Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Magazín pro Šťastné ženy

 

Svatbu nechce, ale děti mají mít příjmení po něm

Svatbu nechce, ale děti mají mít příjmení po něm

Žijeme s přítelem spolu pět let, máme dvě děti, tříletou holčičku a ročního syna. Svatbu jsme neměli, protože přítel ji považuje za zbytečnou. Já se vdávat chtěla, ale nepodařilo se mi ho přesvědčit. Tak jsem na něj přestala tlačit, řekla si, že jinak je to fajn chlap, s nímž je mi dobře a nebudu to lámat přes koleno. Jediné, co jsem si vymínila bylo, že děti budou mít příjmení po mně.

S tím měl partner tedy docela velký problém, ale já byla v tomto ohledu stejně neoblomná jako on s odmítáním svatby. Řekla jsem mu, že pokud chce, aby měly děti jeho příjmení, vede k tomu jediná cesta, svatba. A pokud trvá na tom, že se ženit nechce, nezbývá mu než respektovat, že děti, které já odnosím a porodím, s nimiž budu na mateřské a chodit po doktorech a všude možně, budou mít stejné příjmení jako já. Trochu kolem toho bylo dusno, ale nakonec to přijal.

Po narození dcery bylo všechno v pořádku, jeho rodiče sice trochu prskali, ale brzy je to přešlo a užívali si vnučku. Když se před rokem narodil syn, tak přítel už od chvíle, kdy jsme z ultrazvuku znali pohlaví, naléhal, aby měl syn příjmení po něm, jako pokračovatel rodu. Odmítla jsem to. Znovu jsem mu zopakovala, že můžeme mít všichni společné příjmení po svatbě, ale pokud je to on, kdo ji odmítá, tak to taky bude on, kdo jako jediný bude z nás čtyř mít to příjmení odlišné, že nevidím, důvod, proč bych to měla být já.

Opravdový problém ale nastal po synově narození s jeho rodiči. Jestliže u vnučky to ještě tak nějak zvládli, u vnuka je to pro ně nepřijatelné. A začali mi dělat peklo. Neustále proti mně brojí, poštvávají svého syna, tlačí na něj, aby se zachoval jako chlap a prosadil pro svého syna jeho příjmení. Zajímavé je, že vhodnost sňatku, když už jsou na světě dvě děti, nějak opomíjejí. Pro ně jsem strůjcem tohoto všeho čistě já, sobecká, přehnaně emancipovaná a nesnášenlivá žena, s níž je jejich syn nešťastný. Kradu mu děti, upírám mu otcovská práva a celkově pro mě nemají vlídné slovo.

Nejhorší je, že já vůbec nevím, jak se zachovat. Nechci k nim jezdit na návštěvu, nechci, aby jezdili oni k nám, ale dost dobře tomu nemůžu zamezit, mám za partnera jejich syna a upírat jim kontakt s vnoučaty taky dost dobře nejde. Tím by trpěly hlavně děti, které za nic nemohou. Zkusila jsem s přítelem na rovinu promluvit na téma svatba, ale bezvýsledně. On je zaseknutý, že v žádném případě a už vůbec ne takhle, že by se cítil do toho chomoutu dotlačený. Řekl mi, že jsem jak umanutá.

Já už dneska vím, že jsem udělala chybu hned v počátku, vůbec jsem s ním děti mít neměla. Místo toho, abychom si užívali rodinu, tak jsme teď rozhádaní jak mezi sebou, tak s jeho rodiči. Není mi vůbec dobře, připadá mi, že jsem tlačená ke zdi a občas uvažuju, že snad těm dětem nechám to příjmení změnit, jen aby byl klid. Jen si nejsem jistá, jestli by tento můj ústupek klid opravdu přinesl.

Zita


13.10.2019   Rubrika:   |   Komentářů 55   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3,4/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Svatbu nechce, ale děti mají mít příjmení po něm

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-55
Kayty
Kayty - 17.10.2019 7:47

Arna: výhody svobodných matek nejsou žádné. Nedědíte, nemáte vdovský, nemáte nárok na informace u lékaře o druhém partnerovi (lze ošetřit smlouvou u notáře - do svatby jsme to tak měli). Na sociálce, pokud příjmem nespadáte do nějaké kolonky, není nárok taky na nic. Posuzuje se rodina jako celek - žijící jako druh a družka. Nicméně toto uspořádání nemá právně nárok na nic.

Majetek je toho každého, pokud to není smluvně ošetřeno. Dluhy jsou každého zvlášť. Hůř, když přijde exekutor na stejnou adresu. U manželství je to půl na půl včetně majetku, nabytého za manželství.

