Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Jak taktně brzdit dceru? Přejídá se.

Jak taktně brzdit dceru? Přejídá se.

Chtěla bych se tady s vámi podělit o svůj problém a požádat vás o radu, názor, zkušenosti. Mám starost o svou dceru, které je jedenáct let. Je to hodná a šikovná holčina, má bohužel jednu neřest – přejídání.

Od malička byla takové to dobře záživné dítě. Nikdy jsem nepoznala žádné obrňování nad jídlem, už od miminka, když přecházela postupně na normální stravu, všechno bez problémů a nadšeně přijímala. V jídle opravdu není vybíravá, chutná jí cokoli. Dřív jsem byla ráda, považovala jsem to za štěstí. Teď to začínám vidět jinak.

Za poslední rok se dcera totiž docela dost výrazně zakulatila. Předtím byla taková akorát, ani hubená, ani silná. Teď se jí už rýsují špíčky na břiše a na bocích, zmohutněla jí stehna, ruce a dělá se jí druhá brada. Ještě donedávna jsem to přičítala tomu, že vyspívá a pomalu jde do puberty, ale teď se mi to už opravdu nelíbí. Tím to totiž není.

Víc jsem se zaměřila na to, co dcera jí a zjistila jsem, že toho dokáže spořádat skutečně hodně. V podstatě za celý den sní větší objem jídla, než já sama. Pro vaši představu dám příklad co snědla během neděle:

K snídani tři kousky bábovky
Dopoledne banán, jogurt a za chvíli ještě housku namazanou se sýrem
K obědu polévku (vývar s masem a zeleninou), čtvrtku kuřete, pět bramborových knedlíků a zelí
Chvíli po obědě schroustala tatranku
Odpoledne si dala puding s ovocem a piškoty a šlehačkou, chutnalo jí, tak rovnou dvě misky
K večeři si dala opět polévku, co byla k obědu a k tomu dva krajíce chleba se šunkou, sýrem a paprikou
Před spaním, když jsem jí šla dát dobrou noc jsem ji „načapala“, jak se v posteli láduje čokoládovými bonbóny

Sama jsem si uvědomila, když jsem to takhle napsala, že velký díl viny na tom asi nesu já, nejlepší by bylo, kdyby doma žádné tatranky a bonbóny nebyly, stejně tak ty pudingy se šlehačkou.  Jenže tady je trochu problém, že máme ještě syna, kterému je čtrnáct let a ten je zase pravý opak dcery, je hubený jak lunt a toho se naopak snažím zase vykrmovat a pravda je, že on toho sní taky strašně moc, akorát že jemu se to nikam neukládá. Ale hladový je snad celý den, pořád chodí, co by kde snědl.

A já teď řeším pro mne neřešitelné. Jak tyhle dva ohledně stravování skloubit. Zatímco syn může těch pudingových misek sníst klidně deset, dcera by neměla mít nejspíš ani jednu. Ale jak mám dokázat to té holce nedat? Nechat ji koukat, jak se brácha láduje?

Už jsem si s ní zkusila na toto téma opatrně promluvit, ale ona to nějak nechápe. Že přibrala vnímá, ale zatím je s tím spokojená, nebo spíš jí to zatím nevadí. A já mám strach, že za pár let jí to už vadit bude a ocitne se v problému velké nadváhy, pocitů méněcennosti, komplexů. Chtěla bych ji před tím uchránit, ale nevím jak. Kdybych měla jenom ji, tak budu striktní, ale s ohledem na syna to tak udělat nemůžu.

Nemáte nějakou radu, jak tuhle zapeklitou situaci vyřešit? A jak s dcerou nějak taktně promluvit? Nerada bych, aby si myslela, že se mi nelíbí, nebo že ji přehnaně kritizuju. Přichází do citlivých let a nerada bych něco pokazila.

