Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Malinová roláda

Malinová roláda

Snadná a lehká jako vánek...

pošlete nám recept

Manžel. Lenost, nebo začínající demence?

Manžel. Lenost, nebo začínající demence?

Milé ženy, potřebuju radu, protože začínám být zoufalá ze svého manžela. Je o dvacet let starší než já, letos mu bylo 75. Už roky je v důchodu, já chodím samozřejmě do práce. Poslední asi tak rok na něm pozoruju změny, o kterých nevím, co si mám myslet.

Vždycky byl štramák, dbal o sebe, denně se sprchoval, převlékal, holil. I v důchodu si roky ještě přivydělával, s tím přestal, až když mu bylo sedmdesát. Když se pak stal „na plný úvazek“ důchodcem, věnoval se svým koníčkům, je manuálně hodně zručný, takže se pustil do vylepšování bytu, vymaloval, do koupelny dal nové obklady a podobně.

Tyhle jeho aktivity postupně ubývaly a on začal čím dál víc času trávit před televizí. Na procházky, které měl před tím moc rád, ho teď musím doslova přemlouvat. Postupně se dopracoval do naprosté nečinnosti. A já nevím, jestli je to věkem, jestli mu třeba už nezačíná stařecká demence, nebo zda prostě jen tak moc nezlenivěl. Mám ho ráda, nechci mu ublížit, chovám se k němu hezky, trpělivě, ale jeho stav mi dělá velkou starost. K doktorovi jít nechce, prý mu nic není, násilím ho tam dotáhnout nemůžu.

Mám najednou pocit, že je vedle mě někdo úplně jiný. Celkově se tak nějak strašně zpomalil. Chodí, že sotva tahá nohy, nebo jak bych to řekla. Strašně pomalu, nezrychlí, ani když přechází silnici, to mu musím vždycky říct. On je jak když se nachází v nějakém svém myšlenkovém světě a nedokáže plně vnímat okolí. Když mu něco říkám, kolikrát na něm vidím, jak nevnímá, myslí na něco jiného. Přestal o sebe dbát. Když mu přímo neřeknu, do sprchy nejde, neoholí se, nepřevlékne. Zkusila jsem ho nechat, jestli mu to dojde samotnému. Přemohla jsem se a nepřipomínala. Neumyl, nepřevlékl a neoholil se čtyři dny a pak už jsem to nevydržela. Byl samozřejmě cítit. Ztratil zájem o čtení, vždycky byl velký čtenář, nechce si hrát s vnoučaty. Když přijdou, skoro si jich nevšimne, je poznat, že mu to dětské štěbetání nedělá dobře.

Je to můj manžel, mám ho moc ráda, on je jinak strašně hodný člověk, vždycky byl, nikdy mi ani slovem neublížil, v životě mi neřekl nic špatného.  Choval se ke mně jako k princezně, galantní, všímavý, pozorný. Je pro mne strašně těžké ho teď sledovat, jak mi chřadne a odchází před očima. A nevím, jak se k tomu postavit. Ještě mi nepřipadá, že by byl ve věku, aby byl v tomhle stavu. Ale možná to tak je, možná už opravdu začíná být senilní. Akorát když ho porovnám s mým otcem, který je jen o pět let starší, než on, tak táta je na tom o dost lépe. Je vitálnější, živější, zajímá se o dění, každý den chodí na dlouhé procházky.

Chtěla bych se vás zeptat na názor a zkušenosti. Myslíte, že bych měla zkusit na něj nějak víc přitlačit a donutit ho k nějaké aktivitě? Nebo se mám smířit s tím, že už to lepší nebude? A jak ho dostat k doktorovi? On tam prostě nepůjde, aspoň dobrovolně určitě ne. Moc vám děkuji za vaše rady.

Hana


29.10.2018   Rubrika:   |   Komentářů 56   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Manžel. Lenost, nebo začínající demence?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-56
stephgrey
stephgrey - 20.10.2018 21:51

Koupit Registrovaný řidičský průkaz, Passport [quickdoccuments@gmail.com] (WhatsApp +237673581889)
Jsme jedinečními výrobci pasů o vysoké kvalitě autentických, skutečně registrovaných a neregistrovaných cestovních dokladů a dalších občanských dokladů.
Zaručené dokumenty jsou připraveny do 24 hodin. Občanství, průkazy totožnosti, průkazy řidičů, diplomy, diplomy, diplomy
turistických a obchodních vízových služeb dostupných pro obyvatele všech 50 států a všech národností po celém světě.
Mohu vám zaručit novou identitu, která vychází z čistého nového původního rodného listu, průkazu totožnosti, průkazu řidičů, pasů, karty sociálního zabezpečení s SSN, kreditních souborů a kreditních karet, školních diplomů, školních titulů v úplně novém názvu a registrované ve vládním databázovém systému.
OBJEDNAT VŠECHNY UNIVERZÁLNÍ DOKUMENTY, KTERÉ VÁM POTŘEBUJÍ
 -PASSPORTS
 -ID karta
 -Řidičský průkaz
 -Socialní bezpečnostní karta
 -Canada karty
 - Karty Spojených států
 -Studentské karty
 -Mezinárodní karty
 - soukromé karty

