Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Prokletý dům. Koupili byste ho?

Prokletý dům. Koupili byste ho?

Řešíme s mužem dilema ohledně koupě domu. Naskytla se nám totiž příležitost pořídit krásný dům se zahradou ve skvělé lokalitě za naprosto bezkonkurenční cenu. Dům prodává sestra manželova kolegy, je to tedy přímý prodej, ne přes realitku. Jenže to má háček.

Současná majitelka nám při prohlídce domu na rovinu sdělila, že zde něco není úplně v pořádku. Doslova to nazvala, že ten dům je jako prokletý. Ona si ho před třemi lety koupila společně s manželem, který ale před půl rokem zemřel po úraze. Opravoval střechu, spadl a následně svým zraněním podlehl. Bylo mu teprve pětačtyřicet let.

Nejdřív jsme si mysleli, že paní dům prodává, protože ji k němu pojí tyto smutné vzpomínky a dává tomu domu za vinu smrt svého muže. Ale pak jsme si od sousedky, staré paní, která zde žije od svého narození, vyslechli celou historii toho domu a docela nás z toho zamrazilo. Ačkoli nejsme nějak senzibilně zaměření a na všelijaké duchy a nevysvětlitelné záhady nevěříme, tentokrát jsme museli svůj racionální životní názor přehodnotit. Historie toho domu je v místě všeobecně známá a traduje se ústním podáním už sto let. Popíšu vám aspoň stručně, co všechno se v něm odehrálo, tak jak nám to ona stará dáma vyprávěla. Její rodiče se znali s úplně prvním majitelem toho domu, věděla tedy vše od úplného počátku. Její vyprávění jsme poslouchali doslova se zatajeným dechem.

Dům byl postaven na přelomu minulého a předminulého století, konkrétně v roce 1898 mladým mužem, který ho stavěl pro svou rodinu. S tou se tam pak nastěhoval, v té době měli dvě děti a v tom domě se jim pak narodily další tři. Při posledním porodu však maminka zemřela. Otec si po čase našel novou ženu, taky vdovu, která měla dvě své vlastní děti. Společně utvořily rodinu, bohužel ale ne zrovna příkladně fungující. Nová matka si k pěti vyvdaným dětem nevytvořila vztah a upřednostňovala hlavně své dvě a později i další dvě narozené děti. Těch pět, kterým jejich maminka zemřela, zažívalo hodně ústrků, hlavně nejstarší dcera, která maceše fungovala jako služka a holka pro všechno. Psychicky ten tlak pravděpodobně neunesla a v šestnácti letech spáchala sebevraždu, oběsila se ve stodole. Její o rok starší bratr věděl, kdo za tímto sestřiným zoufalým činem stojí a v afektu nad smrtí své sestry se při hádce s macechou neudržel a praštil ji do hlavy lopatou tak nešťastně, že byla na místě mrtvá. Samozřejmě skončil ve vězení.

Otec pak zůstal s ostatními dětmi sám, nejstarší postupně odešly z domova a později, když už měl u sebe jen dvě nejmladší, se opět oženil. Jeho nová žena s ním pak čekala dítě a při jeho narození zemřela i s miminkem, stejně jako jeho první manželka. Podle vyprávění se pak prý otec nějak pomátl, hodně pil, přestal pracovat a jen se poflakoval, nejmenší děti si nakonec vzaly k sobě ty starší. Když zůstal otec v domě sám, usoudil, že je to ten dům, který za všechno může a rozhodl se ho prodat.

Koupil ho od něj mladý řemeslník, kterému jako prvnímu z řady zájemců nevadilo, co se v domě odehrálo. Založil rodinu a provozoval zde svou živnost. Žili si spokojeně několik let, ale pak se stalo neštěstí. Jejich pětiletý syn spadl ve stodole z trámu a zabil se. Rok na to zemřela nejmladší teprve roční dcera na španělskou chřipku a do třetice zemřela jeho žena při porodu. Manžel si vybavil, co všechno o tom domě slyšel a zcela zlomený se rozhodl ho prodat. Kupce hledal dlouho, nikdo neměl zájem, s cenou musel jít hodně dolů. Nakonec si dům koupili starší manželé, kteří se chtěli na podzim života přestěhovat z města na venkov.

Dům si upravili a byli v něm spokojení. Asi po pěti letech, při jedné návštěvě dcery s vnoučaty, došlo k velkému neštěstí. Tříletá vnučka spadla do studny a než ji stačili vytáhnout, utonula v ní. Za další rok náhle zemřel majitel domu. Prý byl zdravý vitální, bylo mu něco málo přes šedesát a jednoho rána se prostě neprobudil. Jeho žena nechtěla v domě zůstávat sama, a tak se dům opět prodával.

