Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Pochází z jehovistické rodiny. Co mám dělat?

Pochází z jehovistické rodiny. Co mám dělat?

Je mi sedmadvacet, jsem svobodná, bezdětná. Před třemi roky jsem dostudovala, osamostatnila se a žiju sama v pronajatém bytě. Na kluky jsem nikdy zrovna štěstí neměla, mockrát jsem se zklamala. Asi je to tím, že jsem spíš nesmělá, neseznamuji se lehko, dlouho mi trvá, než někomu začnu důvěřovat.

Před dvěma měsíci jsem poznala sympatického a příjemného mladého muže, je stejně starý jako já. Párkrát jsem se oťukli, zašli na večeři, do kina a začal se mezi námi rodit vztah. Je mi s ním moc hezky. Rozumíme si, je milý, ohleduplný, má hodně vyvinutý smysl pro rodinu a co jsem si všimla, hezký vztah k dětem.

Trápí mne však jedna věc. Před třemi týdny se mi svěřil, že jeho rodiče i oba sourozenci jsou svědkové Jehovovi. Vstoupili do té církve před deseti lety, přítel tvrdí, že on její stoupenec ale není. Rodiče ho sice pravidelně přemlouvají a různě přesvědčují, on v tom však má prý jasno.

Když mi to řekl, malinko to se mnou otřáslo. Z jakékoli náboženské sekty mám docela hrůzu, představuji si, co by mohlo následovat, kdybychom spolu vydrželi, vzali se a měli děti. Jak by se nám dařilo chránit je před vlivem prarodičů? Mé obavy vzbuzuje i fakt, že přítel, ač tvrdí, že on svědek není, má občas takové divné řeči. Nevím, jak bych to nejlépe přiblížila, prostě občas v nějaké situaci začne mluvit o bohu, o konci světa a tak.

Je mi to hloupé, ale napadlo mne, že mi třeba lže. Že v té sektě je taky a snaží se mě k sobě nějak připoutat a pak, až by byla ruka v rukávě, by mohlo nastoupit vyložené lámání a přesvědčování.

Jsem zmatená a nevím, jak se mám zachovat. Mám ho ráda, je fajn, ale neznáme se ještě tak dlouho, abych mohla skálopevně říct, že mu stoprocentně věřím. Ty pochyby tam prostě jsou. Bojím se dalšího zklamání, toho, že s ním budu třeba rok a pak se to provalí. Bojím se i s ním rozejít, protože co když tohle všechno jsou jen mé mylné domněnky? Když se ho zeptám přímo a chci po něm jasnou odpověď, rezolutně tvrdí, že on Jehovista není.

Petra


30.10.2012   Rubrika: Partnerské problémy   |   Komentářů 53   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Pochází z jehovistické rodiny. Co mám dělat?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-54
stonozka01
stonozka01 - 2.11.2012 12:00

oprava: ...vnucuje druhému, omezuje tím jeho svobodu...
Jinak ale jehovisti nejehovisti, záleží především na tom, jaký ten chlap skutečně je a jaké hodnoty vyznává, což podle mě zjistíš až tak po roce vztahu nebo ještě líp soužití. Jsou nakonec i horší věci, než být nějak nábožensky uhnutý, např. alkoholismus nebo násilí. Záleží na každém, co je pro něj skousnutelné. Hodně štěstí smajlik - 45

 
stonozka01
stonozka01 - 2.11.2012 11:53

PEGG: přesně tak, v podstatě jsi shrnula vše, co jsem chtěla odpovědět na jednotlivé příspěvky, v principu nejde konkrétně o jehovisty, třeba fanatičtí katolíci nebo muslimové taky stojí za to. Organizovaná církev (pokud je ortodoxní) obvykle v podstatě přikazuje najít si partnera stejného smýšlení a zaměření a káže vychovávat děti v duchu svého učení. Nic se podle mě nemá přehánět, pokud má někdo hodně vyhraněný postoj (ať už k čemukoli, nejen k náboženství) a svůj životní styl vnucuje druhému, čímž omezuje jeho svobodu. A jak tady někdo řekl: třeba je jen vlažný, tak po zkušenosti se "svým" jehovistou si víc vážím lidí, kteří jsou ortodoxní a jdou si za svým a neupravují si "přikázání" podle toho, jak se jim to zrovna hodí.

 
sqwela
sqwela - 2.11.2012 10:20

já jsem pokřtěná a na Vánoce a hlavně Velikonoce chodím do kostela.v Boha věřím, ale všechno mu nebaštím, trošku jsem si to přeonačila podle svého, takže jsem věřící tak nějak napůl, dalo by se říct, a jsem spoko. Třeba i on je Jehovisty "líznutej", ale přeonačil si to podle sebe a to by mohlo být docela fajn.

