Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Rozvod v pětašedesáti? Došla mi trpělivost.

Rozvod v pětašedesáti? Došla mi trpělivost.

Je mi pětašedesát, jsem vdaná, s manželem jsme oba v důchodu. Brali jsme se když nám bylo dvacet, máme čtyři děti a šest vnoučat. Postupně jsem se dostala do fáze, kdy mám pocit, že s mým mužem nevydržím už ani den a nevím, co mám dělat. Nejraději bych se rozvedla.

Částečně jsem si to zavinila asi sama. Po svatbě se nám postupně, jedno za druhým v rozmezí dvou let narodily všechny čtyři děti, já byla dlouho doma. Obstarávala jsem domácnost, muž chodil do práce. Když šel nejmladší syn do školy, nastoupila jsem konečně do práce. Jenže v rozdělení rolí se u nás nic nezměnilo. Zatímco muž přišel z práce a usednul na gauč k televizi s pivem v ruce, já nastoupila na druhou směnu. Děti, úkoly, domácnost, večeře. Pamatuju si, jak jsem bývala uštvaná, ale s ním to nehlo. Kolikrát jsme se kvůli tomu pohádali bych ani nespočítala. Postupně jsem na tento stav rezignovala, s ním nic nehnulo. A rozvést se a zůstat sama se čtyřmi dětmi jsem si opravdu netroufla.

Tak šly roky, děti rostly, postupně se osamostatňovaly a my zůstali s mužem sami. V první fázi se mi co se práce týká, dost ulevilo. Bylo míň prádla, vařila jsem míň jídla, i údržba bytu byla najednou nějaká jednodušší. A jak jsem byla zvyklá dělat všechno celý život sama, tak jsem v tom pokračovala. Muž taky zůstal stejný, ale nějak jsem to neřešila. Pravda je, že toho spolu moc nenamluvíme, nikam společně nejdeme, to jsme neprovozovali nikdy.

Teď už jsme pár let v důchodu, já tedy déle, než muž, ten nastoupil teprve nedávno. A já si najednou uvědomuju, jak mě soužití s ním vyčerpává. Jsme spolu celé dny, on vydrží dřepět u televize, maximálně luští křížovky. O nic nemá zájem, nemluví, nezeptá se na vnoučata, jako bych byla vzduch.  Když se pokusím o nějaký rozhovor, vidím na něm, jak je otrávený a odpovídá mi doslova z donucení.

Já se zabavím kolem domácnosti, taky ráda vyšívám a pletu, občas jdu s kamarádkou posedět do kavárny nebo do divadla. Pak se vrátím domů a tam najdu nafučeného muže, otráveného, protivného. Sám si neohřeje jídlo, nenamaže rohlík, vyčítá mi, že je hladovej a kde jsem tak dlouho. Když se ohradím a řeknu mu, že se snad může obsloužit sám, je z toho vždycky hádka.

Nezajde se mnou na nákup, všechno tahám sama, včetně flašek piv, jednou jsem zkusila mu je nepřinést a bylo z toho takové dusno, že si to snad neumíte představit. Když mu řeknu, že je to na mě už moc, že už taky nejsem žádná mladice, ať si aspoň ty piva chodí kupovat sám, tak mi na to odpoví, že toho přece nemusím nosit moc naráz.

Jsem z něj totálně utahaná, vyšťavená. Kolikrát si představuju, jaké by to bylo, kdybych žila sama. Jaký bych měla klid. Mám po svých rodičích dvoupokojový byt, zatím je prázdný, přemýšlím, že bych se tam prostě odstěhovala. Říct mu, že to vzdávám, že už s ním být nechci. Jenže se k tomu nemůžu odhodlat. Připadá mi, že rozvádět se po tolika letech soužití v našem věku není správné.

Co byste dělaly na mém místě?