 
Kayty
Kayty - 17.10.2019 7:43

U holčičky to nevadilo a u kluka se pán a jeho rodina zlobí? Kde jako jsme. Za mě jste udělala dobře. Pán nechtěl, tak nechci já.
U nás to bylo jinak. Svatba byla naplánovaná, jenže finanční náročnost rekonstrukce spolkla úspory. Svatbu jen ve dvou na úřadě s cizími svědky jsme nechtěli. Pak se narodila jedna dcera, potom druhá. Obě s příjmením otce. Brali jsme se až letos, po 12 letech od seznámení. Na příjmení jsem si zvykat nemusela. Představovala jsem se jím všude, kde se jednalo o děti :-)

Já bych trvala na svém a nenechala se zviklat. Na matrice nám tehdá říkali, že nejde, aby mělo jedno dítě příjmení po matce a druhé po otci, pokud jsou rodiče stejní. Pokud se nic od té doby nezměnilo, tak mají stejně prarodiče smůlu. Musela byste je přejmenovat obě.
Mimochodem, sebe můžete taky. Za 1000,- poplatek, jak důvod lze uvést příjmení dětí. Jen se to změní od prvopočátku. Budete od narození např. Nováková, narozená rodičům Procházkovým. Ne Nováková, rodné příjmení Procházková.
Ovšem za svatbu je poplatek stejný, pokud se neberete v den, kdy je to zdarma.

 
Petruša
Petruša - 16.10.2019 18:22

Kozoroh18: nepíšu, ale chodím sem téměř denně smajlik - 2

 
sharon
sharon - 15.10.2019 20:39

Almega: smajlik - 47......chudáci děti....

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 15.10.2019 18:59

Petruša - 15.10.2019 17:21
smajlik - 31
kde se touláš, dlouho jsem tě nepotkala

 
Almega
Almega - 15.10.2019 18:25

Já bych taky děti před svatbou nechtěla.Vidím,jaký je dnes ve vztazích chaos,dvojice spolu žijou na hromádce,mají 3 děti,příjmení po tatínkovi.Pak mamince jednoho dne padne do oka druh jiné ženy,ti mají také 3 děti a ještě vychovávají 2 děti z děcáku,láska je láska,tak ona se svými dětmi žije s tím novým,jeho bývalá družka se sama stará o 5 dětí...Každá původní rodina má samozřejmě barák na dluh,čili se žije jinde,ale původní barák splácí spolu.Děkuju nechci,přeci jen instituce manželství je víc,než psí knížka,a není tak snadné vzít kufřík a jít za štěstím jinam a za sebou nechat spáleniště.Hlavně ty děti pak neví,čí jsou, chtěli by zpět svého "tatínka",ale maminka už ho nemiluje,tak si děti zvykněte tady na "strejdu",na cizí děti a trhněte si nožičkami! Zde příběh v článku: ať se i klu k jmenuje příjmením po matce,tatík i jeho rodina ať si jdou stěžovat na lampárnu!

 
Petruša
Petruša - 15.10.2019 17:21

Arna: různý výhody svobodných matek...nejsem svobodná matka (byla jsem vdaná), jsem samoživitelka a jedinou výhodu, kterou mám je ošetřovačka 16 dní místo 9...

 
Hanča
Hanča - 15.10.2019 16:27

kubikm: no pokud je otec zapsaný v rodným listě, tak sirotčí důchod mít bude a zabezpečení po smrti se dneska dělá pojistnýma smlouvama, a ano i když máš smlouvy můžeš dopadnout blbě jako moje dcera, ale to zase byla jen její blbost, že se všeho vzdala, aby se nehádala s příbuznýma, ale uživila v pohodě sebe i dítě bez sociálních dávek, dokonce si dovolila i takový luxus, že místo aby šla do pohody k babičce si pořídila vlastní byt a dokonce ani nežádala po přítelových příbuzných výživný jako matky jeho ostatních dětí

 
Arna
Arna - 15.10.2019 10:48

kubikm: Dříve měly svobodné matky různé výhody a příspěvky, nevím jak je to dnes, nevíte někdo? Aby toho pak svobodné matky nezneužívaly na úkor nás všech.

 
kubikm
kubikm - 15.10.2019 10:27

Hanča: vezmi si, co se dneska děje na silnicích...zabije se....a ona ani nebude mít vdovský...a kdoví, zda děti sirotčí....

 
kubikm
kubikm - 15.10.2019 10:26

Hanča: právě...je divné, že to nezmínila, tak asi nemá...

 
Hanča
Hanča - 14.10.2019 20:57

kubikm: ale to její chyba,pokud nemá nic v ruce, naši mladý mají barák a vše ošetřené smlouvou a zatím jsou spokojený i bez úředního ANO

 
paníliška
paníliška - 14.10.2019 20:41

smajlik - 47smajlik - 47rychlonožka: smajlik - 47

 
kubikm
kubikm - 14.10.2019 20:34

rychlonožka: ještě jedna důležitá věc
manželé mají majetek na 1/2...pokud nemají předmanželskou ....
ale pisatelka asi nemá v ruce nic
čí je byt, zařízení, konto, auto...atd atd

 
Arna
Arna - 14.10.2019 20:28

rychlonožka: smajlik - 47smajlik - 5

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-55
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 473345.
Archiv anket.