Nina


10.3.2016   Rubrika:   |   Komentářů 51   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Jak taktně brzdit dceru? Přejídá se.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-51
Hanča
Hanča - 10.3.2016 12:05

tak já bych asi řádně omezila, hlavně žádný volný přístup k bonbonům a sušenkám, omezila bych i kapesný, aby si nemohla koupit, takovýhle porce mám já na dva dny, mám 12 letou dceru a dbáme hlavně na pohyb, ale s tím na statku nemáme problém, stačí každodenní večerní krmení

 
Renee
Renee - 10.3.2016 11:04

anitech: Na takové řeči by nejspíš 11letá holka vzdorovitě opáčila, že ji žádní kluci nezajímají a hezké oblečení se dá dneska sehnat i ve větších velikostech. Tudy cesta nevede. S puberťáky není lehké pořízení a moje zkušenost je taková, že čím víc se jim něco vnucuje, tím jsou zatvrzelejší. Když budete holce říkat, že se kvůli nadváze nevdá, tak vám bude vracet, že se stejně nikdy vdát nechce smajlik - 66
sharon: Tak tenhle přístup je špatně úplně. To je jako říct jí do očí "tvůj bratr je lepší než ty" smajlik - 76 Takovým jednáním se dostanou akorát k tomu, že je holka začne všechny nesnášet, jídlem bude řešit svoje depky a to nezdravé jídlo si bude kupovat tajně za kapesné smajlik - 65
Řešení tu zaznělo, ať začne jíst zdravěji celá rodina. Když doma nebudou ty chemické kupované pudingy, maminka začne místo bábovek péct třeba žitný chléb a místo knedlíků bude podávat rýži, nikdo na tom neprodělá. Ani hubený kluk se nemusí stravovat nezdravě.

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 10.3.2016 10:53

rada je těžká, čím více budeš tlačit na snížení množství, bude se přejídat potají. Zakazane ovoce..... Možná až bude mít menstruaci tak se to změní. Sousedkasmajlik - 36 dávala dceři nějaké doplńky co měly omezit její žravost. Ona to asi zjistila a žrala stejně s pocitem, že bude rychleji spalovat a tím netloustnout.
Moje holky chodily potaji večer za dědou pro sůši. Já jsem zjistila, kolik toho bylo až když jsem si vždy uvědomila, že mám jít zkontrovat škvíru mezi zdí a palandousmajlik - 68
Pořiďte si smajlik - 40 pokud po něm touží a dejte ji venčící povinnost, bude mít více pohybu.
Dávejte do jídelníčku více ovoce a zeleniny. ovoce a sladké dopoledne.

Nemohu radit, ale dokud jsem jedla vše byla jsem normální holka, když jsem začala držet nevyvážené diety tak nastal problém.

 
PEGG
PEGG - 10.3.2016 10:03

Je pravda, že se ještě vyvíjí a postava se jí změní. Mám kolegu se třemi dětmi. V pubertě byly všechny tři pěkní válečci (dva kluci+holka)
Dneska v dospělosti vypadají jako když nedostanou najíst. Prostě z toho vyrostly a není to tím, že jedli míň.

 
sharon
sharon - 10.3.2016 9:59

Almega: víš jak dnes u těch laptopů, ajfonů, dvd a tv ..vyhládne ...smajlik - 68

 
Almega
Almega - 10.3.2016 9:56

Moc nechápu,co řešíte,vždyť je dceři teprve 11! Ještě má před sebou různé změny postavy s dospíváním spojené. Spíš bych viděla problém v tom povalování,naše ročníky přišly ze školy a šup ven,byli jsme venku a hráli si skoro za každého počasí,s míčem,švihadlem,s gumou,chodili jsme v sobotu a v neděli na dlouhé procházky (s rodiči) a výlety.Neměli jsme tedy tolik jídla,bylo nás 6 např. na jedno kuře a pod.Nepamatuji si,že bychom ve třídě měli více tlustých dětí,byli s námi 1-2 kluci,co byli tlustí,holky byly hubené,spíš jak podvyživené.Když si prohlížíme školní fota,tak je to vidět.Dnes je plno lákadel,mlsot,děti mají peníze,tak si koupí,co je napadne.Já dostala kapesné až v 19 ! letech,5O korun na vlak (tam a zpět),zbylo mi 34 Kčs na týden...Předtím byla nějaká koruna jen za sběr nebo za lahve a sklenice,co se tehdy vykupovaly.

