Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Víte, kolik bere váš muž? Ten můj to tají.

Víte, kolik bere váš muž? Ten můj to tají.

Už dlouho přemýšlím, že sem napíšu svůj dotaz. Jde o problém s financemi, respektive s přístupem mého manžela. Jsme spolu čtyři roky, máme tříletou holčičku, se kterou jsem doma, od září nastupuju do práce. Než jsme se vzali, tak jsme spolu dva roky chodili, ale nežili jsme spolu. Sestěhovali jsme se až po svatbě do bytu, který jsem dostala od mých rodičů. Zdědili ho po dědovi a než byl potřeba pro mne, tak ho pronajímali.

S manželem jsme před svatbou samozřejmě mluvili o společném fungování, o představách, co a jak v naší společné domácnosti zařídíme. Asi jsem už tehdy podcenila signály, které vysílal, kdykoli přišla řeč na peníze. Vždycky to nějak zaonačil a odvedl pozornost jinam. Dřív mi to nevadilo, ale od doby, co jsem na mateřské, mne to čím dál víc užírá. Já totiž vůbec nevím, kolik on bere měsíčně výplatu. Když se ho přímo zeptám, řekne mi, že mne to nemusí zajímat a jestli mi snad něco chybí.

Nechybí, to je pravda. Dává mi každý měsíc peníze na jídlo pro nás všechny 7 000,-, poplatky za byt za sebe a půlku za dceru, platí benzín do auta a dovolené hradí taky celé on sám. Já ze svého rodičáku zajišťuju oblečení pro sebe a pro dcerku, platím svou životní pojistku, bydlení za sebe a druhou půlku za malou a telefon. Nijak si nevyskakujeme, ale zároveň ani nestrádáme. Problém je vždycky jen když s těmi penězi na jídlo nevystačím, což se mi občas stane, tak to pak dorovnávám z rodičáku, což mi pak chybí. Ale když přijdu za manželem, aby mi dal nějaké další peníze, že nemám, vynadá mi, že neumím hospodařit.

Kvůli ničemu jinému u nás neshody nejsou, jen ohledně peněz. Čím dál víc mi dochází, že jsem v dost nedůstojné pozici. On dá měsíčně na domácnost a „na dítě“ celkem cca deset tisíc a jinak mu všechny jeho peníze zůstávají. Vůbec nevím, kolik bere, kolik má sám pro sebe někde bokem ušetřeno. Podle tabulek jsem zjišťovala, kolik by asi tak mohl na své pracovní pozici brát a vyšlo rozpětí od třiceti do padesáti tisíc. Takže myslím, že kolem těch čtyřiceti mít bude.

Teď jsme se naposledy pohádali už opravdu hodně. Řekla jsem mu, že jsme manželé a že bych měla mít o financích přehled a on s tím nesouhlasí, prý mi do jeho výplaty nic není a má mi stačit, že nás zabezpečí. Zmiňoval taky dovolené, které hradí on komplet a když si občas vyjdeme někam na večeři nebo do kina, tak to taky platí on.

Stydím se o tom s někým mluvit, myslím, že tento model není úplně v pořádku. Proto bych se vás chtěla zeptat, jestli jsou mé pocity správné. Hlavně mě zajímá, jak to máte doma ohledně financí zařízené vy a úplně nejvíc by mě zajímalo, jestli máte přehled, kolik váš partner bere a jestli si spoříte peníze dohromady jako manželé, nebo každý sám. Předem vám moc děkuji za vaše názory.

Adéla


29.6.2015   Rubrika: Partnerské problémy   |   Komentářů 49   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Víte, kolik bere váš muž? Ten můj to tají.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-49
Mirrka
Mirrka - 30.6.2015 18:34

Neporadim, ak sa budeš domáhať informácií "na ktoré máš právo" napr. môžeš napísať zamestnávateľovi list kde ho požiadaš o informáciu o manželovom príjme...ale toto bude podľa mňa začiatok konca vášho vzťahu. Je od neho hulvátske že ťa necháva v tak nedôstojnej pozícii a trebárs pri mojej povahe by som s ním už nebola. Takže ťa celkom obdivujem/nechápem ako takto môžeš žiť, na druhej strane viem že tak žije veľa žien aj keď je to nezákonné. ale vedia že domáhať sa práva by bol koniec ich manželstva.