KONTAKTUJTE NÁS

Obecná podpora: ====================> quickdoccuments@gmail.com

Kontakt E-mail: =====================> quickdoccuments@gmail.com

Co kontakt: ________________________________ (((+237673581889)))

Nabízíme také vysoce kvalitní padělané bankovky pro následující měny;
 EUR - Euro
 USD - americký dolar
 GBP - Britská libra atd
 
Používáme vysoce kvalitní vybavení a materiály k výrobě autentických dokumentů. Všechny tajné funkce reálných pasů jsou pečlivě zdvojeny pro naše registrované a neregistrované dokumenty. Jsme jedinečným výrobcem kvalitních falešných a skutečných dokumentů.

Koupit registrované a neregistrované pasy USA (Spojené státy)

Koupit Registrované a neregistrované australské pasy,

Koupit Registrované a neregistrované belgické pasy,

Koupit registrované a neregistrované brazilské (Brazilské) pasy,

Koupit Registrované a neregistrované kanadské (Kanadské) pasy,
 
Koupit Registrované a neregistrované fínské (finské) pasy,

Koupit Registrované a neregistrované francouzské (Francie) pasy,

Koupit Registrované a neregistrované německé (Německo) pasy,

Koupit registrované a neregistrované holandské (Nizozemsko / Holandsko) pasy,

Koupit Registrované a neregistrované kanadské řidičské pr

 
kubikm
kubikm - 20.10.2018 20:20

Arna: smajlik - 24neboj, nejsem vztahovačná
ale řekla jsem jen zkušenost od nás

jinak si ještě musí Dr. musí sehnat formuláře, dříve i recepty a pod...a léky pro ordinaci...když někdo dorazí a je třeba něco podat, píchnout....
jehly, stříkačky...atp
musí na to myslet včas, aby mu nic nechybělo
potom samozřejmě CRP a ještě něco, co netuším, co jen, jen zadávám platbu do banky...snad lancety...a tak
no a chřipky a pod...

 
krasaka
krasaka - 20.10.2018 16:55

kobližka: smajlik - 61 Někdy ten nezájem a neochota způsobí velké problémy-sousedčin tatínek před léty měl v čekárně u lékaře výhrady k tomu, že stále přijímali své známé přímo z chodby a v čekárně se čekalo od rána neúspěšně! Měl odvahu se ozvat, vznikl konflikt a tatínek /cca 70letý/ odešel a už ho k tomu Dr nikdo nedostal, i když problémy měl značné /rakovina tlustého střeva/smajlik - 48Pak už nepomohla ani chemoterapie,šlo to sním rychle z kopce a celá rodina se dodnes domnívá, že kdyby tehdy přišel na řadu, že by ještě nebylo pozděsmajlik - 66

 
kobližka
kobližka - 20.10.2018 15:10

Arna: 11:54 ano to máš pravdu.Smutné...jakoby nestačilo,že je dotyčný nemocný,ještě k tomu kolikrát neochota,nedbalost a nezájem ze strany lékařů či zdravotnického personálu.I když samozřejmě ne u všech.
Jinak máš můj obdiv, že jsi tolik let vydrželo v tak náročném povolání.

 
orinka
orinka - 20.10.2018 15:07

A on nepotřebuje brýle? (oční lékař). Neřídí auto? (pravidelná kontrola u praktického lékaře). Jaký má tlak, cholesterol, dochází na preventivní kontrolu? Nemusí být nemocný, ale je potřeba si zdraví všímat a zabránit nějakému maléru. Prostě už je asi unavený, jenom by se měl nechat vyšetřit a to přece není žádný problém. Můžete jít spolu, na tu preventivku.

 
Arna
Arna - 20.10.2018 11:54

kobližka: Pracovala jsem 20 let na onkologii v nemocnici, o způsobech praktických lékařů vím dost, pacienti si rádi popovídali a řekli kde co. Když špatně pohyblivý pacient musel mít každých 14 dní před chemo odběry a neměl se jak dostat jak na odběr, tak pro výsledek, rodina pracující a tolik dovolené si nemohla dovolit,... Jó, mohla bych psát romány. Ale za hodně věcí může dnešní systém, co zdravotní pojišťovny hradí a co ne.
Ovšem jsou i mnohem lidštější lékaři, třeba manžel kubikm. Jen mě mrzí že to vztáhla vše na něj. Je to stejné u všech profesí, jsou dobří i zlí jak lékaři, tak sestry, učitelé, úředníci...