Věra


7.11.2016   Rubrika: Partnerské problémy   |   Komentářů 52   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Rozvod v pětašedesáti? Došla mi trpělivost.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-52
Verera
Verera - 7.11.2016 12:07

Dřív to bývalo rozdělené, chlapi pracovali na poli, ženy se staraly o domácnost. Pole zmizela, zaměstnanost žen se zvýšila, model přetrvává. Žena maká po práci ještě doma, muž vyměnil pole za televizi.

Ten, kdo to má pohodlné, nemá důvod něco měnit, když protějšek neprotestuje, takže se zdá, že je taky spokojený. Změny v myšlení jsou, zdá se, mnohem pomalejší než změny ve společnosti.

Ono je potřeba se vážně ozvat ve chvíli, kdy se nám něco nelíbí a nepřebírat slepě vzory z rodiny.

Ale stejně, nechápu ty chlapy, kterým není hloupé se nechat obsluhovat a nenabídnou nic za to. Asi by se pán divil, kdyby Věra řekla : " Čtyřicet let jsem obsluhovala já tebe, teď si to na zbytek života prohodíme. Vyper, uvař, ukliď, na večeři přijdu v 7."

 
tornado-lou
tornado-lou - 7.11.2016 12:04

milá Věrko. na rozdíl od ostatních s tebou nesoucítím. jaký si to uděláš, takový to máš. smajlik - 48 Tohles měla řešit nejpozději když děti odešly z domu. Tvému muži se nedivím. celý život ho obskakuješ, proč by on něco mělnil? změnit se musíš ty.
Asi bych se nerozváděla, na to je času dost. ale asi bych se ne nějakou dobu nastěhovala do toho prázdnýho bytu a čase by se vidělo. A dětem bych sdělila, jak to je. Jenže jak říká Bellana - kdoví jestli už děti nemají zakořeněnej prachšpatnej vzor.

 
Zuzilka
Zuzilka - 7.11.2016 11:55

U nás se každý obsluhuje sám.Já nakoupím,uvařím,oni si sami nachystají a umyjí nádobí.Pokojíček dětem taky neuklízím..a pivo si manžel nosí sám...na velké nákupy se mnou manžel chodí bez řečí.

 
Bellana
Bellana - 7.11.2016 11:33

krasaka: Nesouhlasím s tebou, že by Věrka by měla být "svatořečena" již za svého života. Naopak. Jestli se synové potatili, musejí její snachy svádět těžký boj za polidštění opic. A jestli se dcery pomamily, tak vychovají další generaci nepoužitelných partnerů. Špatné vzory chování se přenášejí snáz než ty dobré. Nejvyšší čas skončit s tím.

 
Linda
Linda - 7.11.2016 11:15

krasaka: nenapisu nic, jelikoz nemam slov smajlik - 67.

Chce byt pan nastrvany tak at je. Chce pivo tak at si ho koupi. Chce delat dusno, tak at se dusi smajlik - 26. JE to svepravny dospely clovek, ma dve ruce a dve nohy - nevidim jediny duvod proc se o neho starat jako o novorozence smajlik - 26.
Vero nemuzes zmenit svet. Nemuzes zmenit jine lidi. Muzes zmenit jenom sama sebe! Pokud se ti nelibi co manzel dela muzes mu to rici a rovnou i sdel nasledky jeho jednani - jestli bude nasplouchat, ignorovat te, jecet , delat dusno je jen a jen na nem. A ty dodrz nasledky - nehni prstem pro nej a starej se jenom sama o sebe. Pokud to nedokazes delat doma tak se odstehuj do bytu. Neboj se samoty, protoze ty jsi na ni zvykla. at chces nebo nechces ty zijes sama cely zivot jenom se navic staras o nekoho, kdo si to nezaslouzi. Porid si coby spolecnost misto manzela treba papouska (pokud si chces s nekym popovidat) nebo psa (pokud chces mit doprovod na prochazkach) a nebo kocku (na mazleni) smajlik - 26

