Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Nevhodný dárek. Děti nám darovaly štěně.

Nevhodný dárek. Děti nám darovaly štěně.

S manželem se strašně zlobíme na naše dospělé děti, protože na nás ušily pěknou boudu. Udělaly něco, co s nedělá, postavily nás před hotovou věc a vůbec je nezajímá, jak se teď cítíme. Bez toho, aby se nás předem zeptaly, nám totiž koupily štěně.

Jsme už s mužem oba v důchodu, oba jsme měli dost fyzicky náročné zaměstnání, takže ten důchod si užíváme. Vhovuje nám klid, časová svoboda a možnost dělat jenom to, co se nám zrovna chce. Občas si vyjedeme někam na výlet, zajdeme do kina, sem tam i do divadla, ale to ne moc často. Hodně rádi jsme ale spolu i doma. Čteme si, povídáme, hrajeme karty, koukáme se na televizi a tak. Jednou měsíčně máme na celý víkend vnoučata. Musím říct, že s mužem máme moc hezký vztah, je nám spolu dobře, nejdeme si na nervy. To ani náhodou.

S tím, jak trávíme a čas a jak žijeme jsme oba spokojení a vyhovuje nám to. Ne tak našim dospělým dětem, kterým už je oběma přes třicet let. Synovu sedmatřicet, je ženatý a má dvě děti a dceři je o tři roky méně, zatím je svobodná a bezdětná.

Už před nějakou dobou začal jak syn tak dcera (asi se nějak domluvili) kritizovat náš způsob života. Podle nich jsme málo akční, hnijeme doma a o nic pořádného se nezajímáme. Tenhle názor si nenechali vymluvit, zasekli se na tom, že to tak je a basta. Došlo to tak daleko, že jsem se už ani netěšila na jejich návštěvy, protože to bylo samé peskování z jejich strany, jako bychom s mužem byli malí. Dost často jsme se s nimi i pohádali, to pak dali chvíli pokoj a za čas začali nanovo. Nejdřív nenápadně – co jste dělali, kde jste byli atd. atd. A pak, když usoudili, že naše aktivita neodpovídá jejich představám, začali nás moralizovat.

Teď jsme měli s mužem výročí svatby, přirpavila jsem pohoštění a obě děti i vnoučata jsme pozvali na oslavu. Těšila jsem se, že alesdpoň u téhle příležitosti proběhne návštěva v klidu. A to jsem se pořádně zmýlila. Oni nám totiž přinesli štěně! Normálně, bez předchozí domluvy pořídili dvouměsíční fenku jorkšírského teriéra  a dali nám ji jako dárek k výročí. Totálně nás tím šokovali. Nemile. Nikdy jsme psa neměli a ani jsme nikdy nepřemýšleli, že bychom si ho někdy pořídili. Tak jsme dětem řekli, že takovéhle dárky se bez předchozí domluvy nedávají a že pejska nechceme, ať si ho vezmou zpátky. Syn i dcera byli strašně uražení, prý to myslí dobře, chtějí, abychom měli v důchodu nějakou náplň a nutnost každý den vyjít na procházku. Prostě takové ty jejich chytré řeči.

Stáli jsme s mužem na svém, že pejska nechceme, že kdybychom chtěli, pořídili bychom si ho sami a trvali jsme na tom, ať si ho odnesou. Na to oba řekli, že to v žádném případě nejde, dcera by neměla možnost se o něj kvůli své práci od rána do večera starat a syn se snachou už jednoho psa mají a druhý v domácnosti by byl problém. A že nám tím pádem nezbývá nic jiného než si pejska nechat. Nechtěli jsme na to přistoupit, došlo k opravdu nehezké slovní přestřelce a celá situace dopadla tak, že se děti i s vnoučaty najednou nahonem sebrali a doslova zdrhli z našeho bytu a tu fenečku nám tam nechali.

