Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Jak taktně brzdit dceru? Přejídá se.

Jak taktně brzdit dceru? Přejídá se.

Chtěla bych se tady s vámi podělit o svůj problém a požádat vás o radu, názor, zkušenosti. Mám starost o svou dceru, které je jedenáct let. Je to hodná a šikovná holčina, má bohužel jednu neřest – přejídání.

Od malička byla takové to dobře záživné dítě. Nikdy jsem nepoznala žádné obrňování nad jídlem, už od miminka, když přecházela postupně na normální stravu, všechno bez problémů a nadšeně přijímala. V jídle opravdu není vybíravá, chutná jí cokoli. Dřív jsem byla ráda, považovala jsem to za štěstí. Teď to začínám vidět jinak.

Za poslední rok se dcera totiž docela dost výrazně zakulatila. Předtím byla taková akorát, ani hubená, ani silná. Teď se jí už rýsují špíčky na břiše a na bocích, zmohutněla jí stehna, ruce a dělá se jí druhá brada. Ještě donedávna jsem to přičítala tomu, že vyspívá a pomalu jde do puberty, ale teď se mi to už opravdu nelíbí. Tím to totiž není.

Víc jsem se zaměřila na to, co dcera jí a zjistila jsem, že toho dokáže spořádat skutečně hodně. V podstatě za celý den sní větší objem jídla, než já sama. Pro vaši představu dám příklad co snědla během neděle:

K snídani tři kousky bábovky
Dopoledne banán, jogurt a za chvíli ještě housku namazanou se sýrem
K obědu polévku (vývar s masem a zeleninou), čtvrtku kuřete, pět bramborových knedlíků a zelí
Chvíli po obědě schroustala tatranku
Odpoledne si dala puding s ovocem a piškoty a šlehačkou, chutnalo jí, tak rovnou dvě misky
K večeři si dala opět polévku, co byla k obědu a k tomu dva krajíce chleba se šunkou, sýrem a paprikou
Před spaním, když jsem jí šla dát dobrou noc jsem ji „načapala“, jak se v posteli láduje čokoládovými bonbóny

Sama jsem si uvědomila, když jsem to takhle napsala, že velký díl viny na tom asi nesu já, nejlepší by bylo, kdyby doma žádné tatranky a bonbóny nebyly, stejně tak ty pudingy se šlehačkou.  Jenže tady je trochu problém, že máme ještě syna, kterému je čtrnáct let a ten je zase pravý opak dcery, je hubený jak lunt a toho se naopak snažím zase vykrmovat a pravda je, že on toho sní taky strašně moc, akorát že jemu se to nikam neukládá. Ale hladový je snad celý den, pořád chodí, co by kde snědl.

A já teď řeším pro mne neřešitelné. Jak tyhle dva ohledně stravování skloubit. Zatímco syn může těch pudingových misek sníst klidně deset, dcera by neměla mít nejspíš ani jednu. Ale jak mám dokázat to té holce nedat? Nechat ji koukat, jak se brácha láduje?

Už jsem si s ní zkusila na toto téma opatrně promluvit, ale ona to nějak nechápe. Že přibrala vnímá, ale zatím je s tím spokojená, nebo spíš jí to zatím nevadí. A já mám strach, že za pár let jí to už vadit bude a ocitne se v problému velké nadváhy, pocitů méněcennosti, komplexů. Chtěla bych ji před tím uchránit, ale nevím jak. Kdybych měla jenom ji, tak budu striktní, ale s ohledem na syna to tak udělat nemůžu.

Nemáte nějakou radu, jak tuhle zapeklitou situaci vyřešit? A jak s dcerou nějak taktně promluvit? Nerada bych, aby si myslela, že se mi nelíbí, nebo že ji přehnaně kritizuju. Přichází do citlivých let a nerada bych něco pokazila.

Nina


10.3.2016   Rubrika:   |   Komentářů 51   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Jak taktně brzdit dceru? Přejídá se.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-51
mam-ča
mam-ča - 11.3.2016 12:45

Mně tedy zarazilo už to, že se Nina snaží dceru upozornit "taktně". Proboha, holce je 11 let ! Tak jaké taktně ?
Pověsím na ledničku fotku nějaké odpudivé tlusťošky, aby při každém pohledu na lednici viděla, kam takové přežírání vede.
Bez změny jídelníčku to nepůjde a bez pohybu ty kila navíc prostě dolů nepůjdou.
Už věhlasný doktor Széregy měl recept pro lidi s nemocnou páteří : "Nežrat a cvičit !"
A tady si děvče zadělává nejen na mindráky z tloušťky, ale i na zdravotní problémy s tím související.
V jedenácti letech snad ještě poslouchá mámu, která to s ní myslí dobře. Nebo ne ?smajlik - 76

