Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Nestíháte? Najmout si paní na úklid není ostuda.

Nestíháte? Najmout si paní na úklid není ostuda.

Snad každá žena si sem tam povzdechne, když se na ni valí nekonečné domácí povinnosti. Přání mít paní na úklid přepadne určitě leckterou z nás. Představa, že někdo tu nepříjemnou a nekončící práci udělá za nás, je tak lákavá. Mnoho žen už tuto možnost využívá, jiné váhají, některé jsou zásadně proti. Skutečnost, že by do bytu měly pustit někoho cizího, je pro ně vyloučená.

Patříte-li mezi ty váhavé a zabýváte-li se vážně myšlenkou, že si najmete paní na úklid, možná vám rozhodování usnadní následující rozhovor. Našemu magazínu jej poskytla paní Jana, jejíž pracovní náplní je právě uklízení cizích domácností.

Jak jste se k této práci dostala? Úklid domácnosti je pro většinu žen přece jen spíš nutné zlo. A vy jste se rozhodla věnovat se mu profesionálně. Proč?

Jsem vyučená švadlena. Za minulého režimu to bylo docela terno, o zakázky jsem neměla nouzi. Jenže po revoluci už to nebylo ono, ženy o šití na míru přestaly mít zájem. K tomu se přidaly problémy s páteří, dlouhé sezení za šicím strojem mi nedělalo dobře. Potřebovala jsem práci, při které budu v pohybu. Vyzkoušela jsem několik různých profesí, ale nikde to nebylo ono. Navíc jsem rozvedená a starám se o jedenáctiletou dceru, takže například práce v obchodě na směny pro mě nepřicházela v úvahu. A jelikož jsem byla odjakživa „uklízecí blázen“, napadlo mě, že bych mohla zkusit dělat paní na úklid. Nejdřív jsem to vyzkoušela jako vedlejší činnost a pak jsem si založila živnost. Teď se uklízením živím na plný úvazek a musím říct, že mi to vyhovuje. Mám několik rodin, kterým se starám o úklid, za svou práci ručím, časově to můžu krásně skloubit s péčí o dceru, takže je to pro mě ideální.

Ženy, které uvažují o najmutí paní na úklid, se často trápí tím, že jejich domácnost není v dokonalém stavu. Mají pocit, že by měly nejdřív uklidit, aby se paní nelekla nebo aby si nepomyslela, že jsou špindíry. Jak to vidíte vy?

Ženy by před první návštěvou paní na úklid neměly uklízet v žádném případě. Když někam poprvé přijdu, vím, proč mě zavolali: paní domu uklidit nestihne. Dnešní ženy jsou pracovně hodně vytížené a pro spoustu z nich je péče o domácnost dost zatěžující. To v žádném případě není ostuda. Obvykle trvá tak měsíc (při jedné návštěvě týdně), než se dá dům nebo byt do pořádku. Pokaždé udělám kompletní běžný úklid a pak postupně gruntuji místnost po místnosti. Když je hotovo, už jen udržuji stav.

Na co by si ženy měly dát pozor? Některé by se cítily špatně, kdyby měly paní na úklid kontrolovat nebo sekýrovat.

Všechno záleží na domluvě, na důvěře. Myslím, že není nutné chovat se k paní na úklid povýšeně, ostatně já jsem se s tím ani nesetkala. Na druhou stranu je ale normální, když si paní domu řekne, co a jak si představuje, a trvá na tom. Jestliže to paní na úklid není schopna splnit nebo respektovat, je lepší se s ní rozloučit. Když někdo za úklid platí, chce mít jistotu, že práce bude odvedena dobře. Vytřít „náměstí“ uprostřed kuchyně stihne každý, ale od paní na úklid se očekává, že svou práci udělá pořádně.

Někde i žehlím a uklízím prádlo do skříní. Záleží, kdo co vyžaduje. Musím říct, že jsem asi měla štěstí na rodiny, u kterých pracuji. Panuje mezi námi naprostá důvěra, bez zbytečného kontrolování a podezírání. Oni vědí, že se na mě mohou spolehnout, a mě těší, že jsou s mou prací spokojeni.

Ale přece jenom – pustit do bytu někoho cizího není jen tak.

Není. Každý, kdo se rozhodne, že si najme paní na úklid, by tak měl učinit buď prostřednictvím osvědčené agentury, nebo na přímé doporučení někoho, komu věří. Ostatně přesně takhle jsem získala klientelu já. Všechny „mé“ rodiny jsou příbuzensky nebo přátelsky spřízněné.

Pozoruješ u sebe nemoc z povolání? Například když přijdete někam na návštěvu, kouknete se a hned vidíte, co by bylo potřeba udělat.

Nooo, přiznávám se. Ano. Nedávno jsem byla na oslavě bratrových narozenin. Slavilo se u něj doma, a když jsem v kuchyni u baru čekala, než mi namíchá pití, jen tak cvičně jsem přejela prstem po horní hraně vypínače. Hned jsem si to uvědomila a musela jsem se smát. U mě to není tak, že bych si řekla: „No fuj, ani pořádně uklidit si tu neuměj.“ Moc dobře si uvědomuji, že moje nároky na úklid se vymykají běžné normě. A možná to je právě důvod, proč tuhle práci dělám a proč jsou se mnou klienti spokojeni. Přiznávají, že nikdy neměli domácnost v takovém pořádku, jako od té doby, co se jim o ni starám já. Já vím, jsem blázen, ale mě ta práce opravdu baví.

A co přísloví o kovářově kobyle? Sedí na vás?

