Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Začarovaný kruh stravovacích nešvarů

Začarovaný kruh stravovacích nešvarů

Moderní doba klade hlavní důraz na výsledky, a tak nás nutí šetřit čas, kde to jen jde. Celkem snadno to jde v oblasti stravování. Abychom ušetřili čas, nejíme pravidelně, upřednostňujeme rychle připravené pokrmy, stravujeme se ve fast foodech. A nepřipouštíme si, jaké škody může špatná výživa napáchat na našem zdraví. Závažným důsledkem nepravidelného stravování a nevhodného složení jídel jsou především podvýživa nebo nadváha a obezita. Právě obezita je považována za jeden z největších zdravotních problémů současnosti.


Její výskyt už dosáhl v rozvinutých zemích takových rozměrů, že ji Světová zdravotnická organizace WHO označuje za epidemii. V České republice žije v současné době více lidí s nadváhou a obezitou než s normální váhou a obézních každoročně přibývá. Alarmující je také vysoký nárůst obezity v populaci dětí.

 

Víte, co to je metabolický syndrom?

Proč se stále tolik hovoří o obezitě? Obezita i nadváha stravovací nešvaryjsou velmi často příčinou cukrovky 2. typu, vysokého krevního tlaku, zvýšené hladiny cholesterolu a tuků v krvi. Tato kombinace nemocí se nazývá metabolický syndrom. Dříve se jí říkalo také smrtící kvartet, protože tyto čtyři nemoci společně urychlují průběh aterosklerózy (kornatění cév), jejímiž důsledky jsou infarkt myokardu, cévní mozková příhoda a další onemocnění s vysokou úmrtností. Metabolický syndrom je přitom možné v začátcích zcela odvrátit jednoduchým opatřením,
a to úpravou jídelníčku a životního stylu vůbec.

 

Pravidelný pohyb nepodcěňujte

V případě nadváhy nebo obezity i podvýživy hraje hlavní roli příjem a výdej energie. Pokud tělo dostává potravou více energie, než vydává, tloustne. Převážnou část energetického výdeje přitom tvoří bazální energetický výdej, tedy energie nutná k udržení základních životních funkcí a metabolických procesů. Tuto část energetického výdeje neovlivníme, závisí na věku, pohlaví, hmotnosti a výšce. Mnohem menší část energetického výdeje pak tvoří fyzická aktivita. Její význam je přeceňován i podceňován. Přeceňováno je množství vydané energie při fyzické aktivitě (teprve po 20 minutách kondičního běhu vydáme energii, obsaženou například v jednom rohlíku), podceňován je pozitivní vliv pravidelné fyzické aktivity. U obézních lidí je totiž nejúčinnější prevencí vzniku cukrovky a dalších komplikací právě pravidelný sport. Proto se také stále více prosazuje myšlenka "better fit and fat than unfit and unfat", tedy že pro zdraví je důležitější pravidelná fyzická aktivita než štíhlost.

Pokud nechceme tloustnout, ale ani hubnout, musíme přijmout právě tolik energie, kolik jí vydáme. Pokud chceme zhubnout, musíme přijmout menší množství energie, než naše tělo spotřebuje. Při redukci hmotnosti je u dospělého člověka doporučený příjem energie mezi 1 100 a 1 800 kcal (4 700 až 7 500 kJ) denně, v závislosti na věku, pohlaví a fyzické aktivitě.

 

Obezita z hladovky

Je to tak, někdo velmi často jí a hubne, jiný se trápí hladem a tloustne. Lidé si často myslí, že když chtějí zhubnout, musí málo jíst. Omyl. Nějakou dobu to může fungovat, ale když tělo zjistí, že je nedostatečný přísun energie a živin trvalý, začne si tyto látky ukládat do zásob a přestane hubnout, dokonce může i tloustnout. To je také hlavní důvod, proč se tolik lidí potýká s nadváhou. Vynecháváme obědy, často i snídaně, naším jarmila křížovánejvýznamnějším a často jediným jídlem z hlediska denního příjmu živin a energie bývá večeře. Na nepravidelný příjem stravy reaguje organizmus snížením bazálního energetického výdeje, ukládáním do zásob.

Tato adaptace umožnila našim prapraprapředkům přežít řadu dní bez dostatečného přísunu energie a živin, když bylo jídlo dostupné jen v omezeném množství. Oni sice přežili, ale pro nás není tato spořící genetická výbava nijak výhodná. Naše tělo umí vytěžit ze stravy maximum energie, obzvláště tehdy, když se obává hrozícího nedostatku, tedy i při nepravidelném stravování. Proto se nevyplácí jíst jen jednou denně, proto se doporučuje i obézním lidem jíst pravidelně 5-6x denně. A pěkně pomalu, jinak vystřídá hladovku přejídání. V rámci úspory času máme tendenci jíst rychle, jenže centra v mozku řídící příjem potravy jsou informována o přísunu jídla s určitým zpožděním, a tak se snadno stane, že si sytost uvědomíme až v momentě, kdy už jsme přejedení. Podobné je to s jídlem při práci. Pokud neodložíme práci ani u jídla, nemáme příležitost si uvědomit, kolik čeho jsme snědli, a výsledkem je opět přejídání.

Ruku v ruce jde s těmito problémy i nevhodný výběr jídel. Standardní oběd ve fast foodu obsahuje vyšší množství cukrů a tuků a méně vlákniny a zeleniny, než je doporučováno. Bílé pečivo bývá často doslazováno, celozrnná varianta není v nabídce. Nejoblíbenější jsou sladké nápoje a pivo, představující pořádnou porci energie a cukrů. Naše strava by však měla být kvalitní a pestrá, jinak budou tělu chybět základní živiny (sacharidy, bílkoviny, tuky) a další zdraví prospěšné látky (vitamíny, minerální látky).