To se odehrálo teď o víkendu v sobotu. Pejsek nám tedy zůstal proti naší vůli. Nejsme necitové, ta psí holčička za nic nemůže, je to nevinné štěňátko, přítulná, roztomilá. Přiznávám, není těžké si ji zamilovat. Asi to dopadne tak, že nám zůstane, postaráme se o ni, samozřejmě. Ale máme v sobě hodně hořkou pachuť z chování našich dětí. Oni nás natlačili do situace, kterou jsme nikdy nechtěli řešit. Psa jsme nechtěli, je to starost. Teď řešíme loužičky, studujeme, jak na stravu a tak. A taky přemýšlíme, co s ní, když budeme chtít do divadla nebo do kina. Máme na děti hrozný vztek a občas nás napadne to štěne prostě vzít a jednomu nebo druhému ho odnést. Ale kdoví, jak by to pro tu fenečku dopadlo a kde by nakonec skončila.

Co byste dělaly a hlavně jak byste se cítily, kdyby vám vaše děti udělaly to, co ty naše nám? Připadá vám tohle jejich chování v pořádku? Oni si totiž vůbec neuvědomují, že by udělali něco špatně.

Milada


2.11.2016   Rubrika: Děti. Výchova, škola   |   Komentářů 46   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Nevhodný dárek. Děti nám darovaly štěně.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-46
Verera
Verera - 2.11.2016 9:52

Zvířata se jako dárky bez předchozího souhlasu nedávají, to je bez debat.

Co tedy teď - můžete si ji nechat, ale bude vás to patrně zatěžovat a budete muset plánovat všechny činnosti s ohledem na psa. Někdy to jde, někdy je to složité. Pohlídají vám děti psa když odjedete na 14 dní k moři?

Pokud si ji nechat nechcete a je to čistokrevný pes s papíry, bylo by možné kontaktovat chovnou stanici a domluvit se s chovatelem. Slušný chovatel má zájem , aby štěně bylo v dobrých podmínkách a jorkšíra celkem snadno umístí jinde. Horší to bude, jestli je to bezpapírák, tam se chovatel patrně zajímat nebude, ale takhle malé štěně se dá prodat dál a můžete se se zájemcem setkat, prověřit.

Útulky nic takového nedělají, to není sběrna psů, které majitelé nechtějí. Nanejvýš ji někde vezmou za poplatek. Možná spíš nějaká menší organizace, která se zabývá psy by mohla poradit.

Ale asi bych fenku vzala synovi. Nevím, proč by měl být problém jeden pes navíc, tedy pokud zrovna nemají nějakého žárlivého pitbula. Ostatně jak by vám ji mohli hlídat, pokus by se psi nesnesli.

 
Piafka
Piafka - 2.11.2016 9:44

Děti jsou asi přesvědčeny, že máte málo fyzické aktivity. To je možné, můžou to jednou říct, ale tím to končí. Neustále vás na to upozorňovat, pátrat po vašem podrobném denním programu a završit to nákupem psa, to je přes čáru.
Hodně lidí si neuvědomuje, že pokud jejich rodiče celý život pracovali fyzicky, mají tělo unavené a opotřebované mnohem víc než lidé pracující jinak, než rukama. Od toho se pak odvíjí jejich aktivity a to i v důchodu. Způsob relaxace a trávení volného času podle mě s tím, jakou má člověk profesi, dost souvisí.
Co se týká psa, pokud nechcete být vázaní na péči o něj, což je pochopitelné, obraťte se na útulek nebo jinou instituci, která se o něj bude umět dobře postarat. A udělejte to bez výčitek svědomí!

 
Betty
Betty - 2.11.2016 8:58

Já osobně bych štěně dovezla k dětem domů, ať ho vrátí majiteli a ten mu najde jiný domov. Protože když ho pošlete dál, tak se děti urazí víc a takto si snědí, co nadrobily. Ony dětičky moc rády mluví rodičům do života, přesně vědí, co by měli a neměli. Ale tohle je už silně přes čáru, jak mám psy ráda a doma ho mám. Naučte se si svůj klid uhájit za každou cenu.

 
sharon
sharon - 2.11.2016 8:47

zůstává až rozum stát co si mladí dovolí .....pes není hračka je to živá bytost , naše děcka by to ani nenapadlo.....smajlik - 76

 
Almega
Almega - 2.11.2016 8:42

Nevím,jak je možné,že se dospělé děti tak nepatřičně montují rodičům do jejich života! Bohužel,i my jsme zakusili pokusy o buzeraci ze strany dcery,která nám zničehož nic začala,sotva jsme šli do důchodu,řídit život všelijakými nevhodnými řečmi,jako bychom byli náhle nesvéprávní,dementní,tělesně postižení a pod.Zvíře,jakékoliv,ovlivňuje život na dost dlouhou dobu,to si ti mladí asi hned neuvědomí.Kdo zvíře chce mít,pořídí si ho sám,takto nezbývá,než štěně udat jiným lidem,co se třesou skákat kol psa od rána do večera,neb nemají (neměli by)jinak co ve svém volném čase dělat!