 
Arna
Arna - 11.3.2016 9:47

mariena: smajlik - 68smajlik - 68smajlik - 68

 
kareta
kareta - 11.3.2016 6:59

mariena: smajlik - 68smajlik - 47

 
rychenza
rychenza - 11.3.2016 5:56

I bracha muze klidne chroupat mrkev misto pudinku se slehackou.
Tady je nutne zmenit zivotni styl a zacit nakupovat zdrave.

 
mariena
mariena - 11.3.2016 2:15

Barča Z: Chtěla bych tě vidět,jak čumíš do malinké ledničky a ostatní děti taky.Zežraly jste na co se přišlo.Hodně jsem dělala smetanové omáčky,ty vás zasytily.Když někdo viděl něžné,štíhlé dívenky,jak do sebe hází 12 knedlíků.Nebo když v restauraci náš tatínek objednal svíčkovou,z toho dvakrát se šesti a oni se na to vrhly průsvitné holčičky.My s tátou vypadali,jako když
vám všechno sníme,no a dneska žádní bubrdlíčci z vás nejsou.Ty jsi kuchařka od boha a Danuška opatruje otvírák na konzervy.

 
Barča Z
Barča Z - 10.3.2016 22:22

To chce zacit z gruntu....Koupit mensi lednicku,nejlepsi kapmingovou a prestat varit podle vzoru Sapik Babica.
Faze 2....koupit stravenky z nejblizssi jidelny....tam se stejne ztloustnout neda.

 
kubikm
kubikm - 10.3.2016 21:57

ve Francii se říká, že pokud má člověk po jídle chuť na sladké, znamená to, že strava měla málo bílkovin...proto po jídle podávají sýr...
doporučuju

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 10.3.2016 19:47

ja nevím, ale děti by měly mít maso téměř každý den - ryby, sýry
vynechat salámy a párky
sladké ráno, pak neni chuť tolik přes den.
Malá může mít i nějaké trápení ve škole a řeší to přejidánim.

já když čtu co sní tak to nevidím katastroficky, moje prostřední jedla jako německý zájezd. když si při vyšetřrní u dr lehla na lehátko a vystouply ji pánevní kosti a žebrasmajlik - 76smajlik - 76

 
Anahir
Anahir - 10.3.2016 18:08

A jinak bych doporučila zavést rituály jídla.
Ne že si každý vezme co chce a zaleze si s tím do pokoje, do křesla, na gauč k televizi, k pc a podobně.
Pokud je to trochu možné, tak společně posnídat to, co dáš na stůl. Spolu obědvat. Spolu večeřet. U stolu, aby se jídlo stalo společenskou záležitostí rodiny a ne bezmyšlenkovitým krmením se.
Já vím, že to není možné pokaždé (škola, směny atd) ale třeba o víkendech, ve dnech, kdy jeden z vás je doma s dětmi to prostě dodržovat.

A uvědom si, závislost na jídle je stejně závažná jako jiné závislosti např. gamblerství, kouření, závislost na hubnutí, na soc. sítích a podobně.
Může ti to připadat na hlavu, ale každý, kdo má zdravý rozum a zamyslí se, ví že je to pravda.

 
Anahir
Anahir - 10.3.2016 17:56

Ne že ASI máš velký díl viny. Ty na tom MÁŠ vinu.
Bábovka k snídani? Jak pro syna tak pro dceru - pro oba špatně. Po sladkém je brzo hlad (glykemický index - nastuduj)

Puding, šlehačka piškoty - pro oba špatně. (tučné, sladké - opět je po tom hlad, žádná výživová hodnota ani pro hubeného)

Knedlíky - pro oba špatně. Totéž.

Myslím si, že žiješ v tom, že vykrmovat syn se má jen sladkým, moučným a tučným, že. Knedle, šlehačky, buchty. Opačně je jen mrkev, zelí a polystyrenový chleba, viď.
Tak to ale není.

Jak je možné, že když máš doma dceru u které tě trápí, že kyne, tak existuje možnost, aby si dala další puding, jen proto, že neví co by dala do úst? Dejme tomu, že jste 4 členové rodiny, tak proč je misek více než 4???
Mě je zcela jasné, že nevíš jak vařit, protože jsi asi zvyklá na omáčky, knedlíky, šlehačky, buchty.
Nemysli si,chápu to, byla jsem stejná. Bez masa jsem neuměla uvařit. Neříkám, že máš vařit bez masa (pro rejpaly), ale prostě jsem to neuměla. Musela jsem se to naučit a šlo to. Dnes je doma maso tak 1 týdně a přitom nikdo nemá hlad a teplé jídlo je.
A doporučuji, aby holka neměla čas vysedávat a dumat nad tím, co by ještě pojedla.
A jinak, za přejídáním mohou být i psychické problémy, které třeba zatím nevidíš.

