Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Jiný kraj, jiný mrav aneb Co je kde „eklhaft“

Jiný kraj, jiný mrav aneb Co je kde „eklhaft“

Jiný kraj, jiný mrav. Jste-li citlivější povahy či máte slabší žaludek, po přečtení tohoto článku mi prosím nenadávejte, ano? Já mám žaludek v pořádku, zato citlivá jsem až dost. Tak nádech, a naordinujeme si trochu asijských zážitků z první ruky.

 

Pozor na kapesníky

Například používání kapesníku a smrkání. Věc zcela běžná a přirozená, trápí-li vás rýma, že? Avšak zkuste se vysmrkat před Číňanem. V lepším případě vám taktně oznámí, že děláte něco, u čeho by slušný člověk neměl být přistižen. V horším se od vás zhnuseně odvrátí a do konce života budete chodit s pomyslnou nálepkou „velké čuně“. Kdysi mě to dost zarazilo, obzvlášť poté, co jsem se jako zaměstnanec právnické kanceláře ocitla v kolektivu křehkých Asiatek. Rýmu měly všechny a neustále, a to kvůli klimatizaci na maximu. Za nic na světě by se nevysmrkaly. Vždyť je to tak neslušné! Má pracovní docházka se stala tak trochu utrpením, protože hlasité popotahování křehulek ve mně vyvolávalo lecco, jen ne libé pocity. Demosntrativně a téměř nepřetržitě jsem tedy kapesníky používala já, nabízejíc nesčetné balíčky udiveným kolegyním. Má nenápadná osvěta nezabrala. Nevadí. Doma smrkáme beze studu a na veřejných místech se chráním poslechem hudby z MP3. A prosím vás, kdybyste k nám náhodou jeli na dovolenou, tak se v případě nouze rozhodně nepokoušejte ulevit rýmě pomocí toaletního papíru. I kdyby byl zakoupen pouze a jen za tímto účelem. To byste totiž pro samou ostudu vůbec nemohli vyjít na ulici.

 

Když příroda zavelí

Jestli se vás rýma netýká, věřte, že vyhráno nemáte. Například takové puzení po požití kávy a minerálky je úplně přirozené, že? Už jsem překonala počáteční období, kdy jsem stižena potřebou na ulici obíhala bloky a hledala luxusní hotel za účelem použití WC. Časem jsem si zvykla na běžné turecké záchody, které na mě působí celkem hygienicky. Musí kolem nich proběhnout sem tam nějaká údržba, samozřejmě. Když ne, eklhaft zkrátka nepoužijete a raději se pídíte dál. Jako nedávno já. Jako na potvoru nebylo důstojné možnosti, až jsem ze zoufalství raději zvolila křoví v nedalekém lesoparku. Manžel sice hlídal, ale bílý zadek zřejmě svítí víc než jakýkoli jiný. A tak se mi už při zapínání kalhot dostalo malajské přednášky, jak nepřijatelně se projevuji na veřejnosti, nehledě na znečištění prostředí. (Veřejností bylo myšleno ono husté křoví, vzdálený blok kanceláří a silnice s průjezdností pět aut za hodinu ve špičce.) Vybavila jsem si neudržovaná WC v restauracích, kam se bežně chodí přes kuchyň, vzpomněla jsem si na záchodky u benzinové pumpy, kde unylá uklízečka oplachovala komplet celé zařízení kyblíkem vody, již chodila nabírat do kanálu za benzinkou...

 

Jak to tedy s tou hygienou vlastně je?

Někdy mi zůstáva rozum stát. Vážně. To neznamená že si stěžuju. Člověk si zkrátka musí najít dostupná a přijatelná řešení. Snažím se nad podobnými všedními záležitostmi vůbec nepozastavovat. Někdy to ale nejde. Nedávno mi jedna bodrá malajská matka přinesla snídani, od níž odháněla masařky. Její synek s nudlí u nosu mi zatím zveleboval posezení tím, že utřel stůl špinavým hadrem sebraným z podlahy. A tak jsem s dokonale asertivním úsměvem poděkovala, zaplatila a volíc smrt hlady jsem odešla od netknutého jídla. Vysvětlování bylo zbytečné, protože by to zkrátka nepochopili. Také jsem si odpustila pozvednuté obočí, když nás jedna čínská rodina pozvala na tradiční nedělní motlitbu v buddhistickém chrámu. Že se nemám před vstupem zapomenout vyzout, mi sdělovalo několik cedulí a slyšela jsem to přibližně stopadesátkrát. Nezapoměla jsem, přísahám. toaletaNezapoměla jsem se vyzout ani přede dveřmi domu oné čínské rodiny. Proč se zouvám? Nejdu přece do chrámu... Do chrámu ne, ale do bytu se světlými koberci! Dostalo se mi pohledů vyjadřujících absolutní nepochopení mého konání. Až se koberce ušpiní, tak se vyčistí. Až nepůjdou vyčistit, koupí se nové. Zamyšleně jsem pozorovala ťápance na koberci, mezi nimiž se v jednom klubku kutálelo rozdováděné děcko a dvě koťata. Společně kolem sebe metali drobky z dětských piškotů a kočičích sušenek.