 
PEGG
PEGG - 2.11.2012 7:22

Každý v podstatě v něco věří, ale jak se víra začne organizovat, nic dobrého z toho nevzejde, viz pedofilní katolíci nebo cáklí jehovisti atd. Vždycky toho nějaký blb zneužije ke svému prospěchu, jak má moc ovládat lidi, tak je to špatně.smajlik - 66

 
sqwela
sqwela - 2.11.2012 6:44

Petro, Svědkové Jehovovi neslaví Vánoce.Proklepni si jej tedy za necelé 2 měsíce o Vánocích a budeš mít jasno :-) Jinak si dej pozor, jsou to opravdu blázni ..

 
Jarča*
Jarča* - 1.11.2012 12:04

stonozka01: víš, já se jehovistů v žádném případě nechci zastávat, ale jak jsem psala níž, mám jednoho velmi blízkého člověka, který se k jehovistům dal. A dotyčná osoba vůbec nikoho se svou vírou neobtěžuje, nikoho nás k ničemu nepřesvědčuje, vím, že chodí na nějaká shromáždění a tam platí nepatrný poplatek za pronájem sálu, jinak po jejím majetku nikdo neprahne. Nebýt toho, že neslaví vánoce, tak bych na ní ani nic zvláštního nepozorovala. Proto jsem psala, že by bylo dobré se s rodinou seznámit, hned by byla Petra chytřejší. A nejdůležitější je si s přítelem o všem promluvit. On jehovista (prý) není, tak by třebas sám o tom nechtěl ani slyšet, aby jeho děti byly v nějakém podobném duchu vychovávány.

 
xyz
xyz - 1.11.2012 11:40

Co kdyby tu psala: Můj přítel pochází z rodiny praktikujících katolíků. On tvrdí, že to nebere vážně. Ale já mám strach. Co když se později vybarví a já kvůli víře ve které byl vychován budu rodit jedno dítě za druhým. Pokud budeme mít děti, budou uset chodit do náboženství. A co když ho tam bude obtěžovat nějaký pedofilní kněz? Nechci chodit do kostela 3x týdně jako jeho rodina a v prosinci vstávat na roráty v 7:00. A s tchyní se podílet na výzdobě kostela a přípravě oltáře ke svátku ... nyní si vyber božího těla, dušiček dožínek apod... V katolickém kostele je navíc v zimě zima (ikdyž jsou již dnes vyhřívané lavice.) Já si myslím, že vlažný příslušník NSSJ (náboženská společnost svědkové Jehovovi) není nic tak hrozného. Každý člověk je "nějak švihlý" aneb všude je něco...

 
stonozka01
stonozka01 - 1.11.2012 9:54

xyz: Věřit v Boha a být jehovista (=nechat si vymýt mozek sektou a podřídit jí zcela život svůj i svých blízkých, např. rozhodnout za děti, že budou Svědci, nebudou slavit vánoce a narozeniny, přispívat jí z rodinného rozpočtu atd.) jsou dvě diametrálně odlišné věci smajlik - 63

 
xyz
xyz - 31.10.2012 18:04

Milá Petro,
nevím, jestli se na to budeš dívat ještě dnes, kdy je článek vlastně již starý.
Co si tak s ním místo zkoušky s jelitem promluvit o tom, čemu vlastně věří. Třeba by Tě to zaujalo.
Vše se odvíjí od toho, že existuje inteligence, která nás lidi převyšuje. Někdo to nazývá pan příroda, někdo mimozemšťani, někdo Bůh. Pokud tedy připustím, že existuje něco vyššího, než člověk, tak vyvstává spousta otázek. A ikdyž utlumím své svědomí, řeknu si, že člověk je pánem tvorstva, tak to nic neřeší, otázky nejen že zůstávájí, ale naopak je jich více. Je to na dlouhé psaní, povídání. Určitě by Tvůj přítel byl moc rád, kdybys s ním na tohle téma mluvila. Krev, služba, to je jen špička ledovce. Věřící člověk má naději, lépe se mu žije. To že jsi psala dotaz sem, tak je Ti jistě jasné, že odpovědi budou tendenční a to v tom smyslu, jak převážně jsou. Kristus není jen mýtus, (a nebo pokud to někdo připustí) významná postava lidských dějin. Je to osoba, která zde na zemi velmi brzy bude „dělat pořádek“ zničí ty, kdo ničí zemi“(Zj 11,18) a naopak v Bibli se píše o naději, na nový lepší svět, bez nemocí, utrpení násilí, hladu . „A smrti již nebude, ani žalu ani nářku ani bolesti už nebude ..“ (Zj 2:4)

zkus otom Petro přemýšlet. Život není jen o hmotě...

