Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Jak taktně brzdit dceru? Přejídá se.

Jak taktně brzdit dceru? Přejídá se.

Chtěla bych se tady s vámi podělit o svůj problém a požádat vás o radu, názor, zkušenosti. Mám starost o svou dceru, které je jedenáct let. Je to hodná a šikovná holčina, má bohužel jednu neřest – přejídání.

Od malička byla takové to dobře záživné dítě. Nikdy jsem nepoznala žádné obrňování nad jídlem, už od miminka, když přecházela postupně na normální stravu, všechno bez problémů a nadšeně přijímala. V jídle opravdu není vybíravá, chutná jí cokoli. Dřív jsem byla ráda, považovala jsem to za štěstí. Teď to začínám vidět jinak.

Za poslední rok se dcera totiž docela dost výrazně zakulatila. Předtím byla taková akorát, ani hubená, ani silná. Teď se jí už rýsují špíčky na břiše a na bocích, zmohutněla jí stehna, ruce a dělá se jí druhá brada. Ještě donedávna jsem to přičítala tomu, že vyspívá a pomalu jde do puberty, ale teď se mi to už opravdu nelíbí. Tím to totiž není.

Víc jsem se zaměřila na to, co dcera jí a zjistila jsem, že toho dokáže spořádat skutečně hodně. V podstatě za celý den sní větší objem jídla, než já sama. Pro vaši představu dám příklad co snědla během neděle:

K snídani tři kousky bábovky
Dopoledne banán, jogurt a za chvíli ještě housku namazanou se sýrem
K obědu polévku (vývar s masem a zeleninou), čtvrtku kuřete, pět bramborových knedlíků a zelí
Chvíli po obědě schroustala tatranku
Odpoledne si dala puding s ovocem a piškoty a šlehačkou, chutnalo jí, tak rovnou dvě misky
K večeři si dala opět polévku, co byla k obědu a k tomu dva krajíce chleba se šunkou, sýrem a paprikou
Před spaním, když jsem jí šla dát dobrou noc jsem ji „načapala“, jak se v posteli láduje čokoládovými bonbóny

Sama jsem si uvědomila, když jsem to takhle napsala, že velký díl viny na tom asi nesu já, nejlepší by bylo, kdyby doma žádné tatranky a bonbóny nebyly, stejně tak ty pudingy se šlehačkou.  Jenže tady je trochu problém, že máme ještě syna, kterému je čtrnáct let a ten je zase pravý opak dcery, je hubený jak lunt a toho se naopak snažím zase vykrmovat a pravda je, že on toho sní taky strašně moc, akorát že jemu se to nikam neukládá. Ale hladový je snad celý den, pořád chodí, co by kde snědl.

A já teď řeším pro mne neřešitelné. Jak tyhle dva ohledně stravování skloubit. Zatímco syn může těch pudingových misek sníst klidně deset, dcera by neměla mít nejspíš ani jednu. Ale jak mám dokázat to té holce nedat? Nechat ji koukat, jak se brácha láduje?

Už jsem si s ní zkusila na toto téma opatrně promluvit, ale ona to nějak nechápe. Že přibrala vnímá, ale zatím je s tím spokojená, nebo spíš jí to zatím nevadí. A já mám strach, že za pár let jí to už vadit bude a ocitne se v problému velké nadváhy, pocitů méněcennosti, komplexů. Chtěla bych ji před tím uchránit, ale nevím jak. Kdybych měla jenom ji, tak budu striktní, ale s ohledem na syna to tak udělat nemůžu.

Nemáte nějakou radu, jak tuhle zapeklitou situaci vyřešit? A jak s dcerou nějak taktně promluvit? Nerada bych, aby si myslela, že se mi nelíbí, nebo že ji přehnaně kritizuju. Přichází do citlivých let a nerada bych něco pokazila.

Nina


10.3.2016   Rubrika:   |   Komentářů 51   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Jak taktně brzdit dceru? Přejídá se.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-51
PEGG
PEGG - 10.3.2016 7:21

Když si vzpomenu na svá pubertální léta, tak rozhodně bylo lepší mě šatit než živit. Za ty porce by horník nemusel stydět. Ale my to vylítali, pořád venku, pořád v pohybu. Nevím jak jsi na tom ty, ale možná by vám pohyb prospěl oběma nejlépe celé rodině. Nekupovala bych domů sladkosti, brambůrky a podobné potraviny. Omezovaní v jídle bych se bála, bála bych se toho, že dcera bude jíst potají a tím pádem ještě víc než teď, protože zakázané je vždycky lákavé.
Hlavně pohybsmajlik - 105

 
kareta
kareta - 10.3.2016 7:11

Změnit jídelníček rodiny, omezit nákupy sladkostí, přidat ovoce a zeleninu. Omezit jen dceru je nesmysl. To, že syn nepřibírá je normální, kluci nakynou později ve 30+.smajlik - 68. A patrně rodina není moc fyzicky aktivní, tak to chce zařadit o víkendu nějaké výlety, výšlapy. Dcera asi žere z nudy.

 
anitech
anitech - 10.3.2016 6:50

no a co takhle zmínka, že se nebude líbit klukům, třeba ji nakopne, až se zamiluje. Nebo ukázat v časopise pěkné oblečení, ale v malé velikosti a slíbitkoupi, ale musí do toho zhubnout

 
Ivi
Ivi - 10.3.2016 5:29

Že synek v pubertě jí jako kyselina je normální. Ale nechápu, proč by zvýšenou potřebu jídla měl řešit pudingem se šlehačkou, tatrankou nebo bábovkou, to mu dá jen sladkou slinu a má zase hned hlad. Asi by nebylo od věci si nastudovat něco málo o jídle (je toho na netu opravdu hodně) a trochu se zamyslet nad skladbou jídelníčku a prostě věci, které dávají jen plané= kalorie doma nějaký čas raději nemít. Ona dcerka časem pochopí, že přejídání není dobře. Stačí, když se jí negativně zmíní spolužačky. Jenže pak může nastat opačný problém a je na průšvih zaděláno. Je to těžká situace. Zatím bych to řešila tím jídelníčkem. smajlik - 75

 
štírek
štírek - 10.3.2016 4:58

Pohyb, pohyb a zase pohyb. Kolo, brusle. procháka . Vysvětlete jí, že kalorie navíc musí prostě spálit. V tomto věku se těžko jídlo omezuje. možná ty sladkosti ubrat smajlik - 35smajlik - 33smajlik - 32smajlik - 5

 
surika7
surika7 - 10.3.2016 0:47

Obezita dětí je dnes častý problém.....jak vidno, tak dcerka má jiný metabolismus než syn o to více se máte věnovat její stravě a odlehčit její stravu...zbaštit 5 knedlíků a pak ještě nějaké mlsky je hodně i pro dospělého člověka, určitě nemá k tomu adekvátní pohyb. Musíte překonat ten pocit tzv. šizení oproti synovi, děláte to pro její dobro do budoucna. Jednou to za pár let pochopí.... smajlik - 105

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-51
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77232.
    Archiv anket.