 
Ivi
Ivi - 2.11.2016 8:39

Od dětí je to opravdu podpásovka, ale v tuhle chvíli jde myslím hlavně o toho malého tvorečeka, který samozřejmě vycítí, že ho nechcete. Rozhodněte se rychle - buď si fenečku nechat a milovat ji nebo jí najít jiný domov, kde ji budou vítat a mít rádi, aby to malé stvořeníčko mělo jasnou budoucnost. smajlik - 75 Jorkšíři jsou báječní psíci, mám už třetí jorkšíří holčičku, tak vím o čem to je. A nevadí mi se psíkovi trochu přizpůsobit, protože mi to oplácí obrovskou bezpodmínečnou láskou za všech okolností (jako ostatně každý psík). Myslím, že za své starání dostávám víc, než dávám. A je pravda, že někdy bych nejraději ani nevylezla z bytu a s čubičkou musím aspoň na chvilku (se psem by to bylo na déle), takže i pro mou kondici je to dobré. smajlik - 68

 
Linda
Linda - 2.11.2016 8:37

Chapu vase pocity, deti (byt dospele) bych zabila smajlik - 36. Jsem psi mama, takze ne za psa, ale k vuli tomu, jak vam kecaji do vaseho zivota. Jednou jste svobodni, svepravni, dospeli jedinci a vsem ostatnim muze byt sumafuk co a jak a kde a s kym delate ci nedelate. Pokud to odmitaji respektovet tak mate dve moznosti - chovat se stejne jako vase deti a kecat jim do vseho a nebo zrusit vztahy dokud se deticky laskave neuklidni!!!

Sednete si s manzelem a zamyslete se nad tim - jste shopni dlouhodobe (mluvim o nasledujicich 15 letech plus minus) shopni a ochotni se starat o psa? Vemte vsechna plus i minus, poradte se s internetem, zajdete nekde v okoli do nejake chovne stanice ci na veterinu a promluvte si s odbornikem, co vsechno muzete od psa cekat. A podle toho se rozhodnete zda si psa nechate a nebo date k adopci - muzete sami podat inzerat a vybirat z nahodnych zajemcu, muzete fenecku odevzdat nekam do utulku, mozna nekdo ze znamych by mel zajem.
Pes se da vycvicit byt doma sam, tudiz pokud vas nejvetsi problem je jednou za cas dojit si za kulturou muze na vas cekat doma sama (a prospi to). Neni problem takhle malyho psa vzit v podstate kamkoliv s sebou, pokud vyrazite na nekolika km prochazku vemte s sebou tasku nebo ruksak v kterym ji castecne ponesete. Stene ujde najednou tak 2-3km, dospely pes klidne 10. Pokud jezdite na dovolene existuje milion moznosti kam muzete vzit psa s sebou, poplatky jsou minimalni (napriklad v penzionu pri dvou platicich hostech je noc pro jednoho psa kolem stovky). Co je drahy je penzion pro psa pres leto pokud letate na dovolenou k mori (ale to si nikde nepsala takze to nebude aktualni). Spis coby duchodce bych uvazovala nad financema. Jorksirak nastesti moc nesezere, tipla bych to tak na kilo granuli tydne, takze to by vas pri dvou duchodech nemuselo zatezovat nad miru. Horsi je veterina, i kdyby byl pes 100% zdravy tak potrebuje jednou do roka ockovani a prohlidku a pozdeji cisteni zubu. Pak tu jsou povinne poplatky a pojisteni. Pes se da pojistit proti urazu apod, aby v pripade nehody vas veterina nezruinovala, kolik to stoji netusim.
PS - jak stare je stene? Bacha na povinne prvni a druhe ockovani a chipovani. Neznam ceske zakony, snad ti to tu nekdo poradi a nebo mrkni na google / zavolej na nejblizsi veterinu.