 
Bellana
Bellana - 7.11.2016 11:08

Já bych mu vařila co nejtučnější jídlo, nosila co nejvíc piva a cigaret a byla co nejdál od něho, abych nebyla v pokušení zachraňovat mu život, až ho z toho trefí šlak. Blbý vtip.
Být v takové situaci a mít kam jít, už bych byla z bytu pryč. Bez rozvodu. Ať se chlap postará o rozvod sám. Proč bych měla platit soudní výlohy? Samozřejmě vycházím z toho, že jsem schopná vyžít ze svého důchodu a nepotřebuji nikoho, s kým budu sdílet náklady na bydlení. V případě, že bych na to neměla, pronajala bych byt po rodičích, peníze si ukládala na svůj účet a byla co nejčastěji venku. Že bych snad dospělému chlapovi, který není invalidní, chystala jídlo v době, kdy ho nechystám sobě, to nehrozí ani omylem. S tím jsem skončila před třiatřiceti lety, když jsem byla na mateřské a manžel se vrátil z běhání hodinu po večeři a u stolu čekal, až ho obsloužím. Doposud považuje za neskutečnou laskavost, když mu nachystám jídlo v době, kdy sama nejím. Což se nestává tak často, protože není digitální a já nejsem pečovatelka. (Ani moje pětaosmdesátiletá maminka kolem svého muže neskákala a nás děti taky brzy naučila, jak si ukrojit a namazat krajíc chleba.)

 
krasaka
krasaka - 7.11.2016 10:57

Verera: smajlik - 61smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47

Já bych mu už dávno nekupovala ani to, co "sežere" smajlik - 66
On - muž má být galantní a oporou své ženě - velkou chybou bylo, že Věrka se nepokoušela od počátku napravit chyby ve výchově jeho rodičůsmajlik - 48
Divím se i ušima - 45 let žít s takovou pijavicí,kreaturou a vyžírkou - to snad ani není možné smajlik - 76
Neohřeje jídlo ? - ať ho jí studené nebo si uvaří sám - v Kuchařce je tolik dobrých receptů!!!smajlik - 68
Nenamaže si rohlík ? - tak ať ho zbodne nenamazaný a máslo přikusuje - to by mi bylo šumafuk - umí si vůbec otevřít lednici nebo aspoň to pivo smajlik - 26
Nemluví, nemá o nic zájem - jen TV zbytečně žere proud, nač takový "odpad homo sapiens" vůbec existuje ???smajlik - 55
Jaképak dusno, když stejně nemluví - on dusno, ona vše jen pro sebe, lze přece mazat rohlíky, vařit, prát, žehlit atd. jen pro svou maličkost - ani kousíček energie by mi pro něho nezbylosmajlik - 66 a ještě bych si prozpěvovala, tančíc nedaleko naštvaného ksichtu se sklenkou piva v rucesmajlik - 35smajlik - 93

Věrka by snad měla být "svatořečena" již za svého života smajlik - 47-jsem velmi zvědava, kdy se připojí Linda a co k tomu napíšesmajlik - 68

 
Verera
Verera - 7.11.2016 10:12

Nemusí být hned rozvod, ale pryč. A pokud by chodil škemrat )bohužel asi ví, kde je ten byt), tak být neoblomná. Pokud se vracet tak jedině, kdyby opravdu procitl a dál jasně najevo, že se bude podílet polovinou práce na domácnosti, ale to nepředpokládám.

Asi mám malou fantazii, ale neumím si představit dusno kvůli pivu. Jak si to vůbec může dovolit? Asi bych ho seřvala po první větě a dozvěděl by se něco o sobcích a vyžírkách. No doufám, že po tomhle už pivo nenosí, jinak pán dosáhl svého a je přesvědčen o své pravdě.

Vždyť přece není tak těžké přestat se o něj starat, nadávat si může, no a co, tak ať huláká, buď se tím unaví nebo ho přemůže hlad, Chce to jen moc si ho nevšímat a vytrvat.