 
sharon
sharon - 10.3.2016 9:29

Arna: tak to já bych je klukovi klidně uvařila ....a holka by utřela...smajlik - 68

mam-ča: velryba není 11 cti letá žába......smajlik - 68

myslím že holčina je spíš rozežraná a né že má hlad....vím to podle sebe ..smajlik - 26

 
Arna
Arna - 10.3.2016 9:18

sharon: Tak to rozhodně ne, kdyby se pudinky vařily, tak by to bylo vůči dceři hodně sprosté. Ono tomu klukovi také prospěje místo pudinku se šlehačkou třěba zelenina. Ostatně, to že pořád něco dlabe je taky ukázka toho, že jí nevhodná jídla. Zasytí jen na chvíli a pak se jde zas hledat co kde je.

 
Arna
Arna - 10.3.2016 9:14

Ivi to napsala hned na začátku, změnit jídelníček a kupované potraviny tak, aby kalorie byly hodnotné a ne prázdné.
Nesleduji pořad Jste to co jíte pravidelně, jen spíš náhodou a právě tento týden jsem viděla jak chtěla hubnout maminka co ještě kojila. Nejedla pravidelně, spíš málo, ale nekvalitně a večer pak byla unavená a podrážděná. Po změně navržené doktorkou Kateřinou sama poznala že jí více, ale cítí se dobře a je mnohem veselejší a vyrovnanější.

Takže, k snídani žádné bábovky, ale celozrnné pečivo a kvalitní šunkou, sýrem a k tomu zeleninu, ovoce. Místo knedlíků vařit něco jiného, na dojídání zeleninu, ovoce.

Taky jsem to poznala když jsem kdysi držela krabičkovou dietu. Koukala jsem na ty malé porce hodně blbě, ale ono jíst "kvalitně" znamená zasytit se a nemít chutě.

 
mam-ča
mam-ča - 10.3.2016 9:11

sharon: Velryba plave celý život, živí se planktonem a drobnými rybkami a že by byla zrovna štíhlá, se říct nedá. smajlik - 58
Já mám kolegu, který byl jako kluk tlusté brýlaté dítě a spolužáci se mu smáli. Pak ho nějaký tělocvikář doporučil na judo, a najednou se z tlouštíka vyklubal mrštný svalovec. Dneska sám malé judisty trénuje a sám si také tyhle oplácané typy vyhledává.
Není kumšt naučit sportovat štíhlé sportovně nadané dítě, ale právě tyhle "válečky" vyloučené z dětského kolektivu. Tlouštíci se mění přímo před očima. Získávají sebevědomí, makají na sobě, prokazují nezměrnou vůli a ještě jsou vděční, že se jim někdo věnuje.

 
sharon
sharon - 10.3.2016 9:03

ať se víc hýbe ...třeba chodit plavat....a navíc jak taktně ???.........prostě jí to v 11 letech zakážu....."ty misky s pudinkem jsou bráchovi a ty se jich nedotkneš"...tečka !...............

 
mam-ča
mam-ča - 10.3.2016 8:17

Přihlas jí na nějaký sport. Jestli je podsadité postavy, bylo by fajn judo. Nejen, že by jí to díky nízko umístěnému těžišti šlo, ale umět se v dnešní době ubránit případnému násilí, není k zahození.
Postavila bych to tak, že né že bude tlustá když se bude přejídat a válet se u PC, ale že bohužel nastává doba, kdy se jí jakékoli kurzy sebeobrany v životě hodí.smajlik - 58
V jídelníčku pro rodinu omez sladké a nahraď něčím zdravějším.