 
Abrasia
Abrasia - 2.11.2016 8:25

No, asi žiju v nějakém jiném vesmíru, tohle by u nás nikdo nezkusil. A pokud už by to v nějakém pominutí smyslů udělal, odnesl by si ho zpátky. Zcela bez diskuzí.

 
Anče
Anče - 2.11.2016 8:24

smajlik - 105Pominu moudra o tom,co kdo má dělat,jak se chovat.Fenečka je u vás=nechcete ji a nedivím se.Konečně si užíváte svobody a volnosti nezatížení starostí o domov,kam ,musíte, kvůli domácnosti s dětmi.Naprosto rozumím!Jedinou možností je zeptat se dětí,zda by pejsek nešel vrátit do chovaetlské stanice - často se to takhle děje,když je pejsek ,nevítaný,.Dali vám k pejskovi papíry původu-tam je to psané.Jinak doporučuju navštívit veterináře - zeptat se,zda někdo nechce štěně,dát inzerát do místního tisku,povídat to známým a sousedům-třeba se někdo najde.Je to drahý pes,domluvte se s dětmi,kolik za něj,peníze si nechte. Řešte to hned - štěně mají lidi rádi a jorkšír je ve všeobecné obliběsmajlik - 105,dospělého psa-to je horší k ,adopci,.

 
Pentlička
Pentlička - 2.11.2016 8:11

Zvířátka jsou živí tvorové a dávat je někomu jako překvapení, často nevítané, se prostě nedělá. Miladu naprosto chápu. Moje děti, hlavně dcera, mě také neustále přemlouvají, ať si pořídím psa, vadí jim pomyšlení, že jsem sama. Jen doufám, že nikoho z nich tak blbý nápad, jako darovat mi štěně, nenapadne. Psa nechci právě kvůli tomu, že je pak člověk nucen neustále přizpůsobovat svůj život zvířátku a ztratí svobodu.

 
mam-ča
mam-ča - 2.11.2016 7:53

Pejska je mi líto, ale prostě bych ho nabídla k adopci. Třeba přes ten útulek, jak napsala ploduška.
Dospělé děti se prostě musí naučit, že jste dospělí a svéprávní, a pokud byste chtěli psa, tak si ho po zralé úvaze dokážete pořídit sami.
Tohle je od dětí sprosté vydírání, vrazit vám štěně a utéct jak malí uličníci.
Kalkulují s tím, že jste hodní a že vám bude fenečky líto, tak se o ní postaráte.
Co přinesou příště ? Krokodýla ?smajlik - 56
Mít psa je fajn, ale je to povinnost na 10-15 let. Budete schopní se tak dlouho starat ? A co když nebudete ? Postarají se o pejska děti ?

 
Jagea
Jagea - 2.11.2016 7:22

Naprostý souhlas s orinkou.
Ovšem hrubě nesouhlasím s Bety, nechat psa dětem za dveřmi, no to snad nemyslí vážněsmajlik - 76

 
orinka
orinka - 2.11.2016 7:17

A ještě mi napadlo: mladí pejska doma mají?? Jak by to asi dopadlo, kdyby to bylo opačně a zákeřně jste vnoučkům nadělili štěňátko vy? A taky bez předchozí domluvysmajlik - 42

 
orinka
orinka - 2.11.2016 6:41

Těžká volba. Když si pejska necháte (já se na začátku lekla, že vám věnovali vlčákasmajlik - 68), bude po jejich. Když se ho zbavíte, budete mít výčitky svědomí. Každopádně je bezohledné vůči každému manipulovat s jeho způsobem života. Ale pes už je jednou tady a žádné řešení není docela správné. No, ale jorkšír....není to ten pes, co se nosí v kabelce? Není problém s ním podnikat výlety a to divadlo...to může prospat doma v pelíšku u misky něčeho dobrého. Děti by ale zasluhovaly...

 
Ploduska
Ploduska - 2.11.2016 6:36

Bety:
Přesně tak. Žít se psem je celé jinak než bez a na dlouhé roky
Nebo ho dát na inzerat - treba pres útulek , aby byl novy majitel trochu prověřený ... ( my tak řešili čistokrevnou kočku )
Hlavně co nejdřív ...

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-46
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77178.
    Archiv anket.