 
YXH
YXH - 31.10.2012 13:30

Beru: Meli jsme znameho, ale ani jsme ze zacatku nevedeli, ze je jehovista. Z NDR jsme privezli bezva krvavou tlacenku, a kdyz prisel na navstevu tak jsme mu nabidli, netusili, ze je jehovista a v te dobe vlastne ani nevedeli, ze to nesmi jist. On nam to vysvetlil, rikal ze mu to vira zakazuje. Koukala jsem na nej jako puk, smajlik - 68 Pak nam vysvetlil proc atd. Ale nikdy nas nepresvedcoval o tom ze bychom meli nebo nemeli verit. Byl to v podstate docela dobry kamos. Nakonec mel jit na vojenske cviceni a jelikoz odmitl, sel do basy, od te doby jsme ho nevideli. Co se s nim stalo nevim. smajlik - 26 Proto jsem myslela, ze kdyby mu nabidla to jelito, treba by se "vysvetlil" jako ten nas znamy. Vim ze muze rict ze mu to nechutna, drzi dietu atd. Ale taky by mohl uprimne vysvetlit ze nesmi kvuli vire. Tot vse na mou obhajobu smajlik - 68

 
janas
janas - 31.10.2012 12:17

Na jehovisty je alergickej i náš pes a to je vyslovený všehomil smajlik - 68
asi bych radši oželela jeden vztah než pak oželet hromadu věcí a případného strachu.
A jestli se toho bojíš už teď, co teprve po svatbě a s dětma... a to už se blbě vyklízí pozice - zvlášť, když by proti tobě nestál jen druhý jedinec, ale celé spolčení.

 
stonozka01
stonozka01 - 31.10.2012 9:01

S jehovistou mám jednu zkušenost (zde to bylo naopak, on sám Svědek byl a rodina ze sekty vystoupila). Tohle byl navíc pokrytec, který si z víry vybíral jen co se mu hodilo, kázal vodu a pil víno (sex před svatbou, dvě přítelkyně najednou, na otázku, jestli by synovi nechal udělat transfúzi, kdyby mu šlo o život, se kroutil jako žížala, že prý podle situace). Byla jsem do něho blázen a trvalo mi docela dlouho, než jsem prozřela, díky za to Jehovovi smajlik - 3 Mimochodem, i ti příbuzní, co ze sekty vystoupili, byli tou vírou stejně zdeformovaní, takže následky to podle mě nechá na každém, kdo s tím kdy přišel blíže do styku. Pokud tam má všechny příbuzné, tak je dost pravděpodobné, že se tomu vlivu nevyhnete. Misijní činnost je u nich povinná, takže se budou chtě nechtě snažit obracet tě na víru. Když ne kvůli sobě, tak kvůli potenciálním dětem radím: pryč.

 
mam-ča
mam-ča - 30.10.2012 20:54

"Pochází z jehovistické rodiny. Co mám dělat?"

Zdrhat !!!

 
modroočka
modroočka - 30.10.2012 16:40

Jehovovi napiji žádný alkohol, v sobotu a neděli mají povinné "verbování" dalších oveček, také je dobré se podívat na obsah knihovny ... i tady můžeš zjistit, jak na tom je. Určitě bych se nebránila seznámení s rodiči u nich doma, můžeš "objevit sílu jejich víry"... a pak se rozhodnout, zda-li chceš pokračovat ve vztahu či nikoliv.
Co se týká konce světa, to už tady bylo mnohokrát. A stále žijeme a účty k placení chodí. Ač někteří představilé některých sekt... si raději vzali život.

Neodsuzuji žádnou víru. Říká se, že když člověk ztratí sebejistotu, obrací se k nějaké víře, která mu pomůže sebe znovuobjevit. A životní zkoušky někdy jsou opravdu hodně tvrdé.

 
Beru
Beru - 30.10.2012 16:35

YXH: A musím se přeptat jak je to stěma jelitama,to jsem nepobrala,pro mě je to příznak košer smajlik - 58

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-54
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77232.
    Archiv anket.