 

 

MUDr. Jarmila Křížová, PhD.

metabolická jednotka III. interní kliniky VFN a 1. LF UK, Praha


25.5.2011   Rubrika: Hubnutí   |   Komentářů 52   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - Začarovaný kruh stravovacích nešvarů

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-52
Bellana
Bellana - 25.5.2011 12:16

Kadla: To je nějaká bezglycidová dieta? Připadá mi to tak trochu jako ta, kterou jsem držela na vysoké (patřím k těm, kteří při stresu tloustnou, hodně tloustnousmajlik - 11). Tenkrát jsem držela dietu, při které jsem za tři měsíce zhubla třináct kilo. Vypadala jsm dobře, ale byla jsem totální troska. Ani jednu zkoušku jsem nedala v prvním termínu. Po pár měsících jsem se vzpamatovala. Bylo to krásné mít v pase 60. Kde ty loňské sněhy jsou? smajlik - 11smajlik - 16

 
Kadla
Kadla - 25.5.2011 12:13

Ježiš, teď - aby to nevypadalo, že nekriticky propaguju ten stravovací režim, tak jsem to nemyslela. Původní myšlenka a záměr mého příspěvku byla, že není nutno dělit denní porci jídla do "x" porcí, ale lze sežrat najednou, což třeba mně osobně nesmírně vyhovovalo. Chodila jsem spát s plným břichem, předpisově hubla a váhu si udržela...

 
Kadla
Kadla - 25.5.2011 12:11

Linda: Jo, byla tam i příloha, ale denně jen 100 gramů... Pokud tedy musíš mít nějakou přílohu (chleba, brambory, rýži). Já přílohy tenkrát odbourala a dodnes v podstatě nemusím vůbec chleba, rohlíky, knedlíky.. Jediné, co občas jím, jsou brambory a rýže..

 
Kadla
Kadla - 25.5.2011 12:08

Linda: No, já to napsala špatně (zkráceně). Správně je to 500 gramů zeleniny a 400 gramů bílkovin, s tím že do bílkovin se krom masa řadí i tvaroh, tvrdý sýr, jogurt (ale sýry (vyjma tvarohu) mají vyšší kalorickou hodnotu, takže těch se jí méně než toho masa nebo třeba kuřecí šunky. Proto já jedla hlavně maso...). Ten systém byl docela vymakaný.

 
Kadla
Kadla - 25.5.2011 12:06

punh: To se ti jen zdá. Vem si, jak velká porce masa je 400 gramů (třeba kuřecího) a kolik zeleniny je půl kila... když si vezmeš nějakou objemově výraznější a hmotnostně lehčí zeleninu, jako je třeba ledový salát apod. Je to jen o volbě správných druhů potravin.

 
sharon
sharon - 25.5.2011 12:06

Linda: přece mysli v jogurtu.....smajlik - 64

 
Linda
Linda - 25.5.2011 12:04

Kadla: zelenina + maso to je ok, ale co treba snídane?
Kdysi jsem pomerne uspesne drzela podobnou dietu - jakákoliv zelenina, libové maso, ryby, nekteré tvrdé sýry. Zhubla jsem ale vzdala jsem to po 2 mesících, práve k vuli snídaním, protoze ac zeleninu a maso miluji tak k snídani smajlik - 66.

 
sharon
sharon - 25.5.2011 12:02

punh: i mě stačí půl kila bůčku, a zelí se šesti ....smajlik - 68

 
Kadla
Kadla - 25.5.2011 12:00

Nika1: Mně nemusíš držet palce. Já u ní úspěšně (a natrvalo) zhubla před nějakými čtrnácit lety a figuru mám stále OK smajlik - 16. Jako hladovku jsem to v žádném případě nepociťovala, protože 400 gramů masa a 500 gramů zeleniny denně, to není žádné hladovění.. Ostatně u toho stylu stravování jsem zůstala pak už tak nějak napořád (teď nemyslím počet kalorií ale zaměření na libové maso a zeleninu), protože nic jiného mi nevyhovovalo právě jako tohle.

 
punh
punh - 25.5.2011 11:58

Nika1: 3000 KJ je sakra málo, to bych zhebla hlady. Na tomhle se nedá dlouhodobě přežít. smajlik - 66
sharon: taky si dopřeju kdeco, ale snažím se ne moc velký množství. Pokud si člověk něco odpírá, tak na to má větší chuť a po půstu sežere mnohem víc než kdyby si aspoň občas dopřál. smajlik - 75

 
Nika1
Nika1 - 25.5.2011 11:44

Kadla: Jenže Dr. Staňková, nemýlím-li se podle vašeho popisu jídelníčku, dává denní energ.příjem 3 tis. KJ, když si to spočtete, tak takovouhle hladovkou se opravdu hubne vždy. Bohužel se taky rychle nabírá, znám asi 4 případy včetně sebe, no držím palce.

 
sharon
sharon - 25.5.2011 11:38

marukralova: přesně, moje maminka říkávala, že chuť je sfiňa....smajlik - 68

 
marukralova
marukralova - 25.5.2011 11:34

dievčatá, povedzme si pravdu, nie hlad je problém, ale chuť na jedlo

 
sharon
sharon - 25.5.2011 11:28

Almega: i já tak nějak......mám otisklý dopis v pondělním Blesku pro ženy....zrovna je to o dietách a hubnutííí.....smajlik - 76

 
sharon
sharon - 25.5.2011 11:26

punh: dokud mi bude žlučník sloužit budu žrát vše smažené až do skonání....smajlik - 68smajlik - 58......samozřejmně bez přehánění....smajlik - 75

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-52
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77200.
    Archiv anket.