Nesedí. I doma uklízím poctivě a pravidelně. Ale k tomu mám jiný přístup, asi úplně stejný jako všechny ostatní ženy, pro které je domácnost tou „druhou směnou“. Vážně uvažuji o tom, že si najmu nějakou paní na úklid. Abych mohla doma odpočívat a taky abych měla víc času na své koníčky.

Děkuji za rozhovor.

Jarka


26.1.2016   Rubrika: Rozhovory   |   Komentářů 54   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Nestíháte? Najmout si paní na úklid není ostuda.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-54
Abrasia
Abrasia - 26.1.2016 11:34

Pokud bych kvůli zaměstnání nestíhala domácnost, zaplatila bych si úklid. Zatím si nechávám jen čistit koberce a sedačku. Nic divného na tom nevidím. spíš by mi připadalo divné žít v jednadvacátém století na skládce.

 
krasaka
krasaka - 26.1.2016 11:06

denda04: smajlik - 61 jasně - domácnost se dá zvládnout při zaměstnání od-do nebo v důchodu.
Ovšem jsou i ženy zaměstnané od vidím do nevidím, mnohdy i o víkendech a jsou tak dobře honorovány, že zaplatit si paní na úklid není vůbec žádný problém smajlik - 66
/u mne se jednalo o učitelku, ředitelku školy, starostku, architektu, lékařku, majitelku podniku i zdrav.sestru,jezdící za nemocnými domů+postižené dvě dámy,ty taky vše nezvládnou/!
Nikdy mne nepodezíraly,jim stačilo doporučení sousedky nebo kamarádky - klíče bývaly na obvyklém místě a peníze taky-jen jedna mladá Američanka-nepracující - ta se opalovala na lehátku u bazénu,lakovala si nehty a občas nakoukla či chtěla něco navíc - a to všechny věděly že nejsem Němka smajlik - 47

 
sharon
sharon - 26.1.2016 11:06

mam-ča: to je jiná..nemohoucnost to je jasný.......ale jinak za mě ani náhodou........

 
mam-ča
mam-ča - 26.1.2016 10:52

sharon: Taky by mi vadil cizí člověk v bytě, dotýkající se "mojí špíny". Ale někdy můžou nastat situace, kdy se všechno zvládnout nedá. Např. nemoc nebo stáří.
Nikomu nemohoucnost nepřeju, ale měl by si jí každý aspoň na chvíli vyzkoušet, aby měl pochopení pro ty, kteří opravdu nemohou.
Průšvih je, že ti nemocní nebo staří na ty úklidové služby většinou nemají ani odvahu ani finanční prostředky. Pak nám ukazují v TV, jak stěhují stařečka ze zabordeleného bytu...smajlik - 48

 
denda04
denda04 - 26.1.2016 10:04

ANO pokud to někomu nevadí OKsmajlik - 58

mi by to vadilo ,ráda si vše uklidím sama smajlik - 47smajlik - 68

sharon: SOUHLAS

 
Denrepa
Denrepa - 26.1.2016 9:54

Zarazil mě hned úvod, paní už pracovala za totáče, ale má jedenáctiletou dceru. Nějak mi to nevychází, buď pracovala jako dítě nebo otěhotněla v hodně pozdním věku. Což je fuk, její věc smajlik - 68

Uvažuju o tom. Nestíhám a úklid mi nepřipadá tak podstatný. Když přijdu večer z práce domů, radši sebou seknu na gauč a čtu si, než abych začala šůrovat podlahy a utírat prach. Ale pořád jsem nepřekročila pocit, že do mého soukromí bude někdo chodit. Asi by to bylo jako když mě vykradli. To jsem ještě dlouho chodila domů s pocitem, že nejdu "domů", ale jen někam přespat, protože ten pocit domova, soukromí a bezpečí byl v tu ránu pryč. Asi radši dožiju v tom prachu, mně to nevadí smajlik - 68

 
sharon
sharon - 26.1.2016 8:46

já bych nesnesla aby se mi někdo hrabal v domácnosti......všechno se dá zvládnout jen chtít a když nebude týden vyluxováno tak se to taky nepos......!!!!!................naše maminky to také zvládly a dřelo se na poli a doma kupa děcek.......dnes kdy máme automatické pračky , myčky nádobí , roboty na luxování a já nevím co ještě je úklid domácnosti hračka.....ale komu to nevadí , prosím nechť si úklidovou paní má.................

 
krasaka
krasaka - 26.1.2016 8:42

Anahir: smajlik - 61dělala jsem tuto práci v Bavorsku několik let,začala jsem u rodiny manžela a pak přibývaly klienti,většinou sousedi či příbuzní. Velký dům se saunou jsem dělala jednou týdně celých 8h.,,byty dva za densmajlik - 76
Jak nesnáším žehlení košil,dlouho jsem je žehlila pro pana starostu a to každý týden!
Vždy jsme si rozuměli,první rozkoukání stačilo,pak už běžná rutina-tam to bylo běžné,mít paní na úklid,jen byl horor uklízet tři dětské pokoje chlapců a zvládnout i zbytek.
U postižené paní vč.praní,usušení+vyžehlení-od ní vč.oběda i svačinky-já zase vozila dobroty z Čech-byly jsme přítelkyněsmajlik - 47

 
Anahir
Anahir - 26.1.2016 8:20

Náhodou, mít někoho na úklid je supr.
Jen jsou těžké ty začátky, když se lidi neznají, aby něco nezmizelo a nebo zas aby paní nebyla křivě obviněna.
Ale jak to sedne, je to p e r f e k t n í.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-54
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77231.
    Archiv anket.