U nás muž zarába cca 3xviac ako ja, prístup k financiám mám neobmedzený, mám platobnú kartu od jeho účtu a tú prednostne používam, som vcelku sporivý typ takže nemíňam, moja výplata+prídavky na deti sa sporia na mojom účte ku ktorému má prístup manžel. Z môjho účtu platíme väčšie výdavky čo sa týka domu (naposledy zateplenie, fasádu, bránu...). Z manželovho splátky za auto, hypotéku a bežné výdaje/poplatky. Ak si chcem dopriať nejaké drahšie oblečenie tak platím zo svojho účtu, tam mám potom prehľad čo som kedy kúpila. Z môjho účtu som platila trebárs tábor deťom, zálohu na tohtoročnú dovolenku. Muž platil novú gaučovku, kosačku, doplatil dovolenku. Pri väčších výdajoch sa dohodeme z ktorého účtu to zaplatíme aby sme míňali tak nejak rovnomerne. Teraz si z môjho účtu zaplatím rehabilitačný pobyt, muž zase zafinancuje vreckové na dovolenke.

 
Megí
Megí - 30.6.2015 16:35

ax: nikdy by mne, a myslím že ani nikoho jiného normálního, nenapadlo podle výpisu z účtu sestavovat denní rozvrh kde a kolik manžel utratil. Jak už jsem psala, vadí mi, že platí za dceru polovinu poplatků za byt + za sebe. Manželka ať z rodičáku zaplatí za sebe a druhou polovinu za dceru? Co je to za logiku? To jako např. spotřebu vody rozpočítá na třetiny a zaplatí jen za sebe a půl za dceru? Ať si klidně šetří na "horší časy", ale tohle mi připadá opravdu na hlavu postavené....

 
ax
ax - 30.6.2015 14:08

Ačkoliv vím, že rodinné právo říká, že v manželství je vše napůl, tak si dovolím oponovat většině diskutujících. On žije v jejím bytě, což znamená, že v případě rozvodu by odešel s holým zadkem a s igelitkou. Když by to bylo opačně a Adéla byla v domě, který patří jen manželovi, všechny bysme jí tu radily, že do společné kasy určitě nemá odvádět celý svůj příjem, protože by toho mohla jednou litovat, takových článků už tu byla hromada.
Nehodlám tu polemizovat nad tím, jestli 7000 Kč je moc nebo málo, ale chápu, že nemá chuť odvádět manželce vše. Myslím, že většina diskutujících tady jsou starší ročníky a je skvělé, že skutečně u vás funguje společné hospodaření, ale dnešní třicátníci už takoví nejsou - nechtějí, aby si manželka z bankovního výpisu zpětně sestavovala jejich denní rozvrh, kdy, kde a za kolik byl.

 
kareta
kareta - 30.6.2015 11:55

dadka: smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47

 
denda04
denda04 - 30.6.2015 10:17

sharon: smajlik - 47smajlik - 34smajlik - 47smajlik - 75smajlik - 33

 
dadka
dadka - 30.6.2015 9:26

Já jem krátce v důchodu, mám krásný důchod, manžel bere taky důchod a je OSVČ, má svoji dobře prosperující firmu s cca 35 zaměstanci. Kolik má důchodu vím, ale kolik má za svoji práci....vůbec netuším. Jen vím, že bych to dělat nechtěla, starat se o všechno a shánět tolika lidem práci, aby bylo na platy.
Já jsem dost zhýčkaná, manžel mě vždycky šetřil od jakéhokoliv placení, nájem, inkaso, pojistky a naftu do aut platí sám, většinou taky jídlo, protože nakupování j jeho koníček. Já platím oblečení, velké nákupy v Makru apod.
Zbývá mi dost peněz na to, abych mohla dát něco vnukům, popř. dceři. Dělá mi to radost.