 
radkaester
radkaester - 10.3.2016 15:28

Ta tedy sní opravdu moc,ale máš pravdu na vině jsi i ty smajlik - 36(nakupuješ vaříš,prostíráš) , snaž se ji naučit jíst normálně ,nepoužívat jídlo jako záplatu,náhražku, a na jidlo se soustředit-ne bezmyšlenkovitě,u telky,pc zhltnout a za chvíli přijít a vědět že dostanu zas on totiž lidský mozek zaznamená nasycení až za 20 minut a to je hafl času aby žravý člověk bez sebekontroly kterou dítě ještě neumí pomalu spaáchal sebevraždu.Nenechávej vystavené jídlo v dosahu ,na očích,sama se nech poučit o stravování dětí výživovou por.(hradí i zdr.poj.),veď ji k radosti z nenásilného pohybu(nemyslí se pak permanentně na to co slupnout(sež.....)jděte radši spolu ven na kolo ,plavat,nebo zkus v okolí najít neprofesionální taneční kroužek vrstevníků ,kamarádů a při tom všem ji informuj že když se bude hýbat může si i přidat jinak néé..Hlavně ji ani sebe neutěšuj že z toho vyroste(málokdy,návyky ne jen geny totiž dědí a dnešní životní styl prostě je pohodlnější a když k tomu malá miluje dobré jidlo smajlik - 81má vystaráno celoživotně ale zavčas a s láskou podanou ruku a radu by přijmout mohla smajlik - 45

 
radkaester
radkaester - 10.3.2016 15:28

Ta tedy sní opravdu moc,ale máš pravdu na vině jsi i ty smajlik - 36(nakupuješ vaříš,prostíráš) , snaž se ji naučit jíst normálně ,nepoužívat jídlo jako záplatu,náhražku, a na jidlo se soustředit-ne bezmyšlenkovitě,u telky,pc zhltnout a za chvíli přijít a vědět že dostanu zas on totiž lidský mozek zaznamená nasycení až za 20 minut a to je hafl času aby žravý člověk bez sebekontroly kterou dítě ještě neumí pomalu spaáchal sebevraždu.Nenechávej vystavené jídlo v dosahu ,na očích,sama se nech poučit o stravování dětí výživovou por.(hradí i zdr.poj.),veď ji k radosti z nenásilného pohybu(nemyslí se pak permanentně na to co slupnout(sež.....)jděte radši spolu ven na kolo ,plavat,nebo zkus v okolí najít neprofesionální taneční kroužek vrstevníků ,kamarádů a při tom všem ji informuj že když se bude hýbat může si i přidat jinak néé..Hlavně ji ani sebe neutěšuj že z toho vyroste(málokdy,návyky ne jen geny totiž dědí a dnešní životní styl prostě je pohodlnější a když k tomu malá miluje dobré jidlo smajlik - 81má vystaráno celoživotně ale zavčas a s láskou podanou ruku a radu by přijmout mohla smajlik - 45

 
Piafka
Piafka - 10.3.2016 15:22

Zaměřit se na nutričně hodnotnější potraviny. Odlišná jídla jim nepřipravuj, začni s dcerou nějaký pravidelný pohyb (buď ty nebo ji někam přihlas). Např. takový běh je zadarmo a časově nenáročný. Oběhněte spolu 3 x do týdne blok a přidávejte na dávkách.
Postupně se díky sportu i nutričně bohatšímu jídlu její přístup změní. Endorfiny si bude místo jídlem dodávat sportem. Jinak bych ale nějakou oplácanost v tomto věku neřešila - pokud se dostatečně hýbe, ať si pak třeba normální jídlo i přidá .Je ve vývinu a svoje dělají i blížící se hormonální změny.

 
Jarča*
Jarča* - 10.3.2016 15:02

Ono odstřihnout dceru od sladkého asi úplně nejde, zvlášť, když chceš dopřát i synovi. Ale jak píšou děvčata, třebas taková bábovka ke snídani jsou prázdné kalorie, po kterých je za chvíli hlad. Co zkusit ovesnou kaši, dneska se prodává i spoustu druhů instantních různě ochucených. Nebo chleba s medem nebo džemem. Když už nějakou sušenku, tak lepší varianta než tatranky mi připadají třebas celozrnné bebe sušenky. Místo čokoládových bonbonů kousek kvalitní čokolády - když je s vyšším obsahem kakaa, tak se jí tolik najednou nesní. Místo pudingu se šlehačkou bílý jogurt s müsli. Zařazovala bych tyto změny pomalu a nenápadně, tak jako to dělám u nás domasmajlik - 16
A jak už tu bylo řečeno, hodně ovoce, zeleniny a hlavně pohybu.

 
dadka
dadka - 10.3.2016 14:47

N o tak už ráno na snídani 3 kousky bábovky....bez komentáře. Místo toho bych jí dala namazaný celozrný chleba nebo housku třeba s pomazánkou z tvarohu a pažitky. Ke svačině jabko. Na oběd bez polévky jen 2-3 knedlíky. K odpolední svačince třeba zelný salát a tmavou housku. Na večeři chleba se šunkou...jeden. I tak se mně to zdá až dost. To, co jsi popisovala, že sní za jeden den je tak pro dřevorubce.
Zapoj ji do nějakého sportu.Musí se hýbat.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-51
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77232.
    Archiv anket.