 
Linda
Linda - 10.3.2016 8:13

Mela jsem to podobne -starsi holka sousto nevzala do pusy a kdyz uz neco snedla byl to zazrak, jeste dneska ve 22 letech vazi 50kg i s posteli. Mladsi odjakziva sezrala na co prisla a vsechno se ulozilo. Resila jsem to tak ze jsem kupovala pouze potraviny ktere zasyti co nejvice - kdyz uz starsi neco snedla tak to aspon melo nejakou hodnotu a naopak mladsi to rychleji zasytilo takze sporadala mensi porci - a spoustu ovoce a zeleniny. Mas hlad a nebo te honi mlsna tady mas mrkev / zeli/ jabko. Zadny sladkosti a zadny dezerty. Vysledek se ovsem nedostavil zadny, naopak jak byly starsi tak s kapesnym si kupovaly co jim padlo do oka , a nebo se zivili po kamaradkach , takze shrnuto mohla jsem nakupovat podle nejlepsich rad nakonec si dcera koupila chipsy cestou ze skoly a nebo vyzrala lednicku u kamosky. Ve 14 letech mela deprese, doslo to tak daleko ze nebyla shopna jist s ostatnima, takze cely den hladovela a kdyz my jsme usnuly tak v noci vyzrala lednicku. Nebylo na to rady pomoci a psycholozka mi tvrdila, ze lepsi vyzrat lednicku nez spachat sebevrazdusmajlik - 26.
Jak vidis vyzkousela jsem si tvoje starosti, ale poradit nedokazu. Kdybych se ocitla najednou o 10 roku nazpet, netusim co bych udelala jinak smajlik - 26

 
Olga (P+H)
Olga (P+H) - 10.3.2016 7:46

Mam doma uplne to stejne - vyhubly 14 lety syn a uz dost oplacana 12 leta holka a reseni jsem nenasla. Omezila jsem ji prisun sladkeho.. - utrati za nej cele kapesne, davala jsem vetsi svacinu na dopoledne, aby to nehonila vecer - vyhazovala je tajne plesnive.., velike porce zeleninovych salatu po navratu ze skoly ke svacine a pecivu se syrem - miluje salaty, ale ostatniho taky porad starsne moc. Zacala chodit na vicelety gympl a musela se zacit ucit a je ze vstavani rano unavena a nechce se ji jit na hodku ven za deckama a radeji si cte nebo koralkuje. Pred 2 lety se doma moc nezdrzovala a porad nekde byla s kamoskama... Syn toho najednou nesni tolik, ale mnohem casteji a ne tak tajne. Dcera uz si v aktovce sysli bonbony, co nakoupila, same obaly od bramburek apod a neda si rici. syn je vetsi skrta na penize a za blbinky na jidlo utraci jen vyjimecne, ale steri a pak si koupi neco hodnotnejsiho technickeho.
Dcera snad jen porad mysli jen na neco dobreho..

 
orinka
orinka - 10.3.2016 7:38

Holka roste, má pořád hlad. Jídlo - na tom nic špatného není. Ale když je příjem, měl by být i výdej. Ale asi moc nesportuje? Chodíte třeba někam na procházky, lítá venku se psem? Jestli takhle baští a kecne k televizi nebo i k učení, je jasné, že bude tloustnout. Kamarádky má? Protože ty hodně ovlivní, když by i ony měly poznámky, asi by se zamyslila. Jen aby to pak nebylo opačně a nestala se z ní anorektička. Já bych přidala pohyb. Vařit dvoje jídlo, to bych teda určitě nedělala, kluk potřebuje jíst a vy všichni taky. Otázka je to množství.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-51
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77184.
    Archiv anket.