 
Arna
Arna - 20.10.2018 11:45

kobližka: To je u zde, ale musí to jít přes praktického lékaře, ten to musí naordinovat. Dávají i infuze, převazy,..
Ale takové ty bývalé hodiny kdy lékař chodil po pacientech nebo sestra obcházela ty nemohoucí , změřila TK, zjistila co je třeba napsat za léky a pod. to již není. Tedy asi jen výjimečně.
Mojí mamince řekla dr že to má vedle, že si dojde. Mamince je 88 let, silná diabetička a nyní zjistili extrémní anémii a z toho je slabá. Zlepšila se po transfuzích, ale bydlí v paneláku bez výtahu.
To víš že bych byla nejraději u maminky, jsem zdravotní sestra, ale mám to k ní autem min. 1,5 hodiny autem a doma dva psy, ty tu nechat nemůžu a vzít je do 1+1 k mamce taky nelze. Léta říkám mamince že má u mě pokojík až nebude zvládat, ale zatím nechce.

 
kobližka
kobližka - 20.10.2018 11:21

Arna: 8:12 to jako fakt? Dost mě to překvapuje,bydlím v osmi tisícovém městě a tam není problém aby přijela sestra píchnout injekci a podobně.Není to sestra od obvodního (praktického smajlik - 58) lékaře,ale taková "mobilní sestra".To se omlouvám za neodborný výraz.Tohle co popisuješ je hrůza.

 
Arna
Arna - 20.10.2018 8:12

kubikm: Vím že dnes jsou praktičtí a ne obvodní lékaři, použila jsem starý výraz.
Moje maminka po hospitalizaci potřebuje píchat injekce, lekařku má ve vedlejším baráku, ale nikdo není ochoten ji přijít píchnout.
Chodím hlídat staříky, dědeček 93 let a dcera s ním musela na invalidním vozíku k lékaři aby posoudil jeho zdravotní stav. To samé musí i s maminkou 91 let....
Ano, i takoví jsou praktičtí lékaři.

 
kubikm
kubikm - 19.10.2018 22:29

Arna: pokud je třeba, tak ano...a protože má registrované i mimo Prahu, tak i tam
jinak i sestra dochází, pokud je třeba - injekce, převazy a pod...víc nevím
on doma nevypráví...taky je to zdrav. tajemství, že...já to vidím třeba papírově přes použití auta...
víš, ona ho ta práce prostě baví...a o tom to je

jenom ještě dovětek...neexistuje obvodní lékař...ale jen praktický, protože obvody už neexistují...
každý se může zaregistrovat kam by chtěl, pokud ten Dr. má kapacitu a pokud má smlouvu s tou jeho zdrav. pojišťovnou...

 
kobližka
kobližka - 19.10.2018 22:17

Renee - velmi rozumný názor smajlik - 47
Můj muž byl od dětství na hřišti,velký sportovec a ještě ve 40 letech hrál v lize.Postavil 2 domy,jeden zrekonstruoval,zpíval s kapelou...no,moc se nenudil.Dneska je mu 72 let a už není tak čilý jako dřív.Já jsem skoro o 8 let mladší a jsem docela akční.Ale plně chápu,že jemu se už leccos nechce.Občas i něco bolí,ostatně od vrcholového sportu tělo dost poničené.
Chápu,že paní Hana má obavy o manželovo zdraví,ale neříkala bych,že v pětasedmdesáti by se nemohl cítit unavený a starý.Do nikoho ten druhý nevidí a srovnávat s někým druhým nemá žádný smysl.Ovšem absence hygieny by mě asi vyděsila,že nebude všechno v pořádku.Já bych se objednala k jeho obvodnímu a obavy bych zdělila.Věřím,že paní Hanu určitě neodbyde.

 
Renee
Renee - 19.10.2018 21:58

Vlastně jsem si taky do jisté doby myslela, že dlouhověkost je celkem samozřejmost.... a pak mě ve 40 málem kleplo. Od té doby koukám na život úplně jinak a jestli se dožiju 75 jako pán z článku, budu to spíš považovat za zázrak. Myslím, že únava je v tom věku normální.

 
Renee
Renee - 19.10.2018 21:47

Přijde mi, že paní soudí podle sebe... vzala si o 20 let staršího, ale myslí si, že je na tom jako ona. Říct, že v 75 není ve věku, aby na tom byl takhle, je hodně troufalé a zároveň takové neomalené. Jak zaznělo v diskuzi, je to strašně individuální - někdo je v 75 celkem jura, někdo už hodně let po smrti. Jeden můj děda byl už 10 let mrtvý, druhý ještě o 10 let později (takže v 85) samostatný a příčetný. Vůbec to nejde zobecňovat a měřit všechny lidi stejným metrem. Jestli Hano dáváte manželovi najevo, že ve svém věku nemá ještě "nárok" být takový, tak věřím tomu, že je takový možná i trochu schválně a trochu z deprese, že ještě být stařečkem nemůže smajlik - 26 V životě bych si netroufla někoho soudit, že v takovém věku není jako za mlada.

 
Arna
Arna - 19.10.2018 21:42

kubikm: Omlouvám se, ale rozhodně jsem nepsala že tvůj manžel je špatný obvoďák. Ostatně, on jezdí běžně po návštěvách?

 
kubikm
kubikm - 19.10.2018 21:17

a dovětek
můj muž je velice dobrý diagnostik...pokud pošle někoho na odborné pracoviště s diagnosou a ?...tak na 99% mu volají...měl jste pravdu

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-56
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Covid

Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

Celkem hlasovalo 57097.
Archiv anket.