyvařovat a dávat jíst jen to nejlepší,joooo to si maluje každý,jenže když se vám narodí nežravec,tak pak to jde těžko a jste rádi,že do něho dostanete knedlík s omáčkousmajlik - 63....dnes je mu 7 a protože hraje fotbal,docela se rozjedl,tak to začíná být lepší a lepší.....smajlik - 105

 
Juana
Juana - 17.6.2011 11:16

Jarča*: my jako děti olizovaly pěnu naprosto pravidelně a mně dávali pivo - sedmičku - od dvou let, protože jsem nechtěla jíst. Přesto ze mne není alkoholik a nikdy jsem alkohol později nevyhledávala. Zůstalo jen u piva a u vína, a to ještě příležitostně. smajlik - 68

 
Linda
Linda - 17.6.2011 11:00

Muzu mluvit pouze z vlastní zkusenosti a to: první dcera nezerka - to co specialista doporucuje díteti na den dceri vystacilo tak na mesíc. A jeste dneska její porce je srovnatelná s porcí pro 3letou neter. ALe coby batole milovala plnotucné mléko, toho vyzahla tak pullitr denne a pozdeji nekdy zacátkem skolky se dala na jogurty. A syrová zelenina a ovoce tím je ziva. Druhá dcera sezrala kdykoliv cokoliv a vecne hladová. Opet vydrzelo ji to dodnes, jenom nesnese pohled na jídla z jednoho kastrolu, to ji zvedá kufr. Takze pokud bych ji chtela donutit k diete muzu vyvarovat paellu, rizoto, lasagne apod smajlik - 34

 
Jarča*
Jarča* - 17.6.2011 10:41

dítětismajlik - 76

 
Jarča*
Jarča* - 17.6.2011 10:40

Bellana: teď jsem si vzpomněla na jednu známou, jak dávala asi osmiměsíčnímu dítěty olizovat pěnu z pivasmajlik - 65

 
Bellana
Bellana - 17.6.2011 10:37

V Anglii mě šokovala mladá žena, která kojenci, který ještě neuměl ani sám sedět, dávala hranolky namočené v kečupu. Musela jsem jít jinam. Měla jsem chuť ji přes tu ruku majznout. Ale tříleté dítě snad jednou dvakrát za měsíc pár hranolků smlsnout může.

 
Bellana
Bellana - 17.6.2011 10:33

Dávat někomu potravinu, na kterou je alergický, dávat dítěti "ochutnat" alkohol, kouřit v místnosti, ve které je dítě, je na zabití nebo alespoň odebrání práva styku s dítětem. Ale dělat scény kvůli tomu, že zdravé dítě snědlo koblihu nebo anglickou, to je zase na psychiatra. Nic se nemá přehánět.

 
Almega
Almega - 17.6.2011 9:49

Našim dětem jsme nedávali až asi do 1.-2.třídy žádné čokolády,sušenky,mléko,byly zcela neskutečně zdravé celou školní docházku až tak do 15,pak si už samy jedly,co jim chutnalo a vzápětí tu byly choroby...Takže na té zdravé výživě něco je...Je hnusné,když babka s dědou tajně cpou vnoučatům škodliviny a ještě je tím učí lhát rodičům-za to by měli být potrestáni odejmutím těch vnuků!!Když si ničí svoje zdraví,tak to je jiný problém,ale dát ročnímu dítku pít pivo nebo likér-to chtějí z něj udělat alkoholika???To je na pěst!!

 
Leii
Leii - 17.6.2011 9:42

Juana: taky mě to napadlo...avokádo, batáty a hlasité NE burákům...smajlik - 75

 
Juana
Juana - 17.6.2011 9:13

Jíst jen ty vybrané potraviny, to musí být smutný život. Pobavily mi batáty, když už někdo překládá článek z angličtiny, mohl by to upravit na české reálie. Neříkám, že by člověk měl jíst jen bůček a knedlíky, ale nedopřát čas od času něco nezdravého je týrání. smajlik - 16 Snažím se krmit rodinu zdravě, ale přiznám se - koblihu děti občas taky dostanou, stejně tak i kupované sušenky. Akorát bonbony, ty se u nás prakticky nekupují, kromě šalvějových.

 
Jarča*
Jarča* - 17.6.2011 9:02

No, chtěla bych vidět, kdo tohle dodržuje. Zvlášť když se dítě později stravuje ve školce, družině.
Nika1: to je běs, předpokládám, že z toho mají patřičnou srandusmajlik - 37

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 17.6.2011 9:00

Nika1 - smajlik - 36

když jsem své známé při jejich čestých návštěvách vytýkala, že nemá nosit sladké, že toho máme doma moc tak to strčila vždy potojmu aby mámě nic neříkaly a zblajzly to samy. Holky měly za postelema papírky, tím se to vždy provalilo. Máma zlá teta hodná.

 
Nika1
Nika1 - 17.6.2011 8:36

A taky prosím napište, co dělat s tchýní, tchánem, když 1-2 letému dítěti dávají tajně pivo, likér, Vysočinu, brambůrky, čokoládu, ačkoliv má na ní alergii. Nejde o moje dítě, ale až jednou dítě mít budu, přece nemůžu zakázat manželovi se stýkat s vlastními, nechci říci dále jakými, rodiči. Co pak?

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77200.
    Archiv anket.