Snažím se, vážně. Své přednášky o hygieně polykám a praktikuji ve svém domě. Přece si nenechají radit od někoho, kdo je schopný vysmrkat se na veřejnosti a ke všemu v nouzi i do toaletního papíru!

hancze


17.6.2008   Rubrika: Cestování   |   Komentářů 52   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Jiný kraj, jiný mrav aneb Co je kde „eklhaft“

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-52
evelyn
evelyn - 17.6.2008 7:30

smajlik - 70jezisi, potahovani a dloubani v nose ve mne zarucene vyvola davici reflex, to bych nezvladlasmajlik - 76

 
kat
kat - 17.6.2008 7:25

ta diskuze je snad ještě sranda než článeksmajlik - 34

Gargamel: kam na to chodíš????smajlik - 34smajlik - 34

JInak Hanzce- ráda tě zase vidím a vůůůůbec ti nezávidím kde žiješsmajlik - 42smajlik - 68smajlik - 76smajlik - 61

 
Gargamel
Gargamel - 17.6.2008 5:09

Ano, to je pravda a je to asi hygieničtější, než toaletní papír. Malajci si zadek omývají z čutory, louže či potůčku, zatímco např. pouštní bediíni si ¨ho vytírají oblázkem, který nosí s sebou - pečlivě si ho vybírají.
Tak mně napadlo, jak asi byl hygienický pás cudnosti po pěti letech..?

 
hancze
hancze - 17.6.2008 3:51

smajlik - 42smajlik - 26 no vidis, stredovek nebo Asie....smajlik - 34
Ad. ruce - to mas pravdu, fakt to tak rozdeluji, ale jen muslimove ....Ale zadek si neutiraji alebrz omyvaji smajlik - 68

 
sallie
sallie - 17.6.2008 2:33

jo, takové pracovní obědy s korejskými kolegy - to byl pravý očistec.... mlaskání, mluvení s otevřenou hubou..... smajlik - 70 popotahování chrchlů.... no lahůdka...smajlik - 80

 
Gargamel
Gargamel - 17.6.2008 2:14

Dověděl jsem se v literatuře, že pravá ruka se malajsky řekne: "ruka-kterou-se-jí" a levá: "ruka-kterou-se utírá-zadek". Doufám, že jsi ještě na veřejnosti nezkusila jíst i levou rukou!smajlik - 76

Společenské a hygienické normy jsou relativní a proměnné.
Ještě za Rudolfa II bylo v naší zemi považováno za nezdvořilé, když si host při jídle několikrát pořádně neříhl. Urazil by hostitele. Znamenalo by to, že mu nechutná. Úplnou samozřejmostí po celý středověk bylo rovněž bzdění a pouštění pšouků při hostinách, dokonce se v tom pořádaly i soutěže (zůčastňovaly se i dámy).

Za nedostatek dobrých mravů, ba dokonce nestoudnost, prohlásila církev omývání obnažené pokožky vodou. Hnilobný zápach byl v normě, do společnosti se stačilo polít voňavkou. Došlo-li z nějakého nepochopitelného důvodu ke koupeli, neodkládal se oděv. Spodní košile se nesvlékala vůbec, dokud se nerozpadla.
Zvlášť zvrhlí prostopášníci ovšem i tehdy navštěvovali lázně, takto opovrženíhodný hampejz, kde je opečovávaly lazebnice-neřestnice, společensky na úrovni pouličních děvek, s nimiž by ani kurtizána neztratila slovo.
Obsah "noční vázy" i kuchyňské splašky bylo zvykem vylévat z okna přímo na ulici, když to někoho zlilo, jeho chyba. Kanalizace a odpad fekálií vedly uprostřed ulice - takový libovonný potůček.

Ještě koncem 19. století bylo na našem venkově běžné, že lidé i dobytek vcházeli do domu společnými dveřmi, teprve v chodbě se rozešli vpravo a vlevo. Ti chudší bydleli v zimě s kravičkou, tak ušetřili za otop, bydlet s drůbeží bylo běžné, stejně jako slepičáky na stole. Chodili bosky nejen proto, že boty byly jen pro sváteční příležitost, ale také proto, že nohy stačilo večer opláchnout od trusu, když už to někomu vadilo.
Toto byl hygienický standard v Evropě po celý středověk, nic neobvyklého to nebylo ještě za průmyslové revoluce.

 
Alice.
Alice. - 17.6.2008 1:05

Jo, věčně popotahující číňani....smajlik - 42 Jednou jsem psala zkoušku z chemie (kterou jsem opravdu nezvládala levou zadní) a skončila v učebně obklopená samými číňany. Bylo období chřipek a oni všichni měli rýmu a neustále popotahovali až skoro chrochtali...myslela jsem po pěti minutách, že vyskočím z kůže, přemítala jsem, že vyskočím od chemie a všem jim narvu kapesníky chřtánů....No, zkouška nedopadla moc dobře, neboť jsem polovinu času strávila představujíce si číňany co se umí vysmrkat smajlik - 36

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-52
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77231.
    Archiv anket.