Už to zkrátím. Každého dalšího majitele a obyvatele domu postihla nějaká tragédie nebo neštěstí. Úmrtí, úrazy, neštěstí. Posledními majiteli se stali manželé, respektive paní, která nám dům nabízí ke koupi. Když ho kupovali, prý na nějaké zkazky a hrůzostrašné historky nevěřili. Jenže po dvou a půl letech bydlení, kdy její muž zahynul při úraze, svůj pohled přehodnotila a chce tam odtud pryč. A na rovinu nám říká i důvod. Nechce nic zamlčovat, protože chce mít čisté svědomí a hlavně – stejně bychom se to dozvěděli. I proto nám zprostředkovala setkání se sousedkou – pamětnicí.

A my teď stojíme s mužem před velkým dilematem. Máme dům koupit, nebo ne? Jak jsem psala, je za cenu více než přijatelnou, v místě, které nám vyhovuje jak lokalitou k bydlení, tak ohledně dostupnosti do zaměstnání. Dům je sice starý, ale dobře udržovaný, svými nájemníky postupně rekonstruovaný, takže nějaké opravy a úpravy ho sice čekají, ale v podstatě je bez problémů obyvatelný tak, jak je. Dole je velká kuchyň, obývák a příslušenství, nahoře tři pokoje a na půdě ještě mansarda. U domu je dvorek a zahrada s ovocnými stromy.

Váháme. Hodně. Láká nás to, ale zároveň se bojíme. Jsme mladí, právě čekáme narození našeho prvního dítěte. Možná jsem i kvůli svému těhotenství poněkud senzibilnější, nevím. I když pravda je, že i muž si není úplně jistý. Říkáme si, je to dům, neživá věc, to všechno zlé, co se v něm stalo, byla jen souhra náhod a okolností. Ale kdo ví, že? Prostě ten červíček pochybností nám vrtá a způsobuje, že chvíli se přikláníme ke koupi a vzápětí ji zavrhujeme.

Co si myslíte vy? Koupili byste si dům s takovou historií?

Lucie


16.3.2016   Rubrika: Čtenářské příběhy   |   Komentářů 56   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Prokletý dům. Koupili byste ho?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-56
Arna
Arna - 16.3.2016 8:35

Dokonalá prohlídka domu po technické stránce je nepochybná,hlavně elektřina a plyn, to je zrádné, ale rozhodně bych si pozvala nějakého senzibila, proutkaře a pod. A ne jednoho, ale radši několik a jejich zjištění porovnat.
Syn nedavno dělal na rekonstrukci domu, také velmi pěkné a lukrativní místo, slušná cena. Dům byl po dost podivné dámě, svobodná, bezdětná, pánbíčkářka, ale hodně zlá a na stará kolena podivínská. Mladí manželé co ten dům koupili jej celý rekonstruovali a nepodcenili ani "očistu" od špatných energií. Nejdříve tomu nevěřili, ale pro jistotu.... A chlapi co tam dělali říkali, že po takové babě by tím barákem nejradši nechali projít tsunami svěcené vody.

 
mam-ča
mam-ča - 16.3.2016 8:12

Např.:
http://www.revizenemovitosti.cz/
My jsme nedávno koupili domek cca z r. 1910. Pověst domu nic-moc, ale důležitější jsou dobří sousedi.
Jako první jsme si prohlédli krovy, komín a sklep. To ostatní, jako rozvody elektřiny, plynu, vody, kanalizace...to jsou všechno věci poměrně snadno řešitelné. Střecha, komín a sklep jsou v podstatě neřešitelné a nebo za velké peníze.
Tak tímhle směrem bych se zaměřila při koupi takhle starého domu.
Duchy bych nechala spát.

 
Nofar
Nofar - 16.3.2016 8:06

Muze jit o nahodu, ale proc riskovat? Chcete se cely zivot nervovat, ze se neco podobneho prihodi i vam?