 
PEGG
PEGG - 7.11.2016 9:59

Další debilsmajlik - 37
Tak pivo bych mu určitě nenosila (prostě mě bolí záda) i kdyby se mnou už do konce života nepromluvil a řekla bych to dětem, jak se chová a o čem uvažuješ. Nemůžeš jezdit hodně často hlídat vnoučata?
Osobně bych se snažila ten byt pronajmout a za peníze jezdit po světě, ať si dědek dřepí doma sám. Odstěhovat se není tak jednoduché, ale proč si nechat dělat na hlavu. On potřebuje tebe, ne ty jeho, sám je nemožný a ještě má na vrch? Doprčic, život máme jen jeden, proč ho obětovat někomu takovému?
Nedej se! smajlik - 61
smajlik - 45

 
Jarča*
Jarča* - 7.11.2016 9:45

krasaka: hned bych ho švihla plnou lahví piva - taky dobrýsmajlik - 34smajlik - 34

 
Anče
Anče - 7.11.2016 9:39

Věrko,proč zůstávat do konce života s člověkem,kterého očividně nezajímáš,v podstatě asi nezajímala předtím - jen jsi vykonávala svoji službu.Pěkné zázemí měl,víc nechce.Pryč a žij svůj život!smajlik - 54

 
Ploduska
Ploduska - 7.11.2016 9:36

Už bych byla pryč.

 
anitech
anitech - 7.11.2016 9:30

bože smajlik - 76a to má takovou šanci a ona váhá??? Má kam jít, pár věcí na sebe a do začátku ji stačí, na nájemné si vyběhá příspěvek, a pokud mohla brigádničit kolem manžela zadarmo tak jistě si najde i nějakou brigádu na kterou bude stačit a bude ji mít pro změnu placenou

 
krasaka
krasaka - 7.11.2016 9:19

dadka: smajlik - 61s tím vším souhlasím - nechápu, jak si může nějaká žena tak málo vážit sama sebe ???
Celý život dělat někomu služku smajlik - 26,kdyby aspoň pomohl a vzal svou ženu občas ven - když nemáte žádné společné zájmy a ON má i ručičky a nožičky na dvě věci - proč s ním zůstávat???
Vždyť to je horší manžel, než ti muslimové, jen nemusí Věrka chodit zahalená!
To je lepší být vdova - hned bych ho švihla plnou lahví piva smajlik - 36+smajlik - 37
Ani jako přívěšek ke klíčům se neosvědčil - tak co s ním ???
Sama bude mít Věrka polovinu práce, psychický klid, čas ke mnohým hobby - jeho bych nechala shnít ve špíně /ale nekompromisně-bez pomoci-na hrubý pytel hrubá záplata/smajlik - 76
V tom věku je před ženou ještě spousta příjemných překvapení, takový muž je koulí u nohy !!!
Ale kvůli finanční samostatnosti bych snad ten dvoupokojový byt po rodičích prodala, pro jednu paní stačí garsonka a mít nějakou rezervu to není k zahození - a pak bych už jen žila, doháněla výlety, cestování a kulturu - vše,co mi bylo životem s hulvátem odpíráno a až by ten přiživník natáhl bačkory, i nevelký vdovský důchod by byl něco jako bonus smajlik - 35smajlik - 68smajlik - 31

 
Jarča*
Jarča* - 7.11.2016 8:30

To snad není pravdasmajlik - 76 Dokud jsem četla, že jsi dělala všechno sama kolem domácnosti, říkala jsem si, že takových ženských je pořád dost. Ale když jsem se dostala k tomu, že sama taháš i flašky s pivem, to mě vážně nazvedlo. Co ten chlap celé dny dělá??? Okamžitě mu přestaň posluhovat, a odjeď aspoň do těch lázní. I když si myslím, že tři týdny tolik neřeší a manžel by nejspíš zapojil děti. Fakt bych se asi šprajcla a šla bydlet do bytu po rodičích, je to jedinečná možnost. Jenom, jak píšou děvčata, si dobře spočítej náklady. Na rozvod je vždycky času dost, možná manželovi něco dojde. A kdyby to třebas z těch finančních důvodů nešlo, aspoň ty nákupy bych přestala tahat, i kdybych si měla vymyslet já nevím jaké choroby, v 65 letech už je na ně nárok.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-52
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 440616.
Archiv anket.