 
mam-ča
mam-ča - 30.6.2015 8:27

Kozoroh18: To je sice možné, ale tomu manželovi nedošlo, že všechno, co si pořídil, (byť jen na svoje jméno) po dobu trvání manželství, spadá do SJM.
Jedině že by si ten byt pořídil výhradně z peněz z dědictví a měl to ošetřené smlouvou.

 
sharon
sharon - 30.6.2015 8:21

denda04: 15:33............asi jsme ségry , u nás taky tak.-.....smajlik - 68

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 30.6.2015 1:24

byla tu sousedka na smajlik - 51 a rikala, ze od zname manzel koupil byt a napsal ho jen na sebe

 
Hanča
Hanča - 29.6.2015 19:53

manžel je OSVČ a účetnictví mu dělám já, takže já vím kolik bere, ale on o tom nemá ani potuchy,smajlik - 68 ale zase ví, že když přijde, že jsou peníze na něco potřeba, tak jsou

 
rychlonožka
rychlonožka - 29.6.2015 17:54

Pan manžel si šetří na vlastní bydlení. Tak to vidím já. Dává jen to, co musí. Chovejte se Adélo po nástupu do práce úplně stejně. Dávejte do domácnosti jen to, co obsahuje mateřská. Ani korunu navíc. A řekněte mu...ty hele, Pepo, dávám stejně jako Ty a beru míň. Proto si myslím, že vlastně dávám víc, větší položku, vlastně půlku platu. Co kdybychom dávali oba polovinu? Třeba to bude líp fungovat.

 
evropka
evropka - 29.6.2015 17:14

máme společný účet a manžela víc nezajímá...ví že nejsem marnivá a ušetřím

 
kubikm
kubikm - 29.6.2015 16:01

a už tu jednou byl chytrák...ale nebyli manželé - ona platila jídlo a třeba oblečení, od čeho obvykle neschováváš doklady
on platil dovolenou, TV - na vše měl doklad s jeho jménem
tak na to taky bacha

 
Verera
Verera - 29.6.2015 15:42

Ono není pravda, že ti do toho nic není, jsou to rodinné peníze a pokud má rodina hospodařit, je potřeba vědět s čím. Z toho vyplývá, že on to považuje za své a dovolená je od něj milostivý dar, za který by mu měl být projevován vděk?

Nejde jen o hloupou zvědavost, ale pokud člověk zná stav rodinných financí, zařídí se podle toho. Třeba jestli koupí dítěti kvalitní boty, protože na to rodina má a je topoložka, na které šetření může napáchat škody na zdraví, a nebo jestli se nedá nic dělat a půjde se k Vietnamcům, protože z rodičáku na to časem nebude.

Co nákup vybavení bytu, pokoj pro dceru, tvůj byt, tvoje starost? Nebo se to dá odnést a on tedy něco přispěje, půlku, takže dcera bude muset na postel počkat, až si našetříš na druhou? A pokud byste měli dvě děti, tak ty z rodičáku budeš platit oběma polovic za obě děti, oblečení, potřeby? A 7000 za jídlo pro tři lidi se mi zdá dost málo, pokud se pán nespokojí s krupičnou kaší. Jestli navíc s tvým nástupem do práce pán nepřehodnotí svůj vztah k financování domácnosti a dovolených.

Tenhle princip je špatný a je jedno, jestli vydělává 40 nebo 20 tisíc, jde o to, že neuvažuje v rámci rodiny, ale je on a vy odděleně, to není nic příjemného do budoucna. Pokud není vzájemná důvěra a ochota ke spolupráci, co vás vlastně drží jako rodinu pohromadě?

 
kubikm
kubikm - 29.6.2015 15:33

pokud tedy pán tvorstvasmajlik - 48chce mí svůj účet, úplně čisté by to bylo takhle
mít 3 účty...dnes už se dají sehnat zdarma
1 on
1 ona
1 společný
na společný by každý posílal stejné procento - třeba 75% z příjmu - z toho by se vše platilo...
u normálních lidí je to zbytečné, ale s tímto pánemsmajlik - 26

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-49
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77639.
    Archiv anket.