 
Jarča*
Jarča* - 16.3.2016 8:05

Linda: mam-ča: smajlik - 47

 
Jarča*
Jarča* - 16.3.2016 8:04

Myslím, že už je načase, aby někdo dokázal, že za to nemůže ten dům, a že se tam dá normálně a šťastně žít. Ale jak se říká, když člověk něco špatného čeká, tak to přivolá. Možná by vám pomohlo vyhledat faráře, pod kterého ta obec spadá, a poradit se s ním ohledně vysvěcení. Sice já takovým věcem moc nevěřím, ale na druhou stranu nikdo z nás neví, co je mezi nebem a zemí.

 
mam-ča
mam-ča - 16.3.2016 8:04

Souhlas s Lindou, takové příběhy se stávaly téměř v každé rodině v té době. Kdybych se podívala na historii domu (první nalezené plány z r. 1810), ve kterém jsem vyrostla, těch úmrtí a tragédií se tam za celou tu dobu dodnes stalo hodně.
Do takhle starého domu bych vzala před koupí především statika a pak existují firmy, které provedou kompletní revizi domu, vč, komínů, a veškerých rozvodů. To nejsou vyhozené peníze, to je pojistka pro další bytí či nebytí ve starém domě. (Můžou tam být i vlivy spodní vody apod.)
Pokud i tak máte pochybnosti o temných silách v domě, nechte dům vysvětit, jak doporučuje "dadka".
Když i pak budete mít pochybnosti, tak dům radši nekupujte a počkejte si na jiný, bez chmurné historie.

 
PEGG
PEGG - 16.3.2016 7:28

Není rodina, ve které by se nestalo neštěstí.
Linda - 16.3.2016 6:55smajlik - 47
Osobně, já mít nějaké pochybnosti, tak do toho nejdu. Budete celý život s hrůzou čekat co se stane vám?smajlik - 66

 
Linda
Linda - 16.3.2016 6:55

Kdyz to shrnu - prvni majitel a jeho zivotni osud je naprosto totozny s miulionem dalsich zivotu te doby, spiz bych povazovala za zazrak kdyby vsechny deti a manzelky rodici ve staji prezily.
Druhy majitel totez - by me zajimalo ve ktere rodine nemely v te dobe umrti na spanelskou chripku, ta zabila vic lidi nez 1. svetova valka (tusim ze chripka mela tenkrat na svedomi neco kolem 25 milionu obeti)....a tak bych mohla pokracovat. Uprimne lezt na strechu a opravovat ji pokud nejsem odbornik a pak se divit ,ze jsem spadnul - z popisu ma domek patro a jeste pudu takze letel tak z 8-10m - z toho nemel jenom zlomenou nohu na kterou ho zle sily poslaly na onen svet, ten pan mel minimalne pater na kousky a kdo vi co jeste.
Osobne coby technicka kreslicka - domek ma plus minus 120 roku a nepotrebuje zadne opravy?????? Opravdu? Kaslete na to jak vypada vevnitr a jestli ma moderni kuchyn, to jsou drobnosti, vezmete si s sebou odbornika a prolezte vsechny rozvody, strechu, sklep, isolaci, prohlednete kolem oken a dveri a komina, zjistete si neco o pude kolem jestli nebude potreba drenaz (mozna ne dneska ale za par roku) atd. To bych povazovala osobne za vice podstatne nez resit zla strasidla pred padesati lety. Opet z me vlastni zkusenosti ono je lepsi svadet veci na strasidla a zly osud a nikdo me nema rad ,nez si priznat vlastni chybu typu lezu na strechu bez zachrany a kdyz spadnu tak za to muze zly duch smajlik - 42

 
sallie
sallie - 16.3.2016 3:21

.... jinak bych se nedivila, kdyby ochotná sousedka chtěla dům pro svýho synovce - a starala se o to, aby ho nikdo jinej nekoupil a majitelé museli s cenou dolů...

 
sallie
sallie - 16.3.2016 3:20

takovéhle historky máme v rodině taky....od těch dětských úmrtí na různé hnusné choroby ještě někdy před sto lety až po rodinná dramata a nevlastní rodiče a nemanželské děti... a dopravní nehody smajlik - 17... neříkej mi, že ve vaší rodinné historii nic takového není, že všichni žili šťastně až do smrti ve sto letech....

 
dadka
dadka - 16.3.2016 1:03

Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Dříve se umíralo při porodu často, odborná pomoc ani hygiena prakticky žádná. Úrazy jsou na denním pořádku, zvláště potom na venkově, kde se pořád něco dělá a opravuje. My bydlíme v malém družstevním domě, je nás tady pouze 12 rodin a kromě naší rodiny každou další potkalo nějaké neštěstí. Smrt dítěte, manžela, manželky, rakovina, nádor na mozku apod. A nemyslím si, že by byl náš dům prokletý. Je to prostě život.
Pokud máte nějaké pochybnosti, dala bych třeba pro váš klid dům vysvětit, abyste zpřetrhali domnělé špatné vlivy.
Přeji vám, aby se vám dařilo a provázelo vás jen štěstí a radost.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-56
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77232.
    Archiv anket.